Amunicja kolekcjonerska

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Xtz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 100
Rejestracja: 19 listopada 2008, 19:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: Xtz »

Wygląda jak czeska szkolna.
Jest taka właśnie wystawiona na armybazar - w tym zdjęcie nalepki z opisem.
Może ktoś przeklei zdjęcie :583:
Awatar użytkownika
bren
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 154
Rejestracja: 11 listopada 2011, 09:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: bren »

Bo było kilka rodzajów pudełek. Czesi twierdzą, że 'náboje boli balené: - nepáskované po 25 kusov do kartónovej krabičky rozmerov 50x50x47,7mm, alebo po 25 kusov do kartónovej krabičky s mriežkou rozmerov 53x55x36mm", albo "páskované po 8 kusov v piatich paskach, teda 40 nábojóv do kartónovej krabičky rozmerov 85x52x37".
Awatar użytkownika
bren
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 154
Rejestracja: 11 listopada 2011, 09:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: bren »

Twoje jest z amunicją bojową, a te ze szkolną. Może szkolna pakowana była inaczej. To, ze takie pudełka były piszą sami Czesi (skan artykułu przesłałem na pw). Naboje 7,62-Pi-Šk-24,26 (czyli te do pm-ów) pakowane były po 25 szt. w pudełka kartonowe o wymiarach: 50x50x37,5mm lub 53x55x36mm, (albo po pięć 8 nabojowych łódek do pudełka o wymiarach 85x52x37mm – ale ta ze zdjęcia jest luzem). Wystarczy zmierzyć pudełko i będzie wiadomo, czy jest oryginalne.

Czechosłowacki nabój szkolny 7,62-Pi-Šk (Skolny) pierwotnie składał się ze standardowej łuski, pocisku z ołowianym rdzeniem i gumowej wkładki w gnieździe spłonki. Zewnętrzna powierzchnia naboju pokryta była niklem. Wnętrze łuski wypełnione było suchym piaskiem, aby zasymulować masę ładunku prochowego.
W 1950r. zmieniono konstrukcję naboju szkolnego. Nowy wzór miał mosiężne lub stalowe lakierowane łuski z pięcioma podłużnymi rowkami na korpusie i gumową wkładką w gnieździe spłonki. Pocisk z ołowianym rdzeniem został zastąpiony pociskiem z rdzeniem stalowym, a między pociskiem a denną częścią łuski umieszczono drewniany kołeczek. Niektóre partie nabojów miały czernione pociski.
Jednakże w trakcie użytkowania nowej amunicji zdarzały się przypadki uszkodzeń (deformacji) komory nabojowej pistoletów maszynowych vz. 23 i vz. 26.Powodem tego była zwiększona siła sprężyny powrotnej oddziałująca na zamek przy ręcznym dosyłaniu naboju do komory nabojowej, w wyniku czego zderzały się zarówno nabój, jak i komora. W tym celu do pistoletów maszynowych vz. 23 i vz. 26 opracowano specjalne naboje szkolne 7,62-Pi-Šk-24,26 ze skróconą o 2 mm łuską z obniżoną częścią stożkową. Ponadto, w celu uproszczenia produkcji, zamiast gumowej wkładki w gnieździe spłonki, nowy nabój zaczęto kompletować z pustą miseczką spłonki. Ogólna długość i konstrukcja amunicji pozostały niezmienione. Aby odróżnić naboje szkolne 7,62-Pi-Šk-52 o normalnej długości łuski (przeznaczone do pistoletów vz. 52) od amunicji ze skróconą łuską, w nabojach z dłuższą łuską zaczęto stosować czernione pociski.
Nieco później amunicja szkolna została zunifikowana do jednego wzoru składającego się ze skróconej łuski z miseczką w gnieździe spłonki i długiego płaszcza pocisku, którego dolny koniec opierał się o dno łuski. Ostatni model nabojów szkolnych produkowano do 1954r.

A tak na marginesie, to w Czechosłowacji nie produkowano amunicji bojowej w wersji specjalnie do pistoletów maszynowych.
Awatar użytkownika
bren
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 154
Rejestracja: 11 listopada 2011, 09:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: bren »

JJKILLER pisze: Czyli Czesi nie robili amunicji specjalnego przeznaczenia do PMów, ale ta którą mam (czyli Czeska) nie nadaje się do TT :583:
… ano nie robili, tak wyszło. Pokrótce: Rosjanie dali „prikaz”, aby przejść na kaliber 7,62x25, ale aby uruchomić produkcję trzeba było zakupić za jak najbardziej realne i to niemałe dewizy (że w rublach transferowych i że Rosjanie uruchomiali na ten cel kredyt – pomijam) licencję, albo opracować bezlicencyjną kopię. Czechosłowacja, która w czasie okupacji była zagłębiem produkującym broń i amunicję na potrzeby III Rzeszy i miała bazą techniczna i specjalistów – wybrała tą drugą drogę. Opracowanie kopii naboju nie jest wcale takie trudne, jak zna się parametry naboju (a te były znane), jest tylko jedne ale… Rosjanie pomiaru tych parametrów dokonywali „po swojemu”, nie zawsze w sposób w reszcie świata, że tak się wyrażę „cywilizowanego” (coby daleko nie szukać: Rosjanie mierzą kaliber „w polach”, reszta świata – „w bruzdach”). A energia 500J u wylotu lufy nie jest równa energii 500J w odległości dajmy na to 15 m od jej wylotu (liczby z sufitu dla zobrazowania przykładu, proszę się nie czepiać). Do tego Czesi używali lepszego prochu, o innych charakterystykach, trzeba było przeliczyć naważki – i wyszło, to co wyszło. Ale żeby specjalnie? Czechoslowackie naboje działały w czechosłowackiej broni prawidłowo, to że były za mocne dla CZ-52 zaprojektowanego pierwotnie do innego słabszego naboju - to inna para kaloszy. Zresztą podobny błąd popełnili Jugosłowianie, gdy Stalin pogniewał się na Tito i odmówiono licencji.
Awatar użytkownika
bren
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 154
Rejestracja: 11 listopada 2011, 09:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: bren »

Trudno odpowiedzieć. TT, jak każdy pistolet jest zaprojektowany z pewnym zapasem wytrzymałości, zresztą przeprowadza się próby wysokociśnieniowe strzelając amunicją ze zwiększonym o 30% (o ile dobrze pamiętam) ładunkiem miotającym, czyli pewną ilość strzałów tą amunicją powinien znieść (pomijam kwestie starzenia się materiału, czy też zmian właściwości prochu na skutek długiego przechowywania, bo to "60 lat minęło"). Ktoś zmierzył na forum, że jest o 15J silniejsza, czyli o jakieś 2-3% więcej od standardowej (jak dobrze policzyłem), to nie tragedia. Z tym, że jest to amunicja u nas "niekoszerna", bo ze stalowym rdzeniem ;laughing: (dokładniej wyjaśniłem na pw).
Awatar użytkownika
Makar
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 18 maja 2019, 12:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: Makar »

Tak gwoli informacji - to czerwone drzewo to balsa.
Mam takich kilka skrzynek na tasmach i w pudelkach, bo byly taniee 8-)
Mam dwoch Gustawow to bardzo fajnie sobie postrzelac dla oswajania sie z dzwiekiem bitewnym ...

Tyle, ze 6.5x55 Swedish , ale luski piekne, mosiezna blyszczaca Lapua
Wiec sobie wymyslilem, ze bede rozbieral, proch wysypywal, balsy do kolekcji a
piekne gotowe luski ze slonkami zasypac wlasciwym prochem,
zadac zacne kulki i amunicja z najwyzszej polki stoi u plota.
Ale to plany, ale wykonywalne.
Narazie wyciagam po kilka z tasmy i dup :502:


Kret67 pisze:Proszę o pomoc w identyfikacji producenta amunicji 5,56 / 223.Rem łuska mosiężna, pocisk drewniany, malowany na czerwono, bicia na spodzie łuski "na godz.9" cyfra 8, "na godz. 3" cyfra 7 i" na godz. 6 cyfry 070".
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: Leśny Dziadek »

A jednak białe kruki wypłynęły :)
Ktoś mówił, że nie możliwe, że nie ma już i nie będzie polskiej amu do raczków, hę?

TADAM !!!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pablo Li
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 01 listopada 2017, 13:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Kostrzyn n.O
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: Pablo Li »

Witajcie,

Mam takie pytanie, w jakiej cenie można nabyć obecnie 7,62 x 54R z żółtym czubkiem oraz rosyjskie celowyje ??
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: franek »

Pablo Li pisze:Witajcie,
Mam takie pytanie, w jakiej cenie można nabyć obecnie 7,62 x 54R z żółtym czubkiem oraz rosyjskie celowyje ??
Obecnie praktycznie są bezcenne.
Ostatnią ofertę na "celowyje" widziałem po 5 PLN/szt i odpusciłem. Nie mam SWD/Tigr-a tylko SVT/Mosina.
Ostatnią ofertę na "żółte czubki" widziałem po 1,8PLN/szt i ... kupiłem 2 konserwy. Niestety sklep nie ma już tego towaru.

Jeżeli precyzja nie daje Ci spać po nocy to może Sellier Belot 7,62x54R Match HPBT 174gr
https://www.hermes.sk/sellier-bellot+41 ... er-bellot/
Tylko to nie są tanie rzeczy.

Goniąc króliczka precyzji trzeba zacząć elaborację. Kup jakąś amunicję w łuskach mosiężnych i dalej ora & elabora ...
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: Leśny Dziadek »

Pablo Li pisze:Witajcie,

Mam takie pytanie, w jakiej cenie można nabyć obecnie 7,62 x 54R z żółtym czubkiem oraz rosyjskie celowyje ??
Tydzień temu wpadła nam w łapki konserwa żółtych czubków, jeszcze w papierowym opakowaniu z 1948 roku - sprzedała się po 3 zł/sztuka, 4 minuty po ogłoszeniu.
Można wyłapać gdzieś prywatnie po 2 zł - 3 zł sztuka. Generalnie biały kruk. Nie ma w ofercie na rynku pierwotnym (w sklepach)
Za około tydzień będziemy mieli na stanie dość tanią amunicję czechosłowacką, w doskonałej jakości, no marzenie! (tak, te z szarą łuską, i czarną spłonką) wprawdzie bez żółcenia czubka, ale parametrami odpowiadającą naszym pociskom "C". Cena będzie poniżej 2 zł, ogłoszenie znajdzie się w odpowiednim dziale handlowym.

UWAGA - żółty czubek fatalnie lata z krótkiego Mosina, boczniaki już na 20 metrów. To jest amunicja ciężka, do długiej lufy Maxima czy jeszcze dłuższej Goriunowa. Z Mosina lepiej strzelać amunicją "L" - lekką. Też nie do dostania ;laughing:

"Celewyje" to precyzyjna amunicja do sowieckich cywilnych sportowych sprzętów. Nie mam wiedzy, jak zachowuje się na wojskowej broni.

DO SWD były amunicja "snajpierskije", pewnie PJB powie nam z jakim pociskiem. Mam prywatnie paczuszkę snajpierskich, pamiątka po jedynej konserwie, na jaką trafilismy przez ostatnie 10 lat przygody z bronią. Nie, nie sprzedam, pamiątka :516:
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: Leśny Dziadek »

franek pisze:
Ostatnią ofertę na "celowyje" widziałem po 5 PLN/szt i odpusciłem. Nie mam SWD/Tigr-a tylko SVT/Mosina.
Nie powielaj proszę błędnej opinii, że celewyje są do SWD. TO jest cywilna amunicja do sportowej broni, i tylko sprytni sprzedający reklamują ja jako amu do SWD
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 759
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: JAC72 »

"Snajperskije" niestety mają pocisk, który jest be.
JAC72
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: franek »

Leśny Dziadek pisze:Nie powielaj proszę błędnej opinii, że celewyje są do SWD. TO jest cywilna amunicja do sportowej broni, i tylko sprytni sprzedający reklamują ja jako amu do SWD
:shame:
Facet który miał je na sprzedaż "rozwalił" Tigra elaborką ... no i tak mi zapadło w pamięć. Co to ja miałem dobre?
Mój mosin wszystko tak samo zniesie po odsiadce w wytwórni filmowej .... a SVT-40 lubi zółte ...
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
Awatar użytkownika
radim92
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2148
Rejestracja: 01 lutego 2012, 12:34
Tematy: 8
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: radim92 »

Leśny Dziadek pisze:Witajcie,
Za około tydzień będziemy mieli na stanie dość tanią amunicję czechosłowacką, w doskonałej jakości, no marzenie! (tak, te z szarą łuską, i czarną spłonką) wprawdzie bez żółcenia czubka, ale parametrami odpowiadającą naszym pociskom "C". Cena będzie poniżej 2 zł, ogłoszenie znajdzie się w odpowiednim dziale handlowym.
Żałuję że nie zabrałem ze sobą do pracy czerwonej książeczki bo po okolicy się kręcę ;|
Ostatnio zmieniony 06 marca 2020, 00:01 przez radim92, łącznie zmieniany 1 raz.
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19, Mosin wz. 1891/30, Uskon AS16, Kbk AKM "Jack" 7.62x39
Awatar użytkownika
PJB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 14 lutego 2018, 13:46
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: PJB »

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...

Poszukuje zdjęć, informacji na temat naboju (-ów) kalibru 12 oznaczonych:

nb. ślepy 12/40 NET 05
nb. ślepy 12/45 NET 05

Dla ułatwienia podam że to nabój służący do miotania siatki obezwładniającej (SZO-84) z pistoletu sygnałowego 26 mm wz.78 (z wkładką redukcyjną).

https://forum.cartridgecollectors.org/t ... -net/28307
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”