Jak spróbować dalekiego dystansu?

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

AndyB
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 25 lutego 2009, 13:25
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Jak spróbować dalekiego dystansu?

Post autor: AndyB »

Pytanie takie - a jak spróbować dalekiego dystansu, żeby w ogóle nabrać kumacji czy to jest coś, co mogłoby mnie kręcić? Czyli raczej bez kupowania w tym celu własnej broni itp. bo to trochę bez sensu. Są jakieś imprezy, zjazdy, nie wiem... kursy? Coś jak cztery godziny z long distance etc.?

Bo nie znam nikogo, kto by się w to bawił a najdłuższa oś na strzelnicy na jakiej strzelałem to 100m z AR15.
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 119
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak spróbować dalekiego dystansu?

Post autor: zoom2 »

A z jakiej konfiguracji ałera strzelałeś te 100 m?
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2053
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak spróbować dalekiego dystansu?

Post autor: Dexter »

Zacznij od odpowiedzi na podstawowe pytanie: czy masz gdzie, kiedy i za co bawić się w LR. Ja nie masz 3x tak to sobie odpuść. Bo zabawa w LR to (gdzie?) wieczne jeżdżenie bo strzelnic LR jest garstka w kraju. To wiąże się z pytaniem "kiedy" bo pożera w ciul czasu. Nieraz, zalezy gdzie mieszkasz, jedziesz godzinami żeby sobie postrzelać jedno popołudnie. Trasa bywa długa i bez noclegu czasem nie warto... I ostatnie pytanie czyli za co, bo amunicja to jedno ale samo paliwo i cała reszta logistyki pożera straszne pieniądze. Zakup broni i optyki to jest pół biedy. Gorzej, jak 25k stoi w szafie i jest używane raz w roku. Ale jak masz "3x tak" to... zazdroszczę :).

A 100m to takie long range jak z koziej du** okaryna. Można strzelac na 50m z kbksu i niektórzy to też nazwa long range ale "long" w tej nazwie jest od długiego dystansu. Długiego.
Awatar użytkownika
go43
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 791
Rejestracja: 09 października 2007, 10:59
Tematy: 5
Lokalizacja: Kwidzyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak spróbować dalekiego dystansu?

Post autor: go43 »

Najprościej napisz skąd jesteś. Może ktoś w Twojej okolicy strzela, albo będzie znał właściwe miejsce.
KSSK Gward Kwidzyn
Awatar użytkownika
lukaszprosport
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 184
Rejestracja: 10 czerwca 2011, 21:59
Tematy: 3
Lokalizacja: POLSKA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak spróbować dalekiego dystansu?

Post autor: lukaszprosport »

Cz457 22lr i się baw, reszta w postaci wniosków, chęci czy innego sprzętu sama przyjedzie.
I co ważne nie wydasz fortuny.
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3783
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 80
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak spróbować dalekiego dystansu?

Post autor: bezduszny »

Dokładnie jak kolega wyżej napisał.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2053
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak spróbować dalekiego dystansu?

Post autor: Dexter »

Tak. .22 do LR. Najlepsze na 800m. Jaka jest idea LR skoro strzelamy nie na "long" tylko na "short" distance? Jezu. Koleś pyta o maratony a Wy mu sprinty polecacie... "Jak najlepiej wejść i spróbować górskich ultramaratonów?" Odpowiedź: "idź na bieżnię i spróbuj sprintu na 100m". Co ma jedno do drugiego? Po co to doradzać, skoro pyta o LR? Pytasz o rower- doradzą Ci skuter. Pytasz o offroad to doradzą Ci rodzinne kombi. Pytasz o LR- dostajesz rady o kbksie XD. Panooowie...
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3783
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 80
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak spróbować dalekiego dystansu?

Post autor: bezduszny »

Naucz się strzelać z 22LR na 300m to będziesz wiedział jak z 308 na 800m.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2053
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak spróbować dalekiego dystansu?

Post autor: Dexter »

Świetnie, naucz się biegać na 5km to będziesz wiedział jak biegać na 65km. Ale nie o to pytał.
mieszko1vp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 78
Rejestracja: 29 września 2021, 23:41
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak spróbować dalekiego dystansu?

Post autor: mieszko1vp »

bezduszny pisze: 22 lipca 2023, 21:33 Naucz się strzelać z 22LR na 300m to będziesz wiedział jak z 308 na 800m.
Szanuję Twoją wiedzę,ale równie dobrze mozna napisać-strzelaj z wiatrówki,to ogarniesz 223,a najlepiej z asg .
Awatar użytkownika
lukaszprosport
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 184
Rejestracja: 10 czerwca 2011, 21:59
Tematy: 3
Lokalizacja: POLSKA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak spróbować dalekiego dystansu?

Post autor: lukaszprosport »

mieszko1vp pisze: 23 lipca 2023, 02:17
bezduszny pisze: 22 lipca 2023, 21:33 Naucz się strzelać z 22LR na 300m to będziesz wiedział jak z 308 na 800m.
Szanuję Twoją wiedzę,ale równie dobrze mozna napisać-strzelaj z wiatrówki,to ogarniesz 223,a najlepiej z asg .
Dexter pisze: 22 lipca 2023, 21:31 Tak. .22 do LR. Najlepsze na 800m. Jaka jest idea LR skoro strzelamy nie na "long" tylko na "short" distance? Jezu. Koleś pyta o maratony a Wy mu sprinty polecacie... "Jak najlepiej wejść i spróbować górskich ultramaratonów?" Odpowiedź: "idź na bieżnię i spróbuj sprintu na 100m". Co ma jedno do drugiego? Po co to doradzać, skoro pyta o LR? Pytasz o rower- doradzą Ci skuter. Pytasz o offroad to doradzą Ci rodzinne kombi. Pytasz o LR- dostajesz rady o kbksie XD. Panooowie...
Niestety Panowie powyższe świadczy tylko o Waszej niekompetencji w temacie i małym bądź zerowym doświadczeniu na dalszym dystansie.
Takie Wasze porównania mają w sobie tyle logiki co propozycje typu zabierać prawa jazdy w Krk kierującym żółtymi renault bądź odbieranie uprawnień w Poznaniu wszystkim , którzy je posiadają zakresie pozwoleń na broń sportową.
Podejrzewam że żaden z Was nie potrafił by obrać prawidłowych poprawek np. na elewacji z uwagi na odległość, nie pisząc już o innych czynnikach wymagających klików na wieżach w odniesieniu do używanej broni, ammo i warunków.
Podejrzewam że u Was tylko poprawki offsetowe są praktykowane i nic więcej.


Jak dla mnie gość może odbyć weekendowy kurs pod LR, kupić sprzęt za 15 czy 60 tys.zł i pojechać z nim do Drawska, tylko po co?

Lekceważycie jak piszecie "kbks", a to dla laika świetny temat do zapoznania w rozsądnej kasie, zawody mini snajper itd.
Kaliber 22lr dla uzupełnienia Waszego niskiego poziomu wiedzy występuje również w LR:
Polecam Wam wziąć udział w np: tego typu zawodach 100/200/300 i 400 metrów i ciekaw jestem Waszych osiągnięć zawodniczych 🙂

https://mistrzostwapolskilongrange.pl/regulamin-mplr/

Ale zapomniałem gość chce LONG RANGE to tylko 338 laupua i dystans powyżej 800 metrów, no bo przecież innymi słowy chcę biegać maratony kilkudziesuecio kilometrowe więc po co będzie zaczynał treningi od zera i biegał stopniowo i trenował pierw od kilku kilometrów, jak od razu może zapisać się na bieg 50 km.
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak spróbować dalekiego dystansu?

Post autor: Matthius »

Ja również uważam propozycję kupowania wiatrówek, ASG czy .22LR za chybione.

Owszem, znam ludzi, którzy wykorzystują .22LR jako sprzęt treningowy. Ale znam też ludzi, którym takie rozwiązanie się nie sprawdza.
Po pierwsze, jest to dodatkowy koszt do poniesienia - ja wolałbym tą kasę wydać na sprzęt do elaboracji albo amunicję, zamiast na sprzęt który po odbyciu treningu pójdzie w kąt. Oczywiście, jak się ktoś uprze, to kto bogatemu zabroni. :)
Po drugie - .22LR nie nauczy panowania nad odrzutem. W stosunku do masy broni, energia jest tak niewielka, że odrzut staje się nieodczuwalny.
Po trzecie, w niektórych kategoriach nie ma sprzętu, nadającego się do treningów LR z bocznym zapłonem (np. semi-auto).

Jeżeli pytający ma obecnie AR-15 i oś 100m, to najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje mi się wyposażenie tego karabinka w dwójnóg, lunetę i dobry spust. To pozwoli na rozpoczęcie treningów składu i pracy na spuście. A także na naukę elaboracji, która według mnie prędzej czy później okaże się niezbędnym elementem tego hobby.

Później na osi 300m będzie mógł sprawdzać opad, wpływ wiatru. Jeżeli ma dostęp do osi 500-600m, to jeszcze lepiej.

Kurs LR może być o tyle fajnym pomysłem, że będzie to okazja do zapoznania się z podstawami i pomacania sprzętu. Ale nastawiłbym się na dwa dni - w 4 godzinach ciężko będzie zmieścić samą teorię.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3783
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 80
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak spróbować dalekiego dystansu?

Post autor: bezduszny »

@Matthius, ale Ty nie strzelasz LR w jakiś bardziej poważny sposób ... prawda ? :wink:
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
Dino1984
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 761
Rejestracja: 05 czerwca 2008, 14:22
Tematy: 93
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak spróbować dalekiego dystansu?

Post autor: Dino1984 »

AndyB pisze: 22 lipca 2023, 12:14 Pytanie takie - a jak spróbować dalekiego dystansu
Jak najszybciej.

A tak poważnie to popatrz na stronę Team99, oni organizują różne treningi, na które można przyjechać bez własnej broni i żadnej wiedzy i instruktor Cię poprowadzi - to dobry start.
.177, 22LR, 5,45x39, .223, 6,5x55 SE, .300BLK, .308, 7,62x54R, 30-06, 9x19, 44 Mag, 12 ga
KS Proelia
"Ubi concordia, ibi victoria"
piotrjub
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 20 listopada 2011, 19:07
Tematy: 0
Lokalizacja: 3 Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak spróbować dalekiego dystansu?

Post autor: piotrjub »

Zawsze nasza opinia jest zależna od naszych przekonań.
Mam dużo broni, z LR jakoś sobie radzę, jeden kolega wspomina coś o odrzucie - panowaniu nad nim, zawsze wspominam że najwiecej błędów wyłapywałem strzelając z małego kalibru typu 6BR niż z większych, a on odrzut ma wręcz pomijalny.
Lubię trenować i strzelać LONG RANG z 22LR, daje to frajdę, satysfakcję, czy można to tak strikte porównać 800m z 308Win z 300m z 22LR według mnie NIE, ale nie zmienia to że 22LR jest cudownym rozwiązaniem również do treningu Long Rangę.
20230722_161946_Original.jpeg
Wczoraj byłem na strzelnicy i strzelałem z 416 Barrett, podaje to jako przykład że strzelam (mam porównanie) z 22LR, kalibrów w centralnym zapłonie nazwijmy to standardowych, magnum i super magnum i zgadzam się że 22LR jest dobry zarówno do treningu jak i zawodów Long Range. Ogromna zaleta, cena sprzętu i koszt treningu NISKI.

Przy dobrej amunicji (koszt komponentów) możemy teoretycznie porównywać co lepsze do treningu i co da nam lepszy efekt tego treningu, powiedzmy koszt 1 tys zł - 10 sztuk amunicji ultra magnum czy 100 sztuk amunicji standardowej albo 1000 sztuk amo 22LR?

Dla mnie wybór 22LR jest jak najbardziej logiczny i oczywisty.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
222; 223; 243; 308; 30-06; 8x57JRS; 9,3x62; 375H&H; 12/70; 16; 20; 22 LR; 6,35; 7,65; 9 Para; 9 Makarov; 38 Special; 6BR; 30BR; 6,5x47; 284; 6mmAR; 6.5 SLR; 416Barrett;
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”