Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Pierwsza wiatrówka

Co kupić ? Co do czego i z czym....

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Verbatov
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Pierwsza wiatrówka

Postautor: Verbatov » 2019-05-14, 01:22

Na szczęście są zdrowo myślący ludzie na tym forum, a już myślałem że trafiłem w środowisko megalomanów, szpanerów i snobów. Tak jak niektórzy zauważyli, to jest moja pierwsza wiatrówka i nie chcę inwestować większej ilości pieniędzy bo nie wiem czy strzelanie mnie wciągnie. I wątpię że po dopłaceniu stówy miałbym dostać jakąś dobrą wiatrówkę. Z tej za 270zł nie da się strzelać a z tej za 350zł już tak? Raczej dużej różnicy bym nie odczuł. Kolega Konio napisał że chciałem otrzymać opinie, no tak ale opinie poparte doświadczeniem a nie opinie od "znawców" którzy nie mieli nawet tej wiatrówki w rękach. Zacząłem szukać na własną rękę opinii ludzi którzy strzelali z tej wiatrówki (mieli też do czynienia z innymi wiatrówkami) i okazało się że ta wiatrówka nie jest ukazywana aż w takim negatywnym świetle, jest oceniana dosyć pozytywnie jak na tę półkę cenową. I podkreślam jeszcze raz, były to opinie ludzi którzy strzelali z wielu wiatrówek. Jeden agent mi napisał cyt. "Jest w stanie ocenić czy dobrze mu się strzela, ale nie jest w stanie ocenić czy to dobry sprzęt". No i jak dyskutować z takimi ludźmi? ;laughing: Jeśli okaże się że to szmelc którym nie jestem w stanie celnie strzelić z 15-20m to przyznam się do błędu. Natomiast jeśli okaże się że nie będzie sprawiał większych problemów jak to niektórzy chcieli mi wmówić to mam nadzieję że spadną Wam te klapki z oczu i schowacie swoją "dumę" w kieszeń.

Konio pisze:Teraz co do wiarygodności właścicieli i sprzedających te karabinki: jest nikła i tyle.
Informacje typu: 300-320 m/s, puszki na 150m itp. mają zrobić wrażenie i zachęcić do kupna.
W zestawieniu z danymi chrono z filmiku w zakresie 10-11 J i 198-201 m/s przyznasz, że brzmią po prostu niewiarygodnie.
Daj znać co w końcu wybierzesz i jakie będą Twoje wrażenia.
Nie musisz od razu wklejać tarcz (których osobiście nie lubię) ale jak już się ostrzelasz, to pochwal się skupieniem na jakiejś kartce na 25 m - jestem ciekawy co z tego można wycisnąć.

Też mnie zdziwiły tego typu informacje o prędkości wylotowej, bo test na filmie pokazywał zupełnie co innego. W każdym bądź razie podobno hatsany i tak kopią i mają dużą prędkość wylotową w porównaniu do innych modeli. Wychodzi na to że część producentów zawyża prędkość wylotową. Ciekawe w takim razie jaką prędkość wylotową mają wiatrówki z informacją o 200m/s. Oczywiście kupiłem już tego hatsana, jak przyjdzie to zabieram się do testów i podzielę się moimi doświadczeniami :502:

Dexter pisze:Skąd niby masz wiedzieć czy to dobry sprzęt, skoro nigdy nie miałeś nic innego? Kolega mocno podjarany widzę, gul skacze. Jestem całkowicie przekonany, że BĘDZIESZ ZADOWOLONY z tego co sobie upatrzyłeś, cokolwiek byś nie kupił. Dopóki oczywiście nie pomacasz czegoś lepszego. Kupuj, strzelaj i się ciesz. Dawno temu, z kilkanaście lat, mi się "dobrze strzelało" z B2. Pewnie byłbym z niej zadowolony.

Ja ogólnie nie mam pojęcia o wiatrówkach i nigdy z żadnej nie strzelałem, dlatego opieram się tylko na opiniach osób które miały do czynienia z wieloma wiatrówkami jak również i z tą. Nie skacze mi gul tylko czasem poraża mnie brak logiki. Uwierz mi, jeśli będzie tak źle jak pisaliście to nie będę zadowolony i przyznam się do błędu. Jak złapię bakcyla to na pewno przesiądę się na coś lepszego :wink:
Ostatnio zmieniony 2019-05-14, 01:23 przez Verbatov, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wooden
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: wooden » 2019-05-14, 01:53

Powiem tak,

Zamiast bronić tutaj tego Airtacta na podstawie filmików itd, najlepiej jak wybierzesz się do sklepu, pomacasz, przymierzysz się i ocenisz na własne oczy jak to w rzeczywistości wygląda.
W grupie cenowej 300-400zł ze sprężyn często tutaj na forum przewijają się karabinki:
Hatsan TG AirTact
Crosman Copperhead
Hatsan Striker AR
Hatsan 90
Zanim kupisz cokolwiek spróbuj chociaż zobaczyć każdy z nich na własne oczy, pomacać i przymierzyć się. Zobaczysz czy są w miarę solidnie wykonane czy nie są aby zbyt plastikowe etc...
Następnie kup ten który Ci najlepiej przypasuje i zacznij strzelać... a jak Cię wciągnie strzelanie to będziesz dalej kombinował.

Z mojego punktu widzenia już i tak odniosłeś sukces przestając upierać się przy najtańszych sprężynach z dolnym naciągiem (tzw obcinaczki palców) :-D

Awatar użytkownika
Konio
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Postautor: Konio » 2019-05-14, 11:56

Verbatov pisze:Też mnie zdziwiły tego typu informacje o prędkości wylotowej, bo test na filmie pokazywał zupełnie co innego.[...]

Tak tylko gwoli prawdy historycznej: mnie NIE zdziwiły te informacje, to dość powszechne łgarstwa, łatwe do oceny i weryfikacji.
OK, przyjemnej zabawy z karabinkiem.

P.S.
Jakbyś strzelał do tej kartki, to jakąś kropę zrób - taki punkt celowania, inaczej nic nie będzie można ocenić.
IZ-38, BSA Lightning, HW 100T.

JS

Postautor: JS » 2019-05-14, 19:38

Za pieniądze o których piszesz wg mnie tylko używany Hatsan 90 lub pochodne - najlepiej używany to jeszcze Ci na śrut zostanie.
W karabinku najważniejszy jest spust - hatsan ma quattro i to są naprawdę bardzo dobre spusty.
Dawniej za te 300zł kupowało się slavię 630 - to dużo lepszy od hatsana sprzęt ale mniejsza moc no i trudno dostać teraz za 300.

Jarmiz78

Postautor: Jarmiz78 » 2019-05-14, 23:49

Zależy do czego chcesz strzelać? Iż 38 jest za***iście celny do 30 m. Bombiczki po co2 pięknie strąca. Mocą nie grzeszy. Ale mój Hatsan 90, jak przypier... W taką bombiczkę... :621: I oba podobny odrzut, celność. Ale wagowo to jak Sherman i Tygrys :)
P. S. Jeśli lubisz drewienko, to do Hatsana 90 pasuje osada z np. Hatsana 55. Nie lubię polimerów i sobie wymieniłem :-D
Ostatnio zmieniony 2019-05-14, 23:59 przez Jarmiz78, łącznie zmieniany 2 razy.
Haenel 49,Łucznik wz.70, Artemis CP2,Baikał Iż 61, Remik 1858 .44 Pietta,Kentucky Pistol .45 Ardesa.

Awatar użytkownika
bladerunner
Status: Online

Postautor: bladerunner » 2019-05-15, 07:14

Kolega Verbatov zakupił już tego Hatsana AirTact. Teraz czas na dostawę i testy :piwo:
3 x ... Walther
Łucznik wz.70/Diana mod 30R

Verbatov
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: Verbatov » 2019-05-16, 00:18

Niestety testy ze względu na pogodę zostaną zapewne odsunięte w czasie. Mam jeszcze pytanie, jak to jest z tym dokręcaniem śruby? Wyczytałem że jest to konieczność w drewnianych konstrukcjach, i wiadomo że w taniej chince będziemy częściej musieli to robić niż w jakimś drogim karabinku. A jak to jest z konstrukcją polimerową, nie ma to znaczenia czy jest jakaś różnica?

wooden pisze:Z mojego punktu widzenia już i tak odniosłeś sukces przestając upierać się przy najtańszych sprężynach z dolnym naciągiem (tzw obcinaczki palców)

Zastanawiające jest to że z takim rozwiązaniem do kupienia jest albo tanie badziewie za koło 200zł albo karabinki za prawie 1000zł. Pomiędzy są głównie modele łamane. Producenci są świadomi że łamane karabinki szybciej się zużywają i dlatego żeby kupić wiatrówkę z dolnym naciągiem trzeba wydać o wiele więcej żeby im się to opłacało. I tu pojawia się kolejne pytanie, ile jest w stanie wytrzymać taka łamana wiatrówka? Wiadomo że ma na to wpływ wiele czynników ale dwa podstawowe to jakość sprzętu i jak często będziemy strzelać. Powiedzmy że mnie to wciągnie i będę strzelał co kilka dni, ile może wytrzymać taka polimerowa konstrukcja?

Awatar użytkownika
Konio

Postautor: Konio » 2019-05-16, 07:58

Verbatov pisze:Producenci są świadomi że łamane karabinki szybciej się zużywają i dlatego żeby kupić wiatrówkę z dolnym naciągiem trzeba wydać o wiele więcej żeby im się to opłacało. I tu pojawia się kolejne pytanie, ile jest w stanie wytrzymać taka łamana wiatrówka? Wiadomo że ma na to wpływ wiele czynników ale dwa podstawowe to jakość sprzętu i jak często będziemy strzelać. Powiedzmy że mnie to wciągnie i będę strzelał co kilka dni, ile może wytrzymać taka polimerowa konstrukcja?

Śmiałe tezy z tą mniejszą wytrzymałością karabinków z łamaną lufą.
Pewnie nie miałeś okazji trzymać w rękach Theobena Evolution czy Fenmana o innych nie wspominając (Diana, Weihrauch) i z braku doświadczenia tego typu teorie snujesz.

Ile może wytrzymać chińska czy turecka łamana wiatrówka?
Pewnie nawet producent tego nie wie.
To taka loteria jest: może wytrzymać sporo albo rozsypać się po 3-im strzale.
My dowiemy się od Ciebie :wink:

Awatar użytkownika
punciak2
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: punciak2 » 2019-05-16, 15:42

Yannu a z tych dwóch, które wskazałeś, którą byś wybrał? Niezobowiązująco oczywiście ;)

Verbatov
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: Verbatov » 2019-05-16, 21:47

Konio pisze:Śmiałe tezy z tą mniejszą wytrzymałością karabinków z łamaną lufą.
Pewnie nie miałeś okazji trzymać w rękach Theobena Evolution czy Fenmana o innych nie wspominając (Diana, Weihrauch) i z braku doświadczenia tego typu teorie snujesz.

Ile może wytrzymać chińska czy turecka łamana wiatrówka?
Pewnie nawet producent tego nie wie.
To taka loteria jest: może wytrzymać sporo albo rozsypać się po 3-im strzale.
My dowiemy się od Ciebie

Nie śmiałe tezy tylko jak coś jest ruchome to prędzej czy później się wyrobi. Wiadomo, jak ktoś ma pecha to i w du*** palec złamie ;laughing: Na szczęście mam gwarancje na 2 lata :-D

Awatar użytkownika
papajddz

Postautor: papajddz » 2019-05-17, 00:02

Z mojej strony mogę napisać o awaryjności chinki,dolny naciąg. Pierwsza awaria 1.5msc.pekła sprężyna (wymiana na sprężyne "orginalną"), kolejne pękniecie sprężyny po1.5msc(jak poprzednio).,pękniecie sprężyny(wymiana na sprężyne czeską)od tego momentu brak problemu z sprężyną. Za to zaczeły się problemy z zaczepem spust-tłok, kilkukrotne wymiany elementu oraz sprężynki spustu(pękała).
Wszyscy którzy znają ten wytwór wiedzą że jest to sprzęt nader niebezpieczny. Ale nawet Diana potrafi "ugryźć" :P.
Także pamietać do wszystkiego podchodzić z głową.

Co do gwarancji nie podlegaja do niej bodajże, wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz wynikajace z normalnego urzytkowania. Jeśli jestem w błedzie w tym temacie co do wiatrówek to proszę o info.
Ostatnio zmieniony 2019-05-17, 00:07 przez papajddz, łącznie zmieniany 2 razy.
HW35 4.5+ PP 3-12x42 AO MD
Norconia Germany Master 4.5 + ZOS 3-9x40 MD

Awatar użytkownika
Konio

Postautor: Konio » 2019-05-17, 11:59

Verbatov pisze:Nie śmiałe tezy tylko jak coś jest ruchome to prędzej czy później się wyrobi. Wiadomo, jak ktoś ma pecha to i w du*** palec złamie ;laughing: Na szczęście mam gwarancje na 2 lata :-D

Co ruchome się wyrobi a co poleciało w górę to prędzej czy później spadnie - ot, taka mechanika newtonowska.
Dalej teoretyzujesz.
Zanim wyrobi się zatrzask lufy łamanej w karabinkach, które podałem jako przykłady, to z przeciętnej chinki ,,stałolufowej'' pozostanie ewentualnie paragon (po skserowaniu).
OK, ja kończę temat.
Masz karabinek, strzelaj, ciesz się i nie zapomnij podzielić się wrażeniami ze strzelania.
Daj znać jak to w praktyce się sprawuje (kartka A4, kropa pośrodku, pozycja stabilna, 25 m i walisz z 10 śrutów w tą kropę bez poprawek).
Najlepiej jakbyś znalazł sobie towarzystwo z różnym sprzętem (niekoniecznie za ,,wiele setek'') - warto mieć porównanie - spust, skupienie śruty.

Verbatov
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: Verbatov » 2019-05-18, 16:14

Moje pierwsze wrażenia po strzelaniu są pozytywne. Myślę że strzelałem tak z 15-20m, w każdym bądź razie spora odległość i nie było tak prosto wcelować do takiego małego celu przez szczerbinkę. Siła dosyć duża, w porównaniu do chinek (oglądałem filmy na yt) to pruje jak z armaty że aż robi dziury w drewnie. Na szczęście ma regulowany spust, muszę trochę wyregulować bo zrywa podczas strzału. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to to że znosi na prawo (jak widać na zdjęciu). Najpierw strzelałem do tarczy, później do takiego drewienka i również wszystko szło na prawo. Spokojnie, następnym razem będę strzelał do kartki z kropką. Jak myślicie, dlaczego tak znosi? Dodam że szczerbinkę mam wyregulowaną na ten środkowy punkt, więc może trzeba dokręcić śrubę? Ale ogólnie to jestem bardzo zadowolony z zakupu i myślę że wciągnie mnie to na dłużej ;)

https://ibb.co/h1C847H

Awatar użytkownika
sirwolf78

Postautor: sirwolf78 » 2019-05-18, 22:06

Szczerbinki nie ustawiasz na środkowe położenie, tylko tak, żeby trafiać jak najbliżej celu ;)
Nadgorliwość gorsza od faszyzmu...

Awatar użytkownika
wichura
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Status: Online

Postautor: wichura » 2019-05-19, 02:10

Verbatov pisze:Moje pierwsze wrażenia po strzelaniu są pozytywne. Myślę że strzelałem tak z 15-20m, w każdym bądź razie spora odległość i nie było tak prosto wcelować do takiego małego celu przez szczerbinkę. Siła dosyć duża, w porównaniu do chinek (oglądałem filmy na yt) to pruje jak z armaty że aż robi dziury w drewnie. Na szczęście ma regulowany spust, muszę trochę wyregulować bo zrywa podczas strzału. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to to że znosi na prawo (jak widać na zdjęciu). Najpierw strzelałem do tarczy, później do takiego drewienka i również wszystko szło na prawo. Spokojnie, następnym razem będę strzelał do kartki z kropką. Jak myślicie, dlaczego tak znosi? Dodam że szczerbinkę mam wyregulowaną na ten środkowy punkt, więc może trzeba dokręcić śrubę? Ale ogólnie to jestem bardzo zadowolony z zakupu i myślę że wciągnie mnie to na dłużej ;)

I fajnie że Ci się spodobało. :one: Domyślam się że strzelałeś z pozycji stojącej, bez podpórki. Szczerbinkę wyreguluj tak jak pisze sirwolf78, ale karabinek musi być stabilny (najlepiej w imadle kowalskim :-D ). Kiedy porozwalasz wszystkie puszki, butelki i inne wrogi koło domu, pomyślisz o następnej zabawce :502: .A wtedy uwierz mi, wydasz więcej kasy na samą lunetę :621:

Wróć do „Piaskownica czyli pierwsze pytania...”