Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Strzelnica wojskowa - dla cywili

Moderator: Moderatorzy WBP

gungun
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Strzelnica wojskowa - dla cywili

Postautor: gungun » 2018-04-16, 22:53

Cześć,
potrzebuję rady:
mam niedaleko strzelnicę wojskową - gdzie w weekendy nic się nie dzieje.
Robię podejście, żeby dogadać się z Wojskiem o udostępnienie dla cywili.
Samotnie załatwiając - zostałem olany przez dowódcę jednostki któremu podlega strzelnica - pytanie kogo reprezentuję - jak osoba prywatna - to "czego Pan chce".
Wciągnąłem w to okolicznego leśniczego/znajomego - a przy okazji radnego.
Czy macie jakieś doświadczenia z takim udostępnieniem np. na weekendy.
Z tego co wiem (sam strzelałem) np. na WAT (Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie) wpuszczane są zorganizowane grupy cywili.
Czy jest tam dodatkowy regulamin dla cywili, jak dowódcy załatwiali to formalnie.
Będę wdzięczny za pomoc, ewentualnie jakieś papierki typu regulamin który gdzieś funkcjonuje, żeby pokazać że można.
Ww. znajomy leśniczy obiecał pogadać z nowym (!) dowódcą przy mniej oficjalnej okazji.
O ile mogę niedaleko w klubie postrzelać w rozsądnej cenie, to na tej strzelnicy - osie dłuższe, podnoszone cele etc. - spróbowałbym :)
Stronę papierową - prowadzący, książka strzelań, regulamin dla cywili - bez trudu ogarniamy. Kasy nie chcemy na tym robić.
Będę wdzięczny za pomysły/rady itp
pzdr,

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelnica wojskowa - dla cywili

Postautor: LARPAK » 2018-04-16, 23:04

WAT to akademia/uczelnia i rządzi się innymi prawami.

Jednostka wojskowa nie może prowadzić działalności gospodarczej i nie ma też możliwości udostępnienia cywilom strzelnicy - kto pokryje koszty obsługi, utrzymania obiektu, zużycia figur bojowych, wałów itd.?
Co innego w ramach współpracy cywilno-wojskowej/promocja obronności, ale to wtedy stowarzyszenie/klub musiałby mieć podpisaną umowę z MON i w jakiś tam sposób skorzystać w ramach czegoś ze strzelnicy.

Moim zdaniem marne szanse, że jakoś to się oficjalnie uda.

gungun
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: gungun » 2018-04-16, 23:11

LARPAK pisze:Co innego w ramach współpracy cywilno-wojskowej/promocja obronności, ale to wtedy stowarzyszenie/klub musiałby mieć podpisaną umowę z MON i w jakiś tam sposób skorzystać w ramach czegoś ze strzelnicy.

Tak właśnie zaproponował znajomy, ale to już większe przedsięwzięcie.
Szansy upatruję w Gminie - udostępnienie mieszkańcom.
W każdym razie jedno NIE mnie nie zrazi - będziemy próbować.
pzdr,

LARPAK

Postautor: LARPAK » 2018-04-16, 23:31

Nie bardzo rozumiesz.
Dowódca jednostki tutaj nic nie może - co najwyżej MON bo zarządca strzelnicy (organ nadrzędny nad JW, nie musi i zazwyczaj nie jest to tożsame, co innego poligony, ale różnie to bywa) może takowej zgody nie wydać też. Więc pozostaje umowa klubu z MON w ramach promocji obronności i może raz na ruski rok wejdziecie sobie zorganizowaną grupą na strzelnicę.

Inaczej, aby przyjechać sobie i postrzelać kiedy chcesz w weekend to zapomnij - jednostka wojskowa nie może prowadzić działalności gospodarczej ani też udostępnić mienia/obiektów/sprzętu wojskowego bez odpowiednich rozkazów bo inaczej będzie to szkoda w mieniu.

Awatar użytkownika
Bardzozly

Postautor: Bardzozly » 2018-04-17, 06:23

LARPAK pisze:Dowódca jednostki tutaj nic nie może
Ależ skąd.

Strzelnica wojskowa w Dęblinie jest kilka razy w roku (patrz: kalendarz LZSS; szukaj "lotnisko") udostępniana do cywilnych zawodów, właśnie na zasadzie współpracy z cywilnymi organizacjami. Z tego, co słyszałem, taka współpraca jest mile widziana przez wierchuszkę w MONie - pozytywnie wpływa na ocenę funkcjonowania jednostki; nie pamiętam fachowego terminu. Temat jest jakoś (nie wiem jak dokładnie) uregulowany formalnie w ramach MON. Jest tak, jak napisał kol. WRL w tym wątku.

Oczywiście są/mogą występować liczne wymagania i obostrzenia: np. trzeba wynająć-opłacić karetkę z załogą żeby stała pod ręką, odpowiednio wcześniej dostarczać listy z danymi ludzi, którzy wejdą/wjadą na strzelnicę (czyli na teren jednostki), terminy ustalić z dużym wyprzedzeniem (zapewne będą wprost narzucone przez JW) itp. Podejrzewam, że strona formalno-organizacyjna wielu ludzi może przerosnąć - jednak rzecz jest wykonalna i występuje.
gungun pisze:Czy jest tam dodatkowy regulamin dla cywili, jak dowódcy załatwiali to formalnie.
Regulamin strzelnicy się nie zmienia (i warto bardzo uważnie się z nim zapoznawać). Jeśli przyjdziesz do dowódcy reprezentując jakąś organizację i i nie zrobisz złego wrażenia, to pewnie dowiesz się wszystkiego, co należy.

Ukryta zawartość
To forum wymaga zarejestrowania i zalogowania się, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
Ostatnio zmieniony 2018-04-17, 06:56 przez Bardzozly, łącznie zmieniany 5 razy.

LARPAK

Postautor: LARPAK » 2018-04-17, 07:02

Zgadza się pod warunkiem, że strzelnica jest we "władaniu" dowódcy jednostki, a nie organu nadrzędnego. U mnie to Warszawa wyraża zgodę na takie rzeczy.

Pamiętaj też, że jest różnica w zorganizowaniu zawodów czy szkolenia dla jakiejś organizacji w ramach współpracy od co weekendowego strzelania.
Stosowna umowa o współpracy jest tutaj wymagana.

Awatar użytkownika
kwaki

Postautor: kwaki » 2018-04-17, 10:20

W zasadzie koledzy poruszyli już większość kwestii. Przede wszystkim jako "cywil", czy "udostępnienie cywilom", "udostępnienie mieszkańcom" ma marne szanse na powodzenie. Jeśli już, to jako organizacja można występować - stowarzyszenie, najlepiej (jeśli nie koniecznie) "obronne", z umową z MON, może klub sportowy i organizacja zawodów też miały by szanse.
Jeśli już zechcą z Tobą rozmawiać, to takie udostępnienie wiąże się z pewnymi kosztami - trzeba zapewnić karetkę, opłacić żołnierza, który będzie jako przedstawiciel jednostki ogarniał temat itd. Kolejna sprawa to terminy. Tu nie ma tak, że jest ładna pogoda, nic się na strzelnicy nie dzieje, to idę postrzelać. Kalendarz jest ustalany zdaje się w drugiej połowie roku poprzedniego (nie pamiętam dokładnie do kiedy, październik?), i tego kalendarza trzeba się trzymać - czyli coś wypadło, wykruszyli się chętni na strzelanie, wyjątkowo złe warunki pogodowe, to wszystko nieważne, nie ma przekładania i przesuwania terminów. Może uda się bez większej chryi odwołać, ale zapłacić tak czy inaczej raczej trzeba będzie.
W mojej opinii więcej zachodu, niż to warto. Lepiej skorzystać po prostu z komercyjnego obiektu, nawet jadąc na niego trochę dalej. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdzie na przykład potrzebna jest dłuższa oś, niż te dostępne na cywilnych strzelnicach.
Lack of confidence comes from lack of competence.

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”