WIATRÓWKI PCP - FAC

Czyli wiatrówki o energii powyżej 17 J

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

bocian7777
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 09 października 2005, 18:53
Tematy: 0
Lokalizacja: Beskidy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: bocian7777 »

Witam

Kiedy skończy się pisanie bzdur, o cudownych en. i prędkościach ?.
Kolega Jack napisał, 600m/s to na helu. I taka jest prawda, ani termodynamika, ani mechanika płynów nie pozwolą na takie osiągi przy użyciu zimnego powietrza.
Mój Career uzyskiwał 106J pociskiem 2,17 grama, Career Jack-a jest minimalnie lepszy i ma powiedzmy 110J. Najsilniejsze wiatrówki w kal 5,5 mają 130 - 140J pociskiem 40 grain.
Skąd kolega commandante wziął 180J i 600m/s. pozostaje tajemnicą. Jedynym rozwiązaniem pozostaje następny test. Chrono bramkowe, odpowiednie oświetlenie i odległość wylotu lufy od pierwszej bramki, minimum 1 metr.
Dodam tylko że w testach Condor okazał się słabszy od Career-a.


Pozdrawiam bocian
Dale
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Post autor: Dale »

zbędny wpis....
Ostatnio zmieniony 06 lutego 2009, 17:52 przez Dale, łącznie zmieniany 1 raz.
commandante
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 916
Rejestracja: 23 listopada 2007, 17:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Ze wsi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: commandante »

Dale pisze:
sovi3t pisze:Aha.
Radku, a wiesz może jak wygląda sprawa FAC-ów w Austrii?
Tylko do 7,5J ?

Pozdro.
Ale jesteśmy w Polsce i musimy przestrzegać Naszego prawa.

BTW, łykaj dalej daktyle commandante... tylko potem nie płacz że się zawiodłeś... i nie powtarzaj głupot....
Kol. sovi3t zapytał Radka czy wie jak wyglada sytuacja z FAC w Austrii, jaki jest limit a Ty kol Dale że "Ale jesteśmy w Polsce i musimy przestrzegać Naszego prawa." - co ma piernik do wiatraka? Paliłes coś dziś :?: :!!: Po daktylach tak nie "klepie" :D
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
gregorz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 135
Rejestracja: 04 września 2007, 21:24
Tematy: 0
Lokalizacja: terytoria polnocne
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gregorz »

bocian7777 pisze:Witam

Kiedy skończy się pisanie bzdur, o cudownych en. i prędkościach ?.
Kolega Jack napisał, 600m/s to na helu. I taka jest prawda, ani termodynamika, ani mechanika płynów nie pozwolą na takie osiągi przy użyciu zimnego powietrza.
Mój Career uzyskiwał 106J pociskiem 2,17 grama, Career Jack-a jest minimalnie lepszy i ma powiedzmy 110J. Najsilniejsze wiatrówki w kal 5,5 mają 130 - 140J pociskiem 40 grain.
Skąd kolega commandante wziął 180J i 600m/s. pozostaje tajemnicą. Jedynym rozwiązaniem pozostaje następny test. Chrono bramkowe, odpowiednie oświetlenie i odległość wylotu lufy od pierwszej bramki, minimum 1 metr.
Dodam tylko że w testach Condor okazał się słabszy od Career-a.


Pozdrawiam bocian
Zgadzam się w pełni z powyższym wpisem.
Jeśli chcemy dużej prędkości to potrzebujemy lekkiego gorącego gazu pod dużym ciśnieniem. Powietrze jest za ciężkie. Dodatkowo jest zimne a jakby tego było mało to w momencie wystrzału jeszcze bardziej się ochładza.

Testy rzeczywiście byłyby namacalnym dowodem. W wiatrówkach jeśli "duże energie" :) to tylko coraz cięższe pociski. "Wysokie prędkosci" szybko się konczą .

Pozdrawiam.
commandante
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 916
Rejestracja: 23 listopada 2007, 17:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Ze wsi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: commandante »

http://195.26.13.102/category,308,producent,6.html
Jaki Career w 5.5 mm kol. Bocian777 & Jack :?:
Bo chyba przebiliście dawkę o ponad 110% niż podaje producent :!:
Może daktylami albo na helu lub wodorze :!:
kaleleon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 692
Rejestracja: 14 października 2008, 14:54
Tematy: 0
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kaleleon »

Just to keep the heat on Gamo, I did test their Raptors. They scooted out the hole at the front at 1390 f.p.s., for 21.46 foot-pounds. Once again they did not live up to the promise of greater power than lead pellets and I know they can't be accurate at that speed, either. Interestingly, they didn't come close in velocity to the AirForce Condor, which punched them to 1486 f.p.s. I'm still waiting for someone with a 1600 f.p.s. Hunter Extreme to step forward.

zródło: http://www.pyramydair.com/blog/2007/03/ ... cs_14.html
co prawda jest to dystrybutor air forcea, ale mogę jeszcze troche poszperac. Pomijam kwestie celnosci.
kaleleon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 692
Rejestracja: 14 października 2008, 14:54
Tematy: 0
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kaleleon »



393 m/s przy głupich 70 j - czyli powyzej 1 macha. Która to zasada termodynamiki tak kategorycznie uniemożliwi nam osiągnięcie wiekszych predkości przy np. 750 julowym gargoylu z odpowiednią lufa i srutem? oczywiście bez użycia helu czy metanu tylk powietrza "zimnego"
lupus1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 93
Rejestracja: 31 maja 2008, 11:05
Tematy: 0
Lokalizacja: z lasu...
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: lupus1 »

Mam pytanie do właścicieli Gunpowerów.Sa dostępne z dwoma rodzajami zaworów,przy czym bardziej przepustowy jest droższy.Kolega commandante stwierdził niepraktyczność ustawienia na największą energię.Sam strzela na jak to określił"1/3 mocy".Wydaje się zatem bezsensem przepłacać i brać sprzęt mocniejszy,kiedy z zaworem ultra-flo tez mozna uzyskać te 60-70J?Chodzi mi po głowie FAC i chciałbym poznac opinie zanim wpakuje kasę.Moze tę różnicę lepiej byłoby dołożyć do optyki?
proca
commandante
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 916
Rejestracja: 23 listopada 2007, 17:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Ze wsi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: commandante »

lupus1 pisze:Mam pytanie do właścicieli Gunpowerów.Sa dostępne z dwoma rodzajami zaworów,przy czym bardziej przepustowy jest droższy.Kolega commandante stwierdził niepraktyczność ustawienia na największą energię.Sam strzela na jak to określił"1/3 mocy".Wydaje się zatem bezsensem przepłacać i brać sprzęt mocniejszy,kiedy z zaworem ultra-flo tez mozna uzyskać te 60-70J?Chodzi mi po głowie FAC i chciałbym poznac opinie zanim wpakuje kasę.Moze tę różnicę lepiej byłoby dołożyć do optyki?
Witam, jest parę modeli Gunpowera i jego amerykańskiego odpowiednika Airforce, najmocniejszymi są GP SSS i Airforce Condor, reszta to: Storm, Shadow, Stealth i z Airforców Talon i młodsi bracia. Występuja dwa rodzaje zaworów i parę butli łącznie z CO2.
Hi flow lub Ultra flo są seryjnie montowane w SSS i Condor oraz występują jako HI Power kity do reszty modeli czyniąc je mocniejszymi. Kupując zatem jednego z najmocniejszych braci można go juz tylko tuningować, podaję link do angielskiego maestro:
http://www.leupyscustomshop.co.uk/index.htm
Ja rzeczywiście strzelam z 33 % możliwości bo nie widzę sensu mocniej, wtedy działa jeszcze tłumik :diabel2:
Pozdrawiam, zawsze do usług commandante kubański TW :D
bocian7777
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 09 października 2005, 18:53
Tematy: 0
Lokalizacja: Beskidy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: bocian7777 »

Witam

Kaleleon, nie trzeba było rzucać kamieniami na szkołę :) . Ciśnienie składa się z statycznego i dynamicznego. I właśnie ciśnienie dynamiczne nie pozwala na uzyskiwanie wysokich prędkości. Paradoksalnym, na pierwszy rzut oka wydaje się fakt uzyskiwania wyższych pr. przez wiatrówki spreżynowe, mimo iż PCP strzelają z większą energią. A dzieje się to za sprawą niższego ciśnienia dynamicznego, gorące powietrze.
Nie ma co dalej strzępić języka, jeżeli commandante zrobi test prędkości, będzie sens dalej rozmawiać.

Pozdrawiam bocian
lupus1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 93
Rejestracja: 31 maja 2008, 11:05
Tematy: 0
Lokalizacja: z lasu...
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: lupus1 »

Chodziło mi o Gunpower SSS.Jeden jest z zaworem Hi-Flo max80J,drugi Ultra -Flo 160J.Różnica w cenie ok. 800zł.Zakładając że pierwszego ustawię na max i tak mam potwora,a do tego za 8 stówek optykę :one: .Większość FAC-ów 5,5mm oferują w energii + - 40J.Możliwość uzyskania prawie dwukrotnie większej energii na zaworze Hi- Flo powinna zadowolić każdego destruktora,commandante prosze o głos :D
proca
kaleleon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 692
Rejestracja: 14 października 2008, 14:54
Tematy: 0
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kaleleon »

Lupus1 - pozwól jeszcze, ze się wtrące.
bocian7777 - cholercia - znowu mnie o jakies rzucanie kamieniami ktoś posądza :D . Nie ciagnijmy faktycznie tego tematu teoretycznego, bo jak sie sprawa zacznie ocierac o przepływ laminarny i turbulentny - "dzwonie po tate" :D (inżynier lotnictwa) :diabel: zreszta - temat balistyki śrutu przewałkowany na tym forum na "a" czyli airgunsie.

Wracajac do ganpałera - 80j to troche niezreczna energia - nie ma dobranej do niej srutow. ponad 130 -140 j pozwoli juz korzystac z eley magnum i "śrucinek" barnesa. Ale czy warto? - tego jak wiem w naszym kraju nie wiadomo w praktyce nikt nie sprawdzil albo się nie chwali.
Ja bym sie skupił na modyfikacji ganpałera 80 julowego z lufa 6,35 mm jeśli ktoś sie lubi bawić lub sprawił sobie 80 julowego evanixa - wielostrzalowe, podobno celne, niedrogie i o niebo bardziej składne od tej rury kanalizacyjej z gaśnicą na koncu zwanej ganpałerem (znowu kogos urażę;)

a jesli chodzi o test - jestem za - commandante? :D
commandante
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 916
Rejestracja: 23 listopada 2007, 17:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Ze wsi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: commandante »

lupus1 pisze:Chodziło mi o Gunpower SSS.Jeden jest z zaworem Hi-Flo max80J,drugi Ultra -Flo 160J.Różnica w cenie ok. 800zł.Zakładając że pierwszego ustawię na max i tak mam potwora,a do tego za 8 stówek optykę :one: .Większość FAC-ów 5,5mm oferują w energii + - 40J.Możliwość uzyskania prawie dwukrotnie większej energii na zaworze Hi- Flo powinna zadowolić każdego destruktora,commandante prosze o głos :D
Witam, ostatni raz chciałbym sie odnieść do tej kwestii, SSS FAC w kal 4.5 mm ma Ek max podawaną na poziomie 72 J więc jakim cudem SSS w 5.5 mm może mieć max 80 J a dopiero ultra czy Hi 160 J :D Chwyt marketingowy :!: SSS i Condor mają montowane seryjnie największe zawory :!: Można je dopieścić, lekko udrożnić, delikatnie zwiększyć otwór zaworka, minimalnie wydłużyć czas otwarcia lecz te zabiegi to juz tuning. SSS od np Storma różni się poza zaworem, długościa lufy i ramy, zatem polecam największego brata czyli SSS. Co do wypowiedzi a propos tanku/kartusza - rzeczywiście trzeba nauczyć się z tym żyć, mało wygodny. A propos testów - ja skończyłem z udowadnianiem pro publico bono że cokolwiek jest takie a nie inne oraz każdemu oprócz Radka Ch z którym jestem umówiony na test w weekend majowy polecam: http://www.ret.pl/motylek/
Pozdrawiam serdecznie.
Ps. Uwaga w linku który podałem polecam używanie głośników oraz uprzedzam osoby nieletnie i wrażliwe o możliwości wystąpienia brzydkich słow.
Awatar użytkownika
gregorz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 135
Rejestracja: 04 września 2007, 21:24
Tematy: 0
Lokalizacja: terytoria polnocne
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gregorz »

kaleleon pisze:

393 m/s przy głupich 70 j - czyli powyzej 1 macha. Która to zasada termodynamiki tak kategorycznie uniemożliwi nam osiągnięcie wiekszych predkości przy np. 750 julowym gargoylu z odpowiednią lufa i srutem? oczywiście bez użycia helu czy metanu tylk powietrza "zimnego"
Generalnie rozprężający się gaz nie może osiągnąć większej prędkości niż jego aktualna prędkość dzwięku. Prędkość dzwięku gazu jest uzależniona od jego temperatury. Im niższa temp. tym niższa pręd. dzwięku. O ile potrafię zrozumieć to w przypadku sprężynówek (sprężony gaz-powietrze jest gorący, jego lokalna pręd. dzwięku jest wyższa np 400m/s) więc jest w stanie rozpędzić pocisk pow 1Mach dla powietrza "na zewnątrz lufy". Natomiast dla PCP :/ . Nie jestem w tym aż tak dobry ..

Zastanawiałem się wielokrotnie jaka jest teoretyczna granica prędkości dla wiatrówek. I nie chodzi tutaj o to całe "FAC-owanie" (gdzie można strzelać kilogramowym pociskiem z V0 40m/s z ostrym Fac-em ;) ). Czysta ludzka ciekawość.

Jeśli ktoś drążył temat/lub jest "omni" z fizyki - byłbym wdzięczny :)
lupus1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 93
Rejestracja: 31 maja 2008, 11:05
Tematy: 0
Lokalizacja: z lasu...
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: lupus1 »

Ok.tyle chciałem wiedzieć.Dzięki commandante. :) Trzeba ciułać kasę :P
proca
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „FAC”