Luneta do obserwacji na 100 metrów

Moderator: Moderatorzy CP

Motoguziec
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 23 czerwca 2020, 12:31
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: Motoguziec »

Witam , mam jedną która się sprawdza do 50 metrów , ale na 100 to już słabizna, na internetach jest tysiące lunet ale niestety nie ma jak sprawdzić jak naprawdę się sprawuje, co byście polecili do obserwacji tarczy na 100 metrów ? bo kupić a potem pluć sobie w brodę....
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: Garfield »

Może napisz jaką masz, co w niej słabuje na 100m, czego oczekujesz i jaki masz budżet.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: Darlon »

turist na 100 m absolutnie nie da rady. powiększenie 30 to na max 50 m. ja na 50 używam powiększenia 60 w ZRT-457, na 100 też jest ok, ale nie wyobrażam sobie mniej niż 60x na 100 m
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
torti
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 15 stycznia 2018, 20:37
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: torti »

Polecam Celestron Ultima 80
Na 50-200m sprawdza się bardzo dobrze, na 100 bez problemu widać w każdych warunkach oświetleniowych (nawet jak jest ciemno) przestrzeliny po małych kalibrach typu .223 w czarnym polu. Na 200 bez problemu przestrzeliny po kalibrze .45
Czasem przy sprzyjających warunkach widać przestrzeliny .45 na 300m również w czarnym - jeśli jest odpowiednie światło i brak mirażu.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: Marek- »

Nie kupujcie lunet z plastikowymi szkłami.
Kowa jest świetna, ale ciężko kupić tanio, raz trafiłem licytacje za 600 zł bez chętnych :-D
Warto szukać okazji.
ZRT 457 czy PZO jeszcze da się czasem ustrzelić w Polsce za mniej niż 500 zł.
Zobaczcie ile na ebay’u

https://www.ebay.pl/sch/i.html?_ssc=1&_ ... +457&rt=nc
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: Darlon »

moja ZRT przyjechała z... francji. na ebayu z pełnym kompletem w stanie w zasadzie idealnym kupiłem za około 700 zł już jakiś czas temu. w polsce jeszcze kilka lat temu dało się ją kupić za 300-400, ale jak wiadomo... "kiedyś to było, teraz już nie ma". PZO też jest ok, ale osobiście na 100 m jej nie widzę z racji maksymalnego powiększenia 40x. mam ją, ale leży w szufladzie i nie używam. co ciekawe, jest w stanie jak by ją ciężarówka przejechała, ale optycznie w zasadzie jest bez zarzutu. co do ZRT, ludzie często robili z nich teleskopy z racji fantastycznych szkieł

należy też pamiętać, że kwestia komfortu obserwacji zależy w dużej mierze od oka. mój ojciec na przykład ma taką wadę wzroku że gazety nie przeczyta bez odpowiednich okularów, ale na 50 m to nie wiem czy w ogóle potrzebował by lunety
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: variag »

Miałem się nie odzywać, ale trochę strzelam, na 100 metrów też. PZO na 100 metrów spokojnie z okularem x40 wystarcza. Ja w zawodach korzystam z ZRT-460 ze stałym powiększeniem x20. W Jaworznie na 100 metrów widziałem w niej swoje przestrzeliny z Enfielda. W dziale CP chyba nikt nie szuka optyki do obsrwacji przestrzelin z 223 REM :-D
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
torti
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 15 stycznia 2018, 20:37
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: torti »

Ale bierzesz pod uwagę fakt że są kalibry mniejsze od .577 na 100m? Jak pytający kolega kupi lunetę z powiększeniem 20X do kalibru 45 to co mu wtedy powiesz? Że potrzebna lepsza?
To że widać przestrzeliny 223 na 100 świadczy o klasie lunety i rozdzielczości. Mnie nie wystarcza luneta w które widzę cokolwiek i byle jak, ale to kwestia gustu.
Ultimę 80 można kupić używaną za 600, i będzie o klasę lepsza od kilkudziesięcioletniej lunety produkcji ZSRR.
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: Darlon »

widocznie niewiele słyszałeś o technologii produkcji i jakości radzieckiej optyki :-D poczytaj gdzie do dziś stoją maszyny pozostałe po zagarnięciu fabryk Zeissa po wojnie i kto się dobrał do ich dokumentacji technicznej wyrobu szkła
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
torti
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 15 stycznia 2018, 20:37
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: torti »

O klasie radzieckiej optyki słyszałem sporo od nieżyjącego już mojego przyjaciela - właściciela firmy Astrokrak w Krakowie zajmującej się lunetami, lornetkami i teleskopami. Zawsze powtarzał że radziecka optyka była dobra w czasach związku radzieckiego. Widziałem u niego dziesiątki rozkolimowanego, zamglonego złomu który ludzie prosili o reanimację.
Ale każdy jest panem swojego portfela.
Kiedyś spotkamy się w Bochni to przywiozę moją Ultimę zamiast kamerki, porównamy z radzieckimi, nie ma problemu ;-)
kobza77
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 23 października 2018, 10:20
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: kobza77 »

Ja mam turist 3. Na 100 m- widac przestrzeliny z 22lr w KAZDYCH warunkach. Prawda zamienialem kolejnosci szkiel i przegrodek(10 min roboty i maly srubokrokret sa niezbedne) ale widac wszystko. Jedyne co moge dodatkowo polecic to dobry statyw. Co do ultimy - widac trzeba miec szczescie albo pecha - moj kolega mial i oddal dzieciakowi do zabawy bo na jego nic nienbylo widac i patrzylismy tylko przez tego radzieckiego/niedobrego turista. I kupil za 80 zl turista i jest tez szczesliwy.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: Marek- »

Każdy z nas przerabiał ultimę, nawet jak nie kupił to miał okazje porównać i zdania są jakie są na jej temat. Znam takich którzy chwalą lunety z lidla bo kupili coś co się udało prosto złożyć.
A jak jest coś popsute i zamglone to jest i nie ma co porównywać lunety sprawnej z niesprawną.

Darlon pisze: 08 sierpnia 2020, 00:03 widocznie niewiele słyszałeś o technologii produkcji i jakości radzieckiej optyki :-D poczytaj gdzie do dziś stoją maszyny pozostałe po zagarnięciu fabryk Zeissa po wojnie i kto się dobrał do ich dokumentacji technicznej wyrobu szkła
Zapasow szkła berylowego zrabowanego razem z kościelnymi zegarami z Berlina wystarczyło na kilkadziesiąt lat produkcji.
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: Darlon »

Torti - ale jedna rzecz - porównajmy cenowo ZRT i ultimę - to nie są lunety z jednego przedziału cenowego. za cenę jednej ultimy można kupić do 2 ZRT. na dodatek ZRT już nie robią chyba (tego nie jestem pewien bo do niedawna KOMZ je jeszcze wypuszczał) to jak porównywać twojego sharpsa do mojego hawkena. no obie rzeczy strzelają, ale są do czego innego. no i cena też różna, choć oba celne na pewnych dystansach. co kto lubi. nie mówię że celestron jest jakiś słaby czy coś, jest inny i już. na pewno droższy a czy warto wydać więcej to już każdy pod siebie określa.

i jak już mówiłem - każdy ma inne oko i inaczej patrzy. nie da się w zasadzie porównywać lunet i mówić komuś - ta lepsza, ta gorsza. inna osoba będzie to całkiem inaczej widzieć
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: variag »

Torti - ale jedna rzecz - porównajmy cenowo ZRT i ultimę - to nie są lunety z jednego przedziału cenowego. za cenę jednej ultimy można kupić do 2 ZRT.
Albo 6-7 lunet z Lidla. Lub z 10 sztuk używanych "lidlówek" :wink:
Widziałem u niego dziesiątki rozkolimowanego, zamglonego złomu który ludzie prosili o reanimację.
Ale te dobre w tym czasie wiernie służyły swoim właścicelom. Podobnie jest z samochodami, spec od marki xxx zawsze powie że te auta sie psują, bo z dobrym to nikt do niego nie pojedzie bo i po co.
Ale bierzesz pod uwagę fakt że są kalibry mniejsze od .577 na 100m? Jak pytający kolega kupi lunetę z powiększeniem 20X do kalibru 45 to co mu wtedy powiesz?
Że strzelam ze 100 metrów i z .223 REM i z 22 LR :-D
Generalnie nim się coś kupi, to najlepiej sprawdzić jak taki przedmiot sprawdza się u kolegi i czy kupujacemu też by on podszedł. Dopiero potem należy dokonać wyboru co kupić.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: kapera »

„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Hydepark CP”