Dopuszczenie do posiadania broni

Moderator: Moderatorzy WBP

coval
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 292
Rejestracja: 09 września 2009, 11:49
Tematy: 70
Lokalizacja: Warszawa, Olsztyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: coval »

Witam Szanownych forumowiczów

Mam pytanie jak w temacie? Co to jest za legitymacja/dokument nazywany dopuszczenie do posiadania broni? Nawet chyba gdzieś widziałem zdjęcie tej legitymacji na naszym forum.

Do czego upoważnia sam dokument, a do czego w komplecie z innymi? Jakie wrunki należy spełnić aby uzyskać taki dokument? Szkolenie, staż, prowadzenie działalności gospodarczej (strzelnicy, czy firmy szkolącej w strzelectwie), czy po prosty ukończone szkolenie/kurs? I ile to kosztuje?

Proszę o wasze opinie na ten temat i konkretne przykłady.
Pozdrawiam serdecznie
338 Lapua - 300 grains of diplomacy
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Dopuszczenie do posiadania broni jest swego rodzaju pozwoleniem na broń, które upoważnia do używania broni stanowiącej własność podmiotu (agencji ochrony, klubu, firmy szkoleniowej, strzelnicy itp.) w takich celach na jakie zostało wydane pozwolenie na broń temu podmiotowi.

W agencji ochrony pozwala ono na korzystanie przez ochroniarzy z broni firmy do ochrony innych osób i mienia, w klubie strzeleckim do celów sportowych (prowadzenia magazynu, przewożenia broni na strzelnicę lub zawody i używania jej do celów sportowych) w firmie szkoleniowej do szkolenia (prowadzenia magazynu, przewożenia, szkolenia innych osób teoretycznie i praktycznie).

Takie uprawnienie może uzyskać jedynie osoba zatrudniona w podmiocie, który ma pozwolenie na broń obiektową. Uprawnienie otrzymuje się po przeprowadzeniu stosownego postępowania przez Wydziały Postępowań Administracyjnych Komend wojewódzkich Policji (sprawdzane jest zatrudnienie w podmiocie, brak karalności, pozytywne badania lekarskie i psychologiczne (jak na pozwolenie na broń) oraz płatny egzamin - od 400 do 1000 zł w zależności od celu (szkoleniowy 1000 zł, prowadzenie magazynu 600 zł). Procedura ta nie dotyczy licencjonowanych pracowników ochrony. Z Kolei by uzyskać dopuszczenie do posiadania broni w celu szkoleniowym niezbędne jest posiadania uprawnień instruktora strzelectwa sportowego, a do prowadzenia strzelnicy uprawnień prowadzącego strzelanie.
Awatar użytkownika
noel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 591
Rejestracja: 22 marca 2007, 20:52
Tematy: 22
Lokalizacja: Zachód
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: noel »

Czy „dopuszczenie do posiadania broni” zawsze dotyczy konkretnej broni bądź będącej w jej posiadaniu konkretnego podmiotu?
Czy też można uzyskać te uprawnienia bez sprecyzowania ww. rzeczy? Tak jak np. uprawnienia prowadzącego strzelanie nie dotyczą konkretnej strzelnicy.

Chodzi mi o zdobycie tych uprawnień niejako „in blanco”, aby móc w późniejszym czasie np. objąć funkcję w stowarzyszeniu sportowym czy podjąć pracę firmie ochroniarskiej?

pozdrawiam
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Przepis mówi, że osoby zatrudnione przez podmioty posiadające pozwolenie na broń mogą zostać dopuszczone do posiadania broni w czasie wykonywania zadań w tych podmiotach. Wynika z tego, że nie ma możliwości uzyskania tego uprawnienia "in blanco" i uprawnienie to dotyczy rodzaju broni, którą posiada pomiot i celu w jakim ten podmiot posiada tą broń. Jednakże uzyskane uprawnienie podczas pracy w jednym podmiocie jest nadal ważne, gdy jego posiadacz zmienia pracę i zatrudnia się gdzie indziej.

Jeżeli chodzi o dopuszczenie do posiadania broni licencjonowanych pracowników ochrony fizycznej to uzyskują je poprzez wydanie im stosownej legitymacji, którą WPA wydaje po złożeniu podania przez zainteresowanego - nie wydaje się tego w formie decyzji administracyjnej i nie zachodzi potrzeba przechodzenia badań. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie tych ochroniarzy, którzy mają licencję pracownika ochrony fizycznej.
Fenixom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1081
Rejestracja: 23 lutego 2009, 22:27
Tematy: 32
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Fenixom »

Czy mając licencję 2 stopnia i wykonując charakter takiej pracy np Konwoje lub Patrole Interwencyjne będzie łatwiej uzyskać mi pozwolenie na broń palna do ochrony osobistej ??
Ostatnio zmieniony 22 lipca 2013, 15:03 przez Fenixom, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gatling
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1019
Rejestracja: 25 września 2006, 12:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gatling »

Czy mając licencję 2 stopnia i wykonując charakter takiej pracy np Konwoje lub Patrole Interwencyjne będzie łatwiej uzykać mi pozwolenie na broń palna do ochrony osobistej ???
W Warszawie jest kompletna blokada na broń do ochrony i sportową. Systematycznie ubywa tych pozwoleń. Namawiam jednak do składania wniosków, żeby nie było, (przyszła wypowiedź rzecznika: Policja nie wydaje pozwoleń, bo nikt nie składa podań, nikomu na siłę nie będziemy ich wciskać).
Fenixom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1081
Rejestracja: 23 lutego 2009, 22:27
Tematy: 32
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Fenixom »

Podaj źródło wypowiedzi rzecznika :-D
Ostatnio zmieniony 27 maja 2013, 20:29 przez Fenixom, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
gatling
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1019
Rejestracja: 25 września 2006, 12:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gatling »

Podaj źródło wypowiedzi rzecznika
Te słowa jeszcze nie padły. To jest wypowiedź, która może być w przyszłości, jeżeli nie będziemy składać wniosków.
A wypowiedzi ze środowiska policji, które już były, to: "w Polsce nie obsewujemy zainteresowania posiadaniem broni", "Polacy nie chcą broni"
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Fenixom pisze:Podaj źródło wypowiedzi rzecznika :-D
Tylko że mi ta broń do pracy była by mi potrzebna w Patrolach Interwencyjnych by dostac wieksze pieniadze te 16 lub 17zl do reki na h 12g pracy razy 15 dni i norma jest i kasa niemała też

Robota po znajomości u kolegi bo bez znajmości można :-D
Ale tak licencja 2 stopnia + broń moja :evil: i tu jest ZONK :evil:
Pracownik ochrony fizycznej posiadające licencję I lub II stopnia wykorzystuje do pracy wyłącznie broń stanowiącą własność zatrudniającej go agencji ochrony i z tytułu pracy w agencji ochrony nie uzyska indywidualnego pozwolenia na broń. Bycie ochroniarzem wcale nie ułatwia uzyskania pozwolenia na broń.
Fenixom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1081
Rejestracja: 23 lutego 2009, 22:27
Tematy: 32
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Fenixom »

CHORE przepisy aż szkoda słów kto dostaje pozwolenia ...... ???

Do poczytania

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/3 ... ron.html,2
Ostatnio zmieniony 30 listopada 2009, 15:04 przez Fenixom, łącznie zmieniany 1 raz.
Gaston
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 25 listopada 2009, 21:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Gaston »

Pozwole sobie na odgrzanie tego wątku. Zauwazyłem że jest tu wiele osób które znają się na temacie dostępu, czy raczej niedostępu do broni. Do takich osób kieruję pytanie: mianowicie, czy istnieje realna szansa by w "Polsze" naszym łez padole, za 2,5,10 lat uczciwy człowiek mógł zakupic legalnie jednostkę broni i przy tym, nie będzie traktowany apriori za element przestępczy ?? Rozmawiałem parę dni temu z wlascicielem sklepu mysliwskiego który oznajmił mniej wiecej tak : kurcze, niech nasi urzędnicy lepiej nic nie kombinuja, czy to takie trudne chocby skalkowac niemiecką ustawę o BiA, wystarczy ją przepisac. Niech nasi mędrcy nic nie kombinują, bo znowu wszystko sp..... Pozdrawiam
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Nie ma nic gorszego, niż żywcem przepisywać przepisy prawa z innych krajów bez uwzględniania specyfiki własnego kraju. Natomiast korzystne byłoby szersze konsultowanie projektów przepisów ze środowiskami, których miałyby one dotyczyć. W naszym wypadku szerszego wysłuchania środowisk strzeleckich.
Gaston
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 25 listopada 2009, 21:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Gaston »

To była wypowiedz oczywiscie ironiczna, na temat przepisywania ustawy. Dzięki za szybką odpowiedz. Dalej jednak zastanawia mnie perspektywa podejscia do przeciętnego obywatela "kowalskiego" za powiedzmy 5-10 lat. Wiem że ciężko jest cokolwiek przewidziec, jednak fachowcy baczniej obserwyją rzeczywistosc w tej materii
Awatar użytkownika
Maciucha
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 143
Rejestracja: 01 maja 2010, 14:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Maciucha »

Właśnie odebrałem decyzję i legitymację dopuszczającą mnie do posiadania broni palnej sportowej.
W związku z tym mam pytanie. Orientujecie się czyją broń mogę wraz z takim dopuszczeniem użytkować?
Tylko klubową i będącą własnością strzelnicy, czy tez użyczoną np. przez innego strzelca sportowego?
Boczny, centralny, gładka.
Old Cadet
Ekspert WBP
Ekspert WBP
Reactions:
Posty: 3992
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, 12:55
Tematy: 0
Grupa: Ekspert WBP

Post autor: Old Cadet »

Maciucha pisze: Orientujecie się czyją broń mogę wraz z takim dopuszczeniem użytkować?
Tylko klubową i będącą własnością strzelnicy, czy tez użyczoną np. przez innego strzelca sportowego?
Posiadaną przez podmiot, na podstawie "świadectwa" wydanego w celu sportowym.
When you have to shoot...Shoot! Don't talk.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”