Czy skrócenie lufy zaowocuje zwiększeniem mocy ?

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Poprzedni tematNastępny temat
wolf74
Zarejestrowany użytkownik

Czy skrócenie lufy zaowocuje zwiększeniem mocy ?

Post autor: wolf74 »

Hejka.
Ciekaw jestem, czy skrócenie lufy np o 10cm wpłynie na moc dmuchawki.
Mam taką wiatrówkę do pokombinowania (Kolter Viper 350 GL) i chcę z niej wycisnąć ile się da ( nominalnie z oryginalną sprężyną miała 21J jeszcze w czasach kiedy było można.) Teraz postanowiłem zrobić z niej ponadlimitowego destruktora.
Nie jestem specjalnie zwolennikiem mocy, ale chcę się pobawić.

P.S.
Używałem lupki, ale 99% wyników wyszukiwania nie miała za wiele wspólnego z zapytaniem. ( Chyba sobie to właśnie zdanie dodam sygnatury ) :D:D:D
Chwilowo nic+apetyt na HW100
Forum ma być LIBERALNE !!!

Gigin_s

Post autor: Gigin_s »

OT.

To samo twierdzę na temat lupki.

Powinno się w ważnych postach stosować słowo klucz.
Np jeśli duża liczba ludzi stwierdzi, że temat lub wypowiedź jest bardzo dobra i pomocna powinni wpisywać tam słowo "kilcz" np. "Yougi".

Tak się robi na forum www.arachnea.pl żeby odróżnić zwykły bełkot od czegoś pomocnego.

Wejdź na www.airgun.pl tam coś piszę. Prędkość wylotowa zwiększa się, ale nieznacznie (chyba).

Zresztą pisaęłś, że to wiatrówka do kombinowania, więc kombinuj :D :P ...
:)

Awatar użytkownika
Cactus

Post autor: Cactus »

"Szpecem" nie jestem, ale nie sądzę, żeby skrócenie lufy dało jakąś zauważalną różnicę. Główną rolę odgrywa tu raczej tłok (zwiększenie masy, skoku) i sprężyna... Na airgun.pl http://www.airgun.pl/modules.php?op=mod ... e&pageid=3 jest napisane tak:

Modyfikacja: Skrócenie lufy
Efekt: krótszy czas strzału, broń bardziej poręczna i lepiej wyważona, pewien korzystny wpływ na celność, nieco większa głośność strzału

O szmocy nic nie wspomniano
"Zdrowy rozsądek to zbiór uprzedzeń nabytych do 18 roku życia" (A. Einstein)

Awatar użytkownika
kropek

Re: Czy skrócenie lufy zaowocuje zwiększeniem mocy ?

Post autor: kropek »

wolf74 pisze:Hejka.
Ciekaw jestem, czy skrócenie lufy np o 10cm wpłynie na moc dmuchawki.
Mam taką wiatrówkę do pokombinowania (Kolter Viper 350 GL) i chcę z niej wycisnąć ile się da ( nominalnie z oryginalną sprężyną miała 21J jeszcze w czasach kiedy było można.) Teraz postanowiłem zrobić z niej ponadlimitowego destruktora.
Nie jestem specjalnie zwolennikiem mocy, ale chcę się pobawić.

P.S.
Używałem lupki, ale 99% wyników wyszukiwania nie miała za wiele wspólnego z zapytaniem. ( Chyba sobie to właśnie zdanie dodam sygnatury ) :D:D:D

Proponuję użyć słowa "energia" jako kluczowego zamiast moc, może coś pomoże? Jeśli nie, to zdecydowanie mogłoby pomóc parę kropel oleju do cylindra. Powyżej 21 J energii wylotowej to już niewiele metod pozostaje w zanadrzu zdolnego modyfikatora. Gdybym był pewien, że robisz sobie z nas jaja swym postem to zdecydowanie poleciłbym olej a tak, to... hmmm może tylko prośba o pamięć obowiązku rejestracji broni pneumatycznej, ostrożności nigdy za wiele.

Powodzenia życzę
.177-.69

wolf74

Post autor: wolf74 »

kropek pisze:Proponuję użyć słowa "energia" jako kluczowego zamiast moc, może coś pomoże? Jeśli nie, to zdecydowanie mogłoby pomóc parę kropel oleju do cylindra. Powyżej 21 J energii wylotowej to już niewiele metod pozostaje w zanadrzu zdolnego modyfikatora. Gdybym był pewien, że robisz sobie z nas jaja swym postem to zdecydowanie poleciłbym olej a tak, to... hmmm może tylko prośba o pamięć obowiązku rejestracji broni pneumatycznej, ostrożności nigdy za wiele.

Powodzenia życzę

Robię sobie jaja ?
Wypraszam sobie takie insynuacje.
:D:D:DGraniczy to z ignoranckim krytykanctwem :D :D:D
Poza tym, dopóki engine nie zostanie zmodyfikowany, obrażam się na lupkę, a nadgorliwcom mówię stanowcze NIE !.
Chwilowo nic+apetyt na HW100
Forum ma być LIBERALNE !!!

Awatar użytkownika
MadRian

Post autor: MadRian »

Obcinanie lufy "na oko" może ci nic nie dać. Tylko pogorszyć sprawę. Lufę ucinało się w modelach, których przewód lufy miał pojemność nieco za dużą jak na możliwości komory sprężania. Właśnie przerabiam temat przeciwny, czyli wiatrówkę z ogromną komorą i zbyt krótką lufą (tajemnica spowiedzi) :wink: To przypadek gorszy, niż za długa lufa.
A przy okazji... możesz opisać, procedurę rejestracji? :wink: Rozumiem, że już to zrobiłeś, albo zamierzasz? :wink:
"Kiedy spoglądasz w Wylot lufy, Śrut patrzy w ciebie"

Awatar użytkownika
Cactus

Może być jeszcze zabawniej - domowy "przeróbca" wiatrówki na ponadlimitową może mieć sprawę karną!
Ustawa o broni i amunicji stanowi w art. 13 ust. 1 "Nabywca broni jest zobowiązany zarejestrować ją w ciągu 5 dni od dnia nabycia."
Po pierwsze: nabywca, po drugie: od dnia nabycia. Ustawa nie przewidziała możliwości wejścia w posiadanie broni przez jej samodzielne wytworzenie.
Skutkiem tego przerobienie wiatrówki limitowej na ponadlimitową może się skończyć nie rejestracją, a oskarżeniem o nielegalną produkcję broni - delikwent wytworzył broń (pneumatyczną) z czegoś, co wedle ustawy bronią nie jest.
A ponieważ przepisy o broni i ich stosowanie jest mocno zamordystyczne, to jest to wielce prawdopodobne - wystarczy odpowiednio upierdliwy policjant z WPA, który akurat nie będzie miał ważniejszych rzeczy do roboty.

T.r.o.l.l. spod mostu

Post autor: T.r.o.l.l. spod mostu »

Wiatrówka to nie karonada...

Kłaniam się nisko
HW 45 + Skif A3000 + Iż61 + proca

Awatar użytkownika
Cactus

:?:

wiem, co to karonada (dawny typ działa okrętowego), ale rozwiń myśl

T.r.o.l.l. spod mostu

Post autor: T.r.o.l.l. spod mostu »

Cactus pisze::?:

wiem, co to karonada (dawny typ działa okrętowego), ale rozwiń myśl

Karonady miały większą przebijalność "dębowego pancerza" (przy małym zasięgu) dzięki... krótkim lufom. To ma związek ze sposobem spalania się czarnego prochu - do krótkiej lufy można nasypać więcej bez ryzyka rozerwania jej. Wyczytałem to chyba w "Historii pancernika" Tadeusza Klimczyka.

Kłaniam się nisko

Dopisane:
"Na pokładach pojawiły się tzw. >>ship smashers<<. Dzięki krótszej niż zazwyczaj lufie można było w nich umieszczać podwójne, a nawet potrójne ładunki miotające, nadające kuli wielką prędkość, a więc i moc przebijania. (...) Nie miał większego znaczenia fakt, iż strzelanie z takich dział niewiele miało wspólnego z celnością, nie mówiąc już o dwukrotnie mniejszej donośności - liczył się jedynie miażdżący efekt oddanej z bliska salwy. Szczytowym osiągnięciem w tej dziedzinie były XVIII-wieczne karonady, pochodzące z odlewni Carron w szkockim mieście Falkirk. (...) Większość artylerii okrętowej nadal jednak składała się ze zwykłych dział o długiej lufie, nie będących zawsze stanie przebić sięgającej 70 cm. burty, lecz dysponujących za to donośnością do 2 kilometrów i gwarantujących większą celność."

T. Klimczyk, "Historia pancernika" (I wydanie - II ukazało się jako "Pancerniki"), Warszawa 1994, wyd. Lampart, s. 6-7.
Ostatnio zmieniony 04 września 2006, 11:40 przez T.r.o.l.l. spod mostu, łącznie zmieniany 2 razy.
HW 45 + Skif A3000 + Iż61 + proca

kruper

Post autor: kruper »

Zakładając, że posiadasz zarejestrowaną broń pneumatyczną o E - powyżej 17 J to zmierz tą energię przy pomocy chrono oddając ok. 60 strzałów i wylicz średnią, potem utnij centymetr, zrób prawidłową koronę i zmierz ponownie w ten sam sposób ( ten sam śrut jak najlepszy jakościowo). Jeżeli długość była optymalna to niewiele ze szmocy stracisz, a jeżeli za długa to po cm. aż znów zarejestrujesz stratę.
AM 850 DO 6-24x50 AO & Twinmaster

Awatar użytkownika
tomaszo

Post autor: tomaszo »

Lufe ucina sie po to, zeby maksymalnie skrocic czas przebywania srutu w lufie, przez co zmniejszyc wplyw odrzutu i bledow strzelca na celnosc.

Wg wyliczen, straty z tytulu tarcia i wtloczenia srutu do lufy wynosza okolo 5% calkowitej energii zmagazynowanej poprzez naciagniecie sprezyny - dotyczy energii wylotowej ponizej 17J. Uciecie lufy owocuje minimalnym wzrostem energii, nie po energie sie to robi!

Dla przykladu - dla wylotowej rzedu 17 J starcza (na sprezynie) okolo 28 cm lufy. PCP czy gazowe majac dluzsza lufe uzyskuja wieksza sprawnosc energetyczna - tylko jak pisalem, chodzi o jak najkrotszy czas przebywania srutu w lufie.
Obrazek

Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”