pistolety maszynowe i karabinki automatyczne na kolekcj...

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
pawelsaper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 25 czerwca 2010, 21:41
Tematy: 0
Lokalizacja: dolny śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

pistolety maszynowe i karabinki automatyczne na kolekcj...

Post autor: pawelsaper »

Witam!
Zawnioskowałem w swoim WPA o wydanie zaświadczenia uprawniającego do nabycia broni palnej t.j: Karabinka autmoatycznego od 5,45 do 7,62, podparłem się oczywiście wyrokiem WSA, gdzie Sąd jasno orzekł że pistolety maszynowe i karabinki automatyczne można kupować i rejestrować na pozwolenie kolekcjonerskie. Wiem o jeszcze jednym wyroku w tej materii, który jest na korzyść kolekcjonerów. Oczywiście otrzymałem decvzję negatywną, że takiego zaświadczenia nie wydadzą, ponieważ mają odgórne polecenia, a do tego wyroku stosować się nie będą ponieważ w Polsce nie ma prawa "precedensu" i każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie.
Moim następnym krokiem jest odwołanie od tej decyzji do Komendy Głównej. Na odpowiedz mają 30 dni, oczywiście już wiem że odwołanie będzie rozpatrzone negatywnie. Następnym moim krokiem jest założenie sprawy w Sądzie, gdzie zażalę się na ich decyzję. Kosztować mnie to będzie kilka stówek, czas rozpatrzenia około 3 miesięcy a i koszta sądowe zostaną zwrócone, ponieważ sprawa jest z góry wygrana.

Teraz pytanie do szanownych kolegów kolekcjonerów, proszę i apeluję, żebyście podjęli podobne kroki jak ja, jeśli oczywiście chcecie mieć w swojej kolekcji karabinki automatyczne i pistolety maszynowe. Temat jest do ogarnięcia, nie rzucam słów na wiatr i chce walczyć o swoje-nasze, ale im nas więcej tym lepiej. Pytam wprost kto byłby zdecydowany skorzystać z takiej drogi jak i ja??

Teoretykom dziękuję, proszę o ludzi z "jajami", którzy nie boją się urzędniczego straszenia i potrafią walczyć o swoje. Jestem z dolnego śląska, chętnych zapraszam i chętnie podpowiem co i jak.

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 09 listopada 2014, 12:26 przez pawelsaper, łącznie zmieniany 1 raz.
9x19, 9x18, 7,62x25, 7,65x17SR, 22WMR, 7,62x39, 5,56x45,
Phouty
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 06 września 2012, 23:08
Tematy: 0
Lokalizacja: Druga strona stawu
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Phouty »

Super inicjatywa i powodzenia! Trzymam kciuki!
Nic samo nie przyjdzie i trzeba o to walczyć.
Czy mógłbyś na bieżąco relacjonować z "pola bitwy"?
Wielu osobom by to pomogło w ich działaniach!
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
Awatar użytkownika
pawelsaper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 25 czerwca 2010, 21:41
Tematy: 0
Lokalizacja: dolny śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: pawelsaper »

bardzo chętnie ale jak na razie nie widze szczególnego zainteresowania. Musimy wszystko robic razem i w miarę szybko, bo znając życie wpprowadzą inny akt prawny który nam tego zabroni tak jak było z krótką, bocznym zapłonem i czarnoprochową do celów łowieckich.
Jak to mówia "w kupie siła";p, więc szanowne koleżanki i koledzy, czekam na jasne propozycje kto jest za i kto ma ochotę troche powalczyć. Na chwilę obecna racja będzie na spokojnie po naszej stronie.
9x19, 9x18, 7,62x25, 7,65x17SR, 22WMR, 7,62x39, 5,56x45,
Awatar użytkownika
Flobert
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 31 grudnia 2007, 22:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Z nieba
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Flobert »

Ja popieram i mam chęć postąpić podobnie, ale oczywiście dopiero po egzaminie. Tutaj pomoc prawnika jest potrzebna.

Odgórne polecenia. Ciekawe. Myślałem, że żyjemy w państwie prawa, gdzie o tym, co dozwolone a co nie, decyduje ustawa. Jeśli broń samoczynna, tak jak twierdzą, jest niedozwolona, to nie potrzeba poleceń.
Chcę być legalny!
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Jak jakiś urzędnik powołuje się na odgórne polecenie, to natychmiast należy w oparciu o ustawę o dostępie do informacji publicznej zażądać kserokopii tego polecenia. :P Żądanie można zgłosić ustnie i nie wymaga ono żadnego uzasadnienia. Na zasadzie - chcę, bo chcę.
pawel75
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 51
Rejestracja: 07 grudnia 2007, 18:36
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: pawel75 »

gdzie Sąd jasno orzekł że pistolety maszynowe i karabinki automatyczne można kupować i rejestrować na pozwolenie kolekcjonerskie
A możesz podać linki do tych wyroków ?
Swoją drogą możesz podać czy występowałeś o broń samoczynną w ramach nowego pozwolenia na kolekcję czy też w ramach rozszerzenia - dla osoby fizycznej czy też na pozwolenie szkoleniowe ?
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Leśny Dziadek »

Zadałem pytanie na profilu youtube mec. Turczyna, tam nie doczekałem się odpowiedzi (nie dziwota, w końcu to jego chleb, walczyć odpłatnie i skutecznie, a nie podpowiadać gratis, piszę to bez nawet cienia ironii), może więc tutaj ktoś z Was ma jakiś pomysł. Pytanie mianowicie brzmi: jakim to cudem udało się w tym korzystnym wyroku ominąć zapis art 10 ust 5 ustawy, biorąc pod uwagę, że kolekcjoner nie jest podmiotem wymienionym w art 29 ust 2 ustawy? Przecież ten zapis jest by tak rzec "żelazny" i żadnych wątpliwości interpretacyjnych nie pozostawia?
Awatar użytkownika
gatling
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1019
Rejestracja: 25 września 2006, 12:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gatling »

Jeżeli masz na kolekcjonerską w pełnym zakresie, to piszesz o zaświadczenie na broń palną do celów kolekcjonerskie (bez podziału). Idziesz do sklepu, kupujesz maszynową, rejestrujesz. Nie pytaj o nic WPA.
pawel75
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 51
Rejestracja: 07 grudnia 2007, 18:36
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: pawel75 »

To zależy w jakim zakresie takie pozwolenie ktoś posiada i co jest wpisane w decyzję ?
Czy pozwolenie jest ogólne np. na 5 szt. broni do celów kolekcjonerskich czy też szczegółowo np. 2 szt. pistoletów sportowych centralnego zapłonu, 2 szt. egz. broni (myśliwskiej) - do celów kolekcjonerskich ( jak u mnie ) ?
Jak ogólnie to WPA może ogólną promesę ci wystawi na 5 egz. broni palnej do celów kolekcjonerskich ?. Co jednak jak sobie kupisz samoczynny karabin a WPA odmówi ci jej zarejestrowania, bo jest to sprzeczne z ustawą ( na automaty wydaje się pozwolenia tylko do celów szkoleniowych, choć myślę że można uzyskać pozwolenie kolekcjonerskie w zakresie broni szkoleniowej - jeżeli ktoś szkoleniówkę posiada ).
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Leśny Dziadek »

gatling pisze:Jeżeli masz na kolekcjonerską w pełnym zakresie, to piszesz o zaświadczenie na broń palną do celów kolekcjonerskie (bez podziału). Idziesz do sklepu, kupujesz maszynową, rejestrujesz. Nie pytaj o nic WPA.
A zrobiłeś w ten sposób, że tak pewnie o tym piszesz? Zakup broni to nie zakup ciepłych bułeczek o poranku "idziesz i kupujesz". Każdy sklep zna ograniczenia, zna ustawę, i wie komu może sprzedać, nie będzie się narażać na utratę uprawnień. Nie mówiąc już o tym, że zadziała normalna ekonomia - egzemplarze pozbawione możliwości są średnio 2 x droższe (niezależnie czy "produkowane" z części jak Worksy, czy tylko pozbawiane możliwości strzelania ogniem ciągłym, jak AKMŁ z Tomaszowa, więc sprzedawca nie będzie działał na własną niekorzyść.

Poza tym, ustawa (i nieszczęsny art 29) jest aktem nadrzędnym, wykluczającym możliwość rejestracji.

EDIT: w międzyczasie pawel75 mnie uprzedził i to samo napisał.
Awatar użytkownika
pawelsaper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 25 czerwca 2010, 21:41
Tematy: 0
Lokalizacja: dolny śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: pawelsaper »

ja w decyzji mam napisane "wydaję pozwolenie na broń palna do celów kolekcjonerskich w ilości 100szt" bez ograniczeń ;)
9x19, 9x18, 7,62x25, 7,65x17SR, 22WMR, 7,62x39, 5,56x45,
Awatar użytkownika
pawelsaper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 25 czerwca 2010, 21:41
Tematy: 0
Lokalizacja: dolny śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: pawelsaper »

podaje link do wyroku:

https://docs.google.com/file/d/0B3V3BSu ... sp=sharing

Za kilka dni będe miał następny juz kolejna sprawa wygrana, myyślę że trzeba iśc za ciosem i nie ma co si e zastanawiać ;)
9x19, 9x18, 7,62x25, 7,65x17SR, 22WMR, 7,62x39, 5,56x45,
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Leśny Dziadek »

Trzymam kciuki - daj znać co i jak. Ja na razie czekam na papier...
sprengkapsel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 310
Rejestracja: 06 stycznia 2011, 15:09
Tematy: 20
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sprengkapsel »

coś mnie ominęło ?? :shock:
Broń samoczynna to tak zwana broń szczególnie niebezpieczna która wg ustawy nie przysługuje zwykłemu zjadaczowi chleba który ma pozwolenie kolekcjonerskie .
Skąd koledzy mają takie informacje że posiadając pozwolenie kolekcjonerskie można kupić sobie np MP40 jako broń sprawną nie "wykastrowaną " tylko do strzelania nabojem hukowym ?
Awatar użytkownika
REMOV
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1533
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk/Małopolska
Grupa: Zbanowany
Kontakt:

Post autor: REMOV »

Z ustawy o broni i amunicji. Przeczytaj sobie, jaką broń możesz mieć na pozwolenie kolekcjonerskie.
4. Pozwolenie na broń, wydane w celach, o których mowa w ust. 2, uprawnia do posiadania następujących rodzajów broni i amunicji do niej:
1) do celów ochrony osobistej:
a) broni palnej: bojowej, gazowej, alarmowej w postaci pistoletów lub rewolwerów centralnego
zapłonu o kalibrach od 6 mm do 12 mm,
b) przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej
wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA,
c) miotaczy gazu obezwładniającego;
2) do celów ochrony osób lub mienia:
a) broni, o której mowa w pkt 1,
b) pistoletów sygnałowych ,
c) pistoletów maszynowych o kalibrze od 6 mm do 12 mm,
d) strzelb powtarzalnych o kalibrze wagomiarowym 12,
e) karabinków samoczynnych o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm;

3) do celów łowieckich — broni dopuszczonej do wykonywania polowań na podstawie odrębnych
przepisów;
4) do celów sportowych — broni palnej:
a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) gładkolufowej,
d) przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego);
5) do celów szkoleniowych — broni, o której mowa w pkt 1–4;
6) do celów rekonstrukcji historycznych — broni alarmowej albo innej broni palnej, konstrukcyjnie
przeznaczonej do strzelania wyłącznie amunicją ślepą, w tym samoczynnej;
7) do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych — broni, o której mowa w pkt 1–6;

5. Pozwolenie na broń, o którym mowa w art. 10 ust. 1, nie może być wydane, z zastrzeżeniem art. 29
ust. 2, na broń szczególnie niebezpieczną w postaci:
1) samoczynnej broni palnej, zdolnej do rażenia celów na odległość;
2) broni palnej wytworzonej lub przerobionej w sposób pozwalający na zatajenie jej przeznaczenia,
a także broni imitującej inne przedmioty;
3) broni palnej wyposażonej w tłumik huku lub przystosowanej do strzelania z użyciem tłumika huku;
4) broni palnej, której nie można wykryć przy pomocy urządzeń przeznaczonych do kontroli osób
i bagażu.
Co oznacza mniej więcej tyle, że nie można mieć broni samoczynnej z wyłączeniem tej z punktu drugiego, czyli pistoletów maszynowych i karabinków oraz karabinów automatycznych o określonym kalibrze (odpada np. FN P90 i H&K MP7A1).
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”