Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Obserwacja przestrzelin na 300m

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Arctic
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Obserwacja przestrzelin na 300m

Postautor: Arctic » 2018-08-12, 22:44

Ja mogę się podzielić moimi doświadczeniami z używania takiego zestawu.

Obrazek
Celestron C50 z lustrem Maksutowa. Średnica soczewki 50 mm.
Statyw z zestawu, niski i bardzo solidny (plusik +)
Koszt około 350 zł.

Opcja z obserwacją okiem poprzez okular.
Zestaw fabrycznie wyposażony w okular ze zmiennym powiększeniem od 25x do 75x. Patrząc okiem przez okular, przy powiększeniu 25x do 30x na 100 m jest OK. Widać przestrzeliny kalibru .22 na czarnym polu. Luneta gwałtownie traci przy powiększeniach od około 40x a przy 75x jest bardzo ciemno. O patrzeniu na 300 m i zobaczeniu przestrzelin 6,5 mm z powiększeniem 75x można zapomnieć. Widać tylko to co w białym i to przy maksymalnym powiększeniu 60x i dobrym świetle.
Statyw ma bardzo duże znaczenie. Na odległościach około 300 m byle wiatr i wszystko lata, że nic nie widać. Falowanie rozgrzanego powietrza potrafi także zakłócić obserwację tak, że nic się nie da zobaczyć.
Zalety, mała lekka, na 100 m daje radę. Nie trzeba przykładać oka, wystarczy "zajrzeć" w okular. Okular skierowany do góry, mniej paruje od oka. Można zaglądać nie zdejmując okularów.
Wady za mała rozdzielczość. Przy wyższych powiększeniach bardzo ciemnieje obraz nawet przy dobrym świetle. Słabe warunki oświetlenia, bardzo wpływają na to co widać.
Wysoko ustawiony okular i trzeba się dźwignąć, żeby zajrzeć. Trochę niewygodna jak się leży.

Opcja z obserwacją obrazu na ekranie laptopa.
Obrazek
Matryca na USB, 2,0 megapiksela (mniejszych nie warto)
Koszt w Chińskim sklepie około 100 zł.
Obraz kablem USB przesłany na laptop lub tablet. Do matrycy było dołączone oprogramowanie Future WinJoe. Poniżej zrzuty robione z tego programu. Niestety nie mam odpowiednich zdjęć ze strzelnicy. Dlatego test "z okna".

Widok z mojego okna:
Obrazek
Zdjęcie poglądowe zrobione telefonem ale nie ono jest ważne.

Jedynka to około 100 m. Rejestracja samochodu.
Dwójka to około 200 m. Kratki wentylacyjne.
Trójka to około 300 m. Antena satelitarna.

Widok na 100 m.
Obrazek
Obraz to zrzut z ekranu laptopa. Nie wycinałem obrazka, to co widać wyżej to to co widać na ekranie. Zmniejszyłem jedynie rozdzielczość z 1600 na 800 żeby nie było za wielkie.
Spokojnie da się zobaczyć przestrzeliny kalibru .22 na czarnym polu. O ile jest dobre światło.

Widok na 200 m.
Obrazek
Te kropeczki widoczne gdzie nie gdzie to pyłki roślin na słabo wyczyszczonej matrycy.

Widok na 300 m. Przy dobrym oświetleniu w słoneczny letni dzień.
Obrazek Obrazek
Zdjęcie powyżej to nałożona w programie podziałka. Można włączyć lub wyłączyć w opcjach programu Future WinJoe. Może się przydać przy kręceniu ustawieniami przyrządów.

No i to samo przy nieco słabszym oświetleniu. To była tylko chmura a nie noc.
Obrazek

Wada opcji z widokiem na ekranie komputera:
Nie ma możliwości zmiany powiększenia.
Małe pole widzenia.
Nie sprawdza się na zawodach!!! Za dużo zabawy z rozłożeniem klamotów, połączeniem kabli, złapaniem ostrości itd. Nie ma na to po prostu czasu.
Za to na treningu kiedy jest czas żeby wszystko poustawiać, jest spoko.

Ogólnie używam bo używam, drugi raz bym nie wybrał tej lunety.
... ... a jak będziecie grzeczni, to nauczę was robić napalm.

ds
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Obserwacja przestrzelin na 300m

Postautor: ds » 2018-08-13, 01:43

ObrazekObrazek

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”