HK MR 223 a 416

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
OLO1977
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 13 grudnia 2017, 17:48
Tematy: 0
Lokalizacja: dolnoślązak
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

HK MR 223 a 416

Post autor: OLO1977 »

Witam Was serdecznie, ostatnimi czasy przymierzam się do MR223. Kilka dni temu rozmawiałem z kilkoma "resortowo - militarnymi" użytkownikami 416. Był czas i sposobność postrzelania z każdej dostępnej długości lufy :502: . Wiedząc, że szukam 223 kilku z nich stwierdziło z pełnym przekonaniem, iż 223 nie ma identycznej jakości wykonania i niby nie jest zachowana ta sama specyfikacja co militarne 416. Zasiali mi bałagan w głowie i nie wiem co myśleć. Poszukałem w INTERNETACH informacji na ten temat, lecz nic wprost potwierdzającego tą opinie nie znalazłem. Zapewnię będzie można liczyć na Waszą pomoc, nie mówiąc już o MONTRALopedii z dziedziny HK.
"Niewielu jest przygotowanych do walki, większość jest przygotowana na to że będą walczyć inni"
Sun Tzu – Sztuka Wojny
APair
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 23 lipca 2018, 23:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK MR 223 a 416

Post autor: APair »

Witam. Ja sam jestem na razie wiatrówkowcem amatorem, tzn. lubię sobie postrzelać, ale żeby trzeba było jeździć na strzelnicę (w mojej okolicy nie ma - najbliża około 1h drogi w jedną stronę) to jeszcze bym zrozumiał, ale na dodatek jeszcze na zawody... Innymi słowy, czasem zjawiam się na strzelnicy bez własnej broni i zastanawiam nad sportową licencją :-). Najfajniej, jakby były licencje sportowo-rekreacyjne, tzn. aby wystarczyło jeździć na strzelnicę dla przyjemności. Jestem chyba zupełnie pozbawionym genu sportowej rywalizacji egzemplarzem :-).

To tak tytułem wyjaśnienia - sam broni palnej na razie nie posiadam, ale z tego względu pogłębiam od pewnego czasu wiedzę w tym zakresie. A tak się składa, że z mojego rozeznania, gdybym zrobił licencję, interesowałby mnie MR223. Próbuję sobie nawet zorganizować możliwość postrzelania z niego... jak się uda to za dwa - trzy tygodnie zobaczę jak działa :-).

Przy okazji, podsumuję czego ja się dowiedziałem studiując internety pod kątem różnic między 416 a MR223. Prawo wytwarzania broni na rynek cywilny w Niemczech jest podobno dość restrykcyjne. Kilka lat temu zostało trochę poluzowane i stąd wziął się MR223. Więc w tym, że MR223 to nie jest HK416, jest trochę racji. Podobno HK nie może według ichniego prawa po prostu przerobić karabinka samoczynnego na samopowtarzalny, ale musi się trochę bardziej postarać - tak, aby z wersji cywilnej nie dało się za pomocą prostych procesów, tudzież wymiany podzespołów zrobić wersji bojowej, samoczynnej.

W związku z tym np. upper oraz bolt carier są zmodyfikowane - są "kluczowane" za pomocą specjalnego wycięcia w ten sposób, że bolt carrier od HK416 fizycznie nie dosunie się do końca w upperze od MR223. Z tego co słyszałem, wersja cywilna ma też na wszelki wypadek cięższe, grubsze lufy - gdyż mają być to oczywiście precyzjne wersje "sportowe", aby nikt nie posądził tego karabinka o bycie lekką bronią bojową na podstawie samego jej wyglądu (przejaskrawiam oczywiście - pewnie znów chodzi o to aby być w zgodzie z niemieckim prawem). Inny jest też blok gazowy - nie ma regulacji jak w HK416; MR223A3 ma podobno z "samoregulującym się" zaworem. Dla nas to i tak mało istotne bo nie możemy używać tłumików - ale tak podawali użytkownicy z innych krajów. Ponadto dochodzą, poza oznaczeniami na upperze i lowerze, różnice w standardowo dostarczanym handguardzie (416 jest kojarzony z handguardem z szynami ris dookoła, wersja A5 ma muszkę chowaną w szynie - ale z tego co wiem wersję wojskową też można zamawiać z różnymi handguardami więc co do handguarda to może nie do końca tak) oraz chwycie pistoletowym który jest trochę inny. Ale co do obydwu tych elementów, jak ktoś chce mieć MR223 wyglądający jak HK416, z jeszcze bardziej dociążoną lufą :) (szyny swoje ważą), to zarówno handguard jak i chwyt pistoletowy "ergonomiczny V7" można sobie dokupić (nie są to istotne części broni) i będą pasowały :-). Hmmm... wydaje mi się, że była jeszcze jedna istotna różnica, chyba w upperze, ale nie mogę sobie w tej chwili przypomnieć... :-(.

Oczywiście, tak jak podałem we wstępie, sam MR223 nie mogę na razie posiadać - opisuję to co wynalazłem w internecie, szukając odpowiedzi na podobne pytania co autor wątku :-).

A co do jakości wykonania... osobiście nie wydaje mi się, aby była inna tylko dlatego, że to wersja cywilna. Pewne części są inne ze względu na prawo, ale czemu gorsze...?

Piszesz, że strzelałeś z HK416 (super :-), ja pewnie nigdy nie będę miał okazji, nie znam resortowo-militarnych), to znajdź gdzieś MR223 i sam porównaj :-) i napisz nam jak jest w istocie :-).
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: HK MR 223 a 416

Post autor: montrala »

Strzelałem z HK416, HK416A5, MR223, MR223A1 i MR223A3. Miałem też okazje porównywać je obok siebie.

Jakość wykonania MR223 jest dokładnie taka sama jak HK416. W tej chwili większość elementów jest tych samych, a pozostałe są współzamienne, z jednym wyjątkiem: nie użyjesz suwadła "samoczynnego" od HK416 w MR223 bez dokonania niewielkiej przeróbki w z powodu wystającego elementu węzła ryglowego w MR223, który wchodzi w odpowiednie wycięcie suwadła MR223.

Różnice pomiędzy HK415A5, a MR223A3 są następujące:

1. Lufa MR223A3 ma cięższy profil (25mm do bloku gazowego zamiast 21mm) i jest wykonana jako lufa precyzyjna.
2. Lufa MR223A3 ma na końcu gwint M15x1, ktory HK stosuje od czasów G3, a nie gwint 0.500"x28tpi UNEF stosowany w HK416 (M16, M4 i generalnie AR15) i jest fabrycznie wyposażony w tłumik płomienia typu G3/G36, a nie A2 od M16/M4 jak HK416A5.
3. Blok gazowy MR223A3 jest blokiem samoregulującym bez możliwości ręcznej regulacji przepływu gazów, HK416A5 ma regulowany blok gazowy "nowego typu" (nadal jest samoregulujący, ale można ograniczyć inicjalny przepływ gazów w celu obniżenia szybkostrzelności teoretycznej przy stosowaniu tłumików o małym przepływie gazów). Można zamienić, ja mam założony regulowany blok gazowy od "norweskiego" HK416.
4. Komora spustowa MR223A3 (lower receiver) nie ma otworów na kołek spustu samoczynnego.
5. Komora zamkowa MR223A3 nie ma w tylnej części podcięć dla mechanizmu spustu samoczynnego.
6. Mechanizm spustowy MR223A3 ma element spustu samoczynnego przy kurku zastąpiony "wypełniaczem" (kurek jest taki sam jak w HK416A5), nie ma zaczepu spustu samoczynnego, bezpiecznik nie ma pozycji dla ognia samoczynnego.
7. Suwadło MR223A3 ma podcięcie powodujące że nie uruchomi spustu samoczynnego nawet włożone do "pełnego" HK416.
8. Zamek MR223A3 jest pasowany na mniejsze tolerancje dla odstępu zaporowego niż w HK416A5 dla podniesienia celności (takie zamki mają oznaczenie "MR" i są też stosowane w wojskowych karabinach o podniesionej celności, np. HK G28).
9. MR223A3 nie posiada zaczepu do bagnetu (można dołożyć, są do zdobycia).

Jest jeszcze nowszy model, HK416A7, stworzone dla niemieckich wojsk specjalnych (jako G95). Różnica wobec HK416A5 to skok pozycji bepiecznika (przełącznika rodzaju ognia) co 45 stopni, nie co co 90 stopni.
Ostatnio zmieniony 24 lipca 2018, 12:34 przez montrala, łącznie zmieniany 2 razy.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
APair
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 23 lipca 2018, 23:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK MR 223 a 416

Post autor: APair »

Dzięki Montrala za wyczerpujące i szczegółowe informacje. Ja ze swej strony mam jeszcze jedno pytanie, na które nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

Czy MR556 i MR223 to te same karabinki, z tym, że MR556 jest częściowo produkowany w USA (i chyba jeszcze nie robią odpowiednika wersji A3 w USA)? Jeśli tak, to pomijając to wszystko co zostało już powiedziane w innych tematach - czy konkretnie w MR223 można strzelać z amunicji 5,56? W niektórych miejscach znalazłem informację, że tak, gdyż podobno oba karabinki mają te same komory, testowane na te same ciśnienia. A różnica w oznaczeniu, to tylko marketing?
Awatar użytkownika
OLO1977
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 13 grudnia 2017, 17:48
Tematy: 0
Lokalizacja: dolnoślązak
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK MR 223 a 416

Post autor: OLO1977 »

No cóż, tego się spodziewałem :) Wielkie dzięki za wyczerpujące informacje :piwo:
"Niewielu jest przygotowanych do walki, większość jest przygotowana na to że będą walczyć inni"
Sun Tzu – Sztuka Wojny
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK MR 223 a 416

Post autor: arturo111 »

Z Mr223A3 można jak najbardziej strzelać ammo 5,56x45 - takiej też zresztą osobiście używam .
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
Awatar użytkownika
OLO1977
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 13 grudnia 2017, 17:48
Tematy: 0
Lokalizacja: dolnoślązak
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK MR 223 a 416

Post autor: OLO1977 »

No to trzeba szukać 11 bądź 14,5 calowego, grzmiącego kija, a tak ich mało na wtórnym rynku :(
"Niewielu jest przygotowanych do walki, większość jest przygotowana na to że będą walczyć inni"
Sun Tzu – Sztuka Wojny
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: HK MR 223 a 416

Post autor: montrala »

APair pisze:czy konkretnie w MR223 można strzelać z amunicji 5,56?
Można. Tak samo z HK SL-8 i HK 243. Pisałem o tym na forum wiele razy i sam przerzuciłem przez mojego starego MR223 (nawet nie A1) z 5000 szt amunicji 5.56 NATO (62gr FMJ) z nadwyżek wojskowych. Co ciekawe ta amunicja była oznaczona .223rem poprzez naniesienie na łuskę nadruku .223rem drukarką kropelkową. Inaczej nie mogłaby być sprzedana na rynku cywilnym w Niemczech, a stamtąd pochodziła (znaczy pochodziła z Hiszpanii, ale "ucywilniono" ją w Niemczech).

Uprzedzając pytania i watpliowości:

Tak, MR223A3 ma komorę .223rem, ale co ważne wykonaną według specyfikacji C.I.P.
Tak, każda amunicja (wszystko jedno czy .223rem czy 5.56 NATO) ma trochę większe ciśnienie w komorze .223rem niż w komorze 5.56 NATO (ciaśniejszy stożek przejściowy daje większy opór ale i lepsze prowadzenie pocisku).
Nie, amunicja fabryczna 5.56 NATO nie przekroczy dopuszczalnego przez C.I.P. ciśnienia w dla komory .223rem C.I.P.
Tak, specyfikacja .223rem SAAMI (amerykańska) jest inna i stosowanie amunicji 5.56 NATO w komorze .223rem SAAMI to nie jest dobry pomysł.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1080
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK MR 223 a 416

Post autor: krzychu22lr »

Wtrącę się
montrala pisze:Strzelałem z HK416, HK416A5, MR223, MR223A1 i MR223A3. Miałem też okazje porównywać je obok siebie.
Jaka jest różnica między MR223 i MR223A1?
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: HK MR 223 a 416

Post autor: montrala »

MR223 miał co najmniej 3 partie produkcyjne, które różniły się trochę od siebie (miałem egzemplarze z pierwszej i z trzeciej partii), a MR223A1 też miał przynajmniej ze 2, jeśli nie 3 "podgeneracje" (i do tego po jakimś czasie, jak stare MR223 się wyprzedały stracił napis "A1" i stał się "MR223"), ale zasadnicza różnica to że MR223 ma "upper" i "lower" nie zgodne z AR15 (przesuniecie tylnego kołka o 6mm), bo BKA żadało żeby nie można było użyć "góry" of HK416 na "dole" od MR223 i na odwrót. Po paru latach BKA odpuściło, bo rynek był pełen "normalnych" AR15 i pozwolili HK powrócić do standardu. Przy okazji BKA zatwierdziło też na rynek cywilny wersję z lufą 14,5" (ale nie zgodziło się na 10,4"). Z drobnych zmian było zastosowanie mocniejszego kołka iglicy, rodem z M27 IAR, wprowadzenie spustu 2-oporowego z możliwością zabezpieczenia ze spuszczonym kurkiem).
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
APair
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 23 lipca 2018, 23:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK MR 223 a 416

Post autor: APair »

arturo111, montrala - dzięki za potwierdzenie! Niestety, czasem trudno wyszukać takie konkretne informacje, czy to w google czy tu na forum - gdyż giną w morzu nic nie wnoszących dyskusji...
vildenline
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 14 lutego 2024, 21:52
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: HK MR 223 a 416

Post autor: vildenline »

montrala pisze: 24 lipca 2018, 16:34 MR223 miał co najmniej 3 partie produkcyjne, które różniły się trochę od siebie (miałem egzemplarze z pierwszej i z trzeciej partii), a MR223A1 też miał przynajmniej ze 2, jeśli nie 3 "podgeneracje" (i do tego po jakimś czasie, jak stare MR223 się wyprzedały stracił napis "A1" i stał się "MR223"), ale zasadnicza różnica to że MR223 ma "upper" i "lower" nie zgodne z AR15 (przesuniecie tylnego kołka o 6mm), bo BKA żadało żeby nie można było użyć "góry" of HK416 na "dole" od MR223 i na odwrót. Po paru latach BKA odpuściło, bo rynek był pełen "normalnych" AR15 i pozwolili HK powrócić do standardu. Przy okazji BKA zatwierdziło też na rynek cywilny wersję z lufą 14,5" (ale nie zgodziło się na 10,4"). Z drobnych zmian było zastosowanie mocniejszego kołka iglicy, rodem z M27 IAR, wprowadzenie spustu 2-oporowego z możliwością zabezpieczenia ze spuszczonym kurkiem).
Mógłbyś jeszcze podpowiedzieć gdzie znaleźć kompletny DTR do MR223A3 z momentami dokręcania - tak żeby rozebrać do najmniejszej śrubki, ale też złożyć jak Oberdorf przykazał.
HK MR 223 11”
vildenline
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 14 lutego 2024, 21:52
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: HK MR 223 a 416

Post autor: vildenline »

montrala pisze: 24 lipca 2018, 16:34 MR223 miał co najmniej 3 partie produkcyjne, które różniły się trochę od siebie (miałem egzemplarze z pierwszej i z trzeciej partii), a MR223A1 też miał przynajmniej ze 2, jeśli nie 3 "podgeneracje" (i do tego po jakimś czasie, jak stare MR223 się wyprzedały stracił napis "A1" i stał się "MR223"), ale zasadnicza różnica to że MR223 ma "upper" i "lower" nie zgodne z AR15 (przesuniecie tylnego kołka o 6mm), bo BKA żadało żeby nie można było użyć "góry" of HK416 na "dole" od MR223 i na odwrót. Po paru latach BKA odpuściło, bo rynek był pełen "normalnych" AR15 i pozwolili HK powrócić do standardu. Przy okazji BKA zatwierdziło też na rynek cywilny wersję z lufą 14,5" (ale nie zgodziło się na 10,4"). Z drobnych zmian było zastosowanie mocniejszego kołka iglicy, rodem z M27 IAR, wprowadzenie spustu 2-oporowego z możliwością zabezpieczenia ze spuszczonym kurkiem).
Mógłbyś jeszcze podpowiedzieć gdzie znaleźć kompletny DTR do MR223A3 z momentami dokręcania - tak żeby rozebrać do najmniejszej śrubki, ale też złożyć jak Oberdorf przykazał.
HK MR 223 11”
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”