Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

dawidzyborowicz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 09 lipca 2022, 17:29
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: dawidzyborowicz »

Ciekawie zapowiada się nowy Mtc Viper 4-16, ale póki co praktycznie brak jakichkolwiek materiałów na jego temat, chyba że ktoś ma a jeszcze nie zdążył się pochwalić 😁
Hatsan 90
HW 97
FX Crown Mk2
Zoraki HP-01-2 Ultra
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 453
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Jezzman »

Raczej nic odkrywczego tam nie będzie. Po prostu większy zakres zoomu :)
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
rafhie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 167
Rejestracja: 25 sierpnia 2021, 10:19
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: rafhie »

dawidzyborowicz pisze: 25 listopada 2023, 19:38 Ciekawie zapowiada się nowy Mtc Viper 4-16, ale póki co praktycznie brak jakichkolwiek materiałów na jego temat, chyba że ktoś ma a jeszcze nie zdążył się pochwalić 😁

Jeśli soczewka 24mm to może być sztos
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 325
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: jarni8 »

Odnośnie Falcona Endury dorzucę jeszcze jedno spostrzeżenie od siebie. Otóż w poprzednich postach ciągle narzekałem na brak regulacji paralaksy. Wczoraj strzelaliśmy w Krakowie PRS i pojechałem raczej z ciekawości zakładając, że ten celownik się do tego w ogóle nie nadaje (za mały zoom, paralaksa na 25m zamiast gdzieś na 40m lub w ogóle regulowana na każdym stanowisku pod dystans). Spodziewałem, że na 75m będzie mleko i krzyż jeżdżący że hoho. Wyszła miła niespodzianka. Obraz porównywalny do nieostrości na 35 metrze przy obiektywach pokroju 40mm. Lekko rozmyty, ale nie mleko. Krzyż o dziwo też całkiem spokojnie. Gongi dzwoniły aż miło :D

Dziś na spokojnie ustawiłem sztywno celownik i zerknąłem na blok na przeciwko, który akurat jest 75m od mnie. Przy skrajnych położeniach (zaznaczone czerwono) i czarnych półksiężycach dochodzących w okolice 10 MIL na poziomej belce obraz tańczył o ~0.5 MIL, czyli 0.5 * 75 mm = ~ 40mm (między skrajnymi położeniami!) . Przy normalnym złożeniu się nawet "tylko" na zobaczenie pełnego obrazu bez większego siłowania się buja może po 0.5 - 1.0 cm w lewo i w prawo, czyli jak na PRS'owe warunki bardzo wystarczająco, żeby spokojnie pobawić się.
s10i.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 534
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: bruno_Hof »

jarni8 pisze: 29 sierpnia 2023, 09:14 i przesiadłem się na S10i.

-bardzo mały błąd paralaksy. Celując na 42m w środek spoiny między 2 cegłami na murku (~1cm?) - przy skrajnych położeniach lewo-prawo krzyż praktycznie nie wychodziłem po za nią.
Masz oko :-D.
Falcon.png
O jej przydatności do HFT i nie tylko, w filmiku poniżej
https://youtu.be/V6i8ZYYbksU?si=oPG4-gfuDvSQkgW8
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 325
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: jarni8 »

bruno_Hof pisze: 21 kwietnia 2024, 08:11 Masz oko :-D.
:-D

Co do tej paralaksy na 25m, to podczas ostatnich świąt miałem okazję postrzelać na 78m z tego Falcona ćwicząc PRS. Trafił się moment, kiedy wieczorem prawie nie wiało (celowanie bez poprawki na wiatr, albo max w rant gongu).

Gong 75mm, 11/12 trafień.
437937866_1901213456962153_3942752892514164051_n.jpg
I niech ktoś powie, że ta lupka nie daje rady :621:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 453
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Jezzman »

jarni8 pisze: 21 kwietnia 2024, 18:43 I niech ktoś powie, że ta lupka nie daje rady :621:
Ta lupka nie daje rady :mad:
Ostatnio zmieniony 22 kwietnia 2024, 11:54 przez Jezzman, łącznie zmieniany 1 raz.
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
Awatar użytkownika
AndyOO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1195
Rejestracja: 13 września 2008, 15:08
Tematy: 14
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: AndyOO »

Zgadzam się z Łukaszem :mad:
SQ7OO
I żeby nie było, ja świetnie strzelam, tylko rzadko trafiam :502:
yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14924
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 164
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: yaro »

jarni8 pisze: 21 kwietnia 2024, 18:43 I niech ktoś powie, że ta lupka nie daje rady :621:
Lupka jak lupka, HFT jak HFT, ale ładne osiągi reszty - karabin+operator.

Co do samego HFT to dwa poziomy - rekreacyjnie to aby widzieć cel, pod satysfakcję z zawodów - wspomóc w mierzeniu odległości.
To nie są wysokie wymagania i nie przeceniałbym w tym roli celownika.
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1387
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Kacper_Potocki »

To ja mam pytanie zupełnego laika w hft. Nie wiem tylko czy to dobry temat, czy może poszukać innego?

Założyłem na walthera małego efr-a na niskim montażu. Ustawiłem zero na 25m i zrobiłem całą trajektorię - od 7,5 do 42m. Właściwie to nie musiałem "robić", bo pod tę lupkę była zrobiona i jest dostępna rozpiska. Chciałem tylko potwierdzić, że wszystko z niej się zgadza i u mnie. Sprawdziłem, wszystko się zgadza, jestem spokojny, nic już nie kręcę lupą, bo karabinek wali w punkt matrycą "62"/23 na każdej odległości z poprawkami z rozpiski. Nie ma przekoszeń, co też mnie cieszy, a tego się bałem. No ale została mi ostatnia rzecz, czyli ustawienie ostrości na konkretną odległość. I tutaj moje pytanie.

Ktoś powiedział, że ustawia się ostrość na 25m, czyli w połowie odległości między najbliższą, a najdalszą figurką. Ale czy tak trzeba? Można, ale czy to jest jedyne słuszne rozwiązanie? Ja zauważyłem, że te bliskie figurki często pudłuję (od 7,5 do 10), te średnie i dalekie trafiam. Z drugiej strony na zawodach, kiedy sprawdzałem odległości, to niewiele figurek było bliskich, tylko najczęściej walili najmniejsze możliwe kz na maksymalnych, możliwych odległościach.

Mam jeszcze 5 dni, aby to ustawić jakoś mądrze. Ale jak? Czy każdy ma ustawione inaczej? Czy jest jakaś złota zasada, którą mógłbym zrozumieć. Będę strzelał na x9 ta lupą, czyli pewnie x8-x8,5 w innych (porównywałem).
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------
w.LG400 HFT | w.LG400 BR | b.P17
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 325
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: jarni8 »

Kacper_Potocki pisze: 13 maja 2024, 01:13 25m... Ale czy tak trzeba?
Zupełnie nie. To gdzie sobie ustawisz to tylko Twoje widzimisię. Większość osób ustawia gdzieś w przedziale 20-25m. Ale są i tacy co mają na "nastym" i 30m. Możesz nawet ustawić na 7 albo 50m jak Ci to w czymś pomoże :) Ja np. mam zero i paralakse na 25m. Ustawienie ostrości to zawsze kompromis i jakiś przedział poświęcasz, żeby inny był ostrzejszy. No chyba, że masz obiektyw x24 i strzelasz na powiększeniu 5x, to będzie ostro wszędzie :) Z tego co widziałem i słyszałem, to często ludzie sobie ustawiają tak, żeby wspomagać się nieostrościami, czyli np. jeśli przy paralaksie na 25m masz tylko lekkie rozmycie na 42m, to przesuwasz ją na 20m i wtedy dużo bardziej widać rozmycie na 42m. Kwestia też preferencji, które figurki strzela Ci się ciężej. Zwykle te na końcówce 35-42 sprawiają najwięcej problemów, szczególnie 25mm na 37m i 35 na 42.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
Bizon81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 126
Rejestracja: 04 czerwca 2011, 18:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Żarki Letnisko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Bizon81 »

Kacper_Potocki pisze: 13 maja 2024, 01:13
Ktoś powiedział, że ustawia się ostrość na 25m, czyli w połowie odległości między najbliższą, a najdalszą figurką. Ale czy tak trzeba?
Na zawodach musisz mieć ustawioną paralakse na jedną odległość. Jaka to będzie paralaksa to już zależy od ciebie jaka najlepiej ci odpowiada.
Jedni oceniają odległość po nieostrościach, więc ci mają blisko ustawioną paralakse. Inni lubią mierzyć KZ, oni wtedy mają tak ustawione, aby obraz był ostry możliwie na całym dystansie.
Ja należę do tych pierwszych.
HW 97K + Burris Timberline 4,5-14x32

Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1387
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 28
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Kacper_Potocki »

Dziękuję, czyli mam pięć dni na sprawdzenie jak mi najlepiej odpowiada.
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------
w.LG400 HFT | w.LG400 BR | b.P17
rafhie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 167
Rejestracja: 25 sierpnia 2021, 10:19
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: rafhie »

Kacper_Potocki pisze: 13 maja 2024, 01:13 To ja mam pytanie zupełnego laika w hft. Nie wiem tylko czy to dobry temat, czy może poszukać innego?

Założyłem na walthera małego efr-a na niskim montażu. Ustawiłem zero na 25m i zrobiłem całą trajektorię - od 7,5 do 42m. Właściwie to nie musiałem "robić", bo pod tę lupkę była zrobiona i jest dostępna rozpiska. Chciałem tylko potwierdzić, że wszystko z niej się zgadza i u mnie. Sprawdziłem, wszystko się zgadza, jestem spokojny, nic już nie kręcę lupą, bo karabinek wali w punkt matrycą "62"/23 na każdej odległości z poprawkami z rozpiski. Nie ma przekoszeń, co też mnie cieszy, a tego się bałem. No ale została mi ostatnia rzecz, czyli ustawienie ostrości na konkretną odległość. I tutaj moje pytanie.

Ktoś powiedział, że ustawia się ostrość na 25m, czyli w połowie odległości między najbliższą, a najdalszą figurką. Ale czy tak trzeba? Można, ale czy to jest jedyne słuszne rozwiązanie? Ja zauważyłem, że te bliskie figurki często pudłuję (od 7,5 do 10), te średnie i dalekie trafiam. Z drugiej strony na zawodach, kiedy sprawdzałem odległości, to niewiele figurek było bliskich, tylko najczęściej walili najmniejsze możliwe kz na maksymalnych, możliwych odległościach.

Mam jeszcze 5 dni, aby to ustawić jakoś mądrze. Ale jak? Czy każdy ma ustawione inaczej? Czy jest jakaś złota zasada, którą mógłbym zrozumieć. Będę strzelał na x9 ta lupą, czyli pewnie x8-x8,5 w innych (porównywałem).


Są różne lunety, montaże itd, nie ma złotej zasady moim zdaniem. Jak Ci ktos mówi że się coś ustawia tak a nie inaczej to olej to. Tym bardziej jak Ci mówi że się ustawia "paralaxe" ;laughing: . Słuchaj tych co CI powiedzą dlaczego mają takie a nie inne ustawienia i jakie mają z tego korzyści. Chociaż świadomość pewnych rzeczy jest przewagą nad innymi co po prostu kopiują innych i może nie powinno się tego głośno mówić :-D. Zawody potraktuj jako poligon doświadczalny. W parę dni to ciężko od razu wszytko wiedzieć co Ci będzie pasowało. Na początek najprościej to popracować nad punktem ostrośći. Ja sobie tak to dobrałem żeby na 40-42m mieć juz wyraźniejsze "mulenie" na figurce a jednocześnie na 7m mieć szanse dostrzeżenia kz.
Awatar użytkownika
Jezzman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 453
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 12:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Wado-Vice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Jezzman »

Wpierw ustaw sobie dioptrie pod siebie, bo kręcąc dioptriami zmienia się głębia ostrości. Od tego więc należy zacząć :-D
Potem szukaj optymalnych ustawień paralaksy. Ja zazwyczaj staram się ustawić tak, żebym miał czytelne nieostrości w okolicach 35-42m (w sensie, żeby pomagało mi to w ocenie odległości, np. 35m lekko rozmazany, 42m bardziej rozmazany). A jaka to wartość na pokrętle paralaksy to nie powiem, bo u mnie przy moich ustawieniach będzie to inna wartość, a przy Twoich jeszcze inna :-D
"Człowiek nieskalany treningiem" :) - - - - - -|- - - - - - TSAR + EFR, Diana 75
-----------------------------------------------------------------
Małopolski Klub Strzelectwa Terenowego Dragon LOK
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”