Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

[Fotki]Renowacja loza niskim budzetem w praktyce.

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Pala127
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

[Fotki]Renowacja loza niskim budzetem w praktyce.

Postautor: Pala127 » 2005-02-27, 09:32

Witam!
Dokonalem renowacji loza z Haenela 312. Tu chce krotko opisac jak to w praktyce robilem. Wiem, ze juz bylo, ale
Specyfiki:
1 Papier scierny 100, 320, 600, 1000, 1200 (1 zl za arkusz)
2 Woda (freebie)
3 Bejca Rustykalna firmy ze smokiem, kolor jasny orzech (4,99zl za ok 250ml)
4 Olej lniany z apteki (8,30zl za 200ml)
5 Wosk pszczeli
6 Terpentyna balsamiczna ze sklepu dla plastykow (ok 6zl za 200ml), ta z apteki przygotowana wg tzw 4 receptury jest denna:-(
7 Szmatki bawelniane
8 Czas (to najdrozsze)
9 Cierpliwosc (cena??- nerwy;-)))

Total cost: circa about 20/25zl

Instrukcja obslugi:

Co i jak robic z papierem sciernym i woda to wiadomo;-) Nie uzywalem zadnych srodkow do sciagania lakieru (chemicznych) bo moje loze bylo okropnie powgniatane i porysowane, takze tylko papier scierny ratowal sytuacje. Chwyt w swoim Haenelu wydremelowalem (usuniecie farby frezem), takze nawet lepiej wyglada i trzyma niz oryginal.

Natomiast pojawily sie kiedys pogloski ze bejca firmy ze smokiem ma tendencje do brudzenia. Otoz w moim wypadku nie mialo to miejsca. Malo tego nie pozostawia ona zadnych plam na drewnie (jasniejsze miejsca).
Bejce wcieralem szmatka, zeby sie rowno rozprowadzila. Wystarczyly 2 warstwy w odstepie 2 dni (zeby wszystko dobrze wyschlo).

Potem olejowanie- wcieralem olej reka, tak dlugo az cale loze bylo przykryte cienkim filmem. Zostawilem loze na tydzien i reszta oleju sie wchlonela. Nastepnie powtorzylem olejowanie, ale juz tak ze obserwowalem gdzie sie olej jeszcze wchlania i te miejsca smarowalem caly czas, dopoki nie przestaly wchlaniac. Znowu loze na tydzien zostawilem. Olej sie wchlonal. Ale jak wiadomo troszke sie loze pocilo- wytarlem je szmatka ze 2 lub 3 razy mocno ja dociskajac i po sprawie.

Nastepnie odczekalem 2-3 dni i polozylem warstwe wosku.

Sposob na zrobienie pasty z wosku: bierzemy sloik, wkladamy do garnka z ciepla woda (nie wrzaca) i wrzucamy do sloika, delikatnie grzejemy, zeby sie wosk nie "przypalil". Gasimy gaz pod garnkiem (temperature utrzymuje woda wokolo sloika), dodajemy terpentyny w stosunku 60 jednostek wosku do 40 terpentyny.Mieszamy. A gaz gasimy po to, zeby opary terpentyny sie nie zapalily. Wietrzymy pokoj. Czekamy az pasta stezeje. Powinna miec konsystencje pasty do butow.

Nakladamy wosk na loze, ktore sie juz nie poci. Potrzeba do tego 2 szmatek- jedna z nich nakladamy wosk, mocno i energicznie wcierajac. Zostawiamy loze na 0,5 h. Bierzemy druga szmatke i polerujemy. Jezeli warstwa wosku byla za gruba, to z grubsza przed polerowaniem mozna go usunac karta z tworzywa sztucznego (cos podobnego jak karta kredytowa, tyle ze bardziej elastyczna). Cos jak takiego jak prawo jazdy albo bilet okresowy na autobus. Po polerce, loze rzuca na kolana swa gladkoscia.

Proces mozna powtorzyc, a raczej nalezy powtorzyc przynajmniej raz po uplywie 1 dnia.

Posiadam zdjecia swojego loza od Haenela 312, a w nim systemu crosmana 1760, ktore choc czesciowo dokumetuja powyzszy text, niestety nie za bardzo wiem jak je tu wstawic. Wiec jesli sie jakis z Sz. P. Moderatorow ulituje;-) to chetnie podesle 5 zdjec, ktore tu mozna wstawic;-)
Ostatnio zmieniony 2005-03-14, 07:51 przez Pala127, łącznie zmieniany 1 raz.
PZDR
pala127
Jestem fanem bocznego zapłonu i nie wstyd mi :)

Awatar użytkownika
Konio

Postautor: Konio » 2005-02-27, 19:10

Chętnie obejrzymy efekt Twojej pracy.
Litość moderatorów nie jest chyba konieczna. Sami zaproponowali taki sposób zamieszczania zdjęć. Tylko nie przesadzaj z rozdzielczością.
Prześlij zdjęcia na jeden z podanych adresów e-maliowych (sprawdź w profilu moderatora). Podaj swój nick forumowy, pozdrów i poczekaj.
IZ-38, BSA Lightning, HW 100T.

firek7

Postautor: firek7 » 2005-02-27, 19:27

Również bardzo chętnie zobacze efekty. Jestem w trakcie renowacji (wlasciwie to nowka, ale jak inaczej nazwac;) łoża QB-78. Bejca spirytusowa 2 warstwy już poszła, 4 dzień pokost nakładam;))

Swoją drogą (nie zjedzcie mnie za link do allegro), ale obserwuje takie coś:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=42554823 i mnie nachodzi czy by nie spróbować;) na łoże oczywiście. Z ciekawości, może akurat będzie to miła pachnąca alternatywa do innych wykończeń :lol:
Chinka, Hatsan, Slavia, Cross 1760, QB78, TAU 200, HW-97k, S400 2 szt... teraz został LGM2=>PCP i Twinmaster PCP

Awatar użytkownika
Kamil.K

Postautor: Kamil.K » 2005-02-27, 19:39

czekamy na efekty moze jakies fotki:D

pozdrawiam

kamil
HW 100T :D:D:D +bushnell legend 5-15x40MD

Tel 606436683

Awatar użytkownika
Pala127

Postautor: Pala127 » 2005-02-27, 20:50

Wyslalem fotki do Kinemaxa. Niestety robilem je glupim jasiem, a potem zeskanowalem, totez nie widac tego jak pieknie wyszly sloje na lozu. Mam nadzieje ze zdjecia beda wkrotce wklejone;-)
PZDR
pala127

Awatar użytkownika
Pala127

Postautor: Pala127 » 2005-03-14, 07:50

Witam;-)
Mam swoje fotki oto one:
Tu lezy Crosman 1760 w orginalnej kolbie i dla porownania AA TX 200 MK3

Obrazek

Tu Crosman ma juz ubranko z Haenela 312 w trakcie szlifowania. Na koncu kolby za baka zostalo jeszcze troche oryginalnego lakieru do wyszlifowania;-)

Obrazek

Tu loze po kompletnym wyszlifowaniu i jeszcze przed bejcowaniem.

Obrazek

Tutaj loze po dwukrotnym bejcowaniu;-)

Obrazek

A tak wyglada calosc po woskowaniu i wykonczeniu;-)To podfrezowanie pod raczke zamka jest moim dzielem;-)

Obrazek

A na koniec kilka zdjec mojej kolby przed renowacja (z allegro).

Obrazek

Obrazek

Obrazek
PZDR
pala127

Awatar użytkownika
Casco

Postautor: Casco » 2005-03-14, 10:08

Czy ten Crosman pasował bez większych przeróbek do łożą czy bawiłeś się w Wita Stwosza?

Pozdrawiam
Piotr
Power is nothing without control !
mały Austriak i duży Czech - Steyr LP1 i TAU 200

Awatar użytkownika
MFor
Kontaktowanie:

Postautor: MFor » 2005-03-14, 12:41

Super robota, piękne słoje, kolorek mega wypasik :roll: Czy mógłbyś zapodać większe zdjęcia po 2 bejcowaniu?? najlepiej na email :wink: Napisz także dokładną nazwę bejcy, której użyłeś :P

Awatar użytkownika
pepe

Postautor: pepe » 2005-03-14, 17:07

Ślicznie!!! Mój Haenelek też aż się prosi o renowację łoża, tylko trochę brak mi odwagi, żeby wziąć się za to samemu. Ale Twój topic pokazał, że mozna! A może wrzuciłbyś na maila szczegóły użytych specyfików?
Dzięki!

Pozdrawiam - Przem
H 312 + BSA 3-12x44

Awatar użytkownika
Pala127

Postautor: Pala127 » 2005-03-14, 18:17

Witam!
Ad Casco
Bylo troche roboty,ale tylko kosmetyka, zadnych grubszych przerobek.
System crosmana ma mniejsza srednice od Haenela o dobre kilka mm Wyglada to tak ze w lozu po wpasowaniu zostalo po 3 mm szczeliny po obu stronach wzdluz- to nie problem bo mozna wkleic tam listeweczki balsy- do dostania w sklepach modelarskich za niewielkie pieniadze.
Jedyna przerobka polegala na podszlifowaniu loza w srodku o 2 mm tam, gdzie opiera sie oslona spustu w drewnie i przesunieciu w lozu sruby (crosman ma tylko jedna) o 1cm do przodu- po prostu wywiercilem ta nowa dziure troche dalej. Z racji tego ze crosman na dziwne sruby- zdaje sie calowe gwinty(stad problem z dluzsza sruba), to musialem tez w miejscu wywiercenia podkleic klockiem drewna o gr 2cm, bowiem oryginalna sruba jest bardzo krotka, a nie da sie jej zbyt gleboko w lozu osadzic, bo na spodzie samo drewno ma grubosc zdaje sie 1,5cm albo cos kolo tego, stad ten klocek o gr 2cm, ktory przykleilem epoksyda.
W otwory po oryginalnych srubach wkrecilem nowe sruby, ktore powoduja ze te miejsca sa zapelnione i nie wygladaja pusto i to jedyny ich cel.

Ad Pepe
Nie jest to takie trudne, potrzeba tylko czasu. W sumie moge napisac wprost czego uzylem, bo nie bedzie to komercja- kto nie chce nie namawiam do uzywania;-)
Bejca to "Bejca Rustykalna" firmy Dragon kolor jasny orzech. Olejek lniany jest firmy Gat z Poznania (chyba bo juz nie pamietam)- do nabycia w wiekszosci aptek, ma kolor zolty i kosztuje 8zl za 200ml. Wiem ze sa tez inne olejki ale te kosztuja za 50ml 8 zl i sa przezroczyste, bez zabarwienia. Dla naszych potrzeb ten najtanszy jest ok. Mozna olejek lniany takze kupic w sklepie dla plastykow, to samo z terpentyna balsamiczna.
Jesli sa jeszcze jakies pytania co do specyfikow to prosze walic smialo, ale w sumie to chyba wszysko juz jasne;-)

Ad Majster
Oczywiscie podesle to zdjecie jak tylko bede mial chwilke wolnego czasu, ale ostrzegam, ze sa to zeskanowane zdjecia z taniego aparatu- nie mam cyfrowki:-(
A co do bejcy to vide odpowiedz dla Pepe

Dziekuje wszystkim za cieple slowa;-) Mam nadzieje ze moje proby komus pomoga w pracy nad swoja wiatrowka;-)
Naturalnie efekt moze byc duuuzo lepszy- kwestia kupna specyfikow typu Old London, ale ten sposob ktory zostal tu zaprezentowany jest znany i stosowany od lat, takze naprawde nie jest zly;-)Stoi za nim tradycja;-)
PZDR
pala127

pete

Postautor: pete » 2005-08-11, 21:31

Jestem właśnie w trakcie konserwacji nowego łoża z jesionu i interesuje mnie kwestia oleju. Czy olej lniany spożywczy będzie się nadawał?
Pisze na nim olej lniany nioskolinolenowy tłoczony na zimno. W aptece niestety nie było oleju lnianego. Pete

Awatar użytkownika
sz.krzysiek
Kontaktowanie:

Postautor: sz.krzysiek » 2005-08-12, 00:11

Bardzo duży wybór olejów i wosków widziałem ostatnio w Castoramie. Nie potrafię w tej chwili przytoczyć ich nazw, ale na pewno coś rozsądnego by się wybrało do wykończenia łoża. Jestem jeszcze na etapie dłubania, więc na razie tylko ogólnie badałem rynak, ale jeśli masz w pobliżu Castoramę to idź na dział z lakierami i chemią do drewna - warto wziąść ze sobą kartkę z napisanymi olejami które się nadają, a w przypadku braku znajomości ww spisać na kartce te z półki i podać na forum te nazwy. Na pewno ktoś mądrzejszy od nas się wypowie na ten temat. I mnie się to też przyda niebawem :D
Pozdrawiam
Krzysiek.

pete

Postautor: pete » 2005-08-12, 21:04

Faktycznie w Castoramie można stracić głowę, taki jest wybór specyfików.
Tyle, że nie jestem pewien czy mebel i kolba to to samo, moim problemem w zasadzie było czy olej lniany jadalny kupiony na targu
będzie się nadawał do olejowania bejcowanej kolby. Ponieważ miałem w domu bejcę kupioną w Castoramie w zeszłym roku firmy Starwax
o nazwie bejca do drwena Fafestek antiquaire. W recepturze jest mowe o zawartości oleju lnianego i wosku na bazie terpentyny kolor łupina orzecha. robiłem oczywiście próbki na kawałku drewna kolor był dość ciekawy coś jak dąb rustykalny ponieważ mi odpowiadał pobejcowałem już kolbę wczoraj. Wyszło nienajgorzej ale ponieważ bejca była troche gęsta wyszło trochę w plamy ale delikatny połysk gładkość powierzchni
elegencja. myślałem jeszcze o olejowaniu olejem lnianym opisanym w poprzednim poście. Zrobiłem oczywiście próbke na kawałku drewna pobejcowanym na próbę efekt: nie bardzo wsiąka w drewno i zapach bardzo apetyczny. W rezultacie oczyściłem pobejcowaną kolbę watą stalową i pobejcowałem powtórnie ale rozcienczywszy bejcę wodą. Efekt niema plam powierzchnia gładka o subtelnym połysku. Tak jak ma być. Zastanawiam się teraz bo, dziś dostałem terpentynę balsamiczną, czy zrobić tą pastę woskową i nią potraktować ładnie i tak wyglądającą kolbę, czy sobie już odpuścić. Chyba nikt mi nie podpowie będę musiał na własnej kolbie się przekonać. Dziś mam fotkę z mojej bardzo już wiekowej cyfrówki, może jutro będę miał w domu lepszą ale na próbe spróbuję wysłać fotkę do admina z pozdrowieniami oczywiście może zilustruję ten text. Sam temat fotki będzie tematem zupełnie nowego topicu w swoim czasie. Pete

pete

Postautor: pete » 2005-08-13, 11:30

Zrobiłem właśnie pastę woskową wg. przepisu Pali127 wyszła nie powiem może ciut rzadsza niż pasta do butów chociaż właściwie to jeszcze dobrze nie ostygła. Robi się ją dziecinnie łatwo wosk do słoika słoik do gotującej wody w drugi słoik terpentyna odmierzona ilość też podgrzałem trochę coby nie za szybko stężała. niepotrzebnie bo całość rozpuściła się
bardzo łatwo i mieszając chłodziłem efekty w naczyniu z zimną wodą po stężeniu próba nieśmiertelna próbka nasmarowana i zaraz wypolerowana
efekt bardzo ładny. Połysk przyjemne w dotyku elegancja. Ponieważ kolb do konserwacji ci u mnie ho, ho, a może i jeszcze więcej szybka próba na pistolecie cp efekt też niczego teraz nasmarowałem drugi raz i za chwile wypoleruję.
No może być całkiem nieżle, niestety ze zdjęciami nadal nie tak, dziś wyślę do Kinemaxa tylko kiedy? Tym razem wyślę przed napisaniam postu bo wczoraj nie zamieszczono a może jest gdzieś sczczegółowa instrukcja jakiegoś prostego sposobu dziś zrobię kilka zdjęć lepszą cyfrówką i wyślę na email Kinemaxa zobaczymy może się uda. Pete

Piotr
Założyciel
Założyciel
Grupa: Administratorzy

Postautor: Piotr » 2005-08-13, 12:19

Wiem, że buk nigdy nie bedzie tak usłojony jak orzech, ale może jednak coś z niego wydobyć? Ponadto co powiecie na pastelowe kolory dla bukowej osady?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety sztuczne światło nie pozwoliło oddać rzeczywitego koloru, fotki "zaczerwieniły" rzeczywisty obraz, odejmijcie nieco czerwieni wyobraźnią bo nie mam w pracy żadnego edytora do piktogramów :)

Wróć do „Wiatrówki”