Limity energii dla wiatrówek w krajach Europy

Czyli wiatrówki o energii powyżej 17 J

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14891
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 163
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: yaro »

Cortez pisze: Gdyby tak sie stało,to obecne zasady PFTA, możnaby było sobie w d...ę wsadzic :shock:
Obowiązuje limit międzynarodowy 16,3J. Nawet kbksy bez pozwoleń tego nie zmienią.
Start już z 17J w HFT mija się z celem bo do 41m strzela się bez poprawek i wiatr w naszych warunkach zwykle pomijalny - sprawdzałem skupienia podczas zmiennego wiatru na 50m przy różnych energiach i te 10 m/s między 240 a 250 robiło wielką różnicę.
Przy zmianie energii cała dyscyplina musiałaby się zmienić: odległości, strefy, drastyczne zaostrzenie zasad bezpieczeństwa a nawet grubość blachy figurek.
Przy 32J żeby był klimat HFT to trzeba by cele ustawiać do 200m.
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Spinner »

yaro pisze:
Cortez pisze: Gdyby tak sie stało,to obecne zasady PFTA, możnaby było sobie w d...ę wsadzic :shock:
Obowiązuje limit międzynarodowy 16,3J. Nawet kbksy bez pozwoleń tego nie zmienią.
Start już z 17J w HFT mija się z celem bo do 41m strzela się bez poprawek i wiatr w naszych warunkach zwykle pomijalny - sprawdzałem skupienia podczas zmiennego wiatru na 50m przy różnych energiach i te 10 m/s między 240 a 250 robiło wielką różnicę.
Przy zmianie energii cała dyscyplina musiałaby się zmienić: odległości, strefy, drastyczne zaostrzenie zasad bezpieczeństwa a nawet grubość blachy figurek.
Przy 32J żeby był klimat HFT to trzeba by cele ustawiać do 200m.
Śmiem wątpić ! Absolutnie się nie zgadzam z takimi teoriami.

A teraz kilka faktów.
Zmiana energii z 16,3 do 17 Jouli może skutkować zmniejszeniem opadu na 41 metrze o jakieś 5 mm [ pól centymetra].
Śrut w kalibrze 4,5 mm z energią 32 Jouli będzie miał opad na 200 metrze około trzech metrów. W zależności od ustawienia zera - 270 cm do ponad trzech metrów.
:) przepraszam , że się wtrąciłem ale musiałem zareagować. Koniec tematu.

Do strzelania zawodów przyjęliśmy limit brytyjski i tego będziemy się trzymać.
yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14891
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 163
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: yaro »

Spinner pisze: A teraz kilka faktów.
Zmiana energii z 16,3 do 17 Jouli może skutkować zmniejszeniem opadu na 41 metrze o jakieś 5 mm [ pól centymetra].
Śrut w kalibrze 4,5 mm z energią 32 Jouli będzie miał opad na 200 metrze około trzech metrów. W zależności od ustawienia zera - 270 cm do ponad trzech metrów.
:) przepraszam , że się wtrąciłem ale musiałem zareagować. Koniec tematu.
A skąd te fakty? Z chairguna czy z praktyki?
Moja praktyka mówi że przy 250 m/s i zerowaniu na 32-34m wszystkie poprawki mieszczą się w obrębie strefy 40mm. Taki limit 17J mieliśmy w roku 2004 na zawodach i HFT strzelaliśmy do 50m na tym samym torze co FT.

Z wiatrówki 16J i zerowaniu na 27m opad na 100m jest około 80cm.
Z tymi 200m fakt, przedobrzyłem co najmniej dwukrotnie.

Jeszce jedną ważną rzecz przeoczyłem - skupienie po 100m - strefy musiałyby być zwiększone. Wpływ wiatru przy pociskach 1g czy cięższych w FAC też jest zupełnie inny.
sovi3t
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2351
Rejestracja: 22 listopada 2008, 16:12
Tematy: 0
Lokalizacja: Z Zagramanicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sovi3t »

Janosik2007 pisze:Fajnie by było, gdyby informacje o limicie posiadania (bez rejestracji/zezwolenia) uzupełnić o inne uwarunkowania prawne dotyczące użytkowania wiatrówek w poszczególnych krajach. Czy fakt, że np. w Austrii mogę posiadać wiatrówkę " no limits" bez zezwolenia/rejestracji oznacza, że mogę sobie, gdzieś w "ustronnym miejscu", popykać do tarczy, czy też tylko na strzelnicy (albo na prywatnym terenie)?
Sovi3t widzę, że temat Austrii rozpoznałeś. Jak to tam wygląda?
Właśnie nie, tylko własny teren/czyjś lub strzelnica.
Broń D i C (długa niezautomatyzowana, odpowiednio gładka lufa i gwintowana), kupić D można bez papierków, a z C trzeba pójść na policje i powiedzieć kto się jest, gdzie się jest i co się rejestruje, bez głupot jak badania, zaświadczenia itp.
Trzymać w domu można sobie, na strzelnicy tylko strzelać, chyba że ma się waffenpass/jagenkarte, wtedy to uprawnia do noszenia w innych przypadkach i strzelania.
Tłumiki generalnie zabronione, ale nie ma też potrzeby, skoro broń jest tu powszechna i niezabroniona, z tego co wiem to nokto są zabronione, bo się zaliczają do Kriegsmaterial, ale to niepotwierdzone info.

P.S. No limits do 6mm, bo np. wiatrówką 9mm możnaby było przemycić lufę gwintowaną, którą można potem w palnej zamocować, która jest na rejestracje, więc dla wiatrówek limit 6mm jest, a może mieć i 100000J.
Oczywiście gazowce bez papierków.
Generalnie to jest raj, jeśli chodzi o broń.
Zbliża się dyrektywa 2012, trzeba będzie wyemigrować do Stanów chyba :(
Awatar użytkownika
strider
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3464
Rejestracja: 14 marca 2005, 17:32
Tematy: 70
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: strider »

sovi3t pisze: Właśnie nie, tylko własny teren/czyjś lub strzelnica.
Broń D i C (długa niezautomatyzowana, odpowiednio gładka lufa i gwintowana), kupić D można bez papierków, a z C trzeba pójść na policje i powiedzieć kto się jest, gdzie się jest i co się rejestruje, bez głupot jak badania, zaświadczenia itp.
A tak trochę z innej beczki, czy równie często słyszy się u was hasła typu: „Mężczyzna strzelał z wiatrówki do bawiących się na podwórku dzieci”; „Wędkarz strzela z wiatrówki do kajakarza”; „Snajper strzela z wiatrówki do szyb w samochodach” itp.?
Pozdrawiam.
sovi3t
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2351
Rejestracja: 22 listopada 2008, 16:12
Tematy: 0
Lokalizacja: Z Zagramanicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sovi3t »

Przy użyciu legalnej broni od kiedy pamiętam nic się nigdy nie działo, policja przyjechałaby zanim ktokolwiek zdążyłby zmienić magazynek, jeśli jest zbrodnia to kara jest nieunikniona, przynajmniej dla szarego człeka.
Poza tym broń jest tutaj czymś powszechnym, normalnym i ogólnodostępnym.

P.S. Odradzam wszelkie polanki, o ile w Polsce wolno to tutaj policja naprawdę przyjeżdża po chwili, sprawdziłem kiedyś i dawno i nieprawda. :)
Ostatnio zmieniony 18 grudnia 2009, 15:30 przez sovi3t, łącznie zmieniany 1 raz.
Zbliża się dyrektywa 2012, trzeba będzie wyemigrować do Stanów chyba :(
Awatar użytkownika
strider
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3464
Rejestracja: 14 marca 2005, 17:32
Tematy: 70
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: strider »

Hehe, pamiętam jak za zachodnią granicą kolega będąc w samochodzie chciał porozmawiać przez Skype z małżonką mieszkająca w Polsce. Odjechał gdzieś na ubocze i włączył komputer. Do 20 minut zjawili się funkcjonariusze :-D .
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
szperu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 192
Rejestracja: 09 lipca 2008, 17:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: szperu »

sovi3t pisze:
Janosik2007 pisze:Fajnie by było, gdyby informacje o limicie posiadania (bez rejestracji/zezwolenia) uzupełnić o inne uwarunkowania prawne dotyczące użytkowania wiatrówek w poszczególnych krajach. Czy fakt, że np. w Austrii mogę posiadać wiatrówkę " no limits" bez zezwolenia/rejestracji oznacza, że mogę sobie, gdzieś w "ustronnym miejscu", popykać do tarczy, czy też tylko na strzelnicy (albo na prywatnym terenie)?
Sovi3t widzę, że temat Austrii rozpoznałeś. Jak to tam wygląda?
Właśnie nie, tylko własny teren/czyjś lub strzelnica.
Jeśli faktycznie z wiatrówki nie można popykać sobie na, powiedzmy, łące to LIPA. Nie każdy ma dostęp do strzelnicy/prywatnego terenu. Ale to Austria...ordnung muss sein
:wink:
FX Impact .25 + Athlon Argos BTR 8-34x56 FFP MIL
Hatsan Nova Bullpup .22
PR900W .22+ Sniper 4-16x40
QB78 .177
CP-1M .177
sovi3t
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2351
Rejestracja: 22 listopada 2008, 16:12
Tematy: 0
Lokalizacja: Z Zagramanicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sovi3t »

Znaczy na łące można, jeśli to łąka prywatna i właściciel zezwala, jeszcze jest prawo że śrut nie może opuszczać Twojego terenu.
Prawo jest lepsze i to sporo, państwo zabrania strzelania na łąkach to musi zapewnić warunki do legalnego strzelania, a nie nie wolno i za przeproszeniem... zaoszczędzę sobie tego.
Poza tym samo to że broni współczesnej się ludziom nie zabrania (12/70, 12/76 bez żadnej kontroli) jest sprawą cudną, mogę dużo tak jeszcze, ale nie chcę OT za dużo, jeśli ktoś ma pytania to na PW zapraszam, żeby nie zaśmiecać, to o europie jest, nie tylko o tych lepszych prawnie krajach.
Zbliża się dyrektywa 2012, trzeba będzie wyemigrować do Stanów chyba :(
Awatar użytkownika
markwild2100
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 935
Rejestracja: 16 marca 2009, 20:35
Tematy: 0
Lokalizacja: Dąbrowa górnicza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: markwild2100 »

Polska nie jest zła na tle europy, przed wyjazdem do włoch liczyłem na cuda a tu lipa.
Wiatrówki tylko do 7,5j... CP oczywiście do 1890 ale wyłącznie oryginały nad kominek, które trzeba zgłosić na carabinieri oraz do jakiegoś urzędu ds. zabytków. Repliki są tak samo traktowane jak Glocki itp. na permesso.
O ile makaron z palcem w d.... dostaje bez egzaminów permesso, obcokrajowiec już nie.
Zobaczcie TU
Awatar użytkownika
vox
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5097
Rejestracja: 08 marca 2009, 23:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: vox »

Aż dziwne, że się nie posypały gromy za "makarona" :)
Obrazek
Awatar użytkownika
daniel1301
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 29 października 2009, 20:26
Tematy: 0
Lokalizacja: stargard szczec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: daniel1301 »

Irlandia wszystko ponad 1 J :shock: to nie pomylka :-D pozwolenie jest prawie takie samo jak na kazda inna bron palna z drobnymi roznicami(brak pozwolenia od 3 rolnikow . strzelanie tylko w klubie i pare innych)

Irlandia Polnocna limit ten sam 8-)

Polska to raj dla wiatrowek :)
Sniper Elite
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 451
Rejestracja: 07 grudnia 2009, 21:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Sniper Elite »

daniel1301 pisze:Irlandia wszystko ponad 1 J :shock: to nie pomylka :-D pozwolenie jest prawie takie samo jak na kazda inna bron palna z drobnymi roznicami(brak pozwolenia od 3 rolnikow . strzelanie tylko w klubie i pare innych)

Irlandia Polnocna limit ten sam 8-)

Polska to raj dla wiatrowek :)
No chyba żartujesz ;laughing:
Awatar użytkownika
daniel1301
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 29 października 2009, 20:26
Tematy: 0
Lokalizacja: stargard szczec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: daniel1301 »

na temat Polski 8-) no moze troszke :)
a z limitem to prawda
Awatar użytkownika
JaguaR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 252
Rejestracja: 06 grudnia 2009, 14:59
Tematy: 9
Lokalizacja: WWA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: JaguaR »

Co do Austri to jeszcze wtrące, że jest to kraj gdzie jest bardzo dużo normalnych przepisów i zwyczajów. Gdzie normalną rzeczą jest to, że ludzie reagują na przemoc, agresję gdzie jak idzie jeden policjant ulicą to jest pożądek nawet wśrud turasów czy jugoli jest respekt przed władzą i wyroki surowe, wydawane z miejsca. Dlatego jest dostęp do broni bardziej przyjazny. W momencie kiedy cos przeskrobiesz jest polowanie na Ciebie. Dlatego używanie wiatrówek jest rzeczą normalną jeśli to jest na twoim terenie. Elaboracja także. Ba! ich podjeście jest takie: Ludzie mają swój rozum i będą go używać. W Polsce jest tak: Ludzie mają rozum ale powiedzmy im jak mają go używać. Dwa Polacy dopiero uczą się jak mają się zachowywać w miejscach publicznych dlatego słyszysz o snajperach wiatrówkowych strzelających w mieście bądź w kajakaży (znam przypadek gdzie zginął kajakaż bo wędkażowi zrobił fale i dostał nożem). I chciałbym zobaczyć co się stanie jak by był dostęp do FACów bez dokumentów.
A kto wie jak jest ba Białorusi, Łotwie, Estoni oraz Ukrainie?
4,5. 5,5 .223, 6,5x55, 9,3x57, 12 GA,
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „FAC”