Regulacja S400 z regulatorem?

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Szpikulec
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 153
Rejestracja: 29 grudnia 2002, 13:08
Tematy: 44
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Regulacja S400 z regulatorem?

Post autor: Szpikulec »

Panowie,
Pokrętnie dosyć...
Jeśli mam s400 z zamontowanym regulatorem, ustawionym na ok 110bar...ewentualną regulację Eo (prawdopodobnie w dół) wykonywać poprzez dławik (najprościej) czy poprzez np skracanie sprężyny bijnika (mogę eksperymentować, mam kilka sztuk). Zaznaczam że bijnik mam fabryczny. Chciałbym osiągnąc jeden (no wiadomo że jednego nie będzie bo pewnie będzie sie to wszystko odbijało tam i z powrotem)krótki impuls powietrzny i w miarę jakąś wydajność. Jakie panowie macie tutaj doświadczenia? :583:
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja S400 z regulatorem?

Post autor: rokasa58 »

Możesz zmniejszyć na dławiku,lub na zaworze strzałowym.
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Szpikulec
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 153
Rejestracja: 29 grudnia 2002, 13:08
Tematy: 44
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja S400 z regulatorem?

Post autor: Szpikulec »

Nie neguje odpowiedzi Kolegi i nie chce żeby to tak zabrzmialo...
Czy to nie jest tak ze dławik spowalnia dawke powietrza i wydłuża impuls powietrzny? Zgaduje że najlepszym bylobytakie ustawienie żeby na drodze powietrza w kanale nie znadowały sie żadne przeszkody (dławik) i impuls byl mocny i szybki czego efektem jest szybkie rozdecie skirta srutu i wpasowanie sie w gwint...cos jak w sprężynówkach.
Dodmuchiwanie powietrza do lufy spowolnionego przez dławik kiedy śrut jest juz w połowie jej długości....to chyba czysta strata i niepotrzebny hałas....a może to juz fizyka kwantowa i niepotrzebne dzielenie włosa na czworo?
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja S400 z regulatorem?

Post autor: rokasa58 »

Pytałeś o regulację prędkości,to odpowiedziałem i to działa. A jeśli chcesz,aby powietrze bezpośrednio waliło w sukienkę, to kup sobie Sztejera, FWB lub FX-sa /tam jest drążony popychacz/ i po temacie.
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Szpikulec
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 153
Rejestracja: 29 grudnia 2002, 13:08
Tematy: 44
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja S400 z regulatorem?

Post autor: Szpikulec »

Delikatniej już sie zapytać nie mogłem, a jednak.... Mądrali typu: "jak chcesz miec to a tamto to kup taki a taki karabin (przeważnie za dżilion złotych)" raczej nie chce mi sie słuchać. Pytałem o filozofię działania i doświadczenia w regulacji (bo sam teraz mam okazję poekserymentować)' a nie jaki karabin kupic...Panie kolego. :568:
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja S400 z regulatorem?

Post autor: Leon83 »

A co Kolega filozof delikatny i wrażliwy Szpikulec chce osiągnąć? Co to jest ta jakaś wydajność? Przy jakiej energii i na jakim śrucie? :mad:

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
Szpikulec
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 153
Rejestracja: 29 grudnia 2002, 13:08
Tematy: 44
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja S400 z regulatorem?

Post autor: Szpikulec »

Już nic nie chcę osiągnąć. Mam co chciałem. Definicję wydajności łatwo wygooglować. Śrut to exact, energia w limicie poniżej 17J.
Dla ciekawych, niedelikatnych i nieprzemądrzałych: założyłem krótszą sprężyne bijnika i na otwartym bijniku mam 16.8J. Ile wyjdzie strzałów i jak to się będzie zachowywać czas pokaże.

Offtopik.
Kiedyś w świecie wiatrówkowym (za czasów gładkich luf i slavii na pozwolenie), na pierwszych zlotach w Morsku marudziliśmy że ci od broni palnej, myśliwi i strzelcy sportowi nas nie szanują i traktują po macoszemu...no jak ma być inaczej skoro na największym i najstarszym forum wiatrówkowym po zadaniu prostego (lub trudnego) pytania lub próby dyskusji jest się zruganym i ośmieszonym przez kilku ważniaków. I nie pije tu jedynie do tego postu. Jeśli lukniesz sobie drogi kolego od kiedy jestem zarejestrowany i pilnie śledze to forum to zrozumiesz ze nie mowie tu
odosobnionych przpadkach....mowie tu glownie o traktowaniu z gory mlodszch kolegów którzy pytaja co kupic co lepsze, jak zrobić to czy tamto. Forum to miejsce dzielenia sie wiedzą, dyskusji a nie odpowiedzi w stylu: " Jak chcesz to, to kup tamto. Tyle w temacie. " Ani to mądre, ani przekonujące, ani ciekawe a już napewno nie uczy niczego oprócz grubiańskiego zachowania za klawiaturą.
Jeśli sami siebie, w naszym środowisku, nie bedziemy sie szanować to nie wymagajmy tego od innych środowisk.

Pozdrawiam
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja S400 z regulatorem?

Post autor: rokasa58 »

Szpikulec pisze: 19 lutego 2021, 18:35 Zgaduje że najlepszym bylobytakie ustawienie żeby na drodze powietrza w kanale nie znadowały sie żadne przeszkody (dławik) i impuls byl mocny i szybki czego efektem jest szybkie rozdecie skirta srutu i wpasowanie sie w gwint...cos jak w sprężynówkach.
Dodmuchiwanie powietrza do lufy spowolnionego przez dławik kiedy śrut jest juz w połowie jej długości....to chyba czysta strata i niepotrzebny hałas....a może to juz fizyka kwantowa i niepotrzebne dzielenie włosa na czworo?
AA S400 ma tą przeszkodę w postaci dławika i popychacza. Kiedyś w swojej wywaliłem dławik,ale popychacz pozostał i nic nie zyskałem.
Nikt tutaj nie pajacuje,dostałeś prostą odpowiedź,w S400 możesz wkręcić lub wykręcić zawór strzałowy i wten sposób również zmienisz energię,czy tam prędkość.Możesz rozwiercić TP i też coś osiągniesz,np. FAC.
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Szpikulec
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 153
Rejestracja: 29 grudnia 2002, 13:08
Tematy: 44
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja S400 z regulatorem?

Post autor: Szpikulec »

Oki. Dzięki za podpowiedź :piwo:
Pozdrawiam i samych dych życze :502:
deep13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 15 listopada 2005, 20:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja S400 z regulatorem?

Post autor: deep13 »

Optymalnym rozwiązaniem jest zmniejszenia ciśnienia za regulatorem z 110 do np 95 bar. Jak to zrobić to chyba wiesz :-D
Bez potrzeby dławienia przelotu czy kombinacji ze zbijakiem.
95Bar to jest ok. 16,5J zależnie od modelu.
Szpikulec
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 153
Rejestracja: 29 grudnia 2002, 13:08
Tematy: 44
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja S400 z regulatorem?

Post autor: Szpikulec »

Może to zabrzmi dziwacznie, ale mam wrażenie że jeśli śrut dostanie mocniejszego impulsu powietrza, mocniej rozdyma się skirt. Efektem tego wydaje się byc wyższy współczynnik balistyczny śrutu, czyli bardziej płaski tor lotu. Tak przynajmniej wynika z moich doświadzeń. Oczywiście mogę się mylic ale na 50m miałem różnice od 20m/s i sśredni punkt trafienia około 3-4 cm wyżej niż ten sam śrut wypchnięty z tej samej lufy niższym ciśnieniem z regulatora. Choć przyczyna mogła być zupełnie inna i taka o której nie mam pojęcia bo wtedy jeszcze nie miałem kamery 240 klatek na sekundę żeby obserwować lot śrutu.
Makara
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 15 grudnia 2014, 21:13
Tematy: 1
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja S400 z regulatorem?

Post autor: Makara »

Witam.
Szpikulec pisze: 19 lutego 2021, 16:08 ... Chciałbym osiągnąc jeden (no wiadomo że jednego nie będzie bo pewnie będzie sie to wszystko odbijało tam i z powrotem)krótki impuls powietrzny i w miarę jakąś wydajność.
W S400 z regulatorem dobrze się spisuje odchudzony zbijak i odpowiednio mocniejsza sprężyna z niemalże zerowym napięciem wstępnym.
bo:
Przy lekkim zbijaku i mocniejszej sprężynie uzyskasz szybszy cykl strzału, a zerowe napięcie wstępne sprężyny zbijaka spowoduje, że będzie się on zachowywał prawie jak inercyjny. Dodatkowo odpowiednio mocniejsza sprężyna zaworu/iglicy spowoduje, iż będzie się ona szybciej zamykać i z większą siłą "odpychać" odchudzony już zbijak, na który prawie nie napiera sprężyna go napędzająca.
Do zrobienia pozostaje jeszcze:
- "znalezienie" optymalnego ciśnienia (za regulatorem oczywiście) dla układu, który opisałem powyżej
- dobranie odpowiedniej wielkości komory strzałowej, która będzie optymalna dla układu, który opisałem powyżej i optymalna dla pracy regulatora ciśnienia
- końcowe "kosmetyczne" doregulowanie (zdławienie) transferportem, bo innej zewnętrznej regulacji w AA S400 nie ma

To tyle w bardzo dużym skrócie z mojej strony.

PS. Moim zdaniem w S400 osłabianie sprężyny zbijaka, to zły pomysł, ponieważ znacznie go spowalniamy a ponadto fabryczny zbijak jest ciężki, tym samym ma dużą bezwładność, przez co wolno się rozpędza i długo hamuje ...

Pozdrawiam
Makara
... co nie jest zabronione, to znaczy, że jest d o z w o l o n e
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja S400 z regulatorem?

Post autor: rokasa58 »

Może napiszę coś nie tak,ale nie zauważyłem różnicy w celności pomiędzy fabryczną wersją a tą z odchudzonym zbijakiem,regulatorem i wszystkimi tymi "bajerami", miałem tylko więcej stabilnych strzałów i chudszy portfel o kilkaset zeta.
Pozdrawiam!
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Szpikulec
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 153
Rejestracja: 29 grudnia 2002, 13:08
Tematy: 44
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja S400 z regulatorem?

Post autor: Szpikulec »

@Makara,
Dziekuję za rzeczową odpowiedź.

Co się tyczy szeroko pojętego tuninu, poprawiania i regulacji: czasem to coś daje, czasem nie. Ale z pewnością śpi się lepiej wiedząc że robiłem już wszystko co mogłem/potrafiłem z karabinem i pozostaje tylko strzelać i poprawiać kondycję strzelecką.
Makara
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 15 grudnia 2014, 21:13
Tematy: 1
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja S400 z regulatorem?

Post autor: Makara »

rokasa58 pisze: 20 lutego 2021, 07:35 ... miałem tylko więcej stabilnych strzałów
... i waśnie o tą stabilność chodzi, a hasło klucz w tym całym "tuningu", to tzw. płaska charakterystyka, czyli stała i niezmienna prędkość początkowa każdego kolejnego wystrzelonego śrutu.
A co do odchudzania zbijaka, to wykonuje się to z kilku powodów. Jednym z tych powodów jest ten, iż zawór strzałowy (iglica), za którym jest już obniżone ciśnienie a dokładnie obniżone przez regulator ciśnienie w komorze strzałowej, nie potrzebuje już tak mocnego uderzenia aby się otworzyć.
rokasa58 pisze: 20 lutego 2021, 07:35 ... nie zauważyłem różnicy w celności pomiędzy fabryczną wersją a tą z odchudzonym zbijakiem,regulatorem i wszystkimi tymi "bajerami" ...
Faktem oczywistym jest, że fabryczny Air Arms S400, to estetycznie i niemalże nienagannie wykonany z piękną angielską o niebieskawym połysku oksydą karabinek, który po prostu lubić się da, i do szeroko pojętej, nawet mocno zaawansowanej rekreacji jest po prostu bardzo dobry, pomino że nie posiada w wersji fabrycznej regulatora.
Zamontowanie regulatora w AA S4... jest stosunkowo proste, a także jest to najskuteczniejszy oraz najszybszy sposób na "dojście" do "płaskiej charakterystyki" bardzo fajnego karabinka.

PS. ... i jeszcze jedno odnośnie "odchudzania zbijaka" - im mniej ciężkich części ruchomych w karabinku, tym większa jego (karabinka) stabilność*.
W dużym skrócie, ... zbijak w karabinku ma być bardzo szybki i tylko na tyle ciężki, aby we współpracy ze "swoją sprężyną" był w stanie otworzyć zawór strzałowy i na tym jego rola się kończy.

* - nie dotyczy Diany 75 i jej podobnych, ... no ale to inna liga :)

Pozdrawiam
Makara
... co nie jest zabronione, to znaczy, że jest d o z w o l o n e
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”