PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: biper »

Dzięki za sprostowanie. Pisałem z pamięci i nie doczytywałem ponownie, a link znalazłem na szybko w moich zakładkach.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: Leśny Dziadek »

compare pisze:Dzięki za podtrzymanie na duchu :) Jak kupowałem amunicję to padło pytanie Barnaul - tańszy? czy S&B? droższy ale lepszy. Ja oczywiście na bogato - S&B i koniec! A trzeba było pewnie kupić amunicję z ojczyzny Makarowa :-D
Raki generalnie lubią się z amunicją w łusce stalowej lakierowanej, lub w bimetalowej. Miedź raczej nie dla raka, miałem egzemplarz, gdzie miedziane miękkie łuski były przyczyną wyrywania pazura wyciągu.
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: PMB »

forager pisze:po użyciu Barnaula to znowu broń "prawie snajperska"
Jak się na tarczy ( i jakiej ) i na jakim dystansie układa Koledze ta "snajperskośc"? Jeśli na 25 m to z jaką poprawką Kolega celuje - rozumiem że ze szczerbinką z nastawą 75m?

Raz kiedy brakowało jednego osobo-startu mój Pm-63 zagrał rolę w konkurencji "karabin centralnego zapłonu 25 metrów" :wink: i z wynikiem 72 pkt pozwolił się wcisnąć gdzieś w dolnych granicach stanów średnich ale potrzebny osobo-start zaliczony ( niestety nie pamiętam który to strzał i z jaka poprawką ta piękna centralna "10" była :-D )
Natomiast pamiętam że miałem kłopot z dobraniem poprawki i co widać przenosiłem mocno w górę celując z tego co pamiętam poniżej "czarnego" a chyba trzeba było jeszcze niżej - amunicja to węgierski SM był.

Obrazek
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
forager
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 15 czerwca 2015, 22:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: forager »

witam,
@PMB ,niestety ostatnio strzelałem z Raka chyba wczesną wiosną i nie mam zdjęć tarczy. Używam pistoletowej TS2, nastawa celownika 75 m.
Jak wcześniej wspomniałem, na S&B był straszny rozrzut na tarczy, żeby trafiać w okolice czarnego pola punkt celowania był w dolnym prawym rogu tarczy na 50 m.
Po przejściu na Barnaula i dobraniu poprawki mieściłem się polu 9-10 na 25 m i wszystko w czarnym na 50 m. Niestety z braku czasu nie prowadziłem dalszych prób.
Punkt celowania (o ile dobrze pamiętam, a nie chcę wprowadzić w błąd) był chyba tuż pod czarnym, minimalnie z prawej strony. Ale w zeszłym roku, gdy jeszcze nie załapałem, że problemy z celnością powodowała amunicja S&B, zmieniłem fabryczną szczerbinkę na inny rozmiar (są znakowane 1,2 i 3) i teraz nie pamiętam który rozmiar zamontowałem :583:
Pisząc o "snajperskości" specjalnie użyłem cudzysłowu. Wiem, że broń nie do takich celów została stworzona, ale w dobry dzień można z niej uzyskać naprawdę dobry wynik.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
compare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 08 lipca 2018, 21:58
Tematy: 6
Lokalizacja: Mława
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: compare »

Dziś przyszedł STRZAŁ nr6 z 2005r z artykułem o RAKu - bardzo fajne, wnikliwe, merytoryczne opracowanie. Dziś też zakupiłem amunicję Barnaula i postrzelałem. Muszę przyznać, że łuski Barnaula jak by mniej okopcone.
Obrazek
Jeśli chodzi o celność, to chyba OK, ja jestem zadowolony. Takie spokojne strzelanie, na 50m, bez napinania widać tu:
Obrazek
Od razu informuję, że te przestrzeliny w czerwonym sznurku, to bez okularów z korekcją, a te w zielonym sznurku, to okulary z korekcją :)
ewidentnie muchę lepiej widać w okularach :)
Po powrocie do domu zajrzałem do środka i rzeczywiście nie ma "opiłków" które widziałem przy S&B. Zauważyłem też, że jakby mniej rzuca po gębie jakimiś paproszkami, na S&B miałem wrażenie, że coś się cofa z zamka i dostaje się tym po twarzy, na Barnaulu tego nie ma.
Dzięki wszystkim za porady.
KS Garda
Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: Rimski »

Heh, a ja po zakupie RAKA i pierwszym strzelaniu zastanawiałem się czy aby sprzedający go dokładnie nie wyczyścił. Wszędzie pełno takich ziarenek jakby w piach wpadł.
Wyczyściłem, drugim razem to samo, myślę - może za iglicą ten syf się nazbierał i powoli się wytrzepuje podczas strzelania :-)
A to Belotka takie artefakty po sobie pozostawia :-)
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1441
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: LongTom »

Co prawda z S&B nie strzelałem z mojego S-RAKA,
ale z P-64 już tak. Nowa produkcja, granatowe spłonki (nietoksyczne?). Mój P-64 pierwszy raz zaczął się ciąć.
Powód wyszedł po zdjęciu zamka - komora nabojowa i lufa zasyfiona niedopalonym prochem, co zwiększało opory ładowania naboju i wyrzucenia łuski. Są też opiłki mosiądzu.
Moja prywatna ocena - ta nowa ammo jest zdecydowanie gorsza niż stara z opakowań hermetycznych ( :roll: ).
S&B jedynie lepiej wygląda, a łuski nadają się do elaboracji.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
Awatar użytkownika
HANS13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 105
Rejestracja: 01 stycznia 2016, 22:13
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: HANS13 »

Witam,
może ktoś zidentyfikować te bicia na lufie?

Ostatnio zmieniony 12 października 2020, 14:04 przez HANS13, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Frogg
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 11 sierpnia 2020, 11:13
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: Frogg »

Czy poważnym problemem w Raku jest konieczność przesunięcia odrobinę zamka w tył, pomimo blokady bezpiecznikiem w celu przekręcenia lufy do rozebrania broni? Jeśli tak to jak rozwiązać ten problem?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: LARPAK »

Pytanie czy blokujesz bezpiecznik na odsuniętym zamku, który złapie za zaczep czy ustalasz jedną ryskę pomiędzy dwoma ryskami i wtedy zabezpieczasz?

Czasami trzeba lufę lekko pchnąć do tyłu, aby można było ją przekręcić.
Frogg
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 11 sierpnia 2020, 11:13
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: Frogg »

@LARPAK blokuję gdy ryska jest pomiędzy dwoma ryskami. Cofanie lufy lufy nie działa. Dopiero cofnięcie dalsze cofnięcie zamka o 1mm i trzymanie go na blokadzie, pozwala przekręcić lufę
Awatar użytkownika
Severin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 558
Rejestracja: 25 sierpnia 2010, 00:01
Tematy: 43
Lokalizacja: Knurów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: Severin »

Na Bombatyka pojawiły się nowe części. Zaintrygował mnie chwyt przedni z donitowanym zaczepem

https://bombatyka.com/chwyt-przedni-do- ... -1062.html

O co kaman ? - do zaczepienia o co to służyło? pas na spodniach przy noszeniu na smyczy ?
Różne takie co dają radość :)
andrev
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 12 stycznia 2014, 20:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: andrev »

LARPAK pisze: 11 sierpnia 2020, 17:18 Czasami trzeba lufę lekko pchnąć do tyłu, aby można było ją przekręcić.
U mnie dokładnie tak jest, czasem muszę wcisnąć lekko (do pół milimetra, aż się zastanawiam czy coś się wcisnęło) lufę i wtedy bez wysiłku lekko palcem przekręcam.
Natomiast niezależnie od wciskania zawsze bez problemu da się ją przekręcić „wyciorem” (który de facto jest multitoolem do raka) a dokładniej tą częścią z ząbkami do przekręcania lufy
Awatar użytkownika
Severin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 558
Rejestracja: 25 sierpnia 2010, 00:01
Tematy: 43
Lokalizacja: Knurów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: Severin »

Wychodzi na to, że trafiły do nas Raki wyprodukowane u majfrendów.
W artykule, który ukazał się w "Strzał" numer 6/2005, na stronie 27, prawa kolumna góra - jest opis - "Chiński Rak został ponadto wyposażony w drugi (przedni) zaczep do pasa nośnego..."

Zamontowanie tego chwytu w naszym krajowym Raku jest nie możliwe bez wprowadzenia w chwycie przeróbek, a na dodatek, nie byłoby możliwe używanie oryginalnej składanej kolby - trzeba by przyciąć prowadnice.
Przygotowuje zdjęcia do okazania ;) zapraszam już niedługo w zabawę "znajdź równicę" :)
Różne takie co dają radość :)
SEPPUKU123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 01 sierpnia 2015, 12:13
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: SEPPUKU123 »

Jeśli mogę dodać coś od siebie to po kupnie przy pierwszej wizycie na strzelnicy okazało się że w trakcie strzelania wypada magazynek (zgodny numerycznie). Faktycznie kiedy się pociągnęło za denko magazynka, to ten wypadał. Po rozebraniu okazało się, że występ magazynka nie mieści się w "okienku" w chwycie i dlatego czepik nie dociska poprawnie magazynka. Delikatne wyszlifowanie górnej części "okienka" załatwiło sprawę :-D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”