Dyskusja - obowiązujące przepisy MLAIC

Moderator: Moderatorzy CP

Cyrograf15
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1716
Rejestracja: 15 listopada 2004, 23:17
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Cyrograf15 »

Raczej wystarczy rewolwer dowolny. Strzelałem z otwartych i z remików, moim zdaniem tak samo beznadziejnie się strzela. W moim wypadku idzie o rękojeść która ni jak mi nie siedzi w ręce.
Wojtek
4,5/22/7.62/38/45
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7304
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: marekp »

To inna sprawa. Moze nie lezec. Jakos rewolwery w MLAIC nie sa bardzo popularne. Trudno sie dziwic. Lepsze sa pistolety a przy strzelaniu do tarczy nie ma zysku z rewolweru. Chyba zeby probowac wprowadzic jakies dynamiczne konkurencje gdzie rewolwer bedzie potrzebny. Przepisy MLAIC nie sa sztywne. Mozna je zmieniac. Tyle ze warto wiedziec co sie chce zmienic i dlaczego.

MarekP
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7304
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: marekp »

Nie wiem na ile to byloby sensowne. Repliki Colta. U nas - tak. Ale mysle ze MLAIC to raczej nie.

MarekP
PiotrS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 404
Rejestracja: 28 lipca 2004, 07:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Rzeszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: PiotrS »

Była już mowa o Getysburgu, u nas na razie jeszcze nierealne, za mało broni do konkurencji wojskowej, ale co przeszkadza, żeby to zmodyfikować do broni dowolnej [tak jak jest różnica Minie - Whithworth], ważne, żeby pozostawić 100m, pozycje stojąc i łokcie bez kontaktu z ciałem. A nazwa konkurencji? Możemy mieć swoją, np. najwieksza/najsłyniejsza polska bitwa z okresu "panowania" karabinu kapiszonowego?
Pozdrawiam
PiotrS
2x.36 2x.44 2x.45 .451 2x.54 .577 .75
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10180
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

PiotrS pisze:A nazwa konkurencji? Możemy mieć swoją, np. najwieksza/najsłyniejsza polska bitwa z okresu "panowania" karabinu kapiszonowego?
Dużego wyboru raczej by nie było, a i nazwy bitew są mało "medialne" np Grochowiska, Małogoszcz, Opatów i inne z okresu Powstania Styczniowego.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7304
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: marekp »

Zastganowilem sie. To nie trzeba do MLAIC . MLAIC to jest federacja. Na razie mamy federacje ale nie mamy co "federowac". Reprezentuje nas PZSS. W innych panstwach sa grupy zwiazane z CP. Np. we Francji Aquebusier. W innych od Muzzle Loaders nazwy. A u nas? Niby Czarnoprochowcy. I oczywiscie Czarnoprochowcy moga strzelec na 100m z wolnej reki. Moga tez z Sharpsa ktory zadna miara nie jest odprzodowy. Mozna tez zrobic kategorie Navy. Ale to nie MLAIC. I dobrze. Niemcy strzelaja bodaj 15 razy i 3 probne. To jest tak. Co w kraju to ok. To sa zawody i przepisy krajowe. Moga byc szersze niz MLAIC. Chyba tak powinno byc. Byc moze niektore z lokalnych zachowan da sie przeniesc na forum miedzynarodowe. Ale to dluga droga przed nami zeby nam ktos zaczal czegos zazdroscic. Rewolwerow bez pozwolen to tak.

MarekP
Awatar użytkownika
Cereus
Sponsor Forum
Sponsor Forum
Reactions:
Posty: 2171
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 22:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Ozorków
Grupa: Sponsor Forum
Kontakt:

Post autor: Cereus »

PiotrS pisze:Była już mowa o Getysburgu, u nas na razie jeszcze nierealne, za mało broni do konkurencji wojskowej, ale co przeszkadza, żeby to zmodyfikować do broni dowolnej [tak jak jest różnica Minie - Whithworth], ważne, żeby pozostawić 100m, pozycje stojąc i łokcie bez kontaktu z ciałem. A nazwa konkurencji? Możemy mieć swoją, np. najwieksza/najsłyniejsza polska bitwa z okresu "panowania" karabinu kapiszonowego?
Chyba coraz więcej karabinów wojskowych sie pojawia. Obserwując na zawodach to chyba więcej niż skałek.Ja myslę że te 15 luf to w tej chwili jest.
Awatar użytkownika
Cereus
Sponsor Forum
Sponsor Forum
Reactions:
Posty: 2171
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 22:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Ozorków
Grupa: Sponsor Forum
Kontakt:

Post autor: Cereus »

Mnie tam sie pomysł z Getysburgiem podoba. Mundur już mam :) W karabin musze sie tylko zaopatrzyć bo mój Whithorth sie nie nada.Reszta ma prościej bo musi tylko zdobyć mundury :)
Roe Dorsz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 173
Rejestracja: 01 lipca 2004, 08:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Grudziądz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Roe Dorsz »

A może tak:

Konkurecja: January Uprising
Broń: karabin dawolny kapiszonowy
Przyrządy celownicze: właściwe czasom powstania oryginalu, przezierniki i muszki pierścieniowe dozwolone, jeśli odpowiadają tamtym czasom
Odległość: 100m
Tarcza: ISSF5Om pistolet dowolny
Pozycja: stojąc (można dodać jakieś dodatkowe ustalenia)
Czas: 15 min. - ilość strzałów nieorganiczona
Punktacja: suma wszystkich przestrzelin.

Do końca wacham się z wprowadzeniem tutaj elementu dynamicznego - nieograniczonej liczby strzałów. Co o tym myślicie?
Ardesa Rigby .451
Awatar użytkownika
mkowalczuk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7292
Rejestracja: 23 maja 2003, 19:25
Tematy: 136
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkowalczuk »

Roe Dorsz - pamiętasz wypadek naszego Kolegi z latającym pobojczykiem?
Pospiech wskazany jest w wielu dyscyplnach, ale w CP może być niebiezpieczny.
Roe Dorsz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 173
Rejestracja: 01 lipca 2004, 08:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Grudziądz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Roe Dorsz »

Dlatego napisałem że się waham. Z dugiej strony, jest to 100m i myślę że zbytni pośpiech raczej odejmie punktów (krótsze celowanie, mniejsza koncentracja itp.). Daje to szerokie możliwości do rozważenia taktyki (strzelam szybko ale niecelnie, albo wolniej a celniej).


Myślę że ciekawe byłoby tez wprowadzenie urozmaiceń takich jak (różne propozycje):
- zakaz stosowania lejka,
- obowiązek posiadania całego ekwipunku "na sobie"
- łokcie nie mogą dotykać ciała
- strzelanie po kolei z pozycji stojąc, klęcząc i leżąc

inne?
Ardesa Rigby .451
Awatar użytkownika
mkowalczuk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7292
Rejestracja: 23 maja 2003, 19:25
Tematy: 136
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkowalczuk »

Nie krytykuję, a jedynie chciałem wskazać na potewncjalne zagrożenie :)
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5759
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sas88 »

Zgodnie z obietnicą.

sas88:
...we have some problems with the MLAIC rules.
To start with, there is a controversy over the ammunition. It started with Gibbs rifle. In my opinion this rule should be used:

356 Ammunition
C) Bullets:

Bullets shall be of the style associated with the original firearm namely:
1) Flintlock and matchlock arms - Round ball only
2) Percussion rifled pistols - Round ball only
3) Percussion revolvers - Round ball or picket bullet
4) Percussion military rifles - Original style expanding bullet
5) Percussion free rifles - Round ball or any type of elongated bullet
No pre-rifled bullet may be used in a firearm that was not designed for use with such a bullet.
No modern style or wadcutter bullet may be used in any competition except as permitted in item 5 above.

I mean that, according to MLAIC, every bullet can be use for the Gibbs rifle, my opponents claims that only paper patch projectail is appropriate and historical[/i].
[...mamy kilka problemów z zasadami MLAIC. Po pierwsze istnieje spór na temat amunicji. Zaczęło się od Gibbsa. Moim zdaniem powinna mieć zastosowanie następująca reguła:

356 Amunicja
C) pociski:
Pociski muszą odpowiadać oryginałom jakie były używane do danej broni, mianowicie:
1) broń skałkowa i lontowa— wyłącznie kula okrągła,
2) gwintowane pistolety kapiszonowe (nr 6) wyłącznie kula okrągła, 3) rewolwery kapiszonowe — kule okrągłe lub pociski stożkowe,
4) wojskowe karabiny kapiszonowe - ekspansyjne pociski w stylu oryginałów.
5) dowolny karabin kapiszonowy - kula okrągła lub każdy typ pocisku podłużnego.

Nie można użyć pocisków, które zostały opatrzone wcześniej gwintem, o ile oryginał broni nie był do tego przygotowany.
W żadnej konkurencji nie jest dopuszczony nowoczesny typ pocisku (np. Wadcutter), poza tymi, które są ddopuszczone powyżej w punkcie piątym.


Mam na myśli to, że według MLAIC, Do Gibbsa może być użyty każdy pocisk, moi przeciwnicy twierdzą, że jedynie pocisk w owijce papierowej jest odpowiedni i historyczny.]

Davide Minshall:
The Gibbs is a reproduction of a typical British match rifle. In itself it is not an accurate reproduction as it is heavier than the originals, but still within MLAIC rules. The MLAIC Whitworth match in which this would be typically used for short range (100m) is a free rifle competition. ANY type of elongated bullet may be used, grease grooved or paper patched. I use grease groove for short range.
[Gibbs jest reprodukcją typowej brytyjskiej broni tarczowej. Nie jest to dokładna reprodukcja, jako że jest cięższa od oryginałów, jednak ciągle mieści się w regulaminie MLAIC. Konkurencja krótkodystansowa (100m) - Whitworth, w której jest zwykle używana jest konkurencją dowolną. KAŻDY typ podłużnego pocisku może być użyty, z rowkami smarowniczymi lub owijką papierową. Ja stosuję pocisk z rowkami smarowniczymi na krótki dystans.]

sas88
The next question treats about peep sights.

The MLAIC rule says:

2) Aperture sights (both rear and fore sights) are permitted providing their design is consistent with the original period of manufacture and are appropriate to the type of firearm. NB the periods of manufacture in relation to the pattern of sights are: up to 1750 for matchlocks, up to 1850 for flintlocks, and up to 1890 for percussion.


Does it mean that every peep sight, which was produced before 1850,can be used for every free flintlock rifle or there are any other restrictions?
[Następne pytanie dotyczy celowników przeziernikowych.

Przepisy MLAIC mówią:

2) celowniki przeziernikowe (zarówno tylne jak i przednie) są dozwolone jeśli ich wzór jest zgodny z oryginalnym okresem produkcji i są zgodne z typem broni. NB okresami produkcji w odnieiniu do typów celowników są:
do 1750 r. dla broni lontowej, do 1850 r. dla broni skałkowej i do 1890 r. dla broni kapiszonowej.


Czy oznacza to, że każdy przeziernik który był produkowany przed 1850 rokiem, może być użyty do każdego dowolnego karabnu skałkowego czy też istnieją jakieś dodatkowe ograniczenia?]

Davide Minshall:
My understanding is that any aperture sights up to 1850 can be used on flintlock rifles. There are no further restrictions
[Uważam, że każdy celownik przeziernikowy produkowany do 1850r. może być użyty na karabinie skałkowym. Nie ma żadnych dalszych ograniczeń.]


Jak dla mnie to kończy sprawę.
Quod erat demonstrandum :)
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: Marek- »

No chyba nie do końca, z tego zdjęcia wynika że strzelali na papierze, ale nie uwierze, że nikogo nie pokusiło o to żeby łatkę wcisnąć zamiast papieru.
Obrazek
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: Marek- »

Nigdzie jednak się nie doczytałem żeby z Gibsa ktoś strzelał z łatek, za to z owijek w kilku książkach, w tym płytkim gwincie papier się po prostu lepiej sprawdza, lepiej trzyma niż łatka, która woli głębszy gwint.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „MLAIC”