Pytanie wzgledem Diany

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Łukasz689
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 03 listopada 2006, 17:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko Biala
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pytanie wzgledem Diany

Post autor: Łukasz689 »

mam pytanie dostalem od wujka wiatrówke Diana mod 24 i chcialbym sie dowiedziec czy na to cudo trzeba miec zezwolenie nie mam zadnych dokumentow do niej poniewaz zostala przywieziona z niemiec gdzie lezala u mojego wujka jakies 9 lat (przeprowadzil sie do miasta i nie ma warunkow do postrzelania) a ze ja sie interesuje militariami to powiedzialem ze jak nie jest mu potrzebana to niech mi ja da szkoda zeby tak lezala(jak by ktos przeslal jej parametry to wielkie dzieki)

druga rzecz ubita jest szczerbinka mozna dokupic do tego modelu taka zeby pasowala jesli tak to prosze o jakies informacje pytam o ta szczerbinke poniewarz wiatrowka jest juz wiekowa i nie wiem czy dostane do niej czesci

trzecia sprawa mam 17 lat i chce wiedziec czy moge sobie isc postrzelac w jakies odludne miejsce (nie bede strzelal po ulicach trzeba zachowac jakies srodki ostroznosci) tak zeby nie pylo klopotow typu policja itp (czy wymagana jest pełnoletnosc)

za odpowiedzi wielkie dzieki pozdrawiam Łukasz


a oto fotki:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/295 ... 6baaf.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/509 ... 6ea19.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/665 ... e6e53.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1af ... d6052.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/422 ... 66b6b.html
Ostatnio zmieniony 04 listopada 2006, 15:08 przez Łukasz689, łącznie zmieniany 1 raz.
ptuk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1303
Rejestracja: 14 listopada 2005, 18:51
Tematy: 25
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: ptuk »

Witam na forum o rok starszego kolegę.

Na wiatrówkę nie ma żadnych pozwoleń, jedynie tzw. broń pneumatyczną (czyli wiatrówki o Ek> 17J) trzeba zarejestrować. A że twoja Diana jest nieco stara, więc na pewno może mieć Ek<10J, czyli nie ma problemów. Możesz strzelać tam, gdzie nie ma zagrożenia dla osób postronnych i ludzi, którym się nie podoba strzelanie :wink: . Tak ogólnie, to w ustawie o broni i amunicji nic nie pisze, że wiatrówkę mogą posiadać, kupować i używać osoby pełnoletnie. A skoro nie jest nic napisane w tej sprawie, to niepełnoletni też mogą. :) A to, że jest napisane na stronach sklepów, to tylko dlatego, żeby nie być winnym, za to, że jakiś małolat użył wiatrówki do niecnych celów. Reasumując trzeba mieć trochę dojrzałości, odpowiedzalności i będzie dobrze.

Pozdrawiam,
Rafał.

P.S. Proszę pisz pełnymi zdaniami z polskimi literami. Piszę, żeby starsi się nie wściekali.
STEYR LG110, HW100, HW40
Łukasz689
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 03 listopada 2006, 17:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko Biala
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Łukasz689 »

Ok sorry śpieszylem się bede pamiętał o tym dzięki za jakiś czas prześle fotki
Łukasz689
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 03 listopada 2006, 17:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko Biala
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Łukasz689 »

Ok sorry śpieszylem się bede pamiętał o tym dzięki za jakiś czas prześle fotki

Zaponmiałem dodać że osada byla dosyć poobijana wiec została polakierowana na czarny mat (kolor pierwotny)
Awatar użytkownika
Jacek T
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 535
Rejestracja: 06 maja 2004, 18:00
Tematy: 0
Lokalizacja: zak. opcja niem.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jacek T »

oooooooooo
Ostatnio zmieniony 19 marca 2012, 13:09 przez Jacek T, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
tomaszo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 889
Rejestracja: 12 grudnia 2005, 12:12
Tematy: 0
Lokalizacja: Czwa, chwilowo dortmund
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: tomaszo »

Po szoste - to HOGAN, nie Hohan. :P
Obrazek
Łukasz689
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 03 listopada 2006, 17:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko Biala
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Łukasz689 »

Dobra ok bardzo przepraszam za moje nieprofesjonalne podejście do pisania postów :Dwybaczcie,gdybym wiedział że was to tak kopnie to bym zwrócił uwage na te znaki jeszcze raz sorry (moja wina ,moja wina ,moja bardzo wielka wina) :lol: .Zapomnijmy o temacie.
Robert.F
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 915
Rejestracja: 14 czerwca 2006, 22:02
Tematy: 79
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Robert.F »

Witaj,

Jako użytkownik tego modelu na wstępie gratuluję Ci dobrego sprzętu(z 2 śrubową regulacją spustu - ponoć miód. Ja mam 1 śrubkę). 8)
Jeżeli karabinek nie jest po tuningu to ma nominalne 175 m/s(niemieckie 7.5 J). Wszystkie D24 począwszy od T01 miały taką energię. Dlatego, jeżeli nikt nic przy niej nie robił to mieścisz się w limicie. Na forum nie ma dużo o Dianach 24. Chociaż jest kilku użytkowników tego modelu. Oprócz mnie jest jeszcze "kri100" i "M@rek". Z tym, że ten pierwszy ma także czarną wersję. Jest to stara niemiecka odmiana.

Na początek mogę Ci polecić sprawdzenie daty produkcji. Jest ona wygrawerowana po lewej stronie szyny montażowej nad spustem.
http://dhost.info/appleforum/24t05/webp ... a.jpg.html
Np; moja ma "08 04" - to sierpień 2004 roku.

O złamaną szczebinkę możesz także zapytać w www.***.pl. Wiem, że właściciel zajmuje się niemieckimi wiatrówkami - sam do niego pisałem z prośbą o zapasowe części do Dianki.

Co do samej wiatrówki - na Twoim miejscu jak najszybciej złapałbym się za odrdzewiacz - Brunox/Balistol. Widać postępującą korozję. Być może da się jeszcze postrzelać bez ponownego oksydowania. Rzeczywiście jak piszą inni - jeżeli nie masz nikogo innego pod ręką, powinieneś udać się do Hogana na przegląd Dianki.

To tyle właściwie. Od razu mówię, że nie czytałem ustawy o broni, ale...wydaje mi się, że...
Właścicielem może być chyba tylko osoba pełnoletnia, co nie znaczy, że nie możesz używać wiatrówki. Za wszystkie szkody spowodowane niewłaściwym użyciem sprzętu odpowiada jednak właściciel. Radzę strzelać w zaciszu, np na dzialce :lol: .

Pozdrawiam
Robert
Slavia Power
Łukasz689
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 03 listopada 2006, 17:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko Biala
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Łukasz689 »

Oj wiekowa ta moja flinta ma grawer na 08 90 czyli 16 lat ale jest ok. Dzięki za informacje.

Jeszcze pytanko co znaczy pod szczerbinką CAL 4,5/177 czyli kaliber 4,5mm a to 177 to nie jest ta prędkość??.

Sorry jeśli moje pytania są poprostu głupie ale pytam bo jestem ciekaw a przygodę z wiatrówkami dopiero zaczynam :)
Awatar użytkownika
Cienfuegos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2211
Rejestracja: 29 października 2006, 12:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok - Smolanka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Cienfuegos »

177 oznacza kaliber siedemnaście setnych cala (tzn. .17, na upartego stosiededziesiątsiedem tysięcznych czyli .177 - i tu drobna uwaga, czasem trzecia cyfra oznaczenia calowego ma inne znaczenie niż rozmiar, ale to dotyczy broni palnej a nie pneumatycznej i "urządzeń pneumatycznych").

ps. poszukaj na dance literki F w pięciokącie, jeżeli takową znajdziesz, to masz karabinek o Ek do 7,5J
wszystkie trzy strony świata
Robert.F
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 915
Rejestracja: 14 czerwca 2006, 22:02
Tematy: 79
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Robert.F »

Dokładnie 4.5 [mm]=0.177 [cal] - kaliber.
Co do literki "F" w pięciokącie to powinna być wygrawerowana pod MOD. 24.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/509 ... 6ea19.html - na tym zdjęciu zasłania ją blask światła na rdzy :D
Tak jak u mnie (na zdjęciu z grawerem).
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=26866

A jeżeli nie ma literki F to... no właśnie, może ktoś mnie oświeci :idea: :roll:
Slavia Power
Awatar użytkownika
buba1340
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 471
Rejestracja: 11 sierpnia 2004, 17:26
Tematy: 37
Lokalizacja: Rzeszów
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Post autor: buba1340 »

Witaj
F w pięciokącie oznacza ,, dopuszczony na niemiecki rynek " czyli max 7,5 J .Wersje eksportowane osiągały pełną moc, czyli coś ok 10-13 J :wink:

peter
Łukasz689
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 03 listopada 2006, 17:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko Biala
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Łukasz689 »

No jest F w pięciokoncie ,tyle że u mnie nie pod nazwą a w miejscu łamania lufy (CAL4,5/177 F).Co mnie ciekawi wy macie szyny montowane tak jakby na korpusie ,a ja mam na korpusie takie małe dwa frezy ale to pewnie dlatego ze to stara wiatrówka.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f57 ... 69802.html

Jeszcze jedno jak przygotować wiatrówke do oksydowania.
Domyślam się że trzeba ją rozebrać na części :lol:
Robert.F
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 915
Rejestracja: 14 czerwca 2006, 22:02
Tematy: 79
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Robert.F »

Nie ma się czym przejmować, że to są frezy, a nie szyna. I tak broń ma tylko 7.5 [J]. Zatem montaż 2 częściowy się kłania.

Na temat oksydowania wiem niewiele więcej niż Ty. Wpisz "oksydowanie" w lupce na górze. Tam znajdziesz więcej.
Slavia Power
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”