Odkładanie poprawek, pyta zielony

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

jantes
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 01 grudnia 2019, 13:14
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Odkładanie poprawek, pyta zielony

Post autor: jantes »

@Przemek52o Mogę podać ci wzór ale tylko w przypadku całkowitego pominięcia wpływu ośrodka w którym porusza się pocisk bo uwzględnienie ośrodka wymaga danych których nie znam i bardzo skomplikowanych obliczeń.
Jeśli więc przyjmiemy że pocisk leci w próżni to potrzebny jest ci wzór na drogę w ruchu jednostajnie przyśpieszonym: https://nauka.money.pl/wzor-na-droge-w- ... m-w586264/
Czas lotu pocisku wyliczysz ze wzoru na prędkość po podstawieniu zakładanego dystansu (1400m) i prędkości początkowej pocisku. Po obliczeniach dostaniesz opad pocisku na 1400m.
Obliczasz jeszcze opad pocisku na 100 metach, odejmujesz go od opadu na 1400m i otrzymujesz opad na dystansie 100-1400m. Tak otrzymany wynik przeliczasz na kliki, zakładam że to nie sprawia ci żadnego problemu.

Tak jak napisał @SpaceDog w praktyce nastawy z kalkulatora to jedynie przybliżone ustawienia (nigdy do końca nie znamy warunków ośrodka) a dokładne wstrzeliwanie odbywa się na żywo przy pomocy obserwatora.
Ostatnio zmieniony 01 grudnia 2019, 14:23 przez jantes, łącznie zmieniany 1 raz.
m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1106
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odkładanie poprawek, pyta zielony

Post autor: m2c »

Pól roku temu chciałem napisać klona gry "czołgi" a wyszedł kalkulator balistyczny ;) Da się to ogarnąć w excelu ale jakbym miał to liczyć na kartce przed strzałem to cel by dawno uciekł (albo umarł ze starości) :P Myślę że trzeba znać opad na pamięć.
Przemek52o
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 30 listopada 2019, 22:16
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Odkładanie poprawek, pyta zielony

Post autor: Przemek52o »

No dobraz, dziękuję w takim razie za wszystkie odpowiedzi bardziej lub mniej trafne względem mojego pytania. Zawsze się nad tym zastanawiałem, a widzę że jednak snajper, który składa się do strzału na 1400m, a za chwilę musi zrobić to w innych warunkach jest bardzo trudne na podobnym lub większym dystansie. Między Bogiem, a prawda zainspirował mnie do poznania całej balistyka netflixowy shooter (gdzie wszystko wyglądało kolorow) to też przeczytałem dwie książki Profesora Ejsmonta, które wiele z Was jak widze znacie.
Teraz już rozumiem że jest to bardziej skomikowane niż proste(mam na myśli odkładanie tego dystansu na "oko" bez korzystania z tabel i kalkulatorów). Nie wspominając opopieraniu tego tonami wystrzelonych pocisków.
Nie mniej jednak z tego miejsca chciałbym podziękować każdemu z osobna, kto wziął czynnu udział w mojej zagwozdce i próbie wyprowadzenia mnie z tego błędu.
past
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 28 sierpnia 2009, 15:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odkładanie poprawek, pyta zielony

Post autor: past »

SpaceDog pisze:Szkoda czasu i prądu.
Możesz z tym zadaniem iść do jakiegoś matematyka czy fizyka - spędzicie sobie miło weekend...
W praktyce (korzystając z pomocy spottera) strzelec ,,wstrzeliwuje się" metodą prób i błędów na konkretnym dystansie - trwa to krócej, niż policzenie bez kalkulatorów balistycznych.
:piwo: :piwo: :piwo: :piwo:

No i uwzględnia to lokalne warunki, które przy odległości 1400m mają kolosalne znaczenie. Ale wracając do matematyki, pewnie da się wyliczyć teoretyczny opad pocisku.

https://www.google.com/search?sxsrf=ACY ... AR6BAgJEAE
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odkładanie poprawek, pyta zielony

Post autor: Mumin_ »

Ultra3000 pisze:No właśnie... To jaki to wzór będzie? :-D
A jaki ma być? Najnormalniej w świecie wzór na spadek swobodny, czyli 0.5*g*t^2. Czas to oczywiście czas lotu pocisku, którego już tak łatwo nie policzymy, bo tu już wchodzą takie rzeczy jak liczba Reynoldsa (która zresztą jest podawana dla kuli a nie zaoblonego stożka), więc prościej po prostu zmierzyć (np. różnicę od strzału do brzęknięcia gongu minus odległość/prędkość dźwięku, bo dźwięk gongu musi jeszcze do nas wrócić).
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 945
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odkładanie poprawek, pyta zielony

Post autor: Ultra3000 »

I wg Ciebie podstawienie tych danych zagwarantuje mi że trafię w cel na odległość np 1400 m? A jak najpierw trafić w gong na dużej odleglosci żeby zmierzyć czas lotu pocisku a później odjąć czas przemieszczania się dźwięku? Metoda prób i błędów? Chyba nie o taki sposób chodziło zadajacemu pytanie...nie trafisz w cel nie znając opadu swojego pocisku na poszczególnych odległościach (tu kłania się dziennik strzelecki) albo chociaż kalkulator oraz ocena warunków atmosferycznych. Nikt nie bawi się we wzory na strzelnicy czy podczas wykonywania misji snajperskiej... Mając do dyspozycji zestaw wzorów albo zetelnie sporządzony dziennik wybieram to drugie.
Ostatnio zmieniony 01 grudnia 2019, 21:14 przez Ultra3000, łącznie zmieniany 1 raz.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odkładanie poprawek, pyta zielony

Post autor: biper »

Sądzę, że nieco pytającemu rozjaśni seria filmików na temat strzelania LR aktualnie produkowana przez Johna Lovella z YT.
Tu link do jednego z nich: - dotyczy dokładnie tego o co pytałeś. Jak w kilku słowach snajper podsumował ocenę wpływu wiatru i odkładania poprawek.. "Lata doświadczenia".

I taka odpowiedź też już padła w tym temacie - doświadczenie.. znajomość swojej broni, amunicji i wielkie doświadczenie.
Każdy by chciał, aby był taki wzór matematyczny, że starczyłoby podstawić parę danych i każdy by trafiał na 1000m w "10".
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odkładanie poprawek, pyta zielony

Post autor: Mumin_ »

Ultra3000 pisze:I wg Ciebie podstawienie tych danych zagwarantuje mi że trafię w cel na odległość np 1400 m? [...] Mając do dyspozycji zestaw wzorów albo zetelnie sporządzony dziennik wybieram to drugie.
Absolutnie się z Tobą zgadzam. Padło pytanie o wzór, to go podałem, nie wypowiadałem się na temat sensowności takiego postępowania :)
Ostatnio zmieniony 01 grudnia 2019, 23:38 przez Mumin_, łącznie zmieniany 1 raz.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Przemek52o
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 30 listopada 2019, 22:16
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Odkładanie poprawek, pyta zielony

Post autor: Przemek52o »

biper pisze:Sądzę, że nieco pytającemu rozjaśni seria filmików na temat strzelania LR aktualnie produkowana przez Johna Lovella z YT.
Dziękuje, za dostarczenie informacji w ten sposób, teraz już wiem o wiele więcej. A sam film będzie uwieńczeniem zdobytych informacji. Tak na dobrą sprawę w głowie miałem wyidealizowaną osobę (jaką snajper może stać się wraz z doświadczeniem) która, zrobi to w mgnieniu oka. Za każdym razem szukałem wyjaśnienia w oparciu o wzory fizyczne i przełożenie to na wartości matematyczne. Może to przez zboczenie zawodowe.
Raz jeszcze dziękuje za tego typu formę pomocy.

Pozdrawiam
Przemysław
Przemek52o
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 30 listopada 2019, 22:16
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Odkładanie poprawek, pyta zielony

Post autor: Przemek52o »

Raz jeszcze dziękuję każdemu z osobna kto przyczynił się w jakimkolwiek stopniu do wyjaśnienia mi mojego błędnego toku myślenia.
Raczej w ramach ciekawostki, nie wiem, które dotychczas zadane pytania mogę sprecyzować i w jaki sposób aby otrzymać jak najbardziej wyczerpujące odpowiedzi.
jeśli macie jakieś złote rady czy inne ważne rzeczy, które tu jeszcze nie padły to moją gorącą prośbą jest abyście zamieścili to tutaj, będę bardzo wdzięczny.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 945
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odkładanie poprawek, pyta zielony

Post autor: Ultra3000 »

Super filmik. Nasuwa się stwierdzenie: "Bez dziennika d..pa zbita" 8-)
PS. Sorry, żeby nie było wulgarnie... "Bez dziennika - lipa..." :-D
Ostatnio zmieniony 02 grudnia 2019, 00:35 przez Ultra3000, łącznie zmieniany 1 raz.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
meiss
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 07 stycznia 2015, 17:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Odkładanie poprawek, pyta zielony

Post autor: meiss »

Przemek52o pisze:Teraz już rozumiem że jest to bardziej skomikowane niż proste(mam na myśli odkładanie tego dystansu na "oko" bez korzystania z tabel i kalkulatorów). Nie wspominając opopieraniu tego tonami wystrzelonych pocisków.
Dodam tylko, że tutaj trochę pomieszałeś dwie wizje. Ogólnie to o co pytasz nie istnieje (albo istnieje tylko teoretycznie), żeby odłożyć poprawkę na oko, trzeba znać wielkość poprawki, którą właśnie z kalkulatora, tabel czy notatnika snajpera bierzemy.
Można ją też obliczyć podawanym w poprzednich postach wzorem, ale będzie to bardzo pracochłonne.
Najbliżej twojej wizji jest strzelanie "po krzyżu", czyli znasz wartość poprawki i odkładasz ją krzyżem celowniczym.
Jest to też szybsza metoda niż kręcenie wieżami i pozwalająca sprawnie ostrzeliwać cele na różnych dystansach.
Ba zdarzają się takie stage na zawodach, gdzie masz 180 sekund i 12-15 sylwetek do trafienia na dystansach 200-600 metrów. Wieżami nie nadążysz.

A jest też jeszcze forma pośrednia. Czyli znając dystans ustawiasz wieżyczki, a potem obserwując splashe robisz poprawki na krzyżu. Tak np. na zawodach się wstrzeliwałem na 1130 metrów. Po pierwszym strzale skorygowałem odległość, drugim poprawkę na wiatr, trzeci trafił w cel.
Ostatnio zmieniony 04 grudnia 2019, 21:57 przez meiss, łącznie zmieniany 2 razy.
Przemek52o
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 30 listopada 2019, 22:16
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Odkładanie poprawek, pyta zielony

Post autor: Przemek52o »

meiss pisze:
Dodam tylko, że tutaj trochę pomieszałeś dwie wizje. Ogólnie to o co pytasz nie istnieje (albo istnieje tylko teoretycznie), żeby odłożyć poprawkę na oko, trzeba znać wielkość poprawki, którą właśnie z kalkulatora, tabel czy notatnika snajpera bierzemy.
Wybacz, to była moja przedostatnia pomyłka :one:
Dzięki za sprostowanie. :piwo:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”