Z przyjemnością informujemy, że konkurs na nowe Logo forum został rozstrzygnięty.
Z pośród nadesłanych prac komisja wybrała pracę użytkownika pszemek

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za nadesłanie swoich prac oraz składamy gratulacje Przemkowi.

Pozwolenie na broń myśliwską

Moderator: Moderatorzy WBP

proba1
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2007-12-22, 13:26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Pozwolenie na broń myśliwską

Postautor: proba1 » 2007-12-22, 13:36

Witam..

Zastanawiam się nad wstąpieniem do koła łowieckiego.Wiem że odrazu po przystąpieniu trzeba odbyć staż , i tu jest moje pytanie po jakim czasie od wstąpienie można wystąpić o pozwolenie na broń, jedni mówią że po roku inni że po trzech latach ?



Dziękuje.


9x19
Moderator
Moderator
Posty: 7859
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: 9x19 » 2007-12-22, 15:13

Warunkiem wystąpienia o pozwolenie na broń myśliwską jest uzyskanie minimum podstawowych uprawnień do polowania co następuje po:
1) odbyciu rocznego stażu w kole łowieckim lub ośrodku hodowli zwierzyny;
2) odbyciu szkolenia przeprowadzonego przez Polski Związek Łowiecki;
3) złożeniu, z wynikiem pozytywnym, egzaminu przed komisją egzaminacyjną
powołaną przez Polski Związek Łowiecki.

Z odbycia stażu zwolnieni są:
1) osoby posiadające wyższe lub średnie wykształcenie leśne;
2) osoby posiadające inne wyższe wykształcenie o specjalności łowieckiej;
3) strażnicy łowieccy pełniący swe funkcje przez okres nie krótszy niż 2 lata;
4) cudzoziemcy oraz obywatele polscy, którzy przebywają z zamiarem stałego
pobytu za granicą, jeżeli posiadają aktualne uprawnienia do wykonywania
polowania w innym państwie;
5) osoby, które uprzednio utraciły członkostwo w Polskim Związku Łowieckim.

Sprawy te reguluje art. 42 Prawa łowieckiego – ustawy z dnia 13 października 1995 r. (Dz.U. z 2005r. Nr 127, poz. 1066 z późn. zm.)

:one:


Paweł L.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 454
Rejestracja: 2005-02-24, 09:05
Lokalizacja: Ziębice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: Paweł L. » 2007-12-22, 15:33

Aby otrzymać broń do celów łowieckich należy:
1.- znaleźć - najlepiej przez znajomego myśliwego - koło łowieckie w którym będziesz polował i które przyjmie Cię jako kandydata i ewentualnie po odbyciu stażu i zdaniu egzaminów łowieckich przyjmie jako członka do swojego grona
- jeśli nie masz znajomych myśliwych należy znaleźć najbliższy Zarząd Okręgowy PZŁ (adresy na stronie PZŁ) i wyrazić wolę wstąpienia do Związku jako myśliwy niestowarzyszony w kole łowieckim. W takim przypadku ZO wyznaczy Ci koło łowieckie lub ośrodek hodowli w którym odbędziesz staż.

2- dopilnować aby koło łowieckie w obu tych przypadkach zgłosiło Cię do ZO jako stażystę i założyło Ci dzienniczek stażu - pilnować wpisywania do dzienniczka wszelkich czynności wykonywanych podczas odbywania stażu ( nie wpisujemy biegania po piwo czy papierosy).

3- po odbyciu rocznego stażu ( od daty uchwały zarządu koła o przyjęciu na staż i zgłoszeniu tego faktu w ZO PZŁ) dopilnować aby zarząd koła skierował na kurs dla nowowstępujących i odbyć taki kurs ( kurs organizuje i pobiera za niego opłaty ZO PZŁ)

4- zdać egzaminy przed komisją PZŁ

5- mając zaświadczenie o zdaniu egzaminów, zrobić badania wymagane Ustawą o broni i amunicji, jak będą pozytywne - wstąpić do PZŁ.
Ze stosownymi zaświadczeniami złożyć wniosek do WPA o wydanie pozwolenia na broń do celów łowieckich.
UWAGA-zaświadczenia lekarskie są ważne dwa miesiące od wydania do momentu złożenia w WPA- jeśli złożysz dzień po terminie to powtórne badania i powtórna kasa.

pozdrawiam
Paweł L.

P.S.
Więcej o łowiectwie na portalu www.lowiecki.pl
Ostatnio zmieniony 2007-12-22, 15:36 przez Paweł L., łącznie zmieniany 1 raz.
"nie chcieliśta sierpa i młota - to mota "


Paweł L.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 454
Rejestracja: 2005-02-24, 09:05
Lokalizacja: Ziębice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: Paweł L. » 2007-12-22, 15:35

9x19 szybciej pisze na klawiaturze

pozdrawiam
Paweł L.
"nie chcieliśta sierpa i młota - to mota "


Awatar użytkownika
dryl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 302
Rejestracja: 2006-01-01, 17:10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: dryl » 2007-12-22, 17:36

nikt Cie nie przyjmie do koła jeśli nie jesteś członkiem PZŁ i nie pozsiadasz pozwolenia na broń myśliwska

a reszta tak jak wyżej koledzy napisali
''kula prawdę Ci powie ''


Paweł L.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 454
Rejestracja: 2005-02-24, 09:05
Lokalizacja: Ziębice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: Paweł L. » 2007-12-22, 19:21

ad. dryl

Nie ma obowiązku posiadania broni myśliwskiej przez członka koło łowieckiego

Członek Zrzeszenia (koła również) musi posiadać uprawnienia do wykonywania polowania a te otrzymuje się po spełnieniu określonych w ustawie Prawo Łowieckie warunków:
4. Warunkiem uzyskania uprawnień do wykonywania polowania, o których mowa w ust. 3 pkt 1, jest:
1) odbycie rocznego stażu w kole łowieckim lub ośrodku hodowli zwierzyny,
2) odbycie szkolenia przeprowadzonego przez Polski Związek Łowiecki,
3) złożenie, z wynikiem pozytywnym, egzaminu przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Polski Związek Łowiecki.

Nic tu nie mówi się o pozwoleniu na broń.

pozdrawiam
Paweł L.

P.S.
Można polować bez broni będąc sokolnikiem
"nie chcieliśta sierpa i młota - to mota "


Awatar użytkownika
dryl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 302
Rejestracja: 2006-01-01, 17:10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: dryl » 2007-12-22, 19:51

Status PZŁ dokładnie tego nie precyzuje ale domyślam się ze będąc członkiem PZŁ a nie posiadając broni w 99% żaden zarząd koła nie przyjmie takiego człowieka bo niby po co ?
A co do sokolników większość to członkowie nie stowarzyszeni.

Pozdrawiam
''kula prawdę Ci powie ''


Jerzy
Właściciel
Właściciel
Posty: 2527
Rejestracja: 2002-11-21, 23:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Grupa: Administratorzy
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: Jerzy » 2007-12-22, 20:10

dryl - pomyliło Ci się przyjęcie na roczny staż łowiecki z przyjęciem do koła jako członka koła. Koło jak najbardziej może przyjąć członka PZŁ nie posiadającego broni, często chętniej niż takiego z bronią, bo gospodarka łowiecka prowadzona przez koło to znacznie więcej niż tylko polowania :-)
Jerzy


Paweł L.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 454
Rejestracja: 2005-02-24, 09:05
Lokalizacja: Ziębice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: Paweł L. » 2007-12-22, 20:16

Roztrząsamy temat pod względem litery prawa.
Obecny stan prawny pozwala pozostać członkiem Zrzeszenia i koła myśliwemu, który utracił broń na skutek skazania np. za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości.Często wyroki w takich sprawach są " zawieszane" na okres próby.Po 6 m-cach po upływie okresu zawieszenia wyrok ulega zatarciu z mocy prawa i taki myśliwy (przez cały ten czas nie polujący ale posiadający pełnię praw i obowiązków członka Zrzeszenia i koła) występuje o wydanie pozwolenia na bron po dostarczeniu kwitów wymaganych przez Ustawę o broni.
Koło może przyjąć człowieka niestrzelającego, bo jest np. dobrym kompanem czy hodowcą psów (znam takich-nie interesuje ich strzelanie do zwierzyny a praca psa na tropie). Jest wiele powodów dla których ludzie się zrzeszają w takich a nie innych związkach.


pozdrawiam
Paweł L.
"nie chcieliśta sierpa i młota - to mota "


Awatar użytkownika
dryl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 302
Rejestracja: 2006-01-01, 17:10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: dryl » 2007-12-22, 21:12

Jerzy pisze:dryl - pomyliło Ci się przyjęcie na roczny staż łowiecki z przyjęciem do koła jako członka koła. Koło jak najbardziej może przyjąć członka PZŁ nie posiadającego broni, często chętniej niż takiego z bronią, bo gospodarka łowiecka prowadzona przez koło to znacznie więcej niż tylko polowania :-)


Jak najbardziej Cie rozumiem
Tylko ja nie znam takiego przypadku żeby kolo przyjmowało członka PZŁ bez broni logicznie myśląc jeśli masz 18 lat i zdałeś egzaminy to od razu starasz sie o papierki .
Wiec najpierw członkostwo w PZŁ później papierki a na końcu członkostwo w KŁ

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2007-12-22, 21:14 przez dryl, łącznie zmieniany 1 raz.
''kula prawdę Ci powie ''


9x19
Moderator
Moderator
Posty: 7859
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: 9x19 » 2007-12-22, 21:16

dryl pisze: ... Tylko ja nie znam takiego przypadku żeby kolo przyjmowało członka PZŁ bez broni logicznie myśląc jeśli masz 18 lat i zdałeś egzaminy to od razu starasz sie o papierki....

Ja znam. ;)


Jerzy
Właściciel
Właściciel
Posty: 2527
Rejestracja: 2002-11-21, 23:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Grupa: Administratorzy
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: Jerzy » 2007-12-23, 00:02

A tak w ogóle, to wszystkim zainteresowanym łowiectwem/myślistwem, polecam to forum: http://www.lowiecki.pl/forum/index.php?f=0
Jerzy


proba1
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2007-12-22, 13:26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: proba1 » 2007-12-23, 00:45

Dzięki za wszytskie odpowiedzi.teraz chciałbym sie dowiedzieć czy w ramach ww pozwolenia moge otrzymac promese na zakup Tikka T3 Tactical, Sako TRG, SSG 3000?
Co do T3 podobno zadych problemów nie ma, ale jak sprawa ma sie z dwoma pozostałymi?


Awatar użytkownika
montrala
Moderator
Moderator
Posty: 3869
Rejestracja: 2005-08-29, 16:01
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: montrala » 2007-12-23, 03:52

proba1 pisze:Dzięki za wszytskie odpowiedzi.teraz chciałbym sie dowiedzieć czy w ramach ww pozwolenia moge otrzymac promese na zakup Tikka T3 Tactical, Sako TRG, SSG 3000?
Co do T3 podobno zadych problemów nie ma, ale jak sprawa ma sie z dwoma pozostałymi?


Z tym chcesz polowac? A na jaka zwierzyne? ;)

A tak serio, to moze bardziej pozwolenie sportowe potrzebujesz. Co do rejestracji w celu lowieckim, to zapis jest niejasny. Jezeli rozmiec ze zakaz polowania z bronia na wyposarzeniu wojska dotyczy tylko broni naszych wojsk kolonialnych, to wtedy odpada TRG, ale jezeli dotyczy wojska wogule, to wszystkie 3 odpadaja (bo gdzies tam jakas armia na pewno przynajmniej po jednym ma na stanie).
Ba-Bach, ZKSD, ROMB, IDPA SO


Awatar użytkownika
dryl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 302
Rejestracja: 2006-01-01, 17:10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: dryl » 2007-12-23, 10:04

Podałeś 3 karabiny wyborowe z których nie możesz polować .

Ale tak na prawdę kolego czy Ty wiesz co to jest łowiectwo ?
jaka to dziedzina życia ,myśliwym nie zostaje sie z dnia na dzień to przede wszystkim rodzinne tradycje etyka i ciężka praca w łowisku a strzelanie to sprawa końcowa najmniej przyjemna .

Tobie chyba potrzeba pozwolenia na bron sportową !
''kula prawdę Ci powie ''



Wróć do „Prawo i broń - WBP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: cnnhead, dariuszk, igi, Maciucha, Thrud i 14 gości