książeczka posiadacza broni

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: książeczka posiadacza broni

Post autor: LARPAK »

Nie mogę znaleźć tego rozporządzenia, ale za jedną legitymację nie zapłaciłem, a za kolejną zapłaciłem bo już się domagali potwierdzenia opłaty.
Z tego co pamiętam to z rozporządzenia wynika, że kolejna legitymacja powinna zostać opłacona.
Jednakże to było już jakiś czas temu, ale zostały mi tylko dwa lub jedno miejsce w obecnej legitymacji więc pewnie niebawem będę zgłębiał ten temat na bieżąco.

EDYTA:
literówka.
Ostatnio zmieniony 10 października 2019, 17:28 przez LARPAK, łącznie zmieniany 1 raz.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1437
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: książeczka posiadacza broni

Post autor: LongTom »

Larpak,
w ŻW każą płacić za książeczki?
Ja mam już pięć i za żadna nie zapłaciłem.
Ale to w policyjnym WPA.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: książeczka posiadacza broni

Post autor: KG92RS »

LARPAK pisze:Nie mogę znaleźć tego rozporządzenia, ale za jedną legitymację nie zapłaciłem, a za kolejną zapłaciłem bo już się domagali potwierdzenia opłaty.
No to w WPA KSP najwyraźniej nie znają tego rozporządzenia (może dotyczy tylko ŻW?), bo za żadną z moich legitymacji nie zapłaciłem ani grosza (a kilka ich już mam). O wyrobienie jednej wnosiłem, jak jeszcze miałem jedno miejsce w poprzedniej -> w podaniu napisałem, że planuję zakupy, to jedno miejsce nie wystarczy i wygodniej byłoby, gdyby legitymacja byłą gotowa. Była gotowa... A w WPA nie domagali się żadnych opłat.
Ostatnio zmieniony 10 października 2019, 17:44 przez KG92RS, łącznie zmieniany 1 raz.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: książeczka posiadacza broni

Post autor: LARPAK »

Poszukajcie tego rozporządzenia o opłatach - jest tam opłata za pozwolenie na broń, legitymację itd. - niestety nie mogę tego znaleźć, ale z niego jak pamiętam wynikało iż za legitymację trzeba zapłacić.
Za jedną zapłaciłem z tego co pamiętam, a za pozostałe już nie.
Maras
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 14 sierpnia 2007, 17:13
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: książeczka posiadacza broni

Post autor: Maras »

Z tego co ja się dowiedziałem to nie płaci się za kolejna książeczkę gdy ma się pozwolenie na 11 i więcej sztuk. Gdy ma się do 10sz i zapełni się wszystkie miejsca - kolejna jest płatna.
yamnick
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 110
Rejestracja: 11 lutego 2018, 19:22
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: książeczka posiadacza broni

Post autor: yamnick »

Niedawno odebrałem drugą książeczkę (pierwsza się zapełniła zaskakująco szybko) i nic nie płaciłem. Do tego po rejestracji 10-tej sztuki samo WPA zadzwoniło z informacją żebym przy następnym zakupie miał ze sobą zdjęcie to od razu wkleją, wpiszą i podstemplują.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: książeczka posiadacza broni

Post autor: kuras999 »

W Poznaniu dostajesz osobne książeczki do osobnych rodzajów pozwolenia za darmo tak przynajmniej było jakiś czas temu
mr123456
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 09 września 2019, 21:07
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Blokada Giełdy

Re: książeczka posiadacza broni

Post autor: mr123456 »

LARPAK pisze:Poszukajcie tego rozporządzenia o opłatach - jest tam opłata za pozwolenie na broń, legitymację itd. - niestety nie mogę tego znaleźć, ale z niego jak pamiętam wynikało iż za legitymację trzeba zapłacić.
Za jedną zapłaciłem z tego co pamiętam, a za pozostałe już nie.
Kwestia opłaty od wniosku o pozwolenie na broń jest w Ustawie o opłacie skarbowej - a ściślej w załączniku - część III poz. 12:
12. Pozwolenie na broń (świadectwo broni) udzielane:
1) osobie fizycznej 242 zł
2) osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej: 1193 zł

Akt prawny dostępny jest na stronie Sejmu: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0062251635

W tym załączniku jest jeszcze w części II opłata za:
12. Kartę rejestracyjną broni pneumatycznej lub broni pozbawionej na stałe cech użytkowych - 82 zł
13. Europejska Karta Broni Palnej 105 zł
Co do opłaty za legitymację to ustawa nic nie stanowi, ale może w przypadku zgubienia/zniszczenia albo konieczności wydania nowej (np. z tego względu, że wyczerpały się pola) niektóre WPA pobierają 17 zł kierując się tym, że są to "pozostałe zaświadczenia" - czyli część II załącznika poz. 21.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1437
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: książeczka posiadacza broni

Post autor: LongTom »

Legitymacja posiadacza broni nie jest żadnym (pozostałym) zaświadczeniem.
Ostatnio zmieniony 10 października 2019, 21:47 przez LongTom, łącznie zmieniany 1 raz.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
Awatar użytkownika
Toost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1428
Rejestracja: 09 sierpnia 2008, 08:00
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: książeczka posiadacza broni

Post autor: Toost »

KG92RS pisze: No to w WPA KSP najwyraźniej nie znają tego rozporządzenia (może dotyczy tylko ŻW?), bo za żadną z moich legitymacji nie zapłaciłem ani grosza (a kilka ich już mam). O wyrobienie jednej wnosiłem, jak jeszcze miałem jedno miejsce w poprzedniej -> w podaniu napisałem, że planuję zakupy, to jedno miejsce nie wystarczy i wygodniej byłoby, gdyby legitymacja byłą gotowa. Była gotowa... A w WPA nie domagali się żadnych opłat.
No to ja byłem mniej wylewny. Rejestrując 10ta sztukę zostawiłem papier o prośbą o promesy dodając zdanie o treści "Jednocześnie, w związku z zapełnieniem posiadanej obecnie legitymacji posiadacza broni proszę o wystawienie kolejnej legitymacji posiadacza broni." Dołożyłem fotkę
Jak poszedłem za miesiąc rejestrować 11tą do książka czekała.
pozdrawiam Tomek
36, 9x19, 22LR, 6.5x55SE, 45ACP, 38Spec, 223Rem, 308Win, 44Mag, 12/76, 357Mag, 7.62x39, 9x18, 7.62x25
salve76
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 317
Rejestracja: 30 stycznia 2015, 09:02
Tematy: 8
Lokalizacja: okolice Gdańska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: książeczka posiadacza broni

Post autor: salve76 »

W moim przypadku (jaki i paru znajomych z okolicznych JW), za wydanie kolejnej legitymacji OŻW nie żądała żadnej opłaty.
Ostatnio zmieniony 11 października 2019, 07:54 przez salve76, łącznie zmieniany 1 raz.
mr123456
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 09 września 2019, 21:07
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Blokada Giełdy

Re: książeczka posiadacza broni

Post autor: mr123456 »

LongTom pisze:Legitymacja posiadacza broni nie jest żadnym (pozostałym) zaświadczeniem.
Skąd taki wniosek?? Wiem, że to słabe logicznie, ale pod względem prawnym to chyba jednak legitymacja to jest "zaświadczenie" :)
Pozwól, że zacytuję fragment komentarza do Ustawy o Broni i Amunicji (Sebastian Maj - Komentarz do art. 31 Ustawy o Broni i Amunicji, Wydawnictwo LexisNexis 2010):

Pierwsza legitymacja posiadacza broni wydawana jest „w cenie” pozwolenia na broń. Wydanie duplikatu legitymacji posiadacza broni było przedmiotem rozważań sprawujących organów nadzór w Policji nad problematyką broni. Wynika z nich, że legitymacja posiadacza broni nie stanowi zezwolenia ani przyrzeczenia wydania zezwolenia, ale zaświadczenie urzędowo potwierdzające określone fakty lub stan prawny, którego wymaga przepis prawa (art. 217 § 2 pkt 1 k.p.a.). W przypadku wydania - na wniosek dotychczasowego posiadacza - nowej legitymacji posiadacza broni (np. z uwagi na zniszczenie w stopniu powodującym jej nieczytelność), czynność taka podlega, na podstawie ust. 21 części II załącznika do ustawy o opłacie skarbowej, opłacie w wysokości 17 zł. Zdaniem Biura Prawnego KGP używanie wyrazu „duplikat” w doniesieniu do legitymacji posiadacza broni budzi poważne wątpliwości prawne. Z powyższych względów, bardziej prawidłowe wydaje się używanie w omawianej sytuacji zwrotu „wydanie nowej legitymacji posiadacza broni” niż zwrotu „wydanie duplikatu legitymacji posiadacza broni” (pismo I NS-1960/1889/09/AR z Wydziału Nadzoru nad SUFO KGP z 1 czerwca 2009 r.).

Różne mogą być praktyki i interpretacje przepisów, ale komentator przedstawił taki pogląd i wydaje mi się, że coś w tym jest...
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1437
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: książeczka posiadacza broni

Post autor: LongTom »

Idąc tym tokiem myślenia cytowanego komentatora dowód osobisty jest zaświadczeniem potwierdzającym tożsamość???
Chyba nie bo co najwyżej jest dokumentem poświadczającym tożsamość.

Zaświadczenie to zaświadczenie, ma zazwyczaj w nagłówku napis "zaświadczenie", lub w treści "zaświadcza się, że (...)"

Jakby ustawodawca chciał, żeby legitymacja posiadacza broni była zaświadczeniem to by je nazwał np. "zaświadczeniem posiadania broni".


Tak przy okazji, jeden taki komentator chyba w 2013 r. napisał, że noszeniem broni jest każde przemieszczanie broni, i powołał się na jakiś stary wyrok sądu. Oczywiście nie zwrócił uwagi na definicję w ustawie, która poawiła się długo po tym wyroku, a parę lat przed wydaniem jego "komentarza".

Przykładowa tabela opłat w WPA KWP w Bydgoszczy
http://bip.bydgoszcz.kwp.policja.gov.pl ... owych.html
Za wydanie legitymacji posiadacza broni płaci się W PRZYPADKU JEJ ZNISZCZENIA LUB UTRATY
Ostatnio zmieniony 11 października 2019, 09:22 przez LongTom, łącznie zmieniany 2 razy.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
mr123456
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 09 września 2019, 21:07
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Blokada Giełdy

Re: książeczka posiadacza broni

Post autor: mr123456 »

LongTom pisze:Idąc tym tokiem myślenia cytowanego komentatora dowód osobisty jest zaświadczeniem potwierdzającym tożsamość???
Chyba nie bo co najwyżej jest dokumentem poświadczającym tożsamość.

Zaświadczenie to zaświadczenie, ma zazwyczaj w nagłówku napis "zaświadczenie", lub w treści "zaświadcza się, że (...)"

Jakby ustawodawca chciał, żeby legitymacja posiadacza broni była zaświadczeniem to by je nazwał np. "zaświadczeniem posiadania broni".


Tak przy okazji, jeden taki komentator chyba w 2013 r. napisał, że noszeniem broni jest każde przemieszczanie broni, i powołał się na jakiś stary wyrok sądu. Oczywiście nie zwrócił uwagi na definicję w ustawie, która poawiła się długo po tym wyroku, a parę lat przed wydaniem jego "komentarza".

Przykładowa tabela opłat w WPA KWP w Bydgoszczy
http://bip.bydgoszcz.kwp.policja.gov.pl ... owych.html
Za wydanie legitymacji posiadacza broni płaci się W PRZYPADKU JEJ ZNISZCZENIA LUB UTRATY

Dokładnie tak - ale co do dowodu osobistego mamy odrębną ustawę, która mówi, że: "Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...)" - co do legitymacji posiadacza nie ma takiego bezpośredniego przepisu.

Z autorami komentarzy to zawsze jest tak, że trzeba ich stanowisko czytać posługując się filtrem rozsądku i raczej traktować jako wskazanie kierunku, a nie celu...
mr123456
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 09 września 2019, 21:07
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Blokada Giełdy

Re: książeczka posiadacza broni

Post autor: mr123456 »

LongTom pisze:Idąc tym tokiem myślenia cytowanego komentatora dowód osobisty jest zaświadczeniem potwierdzającym tożsamość???
Chyba nie bo co najwyżej jest dokumentem poświadczającym tożsamość.

Zaświadczenie to zaświadczenie, ma zazwyczaj w nagłówku napis "zaświadczenie", lub w treści "zaświadcza się, że (...)"

Jakby ustawodawca chciał, żeby legitymacja posiadacza broni była zaświadczeniem to by je nazwał np. "zaświadczeniem posiadania broni".


Tak przy okazji, jeden taki komentator chyba w 2013 r. napisał, że noszeniem broni jest każde przemieszczanie broni, i powołał się na jakiś stary wyrok sądu. Oczywiście nie zwrócił uwagi na definicję w ustawie, która poawiła się długo po tym wyroku, a parę lat przed wydaniem jego "komentarza".

Dokładnie tak - ale co do dowodu osobistego mamy odrębną ustawę, która mówi, że: "Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...)" - co do legitymacji posiadacza nie ma takiego bezpośredniego przepisu.

Z autorami komentarzy to zawsze jest tak, że trzeba ich stanowisko czytać posługując się filtrem rozsądku i raczej traktować jako wskazanie kierunku, a nie celu...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”