Optyka na klasyka

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Steiv
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 30 lipca 2020, 01:29
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Optyka na klasyka

Post autor: Steiv »

Posiadam HW97k po Lazaglide i dopieszczeniu. Aktualnie korzystam z pancernego szkiełka Walther 6x42 które wiernie znosiło targanie na grzbiecie Hatsana 90 po alchemiku. Około 10 lat takich tortur
do tego grille, imprezy rodzinne różne warunki pogodowe a trzyma zero.

No ale co..? Walther jest już stary i tak trochę nie bardzo luneta za 1/10 wartości karabinka. Czas na coś nowego do jakby nie było celnej hawajki.

Budżet jak ze wszystkim u mnie praktycznie bez limitu jeżeli widzę potencjał, no powiedzmy do ceny karabinka. Strzelam rekreacyjnie do wszystkiego na ile pozwala aktualnie 6x42 czyli tarcze do 30m, puszki, klamerki, pudełka zapałek etc. możliwości w okolicy domu do 100m bez problemu, bez wiatru taka mała prywatna strzelnica.

Liczy się dla mnie zero, wytrzymałość, krzyż i obsługa może jakość obrazu. Tylko i wyłącznie 40-44 wielkość obiektywu.

Polecimy cenowo co mam na oku:
1. klasyka DOT 4-14x42 najniższa cena i klasyczny wygląd. 1250zł
2. Vector Optics Marksman 4-16x44 FFP cena i regulacja paralaksy z boku. Krzyż cieniutki, perfekcja. 1500zł
3. Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 regulacja paralaksy i podobny fajny krzyż jak wyżej. 1700zł
4. Bushnell Engage 4-16x44 najdroższa w tym zestawieniu i mega mi się podoba. Krzyż i paralaksa jak wyżej świetne. 2000zł

Która z nich wytrzyma statystycznie najdłużej i sprawdzi się na strzelanie na około 50m?
Sam wybór karabinka był gehenną.. za duży wybór. Więc proszę o pomoc chociaż z lunetą :D
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2541
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Optyka na klasyka

Post autor: adnikauto »

Mialem Bushnell Nitro Rifle Scope 4-16x 44mm Side Focus/klasa wyzej niz Engage ale wymiary te same- na dampie- na TX-e. Optyka jest super, jakosc/jasnosc szkiel, maly blad paralaksy, itd.
Patrzac przez nia nie moglem sie nadziwic jasnosci obrazu- optyka wyprodukowana w Korei.
Jest tylko jedno ale - a mianowicie waga... dla mnie osobiscie ta luneta jest za ciezka na wiatrowke sprezynowa... :-/ nic na to nie poradze...

Zdjecie na TX 200HC
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=12 ... &start=105

Obrazek
Obrazek



Obecnie mam: Diamondback Tactical Second Focal Plane 4-12x40 w tubusie calowym na dampie i jestem zadowolony, dobra optyka, jasne szkla, mniejsze pole widzenia niz w Bushnellu ale tez mniejsza waga... odkryte wieze nie kazdemu moga/musza pasowac- ja jestem zadowolony z takiego rozwiazania... :one:

Obrazek
Obrazek
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Steiv
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 30 lipca 2020, 01:29
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Optyka na klasyka

Post autor: Steiv »

I pospane :D dlaczego zajrzałem przed snem :D

Mega sprzęt i dzięki za nakierowanie. To do ilu około ma ważyć taka luneta? Na długość do HW97 około 370mm jest gitara a waga?
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2541
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Optyka na klasyka

Post autor: adnikauto »

Obrazek

Najlepiej jakby bylo mniej niz na zdjeciu, sama wiatrowka do lekkich nie nalezy... tak szczerze, to najlepszy bylby jakis maly Leupold ale to bedzie zapewne poza budzetem... :-/
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Ziemo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 140
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 20:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań Nowe Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Optyka na klasyka

Post autor: Ziemo »

A może Bushnell Elite 3200 10x40?
HFT
Steiv
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 30 lipca 2020, 01:29
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Optyka na klasyka

Post autor: Steiv »

Naczytałem się, głowa jeszcze mocniej spuchła od wiedzy. Elite 3200 10x40 pewnie jest pancerna ale z czystego "chciejstwa" myślę nad regulowanym powiększeniem.

DOT odpada Vector też. Pozostaje więc Legendarnie twardy Bushnell lub kupić "raz na zawsze" ze względu na gwarancję Vortexa. Tyle że Vortex jest FFP. Kojarzycie może miejsce gdzie mogę zobaczyć taką lunetę? Bushnella zobaczę w Mili....pl a na Vortexa nie mam pomysłu. Sądzę że z jednej i drugiej będę pewnie zadowolony :D

Hmm.. a kolego adnikauto ten Twój Vortex to ma kod DBK-10025?
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2541
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Optyka na klasyka

Post autor: adnikauto »

Owszem Panie Kolego.... :-D
/a niech Cie kaczka kopnie - musialem odszukac pudelko/ :)

Obrazek
Obrazek

:one:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Steiv
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 30 lipca 2020, 01:29
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Optyka na klasyka

Post autor: Steiv »

Dzięki za odpowiedź <3
mocno mnie to nakierowało cena-ok, gwarancja-ok, wytrzymałość-ok, waga-ok nie widzę powodów do zastanawiania się dalej :D
Jedyne co to ta FFP mnie ciekawi jaki to realnie jest efekt jak krzyż tak maleje i się powiększa z celem, może to być fajne.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2541
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Optyka na klasyka

Post autor: adnikauto »

Jesli strzelam dokladnie w tym samym miejscu/ na ten sam dystans - to raz ustawiona optyka - jest ustawiona, bez potrzeby nie krece nastawami bo wszystko sie zacznie rozjezdzac. Strzelam bodajze na powiekszeniu 8x - pisze z glowy wiec moge sie mylic....

Poprawki nanosze krzyzem jesli juz cos sie zmienia... ale poniewaz jestem ograniczony do ok. 33 yardow wiec zmian specjalnych nie ma.
Kusi mnie by wziac wiatrowke na strzelnice, np. na 50, 75 yardow wtedy mozna wykorzystac max. powiekszenie... ala na taka zabawe pol dnia potrzeba a cierpie na "chroniczny" brak czasu...
:one:

Moze jak juz bede na emeryturze... :roll: :052:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Steiv
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 30 lipca 2020, 01:29
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Optyka na klasyka

Post autor: Steiv »

Vortexów FFP zostało 7 szt. na kolbie z tego co Pan przez telefon mi mówił. Do tego waży 650g gdzie bushnell engage 570 zawsze to coś. W dodatku nie mogę znaleźć nic negatywnego na temat Engage więc to mój TOP 1 na ten moment. W dodatku mogę go obejrzeć w Posnani w Poz.

Ale chwila chwila :D

Jeszcze mnie zaciekawił mały EFR czyli Leupold VX-Freedom 3-9x33 EFR też ponoć spoko opcja na wytrzymałą lunetę. Ewentualnie na skraju budżetu ląduje Leupold VX-2 4-12x40 tylko czy ona ma regulacje paralaksy czy nie? Mega mi się podobają obie a szczególnie ich waga niecałe 400g. I czy te Leupoldy są rzeczywiście tak legendarnie dobre?
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Optyka na klasyka

Post autor: ravkill »

Może SS 10x42 z siatką MQ? Jak nowy, to do buby, jak może być używka, to przypadkiem mam na zbyciu. Tak czy siak, celownik nie do zamordowania...
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Optyka na klasyka

Post autor: Leon83 »

Steiv pisze: 03 sierpnia 2020, 15:04 Vortexów FFP zostało 7 szt. na kolbie z tego co Pan przez telefon mi mówił. Do tego waży 650g gdzie bushnell engage 570 zawsze to coś. W dodatku nie mogę znaleźć nic negatywnego na temat Engage więc to mój TOP 1 na ten moment. W dodatku mogę go obejrzeć w Posnani w Poz.

Ale chwila chwila :D

Jeszcze mnie zaciekawił mały EFR czyli Leupold VX-Freedom 3-9x33 EFR też ponoć spoko opcja na wytrzymałą lunetę. Ewentualnie na skraju budżetu ląduje Leupold VX-2 4-12x40 tylko czy ona ma regulacje paralaksy czy nie? Mega mi się podobają obie a szczególnie ich waga niecałe 400g. I czy te Leupoldy są rzeczywiście tak legendarnie dobre?
Jeśli budżet tylko do ceny karabinka to Leupold 3-9x33 efr bylby ok. (ma regulację paralaksy, 2-12x40 nie ma) albo jak ravkill pisze SSa. Stałka x10 ma bardzo dużo zalet, prosta budowa (niezawodność), powiększenie wystarcza na strzelanie na 10 jak i 50m. Tylna regulacja paralaksy jest bardzo wygodna, łatwo nauczyć się krzyża (jak w FFP).


PS. Nie ma czegoś takiego jak TOP 1 ;-)

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”