Walther P1/P38 - powtarzalne odskoki przy pierwszym strzale

Moderator: Moderatorzy WBP

raiden_pl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 354
Rejestracja: 02 kwietnia 2015, 09:27
Tematy: 11
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther P1/P38 - powtarzalne odskoki przy pierwszym strzale

Post autor: raiden_pl »

OP opisał taki sam wzór przestrzelin w przypadku strzelania z ręki, z podparcia oraz przez osobę postronną.
Zmęczenie ręki przeładowaniem też bym wyeliminował, ponieważ większość testów przeprowadzałem strzelając z poduszki siedząc. Od wielu lat strzelam sportowo z krótkiej broni i na prawdę wyczułbym aż takie zerwanie strzału.
oraz
Mateus_Z pisze: 07 kwietnia 2024, 21:53
LARPAK pisze: 07 kwietnia 2024, 17:24 Możesz jeszcze spróbować strzelić ładując po jednym naboju do magazynka i sprawdzić czy dalej jest tak samo.
Robiłem taki test. Każdy z tych pocisków lądował na dole, czyli w miejscu gdzie pojawiają się odskoki.
czyli - za każdym razem przy przeładowaniu manualnym (z wolnej ręki, z podparcia, inna osoba ), strzał ląduje w innym - powtarzalnym - miejscu . Naprawdę w tych warunkach dalej widzicie błąd strzelca ??

@Mateus_Z

Gun Jesus robił kiedyś zawody z P38, i narzekał że na S&B miał problemy z ekstrakcją, a na Tule w stalowej łusce - nie. Więc to nie tylko twoja obserwacja, że lepiej działa z nabojami ze stalową łuską.
Ja bym zrobił to co doradził Kacper - dobij zamek po ręcznym przeładowaniu, oraz po automatycznym . Coś to zmienia ?
po drugie wyrzuć naboje (nieodpalone) z komory po ręcznym i automatycznym przeładowaniu - porównaj wizualnie. Może któraś metoda pod innym kątem uderza nabojem w rampę i coś się przekrzywia - być może będzie ślad na pocisku lub na kryzie (patrz niżej)
po trzecie - upewnij się że wskaźnik załadowanej komory jest sprawny - a może nawet zdemontuj go i zobacz czy coś się zmienia podczas strzelania bez. Jeżeli nie działa prawidłowo (słaba sprężyna, krzywy, ułamany ) to może interferować na etapie podawania naboju do komory i właśnie np powodować jakieś krzywe uderzenie w komorę.
po ostatnie - obejrzyj zamek pod silnym światłem pod kątem mikropęknięć - ten mostek na przodzie zwłaszcza.
--
KKS Arsenał
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7569
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther P1/P38 - powtarzalne odskoki przy pierwszym strzale

Post autor: LARPAK »

raiden_pl pisze: 08 kwietnia 2024, 19:57
Mateus_Z pisze: 07 kwietnia 2024, 21:53
LARPAK pisze: 07 kwietnia 2024, 17:24 Możesz jeszcze spróbować strzelić ładując po jednym naboju do magazynka i sprawdzić czy dalej jest tak samo.
Robiłem taki test. Każdy z tych pocisków lądował na dole, czyli w miejscu gdzie pojawiają się odskoki.
czyli - za każdym razem przy przeładowaniu manualnym (z wolnej ręki, z podparcia, inna osoba ), strzał ląduje w innym - powtarzalnym - miejscu . Naprawdę w tych warunkach dalej widzicie błąd strzelca ??
Błąd strzelca to w 90% przypadków przyczyna jak i rozwiązanie problemów poruszanych na forum.

Do tego jest coś takiego jak po oddaniu pierwszego strzału jak broń zbytnio wyrwie się z ręki to strzelec poprawia chwyt i wtedy jest już dobrze - takie przypadki to żadna nowość, a że nie znam autora wątku to nie można wyeliminować również tego pomimo, że pisze iż dużo strzela i mówi o skupieniu w czarnym czy środku tarczy pokazując zdjęcie tarczy, która tego nie pokazuje - jednak trzeba brać poprawkę na pewne rzeczy.

Inny test jaki może wykonać - samo dobicie ręką może nie być zbyt mocne - to:
1. Załadować magazynek do pełna, przeładować pistolet ręcznie, oddać strzał, sprawdzić czy jest odskok, oddać dwa kolejne strzały, przeładować pistolet usuwając nabój z komory i oddać kolejny strzał i sprawdzić czy jest odskok tam, gdzie pierwszy strzał lub w innym miejscu niż poprzednie dwa.
2. Załadować 3 naboje do magazynka, sprawdzić gdzie padł pierwszy strzał, na otwartym zamku wymienić magazynek i oddać kolejne 3 strzały z drugiego magazynka, sprawdzając oczywiście czy tutaj pierwszy strzał jest odskokiem.

Jeżeli odskoki będą w takich seriach przy ręcznym przeładowaniu to wg mnie problem jest z osadzeniem lufy/rygla lub brakiem odpowiedniej siły, aby nabój wszedł do komory do końca tak jak powinien - sprawdzić wtedy czoło zamka, pazur wyciągu czy tutaj nie ma problemu.

Siły oddziałujące na lufę, rygiel itd. w czasie strzału są większe niż w czasie ręcznego przeładowania.
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1143
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther P1/P38 - powtarzalne odskoki przy pierwszym strzale

Post autor: Mateusz70 »

Można jeszcze spróbować rozłożyć, wyczyścić i złożyć. Przy czym rozkładanie zrobić w miarę kompletne. Być może jakieś problemy mechaniczne wtedy ustąpią. Czasem coś przeszkadza w sprawnej pracy. W każdym razie to bardzo ciekawy problem techniczny. Dobrze byłoby, gdyby znalazło się rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2053
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther P1/P38 - powtarzalne odskoki przy pierwszym strzale

Post autor: Dexter »

czyli - za każdym razem przy przeładowaniu manualnym (z wolnej ręki, z podparcia, inna osoba ), strzał ląduje w innym - powtarzalnym - miejscu . Naprawdę w tych warunkach dalej widzicie błąd strzelca ??
Oczywiście, że tak bo to jest trochę jak religia :D. Albo mem.
16294562124009.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Mateus_Z
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 42
Rejestracja: 16 lipca 2015, 22:23
Tematy: 2
Lokalizacja: Łęczyca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther P1/P38 - powtarzalne odskoki przy pierwszym strzale

Post autor: Mateus_Z »

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi ;) Będę na strzelnicy dopiero za jakieś 2 tygodnie, ale postaram się sprawdzić wszystko co sugerujecie, łącznie z winą strzelca. Przeprowadziłem kilkanaście testów pod rząd i zawsze rozkład na tarczy był prawie identyczny na danym typie amunicji, stąd postanowiłem odrzucić błąd strzelca już na samym wstępie. Ale może jestem aż tak powtarzalny w zrywaniu pierwszego i to z poduszki przy ściąganiu spustu tak wolno jak to mozliwe? :D Na prawdę byłbym zdziwiony jeśli tak by było, bo kilka lat wstecz strzelałem dużo z Walthera P1 i wyskok poza czarne to był sporadyczny wybryk i bardzo odczuwalny przy strzale. Mimo to niczego nie wykluczam, bo może faktycznie pamięć mięśniowa robi mi jakiegoś psikusa. Odpowiadając na jedno z pytań - tak, strzelam z lewej ręki. Sprawdzę oczywiście również wszystkie zasugerowane problemy mechaniczne. Co do wskaźnika obecności naboju w komorze - działa za każdym razem, ale nie zwróciłem uwagi na jego stan. Dzięki raz jeszcze za odzew i na pewno dam znać co wyszło po kolejnych testach.
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1143
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther P1/P38 - powtarzalne odskoki przy pierwszym strzale

Post autor: Mateusz70 »

Błąd strzelca jest mało prawdopodobny po tym, co piszesz. O wiele bardziej prawdopodobne jest to, co LARPAK wskazuje jako ewentualną przyczynę odskoku. Zła współpraca elementów mechanizmu, które zaczynają w miarę dobrze współpracować po zadziałaniu większych sił, po wystrzale.
Ten egzemplarz może i nie będzie równie celny, jak inne, z których strzelałeś, ale rozebranie, jak najbardziej kompletne, następnie dokładne czyszczenie, naoliwienie elementów trących, sprawdzenie na zbijakach, może korzystnie wpłynąć na pracę mechanizmu. Ewentualnie po strzelaniu powtórzenie czyszczenia i tak nawet kilka razy w cyklu: strzelania - rozkładania/czyszczenia.
Jeśli komora jest rozdęta czy coś pęknięte, to chyba broń będzie jedynie do kolekcji. Może jednak to coś przeszkadza w odpowiednim ustawieniu się naboju w komorze po ręcznym przeładowaniu.
Mateus_Z
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 42
Rejestracja: 16 lipca 2015, 22:23
Tematy: 2
Lokalizacja: Łęczyca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther P1/P38 - powtarzalne odskoki przy pierwszym strzale

Post autor: Mateus_Z »

Dzisiaj byłem w końcu ponownie na strzelnicy. Pistolet już działa jak należy. Opisywana wcześniej prawidłowość zniknęła całkowicie. Kilka dni temu zauważyłem, że po zakupie nie do końca dokładnie wyczyściłem pistolet. Na czole zamka w zakamarkach znajdowało się sporo nagaru. Może to powodowało nie całkowite zaryglowanie przy ręcznym przeładowaniu? Chociaż byłoby to trochę dziwne, bo nagar był przy samych krawędziach, gdzie czoło komory nabojowej raczej nie uderzało. Dodatkowo pistolet ponownie porządnie przesmarowałem. Nie wiem dokładnie co pomogło, ale odskok prawo-dół nie powtórzył się już ani razu.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”