CP Sport vs CP99 vs CP88

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Hanson
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1088
Rejestracja: 23 czerwca 2005, 18:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Częstochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

CP Sport vs CP99 vs CP88

Post autor: Hanson »

Witam,
ostatnio troszkę czytałem o pistoletach na CO2 i mam pytanie:
czym różni się CP Sport od CP 99 (nie "compact")? I jak do tych dwóch ma się CP88 w wersji bez i z kompensatorem? Interesuje mnie porównanie celności, prędkości początkowych, "walorów użytkowania" itd. :)
Szczególnie proszę o opinie osób, które miały styczność ze wszystkimi z wyżej wymienionych.

Na razie znalazłem to:
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?p=57584#57584
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?p=19856#19856
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?p=17902#17902
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?p=12379#12379
ale za mało konkretów...
Awatar użytkownika
LiZzArD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 16 lutego 2005, 13:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: LiZzArD »

Polecam raczej CP 88. Miałem go kiedyś i jest całkiem fajny. Pozatym można napinać sprężynę odciągając kurek więc spust chodzi lżej ( w tym trybie oczywiście ). Czy w cp 99 się tak da to nie wiem, bo kurek jest w tej konstrukcji schowany i go nie widać, co nie znaczy że go nie ma - po prostu nie znam tej konstrukcji. No i wygląd jest bardziej "klasyczny", ale co kto lubi. Mi bardziej podpasował :)
Awatar użytkownika
igi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2041
Rejestracja: 10 stycznia 2005, 19:40
Tematy: 0
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: igi »

W CP99 aby napiac niewidoczny kurek trzeba przeladowac pociagajac do tylu zamek. Mozliwe ze bede mial okazje przetestowac i CP88 wiec wtedy cos naskrobie wiecej na ten temat :)
CP99 od CP sport rozni sie tym, ze ten 1wszy ma ruchomy zamek a sport nie. I ogolnie jak kupowac to nie sporta :)
Pozdrawiam Ignac

od 4,5 do 7,62 :)
fragile
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 153
Rejestracja: 27 września 2005, 19:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Częstochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: fragile »

Oj, Hanson, CP99 i CP88 są u nas na stanie i można sprawdzić a Ty tylko internet i internet
AA S400+Simalux Sport 6-24/44
Hanson
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1088
Rejestracja: 23 czerwca 2005, 18:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Częstochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Hanson »

igi pisze:I ogolnie jak kupowac to nie sporta :)
No dobra, ale dlaczego? Na czym polega różnica między nimi? Wersja Sport jest dużo tańsza... Czy chodzi o jakieś istotne różnice w budowie?
fragile pisze:Oj, Hanson, CP99 i CP88 są u nas na stanie i można sprawdzić a Ty tylko internet i internet
:lol: No tak ale teraz jest zima więc test w plenerze z CO2 raczej odpada. Zresztą chciałem poznać opinie osób które miały do czynienia ze wszystkimi pistoletami które wymieniłem a u nas nie ma CP Sporta. Zresztą... im więcej opinii tym lepiej ;)
Awatar użytkownika
scaRpel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1056
Rejestracja: 05 listopada 2004, 16:39
Tematy: 0
Lokalizacja: marianów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: scaRpel »

CPs można strzelać tylko ze spustu, CP można przeładować zamkiem jak i strzelać ze spustu. CP88 mozna strzelać spustem lub przeładowac kurkiem. Tylko 88 ma w pełni regulowaną szczerbinkę (tamte tylko w poziomie), za to ma zwykłe ładowanie naboju, gdzie 99 mają "prawdziwy" wymienny magazynek. 99 są nowsze.
co tam Panie w wielkim świecie?
Sławosz(+)
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 137
Rejestracja: 20 sierpnia 2005, 23:12
Tematy: 0
Lokalizacja: Siedlce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Sławosz(+) »

scaRpel pisze:Tylko 88 ma w pełni regulowaną szczerbinkę (tamte tylko w poziomie)
scaRpel chciałeś napisać, że 88 ma w pełni regulowaną szczerbinkę, ale jak sobie ją dokupisz za 200 PLN :wink:
standardowo ma regulację szczerbinki tylko w poziomie
ogólnie przyjemny pistolecik
kabb
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 28 grudnia 2005, 12:01
Tematy: 0
Lokalizacja: ZSP Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kabb »

Witam.
CPSport i CP 99 różnią się mechanizmem spustowo-uderzeniowym. CPSport ma mechanizm spustowy DA (Double Action) a CP-99 SA/DA (Single Action/Double Action).
W praktyce polega to na tym, że w pistolecie DA (CPSport) ściągając język spustowy napinamy każdorazowo kurek, który w końcowej fazie ruchu języka jest zwalniany i uderza w zawór. Droga języka spustowego jest dłuższa i stawia większy opór. W pistolecie SA/DA również możemy tak strzelać ale mamy też możliwość napięcia kurka przed strzałem. Wówczam droga języka spustowego jest znacznie krótsza i wymaga mniejszej siły do ściągnięcia co uważa się za lepsze warunki do celnego strzelania. Jednak przy wiatrówkach na CO2 jest to raczej gadżet bo i tak strzela się z nich głównie do puszek lub na styl IPSC - szybkiego strzelania gdzie nie ma czasu na zabawę z kurkiem. Po za tym szybkie strzelanie do celu daje więcej satysfakcji niz strzelanie prezyzyjne do którego pistolety na CO2 raczej nie są stworzone. CP-99 ma też możliwość zrzucenia napiętego kurka bez oddania strzału co na pewno jest zaletą. Podobnie możemy zrobić w CP-88, Berettcie, Colcie ale nie w CPSport.
Miałem większość pistoletów na CO2 i tak:
Jeśli chodzi o CPSport i CP99 to są lekkie co dla mnie jest wadą ponieważ trudniej je szybko naprowadzić na cel, może to przez przyzwyczajenie do Colta 1911. Dłuższy trening napewno to zmieni. Obydwa te pistolety mają słaby punkt w postaci języka spustowego, który jest wykonany z tworzywa i lubi pękać w miejscu zamocowania dźwigni szyny spustowej. Koszt nowego cyngla to 70zł, ale części Umarexa są dostępne u importera bez problemu i na telefon. Wystrzał z kopii P-99 jest dość głośny za sprawą krótkiej lufy, natomiast to czy jest gwintowana czy gładka nie ma znaczenia a nawet przy lufie gwintowanej energia jest mniejsza ponieważ śruty trafia na większy opór gwintu. Energia początkowa jest bardzo mała ok. kilku Jouli, maksymalnie 7J.
Dodatkowo przebijalność ołowianych grzybków jest słaba ponieważ miękki śrut większość swojej energii poświęca na odkształcenie niż na penetrację. Więc im twardszy śrut tym lepiej. Ważna jest również jakość śrutu, ponieważ tani śrut zostawia w pistolecie dużo śmieci po sobie w postaci drobinek ołowiu. Po wystrzeleniu paczki śrutu odrazu widać że trzeba rozebrać wiatrówkę i wyczyścić. Więc polecam droższy ale lepszy śrut.
Ja używam śrut H&N, strzelam średnio paczkę śrutu tygodniowo czyli jakieś 2000 strzałów miesięcznie i generalnie czyszczenie robię raz na miesiąc a lufa i to co da się wyczyścić bez rozbierania co 500 strzałów.

Nie da się polecić konkretnego modelu jesli nie wiadomo jak będziesz go używał. Jeśli chcesz go nosić to lepszy będzie lekki, jeśli lubisz broń to polecam wybrać berette lub colta, są świetnymi replikami i dobrze strzelają, jeśli zależy Ci na przebijalności to wyłacznie pistolet na kulki stalowe czyli CP-99 Compact (brak regulowanej szczerbinki) lub Kolter K-19, który jest całkiem dobrym pistoletem względnie rosyjskie Anicsy (niska jakość wykonania).

Ja obecnie zostałem przy Colcie 1911A1 na CO2. Strzelam z niego dużo i jestem bardzo zadowolony. Strzelam wyłącznie z samonapinania, nie używam kurka. Strzelam szybko i celność jak na wiatrówkę CO2 jest rewelacyjna. Nie ma żadnego problemu żeby oddany dublet dawał dwie przestrzeliny obok siebie.

Może trochę chaotycznie piszę, ale temat jest szeroki i trudno opisać wszystko. Dlatego jeśli masz inne konkretne pytania chętnie podzielę się swoją co prawda nie specjalną wiedza i doświadczeniem, ale zawsze to jakaś wymiana wiedzy.

Pozdrawiam.
Karol
kabb
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 28 grudnia 2005, 12:01
Tematy: 0
Lokalizacja: ZSP Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kabb »

Może jeszcze o samym CPSporcie. Dobrze leży w ręce, jest zgrabny i składny, służy wyłącznie do szybkiego strzelania z uwagi na charakterystykę spustu, słabym punktem jest język spustowy, szyna spustowa przy mocniejszym dokręceniu naboju CO2 lub zniekształceniu uszczelki może trzeć o nabój CO2 i blokowac nieco spust, ma regulowaną w poziomie szczerbinkę i znaczone przyrządy celownicze, prosta budowa.

CP-99 jest lepszym wyborem bo ma to co CPS plus napinacz kurka, zrzut napinacza, oznaczenia Walthera.

CP-88 i inne są dobrymi replikami i strzelają ciut ciut lepiej od Cp-99 bo mają dłuższa lufę. Kompensator przedłuża lufę tylko w CP-88 więc można się pokusić.

Pozdrawiam
Kossy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 654
Rejestracja: 18 stycznia 2005, 15:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kossy »

kabb a jakieś doświadczenia z cp 88 competition ? Bo ten w wersji niklowanej ostatnio przykuwa moją uwagę :?:
HW-85 Custom
kabb
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 28 grudnia 2005, 12:01
Tematy: 0
Lokalizacja: ZSP Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kabb »

Doświadczenia z tym modelem nie mam, ale znając dobrze budowę Colta i Beretty odważę się powiedzieć, że CP-88 z przedłużoną lufą może być od nich celniejszy :D Dużo na jego temat pisał Piotr Makuch na swojej stronie, testował go w wersji gładkiej i był bardzo zadowolony. Teoretycznie dłuższa lufa i przesunięty do przpdu środek ciężkości powinny dać świetne wyniki na tarczy przy szybkim strzelaniu. Szczerze powiem, że jestem ciekaw jaki jest w akcji. Jak bym miał okazję kupić okazyjnie używanego lub uszkodzonego za małe pieniądze to bym kupował. Gdybym miał więcej kasy to oczywiście brałbym nowego :D

Pozdrawiam
Karol
Karol
Awatar użytkownika
AL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 717
Rejestracja: 08 lipca 2004, 10:14
Tematy: 0
Lokalizacja: frontwschodni.org
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: AL »

kabb pisze:... Energia początkowa jest bardzo mała ok. kilku Jouli, maksymalnie 7J.
Jedna mała uwaga. Żaden pistolet CO2 Umarexa nawet nie zbliż się do podanej przez Ciebie wartości 7J. W praktyce ich energia wacha się między 2,5-3,5J.
Hanson
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1088
Rejestracja: 23 czerwca 2005, 18:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Częstochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Hanson »

Kabb => dzięki za info.
kabb pisze:czy jest gwintowana czy gładka nie ma znaczenia a nawet przy lufie gwintowanej energia jest mniejsza ponieważ śruty trafia na większy opór gwintu.
Skąd to twierdzenie? Z tego co wiem różnica Vo w GL czy GW lufie jest niemal żadna (w granicach błędu chrono).
Sławosz(+)
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 137
Rejestracja: 20 sierpnia 2005, 23:12
Tematy: 0
Lokalizacja: Siedlce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Sławosz(+) »

Kossy_ pisze:kabb a jakieś doświadczenia z cp 88 competition ? Bo ten w wersji niklowanej ostatnio przykuwa moją uwagę :?:
A co byś chciał wiedzieć o tym pistolecie?
Ja jestem posiadaczem owego w wersji gw
To mój pierwszy tego typu pistolet i nie wiem jak wypada na tle innych
Do puszkobicia idealny, nawet kapsle od 1,5 l petów na 10 m fruwają w co niektórzy nie wierzą...
Dla mnie jedynym mankamentem jest brak regulacji szczerbinki w pionie
Tą z regulacją oczywiście można dokupić, tylko jakoś nie uśmiecha mi się płacenie za kawałek metalowego gówienka dwustu złotych, ale chyba trzeba będzie się z tym pogodzić
Właśnie ten brak regulacji zmusza nas do celowania pod cel nawet przy 10-15 metrach czego nie lubię
Ogólnie przyjemny pistolet, co do wyglądu-nie ma się do czego przyczepić
Wszystkie jego elementy z wyjątkiem okładzin są wykonane z metalu
Robi wrażenie broni ostrej, szczególnie jak się go weźmie do ręki (waga 1150gram)

Jak masz jakieś pytania to śmiało, służę pomocą.

Pozdrawiam
kabb
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 28 grudnia 2005, 12:01
Tematy: 0
Lokalizacja: ZSP Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kabb »

Zgadza się.
Podałem wartość 7 J jako maksimum. Te 7 J to maksymalna granica mocy w niemczech aby wiatrówka-pistolet na CO2 mogła być w wolnej sprzedaży (oznaczeniem tego jest litera F w pieciokącie). Jednak kilka zmian w wiatrówce może polepszyć jej osiągi, ale to już inny temat. Podejrzewam, że niemcy tak zaprojektowali te wiatrówki, że przy maksymalnej przeróbce fabrycznych części nie wyciśnie się więcej jak 7 J. Wykluczam oczywiście całkowitą zmianę zaworu.

Pozdrawiam
Karol
Karol
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”