Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Powitanie + egzamin przed KWP w Katowicach

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

operat
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Powitanie + egzamin przed KWP w Katowicach

Postautor: operat » 2018-06-06, 17:45

Witam.
Jestem świeżakiem na tym forum i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Jestem na poczatku drogi do zdobycia pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich.
W pierwszym odruchu chciałem pójść łatwiejszą drogą czyli uzyskać licencję sportową, patent strzelecki (aby uniknąć egazaminu przed KWP) i rozszeżyć zezwolenie o kolekcjonerską. Po zastanowieniu się doszedłem do wniosku, że ta droga jest może ciut łatwiejsza, ale zdecydowanie w przyszłości droższa (koszty utrzymania licencji sportowej).
Tak więc postanowiłem pójść drogą w kierunku pełnej kolekcjonerskiej i egzaminy przed KWP.
Penetrując zasoby tego forum z przerażeniem stwierdzam, że nikt nie wypowiedział się w sprawie egzaminu przed KWP Katowice. Albo to wygląda rzeczywiście bardzo groźnie, albo nikomu się nie chciało o tym napisać lub co też jest możliwe coś przeoczyłem.
O egzaminie teotetycznym nie ma właściwie co pisać bo wiedza jaka jest do opanowania jest w miarę wiedzą skończoną i tylko od nas samych zależy jak się do tego przygotujemy. Mnie interesuje jak wygląda (przebiega) egzamin praktyczny dla "kolekcjonerów". Nigdzie dosłownie nigdzie nie mogę się dowiedzieć na jakiej strzelnicy jest przeprowadzany egzamin. Jakie jednostki broni są na nim używane oraz co dokładnie obejmuje egzamin ze strzelania. Jak na całkowitego nowicjusza brak tych elementów wiedzy jest bardzo frustrujący.
Może znajdzie się na forum ktoś kto w miarę niedalekiej przeszłości zdawał w Katowicach egzamin i zechce podzielić się swoją wiedzą na ten temat. W ten sposób pozwoliłby trochę zmnieszyć ogrom stresu. Nie ma nic gorszego od niewiedzy.
Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich.
Ps. Swoją drogą to forum jest super z uwagi na zakres przedstawianej tu wiedzy i doświadczeń.

MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powitanie + egzamin przed KWP w Katowicach

Postautor: MarcinD » 2018-06-06, 20:30

To zeby ci zrobic wiekszy metlik to ci powiem, ze nie musisz utrzymywac sportowego by zostawiono ci kolekcjonerskie;) Ale i tak popieram twoja droge, bo zakres broni ktora bedziesz mogl posiadac jest wiekszy. Inna sprawa, ze polecam zrobienie rowniez sportowego, bo wiadomo, nowa ustawa, dyrektywa blondzi itp. Im wiecej tym lepiej.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,45x39 / 5,56x45 / 7,62x39

operat
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: operat » 2018-06-06, 21:08

Dzięki.
Ja tak naprawdę cały czas rozważam różne opcje. Muszę Ci powiedzieć, że od chwili podjęcia decyzji ostaranie się o pozwolenie czuję się jak na olbrzymiej kolejce górskiej. Nastroje od hura optymizmu po czarną rozpacz. A wszystko tylko dla tego, że jedna stron tej konfrontacji uważa, że tylko ona ma prawo grać i widzieć karty. Druga niestety musi grać w ciemno. Swoją drogą jest to swoisty paradoks, że wymaga się żeby osoba przystępująca do egzaminu musiała umieć np rozebrać broń której nigdy na oczy nie widziała, a przy tym z tytułu samego prawa nie ma do niej dostępu. Można oczywiście korzystać z wyposażenia strzelnic, ale trzeba wiedzieć czego szukać. Ale w końcu kto powiedział, że życie ma być łatwe. :-?

MarcinD

Postautor: MarcinD » 2018-06-06, 21:46

Prawko zdawales?:) Tu jest latwiej. Serio. Nie wiem, czy akurat w Katowicach, ale w Warszawie jest OK. W przypadku prawka tez niestety bedziesz jezdzil tylko z instruktorem, bo nie masz uprawnien, i mozesz trafic na auto lub motocykl ktorym wczesniej nie jezdziles:) Nie lam sie, pochodzisz na strzelanie, rozbierzesz bron pare razy, usmiechniesz sie do kolegow z forum ze swojej okolicy i pojdzie.

operat
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: operat » 2018-06-06, 22:05

Dzięki.
Zaraz człowiekowi raźniej na duszy. :-D

roniin

Postautor: roniin » 2018-06-14, 11:48

operat pisze:Witam.
Po zastanowieniu się doszedłem do wniosku, że ta droga jest może ciut łatwiejsza, ale zdecydowanie w przyszłości droższa (koszty utrzymania licencji sportowej)..

Koszt utrzymania licencji to chyba najmniejszy problem w tej całej "zabawie" :)

operat
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: operat » 2018-06-14, 17:39

To zależy gdzie. Spotkałem się z opcją dla osób, które nie uczestniczyły w zawodach i aby nie stracić licencji mogły zgłosić się do specjalnie wyznaczonego "egzaminu" strzeleckiego w którym samo zgłoszenie kosztowało 400,0 zł plus jakieś dodatki, ale nie pamiętam czego dotyczyły. Jak sobie pomyślę, że tracąc licencję zawodniczą rozpoczyna się tzw kopanie z koniem i udawadnianie , że utrata licencji nie jest podstawą do cofnięcia zezwolenia na broń + przeciągający się czas + nerwy to ja osobiście dziękuję. Wolę się pomęczyć raz i mieć święty spokój. Wynika to z mojego wrodzonego lenistwa. :-D

MarcinD

Postautor: MarcinD » 2018-06-14, 19:04

Jesli decydujesz sie tylko i wylacznie na kolekcjonerke, to tzw. "pelna kolekcjonerka" ktora zamierzasz zrobic jest najlepsza opcja.

operat
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: operat » 2018-06-14, 19:29

Tak. Tylko pełna kolekcjonerka wchodzi w rachubę.
Dla ciekawości napisałem emaila do WPA przy KWP Katowice z prośbą o podanie na jakich egzemplarzach broni przeprowadzana jest część egzaminu praktycznego (rozkładanie broni opis i składanie). Ku mojemu zaskoczeniu dostałem odpowiedź z wyszczególnieniem wszystkich jednostek broni. To jest bardzo dużo bo pozwala na porządne przygotowanie się do tej części egzaminu. Natomiast w rozporządzeniu MSWiA dotyczącym przeprowadzenia egzaminu praktycznego sprawdzającego na dopuszczenie do posiadania broni jest dokładnie podany zakres strzelań podczas egzaminu. Na pełną kolekcjonerkę jest ich aż 7 co nie dziwi biorąc pod uwagę jakie rodzaje broni są dopuszczone do ich posiadania. Tak mówi litera prawa, ale czy te wszystkie strzelania się odbędą napiszę po egzaminie.

MarcinD

Postautor: MarcinD » 2018-06-14, 23:04

Bede zaskoczony, jesl bedziesz strzelal 7 razy, chyba, ze od razu wystapisz o dpuszczenie do posiadania broni (wydaje mi sie, ze na kolekcje tez sie da) i wpiszesz bron samoczynna - wtedy kaza ci strzelac z glauberyta. W standardzie obstawiam, ze strzelisz 2x pistolet, 2x karabin i raz gladka lufa.

Wróć do „Kolekcjonerzy”