[ZRÓB TO SAM ] - tłoczek

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

totalfree73
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 23 czerwca 2007, 11:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

[ZRÓB TO SAM ] - tłoczek

Post autor: totalfree73 »

Witam.
Jest to mój pierwszy post i wybaczcie mi nie znajomość nazewnictwa elementów.
W trakcie remontu dachu u dziadka mojego serdecznego kolegi "wykopaliśmy"
radziecką myśl techniczną o nazwie IŻ-22
Z relacji dziadka wynika że na strychu wiatrówka leżała ponad 15 lat zawinięta w szmaty nasączone smarem i olejem,
niestety drewniana część nie wytrzymała.
Po wymyciu benzyną ekstrakcyjną i zakonserwowaniu wg opisów zaczerpniętych z tego forum wiatrówka odzyskała swoją "świetność".
Zakupiłem śrut i po kilku wystrzałach okazało się że moc tego sprzętu jest do bani.

Wgląd tłoczka chyba juz chyba wszystko wyjaśnia.
Obrazek

Przekopałem zasoby internetu w poszukiwaniu sprężyny i tłoczka, o ile to pierwsze można było nabyć bez problemu to z tłoczkiem juz tak łatwo nie było.
Szukałem, szukałem i nic. Wszelkie próby dorabiania bardzo starannie tłoczka ze skóry lub gumy nie dawały oczekiwanego rezultatu. ( w założeniu miało tłuc butelki :D )
Po około tygodniu wpadam do braciaka na piwko do jego zakładu wyrobu pieczątek i tu mnie dopiero OŚWIECIŁO :D :D
Poniżej przedstawiam sposób na wykonanie tłoczka który mam nadzieję zaspokoi Wasze oczekiwania.

Co będzie potrzebne:
1. Taśma klejąca VICOPLAS do nabycia w aptece.
2. Folia przeźroczysta do drukarek laserowych.
3. FOTOPOLIMER - około 3-5 ml w zakładach wyrabiających pieczątki. (UWAGA chronić przed światłem)

Oczyszczamy i odtłuszczamy stalowy element tłoka oraz wkręcamy śrubę do oporu i cofamy ją około 1,5 obrotu.
Obrazek

Obrazek

W miejscach jak na zdjęciach naklejamy taśmę klejącą.
a) na górze i na dole naklejamy po jednej warstwie
b) w środku naklejamy 2 warstwy taśmy
Uwaga końce taśm nie mogą na siebie nachodzić ! bo wyjdzie nam owalny kształt tłoczka !

Obrazek

Wymierzamy, docinamy długość i szerokość foli.
Bardzo starannie i mocno owijamy metalową część tłoczka folią i zabezpieczamy ją taśmą klejącą. (gładką stroną foli do środka)
Teraz udajemy się z tak przygotowaną częścią do zakładu wyrobu pieczątek - gwarantuje 100% zaskoczenie kolesia :D :D
Wypełniamy bardzo starannie fotopolimerem część gdzie ma sie znajdować nasz tłoczek dokładnie tak jak to przedstawiam na zdjęciach.

Obrazek

Koniecznie likwidujemy pęcherzyki powietrza.

Obrazek

Przechylamy lekko na bok i rozlewamy dookoła po ściankach fotopolimer, tworzymy coś na kształt bardzo płaskiej litery U

Obrazek

Całość umieszczamy w świetle jarzeniówek UV - czas około 5-10 minut - obracać w początkowej fazie dla równomiernego stwardnienia polimeru.

Obrazek

Oczywiście całość musi być dobrze wypoziomowana.

Obrazek

Obrazek

Ściągamy folie i plastry, wykręcamy bardzo powoli i delikatnie śrubę, naświetlamy jeszcze około 5 minut.

Obrazek

Korygujemy niedociągnięcia

Obrazek

Całość przecieramy szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem NITRO - pozbywamy się pozostałości fotopolimeru który nie stwardniał.
Tylko nie przesadzać z NITRO

Obrazek

Tłocznia gotowa :D

Obrazek

Całość smarujemy i delikatnie montujemy tak aby nie poszarpać naszego tłoczka.
Jak będzie za ciasno to dodatkowo skorygować papierkiem ściernym.
W ten oto sposób wykonałem porządny tłoczek, który jak do tej pory sprawuje się rewelacyjnie.
Wiatrówka jest już po ponad tygodniowym katowaniu przez dwóch chłopaczków (12 i 13 lat),
dzisiaj specjalnie ją rozebrałem aby ocenić stan wizualny tłoczka - stan idealny,
wystrzelone prawie 6000 szt. śrutu, butelki trzaska co 2-3 wystrzał z odległości 4-6m,
jednocześnie "pozbyłem" się 2 największych łobuzów na osiedlu,
a najśmieszniejsze jest to że jak chciałem postrzelać to mi powiedzieli żebym kupił paczkę śrutu. :D :D
Nie twierdze, że tak wykonany tłoczek bije na łeb i szyje inne metody wykonania,
ale na pewno jest lepszy od skórzanego.

Serdecznie pozdrawiam.

ps. może ktoś z Was ma do sprzedania drewnianą część do tej wiatrówki?

POWIELANIE i UDOSKONALANIE TEJ METODY JAK NAJBARDZIEJ WSKAZANE
Ostatnio zmieniony 23 czerwca 2007, 13:11 przez totalfree73, łącznie zmieniany 1 raz.
czester78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1516
Rejestracja: 05 grudnia 2005, 15:36
Tematy: 39
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [ZRÓB TO SAM ] - tłoczek

Post autor: czester78 »

totalfree73 pisze: jednocześnie "pozbyłem" się 2 największych łobuzów na osiedlu,
A co takiego zrobiłeś że się ich pozbyłeś??
Pomysł może i dobry ale chyba tak dla eksperymentu? przecież gotową uszczelkę tłoka "zepto' można kupic za 30 zł
Obrazek
Awatar użytkownika
Arnie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4852
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa - Włochy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Arnie »

MOJE GRATULACJE!!!! Pierwszy post i taki opis. Żeby wszyscy tak zaczynali a nie co kupic za 200zł :D :D :D
totalfree73
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 23 czerwca 2007, 11:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [ZRÓB TO SAM ] - tłoczek

Post autor: totalfree73 »

czester78 pisze: A co takiego zrobiłeś że się ich pozbyłeś??
W końcu zapanowała cisza na osiedlu :D, a teraz mają swoją małą strzelnicę i tam się wykazują.
Od tygodnia nic nie narozrabiali a to DUŻY sukces :D
czester78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1516
Rejestracja: 05 grudnia 2005, 15:36
Tematy: 39
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: czester78 »

No to pogratulowac zaszczepienia łobuzom nowego hobby :) A opisik faktycznie niezły.
Obrazek
seBOOL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 958
Rejestracja: 18 czerwca 2005, 21:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Śrem Wlkp.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: seBOOL »

Witam

Kurczę dla mnie bomba :one: :one: :one:

niedawno robiłem bardzo starą dianę i nie miałem pomysłu
na uszczelkę tłoka...a w sumie rozwiązanie miałem pod ręką ;)
tyle że na nie nie wpadłem...dzięki za olśnienie :D i gratuluję debiutu :)


pozdrawiam
Sebastian
I. Regulamin ogólny
d) umieścić własną sygnaturę tekstową bądź graficzną w podpisie, o maksymalnej, łącznej wielkości odpowiadającej 3 linijkom tekstu, w tym link do strony hobbystycznej (niekomercyjnej),
Awatar użytkownika
rybek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 747
Rejestracja: 14 września 2004, 14:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: rybek »

totalfree73 pisze:Z relacji dziadka wynika że na strychu wiatrówka leżała ponad 15 lat zawinięta w szmaty nasączone smarem i olejem, niestety drewniana część nie wytrzymała.
Rany, szacunek dla Dziadka. Prawdziwy partyzant :D Spytaj się go delikatnie, czy nie ma jakiś innych "zabawek" pochowanych, bo też mogą nie wytrzymać. A szkoda by było ;)
Gratuluje pomysłu i opisu.
"Nigdy nie jest po wojnie. Zawsze jest przed wojną."
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Post autor: Senio »

Dobrze by jeszcze wargę naciąć w uszczelce na tokarce od czoła. Powietrze by ja rozprężało i lepiej dociskana była by do ścianek cylindra. Ale jak na polowe wykonanie super temat :).
Piotr12
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 383
Rejestracja: 16 stycznia 2007, 22:45
Tematy: 0
Lokalizacja: ZapPktDowTwW-w-Iwiny
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Piotr12 »

Gratuluję inwencji w "pozbywaniu się " urwisów oraz opisu wykonania tłoczka. Metoda nieszablonowa i chyba może być przydatna do rekonstrukcji różnych elementów ; nie tylko w wiatrówkach . Dzięki. :)
AA Pro Sport tuning+ DOT 4-16x42
krisbak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 04 stycznia 2006, 23:50
Tematy: 0
Lokalizacja: Trzebinia, Roztoka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: krisbak »

Gratuluję debiutu. Rewelka :) :one:
Krzysiek
LGM-210 vel Hunter + Burris T.
totalfree73
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 23 czerwca 2007, 11:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: totalfree73 »

Senio pisze:Dobrze by jeszcze wargę naciąć w uszczelce na tokarce od czoła. Powietrze by ja rozprężało i lepiej
dociskana była by do ścianek cylindra. Ale jak na polowe wykonanie super temat :).
No fakt. można by to zrobić lepiej, tyle tylko ,że to jest może nie za bardzo widoczne na tych fotkach.
Bo jak pisałem:
Przechylamy lekko na bok i rozlewamy dookoła po ściankach fotopolimer, tworzymy coś na kształt bardzo płaskiej litery U
Zdjęcia tego nie oddają ale ta "warga" jest może nie taka jak w pompce do kół rowera, ale jest.
Zawsze można zatopić w górnej warstwie odpowiednio dobraną podkładkę, a po stwardnieniu fotopolimeru
ja "wydłubać" i wtedy powstanie nam już "warga" na miarę profesjonalnej.

Generalnie materiał (fotopolimer) uważam wart uwagi, a gdzie i do czego się to wykorzysta no to już pozostawiam
Wam, są tez specjalne gumy w płynie ale to już inna bajka i znacznie droższa, a w końcu chodzi żeby było tanio i dobrze.

pozdrawiam i dziękuję za powitanie i uznanie,
chyba sam się zaczynam zarażać wiatromanią :D :D :D
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Post autor: Senio »

totalfree73 pisze:Przechylamy lekko na bok i rozlewamy dookoła po ściankach fotopolimer, tworzymy coś na kształt bardzo płaskiej litery U
Jeśli jest ta warga to spoko, ale mogła by być (większa stabilniejsza podtoczona) która zapewnia kontakt uszczelki z cylindrem. Wtedy jet OK. Wiem o czym piszesz ale poszukaj w lupie Zepto. Taka uszczelka zdaje egzamin i jest OK :)
Awatar użytkownika
Aligator
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1650
Rejestracja: 07 kwietnia 2007, 08:21
Tematy: 0
Lokalizacja: guns'n'scopes
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Aligator »

"Rispekt"

pomysł godny "pomysłowego Dobromira" i na pewno zasługuje na zapisanie w Almanachu broni pneumatcznej, którego jeszcze nie ma.

Jeśli chodzi o uszczelkę skórzaną, to jestem zdania, że łatwość wykonania takowej i w miarę poprawne właściwości użytkowe są klasyką i powinny częściej być polecane.

Rgds
A.
Awatar użytkownika
T.Omasz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 09 marca 2007, 19:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: T.Omasz »

Światna robota totalfree73!! :one:
Sam mam Baikala tyle, że iż38. Skurzana uszczelka jest już wysłużona i już dawno chciałem ją wymienić, ale nigdzie nie mogłem dostać niczego co by pasowało do mojej broni, a tu prosze...
Z pewnością skorzystam z twojego pomysłu. :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aligator
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1650
Rejestracja: 07 kwietnia 2007, 08:21
Tematy: 0
Lokalizacja: guns'n'scopes
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Aligator »

Ja do IŻa38 kupiłem od Ukraińca na bazarzecoś takiego; miał kilka więc kupiłem na zapas.
Po dorobieniu przejściówki (szajbka przypominająca podładkę pod śrubę ) u tokarza pasuje idealnie i jest super.
Powinna też pasować oryginalna od Slavi 630/631 - tak mi się wydaje.
+++
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”