Mas7com przyrzady celownicze, zerowanie

Moderator: Moderatorzy WBP

tomaaso
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 04 lipca 2018, 09:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Mas7com przyrzady celownicze, zerowanie

Post autor: tomaaso »

Pytanie do użytkowników lpa mas7com. Dzisiaj założyłem je do ar15 i udałem się na pierwsze testy. Przed kupnem pytałem dystrybutora czy zmienne oczka przeziernika zmieniaja tylko ilosc światła czy również przesuwają punkt trafienia...uzyskałem satysfakcjonująca mnie odpowiedź, ze tylko ilość światła. Pomyślałem idealnie! Tego szukalem! Ustawie sobie zero na 100 dla najmniejszego przeziernika sygnowanego na 300m i jak bedzie światła mniej to sobie przekręcę na 100 lub 50. Co sie okazało moim zdaniem jest zupełnie odwrotnie. Zerowalem na oczku 300, skrecam na 100- strzela pod cel. Zmieniłem dystans na 50m żeby wyeliminować moje błędy strzelan z oczka 300 jest ok-zgodnie z balistyka, przekręcam na 50 i znowu pod cel. Problem może komus wydawać się błachy ale po to kupowałem przyrządy z 4 przeziernikami żeby z tego korzystać a w tym momencie stały się bezużyteczne. Macie jakieś doświadczenia? Pozdrawiam
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mas7com przyrzady celownicze, zerowanie

Post autor: kelvinpiotr »

Mam , używam, ale w zależności o dystansu a nie ilości światła .. ;-)
dziki_pl
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 1443
Rejestracja: 11 września 2007, 08:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Re: Mas7com przyrzady celownicze, zerowanie

Post autor: dziki_pl »

Przezierniki w MAS7COM nie służą do zmiany na ilość światła. Różnica jest za duża i nie są to precyzyjne przezierniki wyczynowe by regulować pod światło. Przy precyzyjnych mówimy o zmianach o 0.1-0.2mm.
Duży przeziernik jest do szybkiego strzelania, mały do precyzyjniejszego.
Przy dużym przezierniku bardzo widać że wszystko zależy od strzelca, jest on na tyle duży że każdy po swojemu szuka tego punktu synchronizacji z przednim i strzelanie z niego "na celność" to błąd. To dosłownie przerabiałem kilka dni temu, jak ma dużym przezierniku strzelałem z rusznikarzem i każdy z nas miał gdzie indziej punkt trafienia.
Do najbardziej precyzyjnego służy dziurka od klucza, która symuluje szczerbinkę.
Testowałem też oba przezierniki i na małym skupienie mam około 2x lepsze. Więc nigdy bym się nie pokusił do używanie dużego do strzelania precyzyjnego.
Duży jest po to by nie szukać muszki i strzelić w miarę precyzyjnie, ale za to szybko.
Ja używam tylko małego, niezależnie czy to 25m czy 100m i jaka ilość światła. Będę też testować dziurkę od klucza.
tomaaso
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 04 lipca 2018, 09:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mas7com przyrzady celownicze, zerowanie

Post autor: tomaaso »

Co do strzelania po swojemu, ja zawsze ustawiam krawedz muszki w centrum pierścienia który widze, to jedyne powtarzalne rozwiazanie. Pytanie jak sie ustawiać w dziurce od klucza(100m) na srodku całego ksztaltu czy na srodku górnego kółka. Dziki zgadzam się ja też używam tylko najmniejszego(300) bo to jedyne rozwiązanie w tych przyrzadach. Tylko pytanie czy po to kupowac przyrzady z 4 przeziernikami żeby używać jeden? Skoro one przesuwaja punkt trafienia to nie może to działać precyzyjnie, przecież na balistyke ma wplyw tyle elementów..a muszka ma jedno ustawienie. Pytam nie po to żeby się żalić tylko doradzić jak je właściwie używać.
dziki_pl
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 1443
Rejestracja: 11 września 2007, 08:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Re: Mas7com przyrzady celownicze, zerowanie

Post autor: dziki_pl »

Ustawienie 100 jest na 100m, a 300 na 300m. Czyli są tak skorygowane że przestawienie na 300 koryguje też opad.
Ale używanie nastawy 100 i tak ma sens tylko przy szybszym strzelaniu.
Duża dziura, jak i cała konstrukcja przeziernik-mucha to zestaw do szybkiego strzelania a nie celnego.
Taki zestaw jest celniejszy od zestawu szerbinka-mucha przy szybkim strzelaniu, bo wtedy zazwyczaj szczerbinkę się gubi. Ale mniej celny przy precyzyjnym.
Jeśli strzelasz precyzyjnie zapomnij o dużym przezierniku, wtedy myśl o małym lub o dziurce od klucza.
Ją stosujesz podobnie do szczerbinki, ale lepiej przesunąć szczerbinkę do przodu, czyli tak jak przy układzie szczerbinka-mucha.
"Tylko pytanie czy po to kupowac przyrzady z 4 przeziernikami żeby używać jeden?" - ich zalety to nie tylko ten wybór, z którego nie trzeba korzystać, ale masa innych zalet. Są stalowe, wytrzymałe, trzymają nastawy i mają precyzyjną regulację.
To według mnie, najlepsze przyrządy na szynę. Jak chcemy naprawdę precyzyjnie to po pierwsze nie słuchamy internetowych speców i nie montujemy nic na szynę, a po drugie zestaw szerbinka-mucha lub przeziernik-mucha tunelowa zależnie od celu (tarczy).
Ostatnio na ZKS jakiś "zawodowiec" nie potrafił rozgryźć zagadki dlaczego mu się punkt trafienia przestawia, tylko że raz podpierał karabin o łoże a innym razem o lufę.
tomaaso
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 04 lipca 2018, 09:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mas7com przyrzady celownicze, zerowanie

Post autor: tomaaso »

Rozumiem ale tak jak mowilem ta korekcja opadu jest bardzo niedokładna ze wzgledu na zmienność na wszelki wplyw balistyki, długość lufy , skok , rodzaj amo itp. Co do jakości wykonania fakt, pierwsza klasa . Ja tez będę jeszcze raz testowal dziurke od klucza( ustawienie 100m) bo jak narazie nie uzyskałem powtarzalnosci, nie do konca rozumiem jej zamysł i jak to zgrać. Szkoda, że producent nie ma jakiegos manuala bo wlasnie na strzelaniu na 100m zależy mi najbardziej.
dziki_pl
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 1443
Rejestracja: 11 września 2007, 08:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Re: Mas7com przyrzady celownicze, zerowanie

Post autor: dziki_pl »

Z dziurką od klucza dopytam producenta, bo tak naprawdę nikt nie pytał, ja miałem sprawdzić i zapomniałem.
Ja mam zamiar użyć jako szczerbinki, ale to wymaga przestawienia szczerbinki w przód i tak dobrać odległość by prześwit był mały.
tomaaso
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 04 lipca 2018, 09:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mas7com przyrzady celownicze, zerowanie

Post autor: tomaaso »

Super dzieki! Może producent mial jakiś inny pomysł. Przyrzady mają potencjał więc moze ten post wniesie cos w kierunku ich rozwoju. Pozdr.
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mas7com przyrzady celownicze, zerowanie

Post autor: kelvinpiotr »

Zamysł dziurki od klucza jest taki .
https://www.ipscstore.com/pt/miras-e-op ... ifles.html
tomaaso
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 04 lipca 2018, 09:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mas7com przyrzady celownicze, zerowanie

Post autor: tomaaso »

kelvinpiotr pisze: 23 maja 2020, 17:00 Zamysł dziurki od klucza jest taki .
https://www.ipscstore.com/pt/miras-e-op ... ifles.html
Słuszna uwaga nie zauważyłem tego!, czyli jednak zgrywamy w polowie gornego okregu ale zeby byl tak mały prześwit trzeba rzeczywiscie dac przeziernik do przodu w stronę muszki tak jak mowi dziki co tym samym ozbacza, ze rezygnujemy z funkcji przeziernika. Przy okazji jeszcze pytanie do precyzyjnego strzelania muszka bez swiatlowodu?
Awatar użytkownika
rybek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 747
Rejestracja: 14 września 2004, 14:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mas7com przyrzady celownicze, zerowanie

Post autor: rybek »

tomaaso pisze: 23 maja 2020, 12:42Tylko pytanie czy po to kupować przyrządy z 4 przeziernikami żeby używać jeden? Skoro one przesuwają punkt trafienia to nie może to działać precyzyjnie, przecież na balistykę ma wpływ tyle elementów..a muszka ma jedno ustawienie.
Z Twoich pytań wnioskuje, że miałeś zamiar używać tych przyrządów jako główne. To moim zdaniem błąd, bo to są przyrządy zapasowe na wypadek uszkodzenia optyki. Nie należy od nich wymagać nie wiadomo jakie precyzji. Podane zakresy 50.100 i 300 metrów są orientacyjne. Każdy powinien na swoim karabinie sprawdzić jak układają się przestrzeliny na poszczególnych dystansach. Na pewno "dycha" nie wyjdzie idealnie na 50, 100 i 300 metrów. Ja mam zamiar ustawić je na 100 metrów i sprawdzić jaką poprawkę muszę dać na 50 i 300. Potem o tych nastawach pewnie zapomnę, bo kupię jakąś optykę do AR-a :-D
"Nigdy nie jest po wojnie. Zawsze jest przed wojną."
tomaaso
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 04 lipca 2018, 09:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mas7com przyrzady celownicze, zerowanie

Post autor: tomaaso »

rybek pisze: 23 maja 2020, 18:29
tomaaso pisze: 23 maja 2020, 12:42Tylko pytanie czy po to kupować przyrządy z 4 przeziernikami żeby używać jeden? Skoro one przesuwają punkt trafienia to nie może to działać precyzyjnie, przecież na balistykę ma wpływ tyle elementów..a muszka ma jedno ustawienie.
Z Twoich pytań wnioskuje, że miałeś zamiar używać tych przyrządów jako główne. To moim zdaniem błąd, bo to są przyrządy zapasowe na wypadek uszkodzenia optyki. Nie należy od nich wymagać nie wiadomo jakie precyzji. Podane zakresy 50.100 i 300 metrów są orientacyjne. Każdy powinien na swoim karabinie sprawdzić jak układają się przestrzeliny na poszczególnych dystansach. Na pewno "dycha" nie wyjdzie idealnie na 50, 100 i 300 metrów. Ja mam zamiar ustawić je na 100 metrów i sprawdzić jaką poprawkę muszę dać na 50 i 300. Potem o tych nastawach pewnie zapomnę, bo kupię jakąś optykę do AR-a :-D
Dokładnie jako główne. To w takim razie kto produkuje do ar przyrzady które nie są zapasowymi? To są już moje trzecie i wydawały mi się najporzadniejsze na rynku.
Awatar użytkownika
rybek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 747
Rejestracja: 14 września 2004, 14:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mas7com przyrzady celownicze, zerowanie

Post autor: rybek »

Na pewno powinny być stałe. Np. Daniel Defence takie produkuje.
"Nigdy nie jest po wojnie. Zawsze jest przed wojną."
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1324
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Mas7com przyrzady celownicze, zerowanie

Post autor: sql »

Tak jest - dużo lepsze są stałe. Składane są fajne jako zapas, a nie podstawa. Daniela są genialne, co już nie raz tu mówiłem, choć mają też wadę (cena). Dodatkowo (być może to tylko moja wada wzroku) ciężko mi się skupiać na przeziernikach o dziwnych kształtach - wolę okrągłe, ze stałą szerokością "obwódki".
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
tomaaso
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 04 lipca 2018, 09:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mas7com przyrzady celownicze, zerowanie

Post autor: tomaaso »

W sumie chyba te DD to jedyne stałe..ale te mas7 sa tak wykonane i stabilne, ze nie widze opcji na przestawianie się.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”