Udostępnienie broni innej osobie na strzelnicy

Moderator: Moderatorzy WBP

bkHVYR
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Udostępnienie broni innej osobie na strzelnicy

Post autor: bkHVYR »

Cześć
Mam taką sytuację:
1. Nie posiadam żadnych uprawnień do strzelania, nie jestem zarejestrowany w żadnym klubie itp.
2. Byłem dzisiaj na strzelnicy z osobą która posiada zezwolenie na broń i miała ze sobą tą broń i amunicję do niej
3. Ta broń jest zarejestrowana do celów sportowych
4. Oboje strzelaliśmy z tej broni
5. Na strzelnicy był obecny prowadzący strzelanie

Czy złamaliśmy w jakikolwiek sposób UOBIA? Pytam dlatego, że po strzelaniu podszedł do nas jakiś facet i zaczął dopytywać w jakim celu jest zarejestrowana ta broń itp. Dość dziwne pytanie do zadania nieznajomej osobie na strzelnicy. Czytałem forum, jednak nie do końca rozumiem czy na strzelnicy w ogóle może wystąpić użyczenie w rozumieniu UOBIA.

Pabl0
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Re: Udostępnienie broni innej osobie na strzelnicy

Post autor: Pabl0 »

Wszystko odbyło się prawidłowo. Prowadzący strzelanie był obecny a na strzelnicy nie ma osób nieuprawnionych. Cel rejestracji nie ma znaczenia.

Awatar użytkownika
Smerf
Zarejestrowany użytkownik

Post autor: Smerf »

Dokładnie tak jak kolega pisze, wczoraj byłem z dzieciakami - (dorosłe) na strzelnicy , miałem swoją broń swoją amunicję. Dzieciaki strzelały z mojej broni i z mojej amunicji, strzelanie prowadził instruktor, ja sobie zabijałem popery z innego stanowiska. Jakbym miał uprawnienia to mogli by strzelać pod moim nadzorem, nie mam uprawień to zajęcia prowadził kolega instruktor, tak jest zgodnie z przepisami a do jakich celów jest zarejestrowana broń nie ma znaczenia.
Darek vel Smerf

"U początku filozofii stoi - zdziwienie. "
"Strzelmistrz - Łódź"

KG92RS

Post autor: KG92RS »

bkHVYR pisze:
02 sierpnia 2020, 16:53
jednak nie do końca rozumiem czy na strzelnicy w ogóle może wystąpić użyczenie w rozumieniu UOBIA.
Może wystąpić, jeśli taka jest chęć obu stron. W Waszym przypadku - nie wystąpiło, zrobiliście wszystko prawidłowo.
Gościa, który Was wypytywał, mogliście posłać na drzewo.

Bagins

Post autor: Bagins »

Problem wynika z tego, że niektórzy nieoświeceni jegomoście błędnie interpretują użyczenie broni również jako udostępnienie broni na strzelnicy... Jest to przyczyną różnych dylematów na temat można czy nie można.
A jako że użyczać broń może osoba mająca pozwolenie do celów sportowych (a nie kolekcjonerskich), to temu usłyszałeś te pytanie (poprawcie mnie jeśli jestem w błędzie).

KG92RS

Bagins pisze:
02 sierpnia 2020, 19:52
poprawcie mnie jeśli jestem w błędzie
Jesteś w błędzie. Brać w użyczenie może osoba, która ma pozwolenie sportowe, bądź łowieckie. Dawać w użyczenie może każdy - pod warunkiem, że ma broń odpowiadającą celom łowieckim, lub odpowiadającą celom sportowym.
Ale tu nie o to chodzi -> niektórzy są zdania, że dać komuś postrzelać możesz tylko z broni zarejestrowanej w celu szkoleniowym.

Bagins

Post autor: Bagins »

Dzięki za sprostowanie. :wink:
Nie zmienia to jednak faktu, że jest to sprawa (nad)interpretacji.

LARPAK

Post autor: LARPAK »

To pokłosie pisma pani z dziekanatu - olejnik.

Awatar użytkownika
slepe_oko

Post autor: slepe_oko »

bkHVYR pisze:
02 sierpnia 2020, 16:53
Cześć
Mam taką sytuację:
1. Nie posiadam żadnych uprawnień do strzelania, nie jestem zarejestrowany w żadnym klubie itp.
2. Byłem dzisiaj na strzelnicy z osobą która posiada zezwolenie na broń i miała ze sobą tą broń i amunicję do niej
3. Ta broń jest zarejestrowana do celów sportowych
4. Oboje strzelaliśmy z tej broni
5. Na strzelnicy był obecny prowadzący strzelanie

Czy złamaliśmy w jakikolwiek sposób UOBIA? Pytam dlatego, że po strzelaniu podszedł do nas jakiś facet i zaczął dopytywać w jakim celu jest zarejestrowana ta broń itp. Dość dziwne pytanie do zadania nieznajomej osobie na strzelnicy. Czytałem forum, jednak nie do końca rozumiem czy na strzelnicy w ogóle może wystąpić użyczenie w rozumieniu UOBIA.
Legitymował się ten pytający?
''Histeryczne panny, nie znoszące drapania po szkle, ale znoszące pranie ich po pysku''

KG92RS

LARPAK pisze:
02 sierpnia 2020, 20:45
To pokłosie pisma pani z dziekanatu - olejnik.
Też przez chwilę o tym myślałem, ale wtedy raczej "ciekawski" pytałby o pozwolenia, a nie o cel, do jakiego broń jest zarejestrowana.

LARPAK

Post autor: LARPAK »

Cel nie ma znaczenia - dla nas.
Dla niego, który pewnie nie ogarnia przepisów w stopniu chociaż podstawowym tylko coś gdzieś słyszał, coś gdzieś czytał dlatego pewnie pytał o cel.

Davidn

Post autor: Davidn »

Tak z ciekawości to czy jest jakiś przepis mówiący o korzystaniu na strzelnicy z cudzej broni?
Wiem, że jest we wzorcowym regulaminie zapis, że zabrania się używania broni innych osób korzystających ze strzelnicy, bez zgody jej użytkownika.
Kiedyś byłem na strzelnicy w Rymanowie (bardzo fajna i profesjonalne podejscie) i wywiązała się dyskusja z panem prowadzącym tą strzelnicę o używaniu cudzej broni na strzelnicy za zgodą właściciela i według tego pana można tylko w celach szkoleniowych.
Słyszałem też wersję, że można dać postrzelać osobie która ma pozwolenie.
Ciężko używać argumentów bo nigdzie nie widziałem bardziej jasnych przepisów na ten temat (może słabo szukalem).

gamat
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Post autor: gamat »

Ubojka art.11 p.2?
"Art. 11. Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
(...)
2) używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na
strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu;"

Awatar użytkownika
Mumin_

Post autor: Mumin_ »

Davidn pisze:
02 sierpnia 2020, 21:22
Tak z ciekawości to czy jest jakiś przepis mówiący o korzystaniu na strzelnicy z cudzej broni?.
Tak. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 marca 2000 r. w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic.
2. Na strzelnicy zabrania się:
[...]
2) używania broni innych osób korzystających ze strzelnicy, bez zgody jej użytkownika,
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

KG92RS

Davidn pisze:
02 sierpnia 2020, 21:22
Kiedyś byłem na strzelnicy w Rymanowie (bardzo fajna i profesjonalne podejscie) i wywiązała się dyskusja z panem prowadzącym tą strzelnicę o używaniu cudzej broni na strzelnicy za zgodą właściciela i według tego pana można tylko w celach szkoleniowych.
Słyszałem też wersję, że można dać postrzelać osobie która ma pozwolenie.
Na legalnie działającej strzelnicy (tzn. z zatwierdzonym regulaminem) możesz strzelać z każdej broni. Nie ma znaczenia, do kogo należy (oczywiście, o ile właściciel się na to zgadza), nie ma znaczenia, jak i do czego jest zarejestrowana. Możesz także strzelać z broni, która nie jest zarejestrowana w żadnym celu - bo np. należy do podmiotu koncesjonowanego, czy innego muzeum (tak jest bardzo często na różnych piknikach strzeleckich, na których wystawiają się sprzedawcy). Nie musisz mieć do tego żadnych pozwoleń. To wynika z tych dwóch, zacytowanych wyżej przepisów.

Natomiast całkiem często zdarza się, że właściciele strzelnic wymyślają różne głupoty i "zakazy" po to, żeby zmusić Cię do używania ich broni obiektowej i ich - drogiej(!) - amunicji. Oczywiście, to ich biznes i mają do tego prawo, ale niech wprost powiedzą, że to ich pomysły, zamiast dorabiać do tego jakieś legendy i "że oni to by nawet chcieli, ale przepisy nie pozwalają".

Wróć do „Prawo i broń - WBP”