JSB Exact nadkalibrowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Postautor: Tommy54 » 2018-03-06, 13:16

Ernii pisze:....Tommy, wyjaśnij proszę, co masz na myśli.

Chciałem przy okazji uspokoić kol. @Groul i wszystkich zawodników, że z moim karabinkiem FWB 603 16,3 J jest wszystko OK.
Po prostu to b.czuły spust matchowy który i tak przed zawodami lekko podkręciłem na + .
Ja zachowuję w strzelaniu dużą ostrożność - przez 51 lat postrzeliłem z pistoletu CO2 tylko ...siebie, kilkanaście lat temu.
Zawsze przed włożeniem palucha pod kabłąk , mam karabinek pi razy oko wycelowany w cel (tolerancja 10-15 cm od KZ).
Może żle powiedziałem "samostrzał". Chodziło mi o to, że strzelam bez rękawic i palce na mrozie mam skostniałe i usztywnione( na starość jest dużo słabsze krążenie ;laughing: - gdyby ktoś nie wiedział) .
Więc paluch słabo wyczuł 1-szą drogę i drgnął zanim dokładnie wycelowałem. Ale i tak z tych dwóch "niekontrolowanych" zrobiłem 3 pkt. :-D

Tommy54

Postautor: Tommy54 » 2018-03-06, 13:25

Majecha76 pisze:
Tommy54 pisze:Może głupoty, może nie głupoty - po prostu myślę, że to była raczej dobra seria Exacta :-D

A ja myślę że zamiast trenować to ciągle składasz na śrut.
Ps. 2 figurka to była 15kz na 23m. Trafiłeś?
30 figurka 20 kz na 26-27 m trafiłeś?

Obie ( 1 i 30 ) były niestety 1-ki :( . Pisząc o pierwszych miałem na myśli od 6-tej , gdyż tak zaczynaliśmy.
Wczoraj sprawdziłem nastawy nie ruszane od miesiąca i ... ZERO miałem w prawo 0,2 mil czyli 3/4 MOA !!! :(
Tak to jest , jak się nie przygotuje karabinka do zawodów , aż cud że w cokolwiek trafiałem...
Toć dopiero 3 miesiące w to się bawię , a mądrość przychodzi z czasem.
Ale kol. @ Majecha , solennie obiecuję potrenować , wyczaiłem w Gdyni fajną miejscówkę i ABY DO WIOSNY :-D
Ostatnio zmieniony 2018-03-06, 13:27 przez Tommy54, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Cin91
Kontaktowanie:

Postautor: Cin91 » 2018-03-06, 13:32

PawelW pisze:Radek, kiedyś badaliśmy temat naukowo - poważnie - wpływu temperatury na materiał, z którego wykonane są elementy wiatrówki. Włóżcie miedzy bajki stwierdzenia 'materiały wykonane są z metalu, który pod wpływem temp. zmienia swoją objętość. Jak masz na pierda ustawiony, to będzie jeszcze czulszy'. Przy różnicy temperatur 20 st. C zmiana liniowa krzywki mechanizmu spustowego Walthera LGM2 wyniosła.......0.0008 mm.

Dziękuję za wyjaśnienie ;) Mnie akurat takie ustawianie nie dotyczy. Spust reguluję w terenie, strzelając do tarczek :) Wtedy tak naprawdę dopiero wiem, jak jest ustawiony.

PawelW pisze:Szanowny Panie, taki śrut ląduje tam gdzie upadł. ŻADEN normalny zawodnik nie wsadzi do lufy śrutu, który upadł. Nie ważne w pudełku czy nie! I żaden normalny użytkownik nie kupi wiatrówki, której lufa traktowana była takim śrutem bo to już jest szmelc!

Zgadzam się. Nie zdarzyło mi się włożyć do lufy śrutu z ziemi. Jeszcze jak wypadnie mi z paluchów na matę podczas ładowania to odmucham go, obejrzę i włożę, ale z ziemi nie podniesę :D

Może lufa nie od razu szmelc, ale nie jest to zbyt mądre...
Walther Dominator Alutec + Burris Timberline 4,5-14x32
:arrow: www.wkft.pl
:arrow: www.forum.wkft.pl

Tommy54

Postautor: Tommy54 » 2018-03-06, 13:38

PawelW pisze:...
Szanowny Panie, taki śrut ląduje tam gdzie upadł. ŻADEN normalny zawodnik nie wsadzi do lufy śrutu, który upadł. Nie ważne w pudełku czy nie! I żaden normalny użytkownik nie kupi wiatrówki, której lufa traktowana była takim śrutem bo to już jest szmelc!

Panie Kolego Paweł - kilkanaście strzałów wilgotnym śrutem (bo w kieszeni spodni osuszałem) gwarantuję , że nie zaszkodziło mojej lufie.
Od razu po zawodach - lufę potraktowałem moim żyłkowym wyciorem .
Jak pisał chwilę temu kol. @Cin91 - strzelał zawody śrutem zmoczonym deszczem i też pewnie jego lufie nie zaszkodziło :-D
Tak więc - nie bój Pan żaby - mamy nadal dobre i celne karabinki.
Ostatnio zmieniony 2018-03-06, 13:39 przez Tommy54, łącznie zmieniany 1 raz.

Tommy54

Postautor: Tommy54 » 2018-03-06, 13:44

Cin91 pisze:......
Zgadzam się. Nie zdarzyło mi się włożyć do lufy śrutu z ziemi. Jeszcze jak wypadnie mi z paluchów na matę podczas ładowania to odmucham go, obejrzę i włożę, ale z ziemi nie podniesę :D

Może lufa nie od razu szmelc, ale nie jest to zbyt mądre...

Ludzie , o czy wy piszecie ...jaka ziemia , gdzie jest ta ziemia , kto podnosi z ziemi i wkłada do lufy ???
O kim Wy mówicie , bo na pewno nie o mnie .
Tam była warstwa 10 cm czystego śniegu , który wsypał się do pudełeczka a porozrzucane śruty miały do podłoża z 8 cm , leżały na górze czystego śniegu.
Po zawodach, nawek obrzucaliśmy poniektórych uczestników - śnieżkami ;laughing:
Ostatnio zmieniony 2018-03-06, 14:04 przez Tommy54, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mimut

Postautor: mimut » 2018-03-06, 18:01

PawelW pisze:
Ernii, materiały wykonane są z metalu, który pod wpływem temp. zmienia swoją objętość. Jak masz na pierda ustawiony, to będzie jeszcze czulszy. Dlatego ja mam z bezpiecznym marginesem i tego efektu nie mam. Natomiast w Mikstacie WuDe miał z tym problem w Tsarze - ustawił w domu na dotyk, a przy -4*C miał już spust na chuchnięcie.

Radek, kiedyś badaliśmy temat naukowo - poważnie - wpływu temperatury na materiał, z którego wykonane są elementy wiatrówki. Włóżcie miedzy bajki stwierdzenia 'materiały wykonane są z metalu, który pod wpływem temp. zmienia swoją objętość. Jak masz na pierda ustawiony, to będzie jeszcze czulszy'. Przy różnicy temperatur 20 st. C zmiana liniowa krzywki mechanizmu spustowego Walthera LGM2 wyniosła.......0.0008 mm.
Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam to nie ma znaczenia. Więc dlaczego "w Mikstacie WuDe miał z tym problem" ? Bo śrubki regulujące krzywki spustu mają luzy. Ustawiasz spust z domu, statycznie na czuja. Potem jedziesz x-kilometrów a karabin w kufrze/pokrowcu sobie podskakuje. Na miejscu okazuje się, że cały misterny plan wziął w pi*****du.
Co do kwestii czułego ustawienia spustu to wiele, wiele lat temu, kiedy nie obowiązywały aptekarski regulaminy a królował zdrowy rozsądek, przy pomiarze chrono na zawodach w Chrcynnym - kto pamięta wspaniałe zawody organizowane tam przez WKFT... - miałem samostrzał. Kolega obsługujacy chrono wziął mojego ProSporta, naciągnął, załadował śrut, puknął dłonią w kolbę - nastąpił samostrzał. Usłyszałem: albo poprawisz spust albo żegnaj. I tak - moim zdaniem - sprawy spustu powinny być załatwiane.
Odniosę się jeszcze do pewnej sprawy, którą opisał nasz Guru Forumowy Tommy54:
Wczoraj na lidze HFT niechcący nadepnąłem na puszeczkę Exacta leżącą na śniegu , przechyliło się i śrut stał się mokry.

Szanowny Panie, taki śrut ląduje tam gdzie upadł. ŻADEN normalny zawodnik nie wsadzi do lufy śrutu, który upadł. Nie ważne w pudełku czy nie! I żaden normalny użytkownik nie kupi wiatrówki, której lufa traktowana była takim śrutem bo to już jest szmelc!

100% racji w tym co Paweł napisał. Przy okazji może obalę kolejny mit strzelania mokrym śrutem.
https://youtu.be/h4f6MrRGpj8
Taką pogodę miałem podczas popołudniowej sesji UKAHFT w Maldon. Woda stała w rynience portu ładowania, śrut praktycznie pływał, a nie był "tylko wilgotny" i z lufy wylatywał razem z wodą. Nie przeszkodziło to jednak wystrzelić 55pkt i wygrać całą sesję popołudniową. Wszystkie błędy popełniłem w zalesionej części toru, gdzie trzeba było lokalizować figurki po sznurku, bo po prostu nie było ich widać. Według mnie, oprócz dyskomfortu fizycznego, strzelanie w deszczu czy też mokrym śrutem nie ma znaczenia. Przynajmniej dla mojego sprzętu i śrutu :wink:
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
PawelW

Postautor: PawelW » 2018-03-06, 18:07

Według mnie, oprócz dyskomfortu fizycznego, strzelanie w deszczu czy też mokrym śrutem nie ma znaczenia

Od siebie dodam, że w taką pogodę, kiedy trzeba wylewać wodę z lufy ZAWSZE odstrzeliwuję raz na pusto przed zajęciem stanowiska by pozbyć się wody z układu.

Ludzie , o czy wy piszecie ...jaka ziemia , gdzie jest ta ziemia , kto podnosi z ziemi i wkłada do lufy ???
O kim Wy mówicie , bo na pewno nie o mnie .
Tam była warstwa 10 cm czystego śniegu , który wsypał się do pudełeczka a porozrzucane śruty miały do podłoża z 8 cm , leżały na górze czystego śniegu.

A potem taki sprzęt ląduje w K/S z opisem: nówka-sztuka nie śmigana, raz strzeliłem na próbę. Przypilnujemy :621:
Ostatnio zmieniony 2018-03-06, 18:09 przez PawelW, łącznie zmieniany 2 razy.
Daystate MK3 + VORTEX Viper PST
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić

Awatar użytkownika
Majecha76

Postautor: Majecha76 » 2018-03-06, 21:16

Tommy54 pisze:
Majecha76 pisze:
Tommy54 pisze:Może głupoty, może nie głupoty - po prostu myślę, że to była raczej dobra seria Exacta :-D

Ps. 2 figurka to była 15kz na 23m. Trafiłeś?
30 figurka 20 kz na 26-27 m trafiłeś?

Obie ( 1 i 30 ) były niestety 1-ki :( . Pisząc o pierwszych miałem na myśli od 6-tej , gdyż tak zaczynaliśmy.

Figurka nr 2 (słownie: dwa )nie 1
Chyba robiłeś zdjęcie karty, zobacz jeszcze raz na nr 30 (słownie: trzydzieści)
A tą na 8-9 metrze trafiłeś??? Tylko jedna stała tak blisko...

Tommy54 pisze:Od razu po zawodach - lufę potraktowałem moim żyłkowym wyciorem .

Tommy54 pisze:Wczoraj sprawdziłem nastawy nie ruszane od miesiąca i ... ZERO miałem w prawo 0,2 mil czyli 3/4 MOA !!! :(
Tak to jest , jak się nie przygotuje karabinka do zawodów , aż cud że w cokolwiek trafiałem...

:roll:

Tommy54 pisze:Ale kol. @ Majecha , solennie obiecuję potrenować , wyczaiłem w Gdyni fajną miejscówkę i ABY DO WIOSNY :-D

I to szybko bo MMP zbliżają sie dużymi krokami

I chyba wszystko z mojej strony na ten temat.

Tommy54

Postautor: Tommy54 » 2018-03-06, 21:27

Sorry, źle czytałem tabelkę.
Figurka nr 2 - KZ
Figurka nr 30 - KZ
Figurka KZ 15 na 8,5 m - blacha (od wczoraj wiem dlaczego).

Awatar użytkownika
Majecha76

Postautor: Majecha76 » 2018-03-06, 21:33

figurka druga za dwa punkty
Figurka trzydziesta za dwa punkty

KZ 20! na 8,5m 1 punkt

I wszystko jasne... Powili dochodzimy gdzie wyszły jedynki...

Awatar użytkownika
MI-6

Postautor: MI-6 » 2018-03-06, 21:38

Jarek musisz częściej chodzić z Tommy'm w grupie... bo inaczej to kolega same komplety by miał :-D z tym swoim bajkopisarstwem... albo sklerozą... jak kto woli...
„Psy szczekają... karawana idzie dalej...”

Tommy54

Postautor: Tommy54 » 2018-03-06, 21:40

Czyli może być na małych KZ, jak myślę - przez przesunięcie Zera 3/4 MOA w prawo ?

Awatar użytkownika
Spinner
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi
Kontaktowanie:

Postautor: Spinner » 2018-03-06, 21:45

Dyskusja tak się ma do tematu, że pora trochę miejsca w rynsztoku zrobić albo innym niegodnym miejscu.

Awatar użytkownika
Majecha76

Postautor: Majecha76 » 2018-03-06, 21:52

Tommy54 pisze:Czyli może być na małych KZ, jak myślę - przez przesunięcie Zera 3/4 MOA w prawo ?

Nie wiem czy dobrze liczę ale 3/4 MOA na 25m tj w przybliżeniu 5mm . Troszkę więcej niż grubość śrutu....

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”