Legitymacja prowadzącego strzelanie.

Moderator: Moderatorzy CP

Amenostenes
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 02 lipca 2023, 21:32
Tematy: 6
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Legitymacja prowadzącego strzelanie.

Post autor: Amenostenes »

Telefonuję do strzelnicy w Modlinie i pytam czy wpuszczają CP. Człowiek mi mówi, że tak ale muszę mieć legitymację prowadzącego strzelanie. Czy wszędzie chcą tej legitymacji? Bo to znów niepotrzebny kurs i egzamin a wszystko kosztuje.
Nessel
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 28 kwietnia 2021, 12:15
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja prowadzącego strzelanie.

Post autor: Nessel »

Mają zachcianki jak baba w ciąży . W mojej okolicy , Rzeszów , jest z 5 strzelnic i nigdzie o takim wymogu nie słyszałem . Radzę ich olać i poszukać innej prowadzonej przez normalnych ludzi.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja prowadzącego strzelanie.

Post autor: LARPAK »

Trzeba zapytać czy jak nie ma to jest ich prowadzący strzelanie zgodnie z regulaminem strzelnicy.

Pytać mogą dlatego, że może nie mają zbytnio żadnego swojego i wpuszczają tylko tych co mają papiery. Jest sezon ogórkowy więc może lepiej dopytać u źródła niż na forum.
Awatar użytkownika
LWfilip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 124
Rejestracja: 18 października 2017, 13:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja prowadzącego strzelanie.

Post autor: LWfilip »

Ciekawa kwestia. Bo nie bardzo wiem, po co prowadzący strzelanie?? Na strzelnicy OSS Rybieniec, nie pytają o takie pierdoły. Kilka razy w roku organizowany jest kurs na prowadzącego strzelanie na , który uczęszcza , średnio, jakieś 45 do 70 osób. Z tego co się orientuję to jakieś 3/4 członków naszego klubu ma takie uprawnienia. A ponieważ klub ma w nazwie :czarnoprochowy, nikomu na obiekcie ,strzelcy czarnoprochowi nie przeszkadzają. Nawet nie muszą pytać choć wielu to robi. Na oś 25 metrów i ognia. A, jest jedno "ale". Proch ma być we fiolkach a nie w dużym pojemniku. I tyle. Tak, więc, skoro są gdzieś takie miejsca, że czarny proch nie jest mile widziany, zapraszam do OSS Rybieniec.
Grzeczni po śmierci idą do nieba. Niegrzeczni idą tam gdzie chcą.
Amenostenes
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 02 lipca 2023, 21:32
Tematy: 6
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja prowadzącego strzelanie.

Post autor: Amenostenes »

Nie chce mi się robić kursu. Jestem niby świeżak w CP ale za młodu byłem myśliwym i się nastrzelałem. A na takim kursie jest wszystko od wiatrówki po broń maszynową. A mnie to nie interesuje. Ja się na rewolwery CP napaliłem. A tu mam najbliżej.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja prowadzącego strzelanie.

Post autor: LARPAK »

Dopytałeś dlaczego wymagają tej legitymacji?
Awatar użytkownika
lukaszprosport
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 182
Rejestracja: 10 czerwca 2011, 21:59
Tematy: 4
Lokalizacja: POLSKA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja prowadzącego strzelanie.

Post autor: lukaszprosport »

Mogą wymagać na podstawie zarządzenia ludka z LOK.
Taki temat przerabiałem ostatnio, wymienili dokumenty na podstawie których na strzelnicach lokowskich mozna strzelać z cp.
Ich głupota i nie kompetencja kole w oczy, np: wymienili tam np. Europejską Kartę Broni... potrzebną tak naprawdę do przewożenia klamek.
Jest tam też prowadzący strzelanie i jak masz, a chyba każdy ma, odfajkowane CP to znaczy że w tym zakresie odbył też przeszkolenie, pomijając realia w tym temacie.
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja prowadzącego strzelanie.

Post autor: arturo111 »

Do przewożenia klamek nie potrzebujesz żadnych uprawnień. Ot kupujesz w budowlanym czy innym Leroy i jazda .
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
Awatar użytkownika
lukaszprosport
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 182
Rejestracja: 10 czerwca 2011, 21:59
Tematy: 4
Lokalizacja: POLSKA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja prowadzącego strzelanie.

Post autor: lukaszprosport »

Doczytaj do czego służy EKB i będziesz wiedział co miałem na myśli. Miałem nadzieję że tu nie trzeba wszystkiego tłumaczyć jak dzieciom w przedszkolu.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja prowadzącego strzelanie.

Post autor: LARPAK »

@lukaszprosport:
to jeszcze powiedz to KGP, która w przypadku zakupu czarnego prochu wymaga EKB, która do tego nie służy.

Jak na razie to tutaj zaczęło się wieszanie psów na strzelnicy, a autor wątku unika odpowiedzi na pytanie podania większej ilości szczegółów.

Nie wiem ile strzelnic jest w modlinie, ale trochę średnio to wygląda jakby to miał być jakiś dziwny czarny PR.
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1129
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja prowadzącego strzelanie.

Post autor: Mateusz70 »

Mogą wymagać a potem okaże się, że jeszcze chcą okazania licencji żeglarskiej. W razie natarczywego klienta wywieszą tabliczkę "REMONT" i co im zrobisz? Zapewne jednak wchodzi się na oś indywidualnie i nikt ze strzelnicy nie będzie nikogo tam pilnował.
Już kolejny wątek w krótkim czasie, w którym coś nie zostało dopowiedziane, więc trudno stwierdzić, o co właściwie idzie. Jeśli tylko o to, czy godzi się tak traktować ludzi na strzelnicy ..., odpowiem: zależy. Pewnie mają jakieś lokalne zwyczaje. Trzeba pojechać, pogadać, może uścisnąć dłoń prezesa a on już zadecyduje.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1142
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja prowadzącego strzelanie.

Post autor: VIS »

Z tego co wiem to kupić czarny proch może każdy. W dawnych czasach, po uwolnieniu replik czarnorpochowych Policja wymagała od sprzedawców (tych koncesjonowanych) by Ci sprzedawali proch osobom posiadającym pozwolenie na broń sportową lub myśliwską. Byli nieliczni sprzedawcy, którzy proch sprzedawali osobom według Policji "nieuprawnionym". Policja słała jakieś pisma, interes kwitł dalej i tak to jakiś czas trwało. Polacy jeszcze mogli zaopatrywać się w proch w Czechach, gdzie jest on (i był wtedy) w wolnej sprzedaży. Jakiś czas temu ustawodawca znowelizował ustawę z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym). Tam jeden artykuł (chyba 30 - piszę z pamięci) zobowiązuje sprzedawców (tych z koncesją) do sprzedaży prochu czarnego jedynie osobom posiadającym EKB. Więc nie jest to wymysł jakiegoś WPA, tylko jest na to podstawa prawna.

Co do prowadzącego strzelanie. Jak mnie na kursie uczył śp. Jerzy Cieśla (nick na tym Forum to 9x19), to jeżeli na osi strzela więcej jak jeden strzelający to jeden z nich musi być prowadzącym. Niezależnie czy strzelamy z broni współczesnej, czarnoprochowej, czy też z broni lub niebroni pneumatycznej. Ale regulamin strzelnicy może nakładać swoje obowiązki i zakazy. Z tym nic nie poradzicie, bo jak regulamin strzelnicy warunkuje możliwość samodzielnego korzystania ze strzelnicy posiadaniem prowadzącego czy też instruktora strzelectwa to niestety jest to obowiązujące - ale tylko na tej strzelnicy.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja prowadzącego strzelanie.

Post autor: LARPAK »

@VIS:
EKB na czarny proch wymagali jeszcze przed nowelizacją ustawy i nie był to wymysł lokalnego WPA, a KGP.

Co do prowadzącego strzelanie to w sumie zawarty jest on w rozporządzeniu i wzorcowym regulaminie strzelnicy.
Prowadzący musi być zawsze.

@Mateusz70:
nie znamy szczegółów, ale na strzelnicach, z których korzystam i jestem tam sam (zupełnie sam czy ze znajomymi) to zawsze musi być ktoś kto ma PS.
Podejrzewam, że o takiej sytuacji napisał autor, ale się nie dogadał co i jak.
Może mu powiedział, że może przyjechać, ale nie będzie nikogo z obsługi i musi mieć on PS, a on nie ma i nie chce i wielka chryja.
Amenostenes
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 02 lipca 2023, 21:32
Tematy: 6
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja prowadzącego strzelanie.

Post autor: Amenostenes »

LARPAK pisze: 03 lipca 2023, 21:57 Dopytałeś dlaczego wymagają tej legitymacji?
Nie pytałem. Rozumiem że taki regulamin.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja prowadzącego strzelanie.

Post autor: LARPAK »

To zadzwoń i dopytaj czy jest ktoś z obsługi z papierami bo może nie ma teraz nikogo i dlatego musisz mieć własne papiery.

Chociaż może to być kwestia dupochronu, że masz jakieś przeszkolenie z broni bo jest to broń bez pozwolenia więc może przyjść ktoś potencjalnie zagrażający sobie i innym. Jak sobie teraz przypominam to kiedyś już coś na forum w tym kontekście się przewinęło.
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Adresy strzelnic - Informacje”