Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Grand Power X-Calibur. Wszystko o...

Moderator: Moderatorzy WBP

Tom S
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 2015-12-30, 17:33
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Grand Power X-Calibur. Wszystko o...

Postautor: Tom S » 2018-04-17, 15:50

Obrazek

Napisałem sporo suchych danych w moim opisie broni niedługo po zakupie. Nie ma sensu tego wszystkiego powtarzać, zapraszam na moją stronkę, tu:
KLIK - opis

Do kompletu napisałem też dwa rozdziały o tym, jak broń tuningowałem:
KLIK - tuning 1
KLIK - tuning 2

Na dość wczesnym etapie posiadania pokusiłem się (miałem okazję) zrobić test porównawczy z dwoma innymi pistoletami:
KLIK - test porównawczy

Powinienem dodać, że w żaden sposób nie jestem wspomagany ani motywowany przez importera (u którego broń zakupiłem), po prostu lubię się dzielić wiedzą ;)

Starałem się, aby powyżej linkowane teksty były możliwie pozbawione emocji. Natomiast teraz napiszę o X-C bardziej osobiście...

Broń zakupiłem w listopadzie 2016, do dziś wystrzeliłem z niego 7k7 sztuk różnej amunicji ze zdecydowaną przewagą B-N. Zdobyliśmy wspólnie kilka medali na zawodach rangi klubowej. Mogę napisać dość śmiało, że znam tą broń dobrze.

Początki były trudne. Dowiedziałem się o GP z internetów jeszcze w trakcie starania się o pozwolenie, pierwszego źródła nie pamiętam. Okazało się, że importera mam niedaleko, poszedłem pomacać. Do tej pory miałem w rękach i strzelałem z kilkunastu modeli pistoletów, uważałem, że "mam pewne doświadczenie i pojecie, czego potrzebuję".
W sklepie przeżyłem "szok". Broń "usiadła" mi w dłoni niewiarygodnie dobrze, inne dotychczas próbowane pistolety nie miały szans. Tak po prostu. Drugi czynnik szokotwórczy to praca spustu. Ponownie: jak dla mnie - najlepszy. Jednak nie byłem przyzwyczajony do tego, ile kosztuje strzelanie i cena X-C była istotnym problemem. Tańsi bracia (K100 w wersji zwykłej, Target i X-Ttrim) byli jednak gorsi (pod różnymi względami).

Rozpocząłem "badania internetu" i rozpytywałem kogo się da o GP w ogólności. Internet miał pewną ilość informacji o zacinaniu się i awariach. Zonk. Wróciłem do wcześniej rozpatrywanych kandydatów na pierwszą broń... ale badań nie porzuciłem. Spośród wszystkich (wielu) Polaków, pytanych o GP żaden nie wypowiedział się pozytywnie, dominowały argumenty "zacina się", "wynalazek", "nie znana firma" najczęściej z dodatkiem "podobno"... Zapaliła mi się żaróweczka ostrzegawcza... tak na prawdę to nikt nic nie wiedział. Dokładniej zapytany internet odpowiedział, że problemy owszem, ale były. Wszelkie informacje miały kilka lat. I że dotyczyły Mk7 a Mk12 jest sporo poprawiony. YouTube zaś, jeśli materiał był nowy, po amerykańsku piał z zachwytu.
Dostałem pozwolenie ale importer zdążył wyprzedać zapas GP... postanowiłem poczekać. W międzyczasie zakupiłem i sprzedałem rewolwer oraz pistolet jednostrzałowy c.z. ;) Z czegoś strzelać trzeba w końcu... Na możliwość zakupu X-C czekałem pół roku... ponad... ale warto było, bo w międzyczasie wprowadzono kolejne zmiany do X-C.

Nie trudno się domyślić, co w końcu kupiłem :)
Ostateczny wybór zawdzięczam mojej żonie. Zamęczałem ją moimi problemami przy byle okazji... długo... ale w końcu powiedziała mi: "kup to, dzięki czemu będziesz najbardziej szczęśliwy". Racja. W końcu to zabawka a nie młotek. Przynajmniej dla mnie.

Musze tu wtrącić pewną anegdotkę o mojej żonie. Podobnie pomogła mi w wyborze rodzaju zamka do szafy S1. Wahałem się między szyfrem mechanicznym a elektronicznym. Powiedziała w końcu: "mechaniczny jest odporny na EMP, w razie czego dostaniesz się do broni". No nie pozostało mi nic innego jak ją ucałować :-D

Jaki jest X-C napisałem w linkach.
Ale to było dawno. Co mogę powiedzieć o nim dziś?
1. Ilość zacięć marginalna, kilkanaście w całej naszej wspólnej historii. Zdecydowana większość z nich to niedoładowanie naboju do komory i dotyczy bardzo konkretnych pocisków: JHP i JFN ponieważ oba rodzaje mają "płaskie przody". Ten drugi rodzaj to był S&B 140 grain subsonic. Zaznaczam, że nie na każdej tego typu amunicji były zacięcia a jedynie większość z zacięć wystąpiła na takiej amunicji. Ze zwykłymi FMJ w zasadzie problemów nie miałem. Nigdy nie było "fajki".
2. Nadal oryginalny chwyt jest dla mnie najwygodniejszy spośród sprawdzanych (do dziś) wszelkich chwytów pistoletowych; tuning (szlif) po prostu jeszcze tę wygodę poprawił.
3. Obecnie (czego nie ma w opisach) mam dorobiony własnoręcznie kolejny aluminiowy język spustowy projektowany jako SAO. Funkcję DA uznałem w końcu za zbędną.
4. Pistolet bardzo lekko się przeładowuje, mogę to zrobić jedną ręką, bezwładnościowo.
5. Dokupiłem do zabawy adapter i lunetę "pistoletową" (1,5x - 4x). Dzięki temu, bez imadła, osiągnąłem skupienie na 25 metrach ~40 mm dla serii 5 strzałów.
6. Najkrótszy dotychczasowy "split" osiągnąłem ~0,19 s.
7. Obecnie waga spustu mierzona wg. ISSF to 725 g. Nie tuningowałem mechanizmów spustu inaczej, niż wykonując samodzielnie język spustowy, ale z zachowaniem geometrii oryginalnego wewnątrz szkieletu; zmieniłem głównie kształt tego, co naciskam palcem, dla wygody.
8. Odnajduję ślady zużycia na zewnętrznych powierzchniach lufy, troszeczkę na zamku (chodzi o rejony mające kontakt z lufą). Jednak nie są w moim odczuciu niepokojące. Planuję zrobić foto-raport po 10k.
9. Jest to bardzo niedoceniana broń. Informacje o zawodności to przeszłość kładąca cień na opinię o GP.
10. Obecnie wróciłem do oryginalnej muszki ze światłowodem, zmyłem farbę ze szczerbiny ale wycięcie w szczerbinie poszerzyłem, ponieważ nastawiam się głównie na strzelania dynamiczne z X-C a oryginalną uważam za zdecydowanie za "ciasną" do tego typu strzelań.
11. Moja broń osiąga najlepsze skupienia przy pomocy bardzo lekkich pocisków - okolice 95-100 grain. Sprawdzałem S&b 6,5g oraz Magtech 6,2g. Innych o tej wadze nie udało mi się kupić.

No to chyba tyle ;) Jak by cos Was zainteresowało szczególnie to pytajcie.


Tom S
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 2015-12-30, 17:33
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Grand Power X-Calibur. Wszystko o...

Postautor: Tom S » 2018-04-17, 20:16

A tak wygląda zestaw "LS" i uzyskane z niego skupienie:

ObrazekWróć do „Broń i amunicja - WBP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: m2c, V@A i 7 gości