Beretta BM59 - opinie?

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: LARPAK »

@LongTom:
jesteś pewien co do wszystkiego co napisałeś?
Na licencji był produkowany? Owej licencji to nie otrzymaliśmy tak samo jak i planów przeliczonych na system metryczny, zrobiliśmy to sami.
Nasz rkm wz. 28 miał pewne zmiany względem oryginału - polecam m.in. Forgotten Weapons, gdzie jest kilka ciekawostek:


Z tego co kojarzę, gdzieś przeczytałem, że Włosi chcieli M14, ale nie mogli ich nabyć więc doszło do tego, że przerabiali właśnie M1 Garand na wersję zasilaną z magazynków pudełkowych. Niestety nie wiem, gdzie o tym czytałem lub słyszałem.
Dla mnie to nie jest coś "skundlonego" a zwykła modyfikacja tak samo jak Tantal ze swoją serią trzy strzałową to przeróbka kbk AKMS wz. 80, w którym testowano właśnie taki mechanizm spustowo-uderzeniowy, a Beryl to skundlony Tantal - nie, to zwykłe modyfikacje.
Awatar użytkownika
Gash
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 05 czerwca 2016, 19:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: Gash »

LongTom pisze: Jednak w tym samym czasie gdy przerabiano/ produkowano BM59 cały blok wschodni klepał AK/AKM, a w USA zaczęła się era Ar15.
Jak można pomieszać dwa różne systemy walutowe...?
Jak można pomieszać nabój pośredni z karabinowym?
Jak cały blok wschodni klepał AK/AKM, a USA klepało AR-15/M16 to nadal było i jest! używane M14.
Słaby argument przeciwko BM59. :)
kaflon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 12 lipca 2016, 10:10
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: kaflon »

W przypadku wprowadzania naboju pośredniego w NATO wszystko rozchodziło się o kasę. Nikt nie chciał wprowadzać kolejnego naboju kilka lat po tym jak USA narzuciło wszystkim nabój 308 (przy okazji kończąc obiecujące projekty brytyjskie - karabinu EM-2 i naboju do niego ) oraz mieli gotowe, nowoczesne i sprawdzone w kolonialnych wojnach kontrukcje strzeleckie (FN FAL , G3). Nie te budżety wojskowe ( przypominam że w tym czasie kraje Europy Zachodniej jeszcze się odbudowywały po wojnie i toczyły wojny w byłych koloniach) i są ważniejsze w wojsku rzeczy niż broń strzelecka ( w tamtym czasie wprowadzano nowe samoloty odrzutowe, czołgi it.). Dopiero w latach 80-ych mogli sobie na to pozwolić bogatsi (Francja, Wlk. Brytania). Niemcy, Skandynawowie dopiero w latach 90-ych przeszli na nabój pośredni, Turcja nie zamierza zaś tego wogóle robić ( pół milionowa armia, na pewno nie będąca armią zacofaną technicznie) ich nowy karabin MPT-76 jest na 308. Zatem wprowadzenie broni na nabój pośredni nie oznacza od razu nowoczesności danej armii. A przykład konfliktu w Afganistanie pokazał że na broń indywidualną zasilaną mocnym nabojem karabinowym ciągle jest miejsce, wszystko zależy od uwarunkowań taktycznych i terenowych.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1442
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: LongTom »

LARPAK pisze:@LongTom:
jesteś pewien co do wszystkiego co napisałeś?
Na licencji był produkowany? Owej licencji to nie otrzymaliśmy tak samo jak i planów przeliczonych na system metryczny, zrobiliśmy to sami.
Nasz rkm wz. 28 miał pewne zmiany względem oryginału - polecam m.in. Forgotten Weapons, gdzie jest kilka ciekawostek:
Czy licencja była czy nie to już problem prawny między Coltem (USA) a FN (Belgia). Plany otrzymaliśmy, ale z błędami, wymiarowanie zostało poprawione w Polsce na podstawie przeliczeń i pomiarów jednego z 10 tys zakupionych egzemplarzy. Polecam tomik WLU.
Wobec jakiego oryginału były zmiany? Dla Polski w FN wyprodukowano broń wg. naszej specyfikacji i produkowana była dalej w Polsce w takiej postaci (z nieistotnymi zmianami np. kształt kolby).
Autor filmiku omawia różnice wobec BAR używanego w USA. Wersja dla Polski została skonstruowana na podstawie poprawionej wersji (MONITOR - też jest filmik na forgetten), która nie została przyjęta na uzbrojenie sił zbrojnych USA (główne różnice jak między DP a DPM).
Gash pisze:
LongTom pisze: Jednak w tym samym czasie gdy przerabiano/ produkowano BM59 cały blok wschodni klepał AK/AKM, a w USA zaczęła się era Ar15.
Jak można pomieszać dwa różne systemy walutowe...?
Jak można pomieszać nabój pośredni z karabinowym?
Jak cały blok wschodni klepał AK/AKM, a USA klepało AR-15/M16 to nadal było i jest! używane M14.
Słaby argument przeciwko BM59. :)


Gdyby Włosi nie przerobili swoich Garandów na BM59 to mogliby je teraz zyskowniej sprzedawać.
Cena słabego Garanda na naszym rynku to ponad 5 tys., a dobrej BM-ki ok. 3 tys.
Kolekcjonersko Garand to ikona DWS i wojny koreańskiej. BM-ka to ikona???
;laughing:
Ostatnio zmieniony 09 października 2019, 08:09 przez LongTom, łącznie zmieniany 2 razy.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: LARPAK »

@LongTom:
czyli jednak jest to bardziej kopia/klon Monitora i nazywana BAR'em.
Z licencją to też wyszło dość dziwnie jednak bo nie Amerykanie nam ją sprzedali tylko Belgowie, którzy nie mieli do tego prawa. Amerykanie aby nie było skandalu zezwolili nam na produkcję, ale inżynierię wsteczną w większości jak nie w całości zrobiliśmy sami.

Czyli nasz wz. 28 zwany BAR'em jest amerykańskim Monitorem, który jest zmodernizowanym BAR'em, który w Polsce został nieco zmodernizowwnh i określony BAR'em współcześnie.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1442
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: LongTom »

Larpak,
Monitor jest zmodernizowanym lub przekonstruowanym BAR-em (wz. 1918).
Wz. 28 nie jest BAR-em.
Modernizacji BAR-a dokonał producent - Colt.
Prototypowe rkm-y oznaczone później jako wz. 28 -wyprodukował Colt.
10 tys. sztuk wz. 28 dla Polski wyprodukował autoryzowany przedstawiciel Colta (Browninga?) na Europę - belgijski FN.
Zapłaciliśmy za licencję, a jak sam napisałeś Colt nie robił (nam) z tego problemu.
Na podstawie poprawionej (głównie wymiary) oryginalnej dokumentacji podjęto w Polsce licencyjną produkcję kopii broni produkowanej w FN dla Polski oznaczonej jako rkm wz.28. Zachowana została pełna wymienność części pomiędzy bronią produkcji belgijskiej i polskiej.


Podobnie, żeby choć trochę trzymać się tematu
Włosi uzyskali od USA licencję na produkcje M1 Garand. Produkowali go najpierw w oryginalnym kalibrze 30-06 a następnie zmodyfikowane do naboi 308. Widywałem i strzelałem z takich makaroni-garandów i oprócz napisów nie widziałem różnicy z amerykańskimi oryginałami.
Następnie włosi z kultowego garanda zrobili BM59, który jest głównym przedmiotem tematu.
Zastosowali wymienny magazynek pudełkowy, skrócili lufę, zastosowali urządzenie wylotowe do wystrzeliwania granatów nasadkowych, dodali dwójnóg i jeszcze parę szczegółów. Ammo jak wspomniałem wyżej zmienili już wcześniej.
Ostatnio zmieniony 09 października 2019, 11:46 przez LongTom, łącznie zmieniany 1 raz.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
PJU
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 848
Rejestracja: 14 września 2005, 10:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraina mlekiem i miodem płynąca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: PJU »

Dobra, zejdźcie z tego Bara/Monitora/wz28. :-D

Warto brać BM59 - dla zabawy, rekreacyjnego postrzelania, może na większe odległości?? Jak z częściami zamiennymi?
Robił ktoś test na skupienie?
Pozdrawiam
Piotrek
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: krzychu22lr »

Gash pisze:Jeśli ktoś szuka karabinu "w stylu" to ok. Jeszcze wiele można zaproponować.
Natomiast jeśli ktoś szuka karabinu, po prostu konkretnego karabinu, bez "stylów" z nalotem made in china, to już inna sprawa. :)
Tylko, że jak jesteś tak bardzo wybredny, to M14-ki nie kupisz żadnej. Amerykanie swojej wycofanej z wojska broni na rynek cywilny nie wypuszczają, tylko złomują. Wszystkie M14 w użyciu innych państw pochodzą z różnych programów pomocowych i podlegają amerykańskim przepisom. Pozostają więc komercyjne klony, spośród których Norinco jest najbardziej sensowną propozycją. Rynek wygląda obecnie tak:

1. Norinco M305, technologia produkcji zgodna z oryginałem (kuta komora zamkowa), atrakcyjna cena
2. SAI M1A, z zaporową ceną i komorą zamkową odlewaną dla zmniejszenia kosztów produkcji
3. LDT M14, rzadko dostępny, z ceną różnie, niejasne pochodzenie i jakość części (legendy typu amerykańska broń zdobyta przez Wietnamczyków, albo składak z części Norinco)

I tyle. Wszystko inne, w tym BM 59, już M14 nie jest. Do tego, jak piszą użytkownicy w tym wątku, włoskie karabiny mają lufy w kiepskim stanie. Jeśli ktoś jest napalony konkretnie na Berettę, to przeboleje ten fakt. Ale jeśli chce postrzelać z czegoś co wygląda jak ten drewniany karabin Jankesów w Wietnamie, to BM 59 może przynieść więcej zawodu niż radości.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
erwinrommel44
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 74
Rejestracja: 26 listopada 2015, 21:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: erwinrommel44 »

Chyba jednak juz sie wyleczyłem z BM59 :-/
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1442
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: LongTom »

Jakbyś chciał coś w 7,62x39 (nie musisz zapełniać szafy inną ammo) to jest coś takiego
https://gunservis.pl/cz-vz-5257-kal-7-6 ... -2041.html
Chyba najcelniejsza broń (z tych "drewnianych") na ten nabój.
Z platformą AK ma wspólny tylko nabój.
Miałem i mogę polecić.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
erwinrommel44
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 74
Rejestracja: 26 listopada 2015, 21:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: erwinrommel44 »

Ja tam zawsze słyszałem ze to SKS jest najcelnieszy na ten nabój 7.62x39 :shock:
Awatar użytkownika
Gash
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 05 czerwca 2016, 19:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: Gash »

erwinrommel44 pisze:Chyba jednak juz sie wyleczyłem z BM59 :-/
Hahah Twoja strata! :D
W sumie to jest ciekawa konstrukcja... zachowania.
Podjąć decyzję na podstawie opinii osób, które konkretnego karabinu nie mają tylko powielają, co zasłyszały. ;)
erwinrommel44
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 74
Rejestracja: 26 listopada 2015, 21:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: erwinrommel44 »

Gash pisze:
erwinrommel44 pisze:Chyba jednak juz sie wyleczyłem z BM59 :-/
Hahah Twoja strata! :D
W sumie to jest ciekawa konstrukcja... zachowania.
Podjąć decyzję na podstawie opinii osób, które konkretnego karabinu nie mają tylko powielają, co zasłyszały. ;)
Czemu smiejesz sie ze mnie. Nie mam uber doswiadczenia ani zasobnego portfela by nonszalancko kupowac bron. Jak sie na cos zdecyduje to musi byc to przemyslane. Zazwyczaj staram sie słuchac ludzi z wiekszym doswiadczeniem lub wiedzą. :cry:
Awatar użytkownika
pajak2444
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 29 stycznia 2018, 08:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: pajak2444 »

Ja cały czas choruję na bm-59, ale promocje u Leśnego Dziadka na inne karabiny odwlekają berette w czasie.
Plan jest by stworzyć kolekcję półautomatów w .308.

Na Podkarpaciu mają bm-59 w okolicach 2200zl. I gdyby to nie było pół Polski to już by stała w szafie, a tak to do Barda mam ledwo 100km, a jeszcze Marcin po drodze mija Wrocław, więc portfel wiecznie pusty.
Kontra5
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 20 września 2015, 09:20
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: Kontra5 »

To ja dorzucę coś od siebie.
Mam BM59 kupioną w Jankach około 4 lata temu i jest to wspaniały, prawilny, pachnący historią karabin. Jest bardzo celna i strzelam z niej do poperów na Maryninie na 300m oraz 500m (na krótszy dystans szkoda kasy). Ponieważ nie znalazłem oryginalnej opcji na montaż i optykę to zakupiłem na Brownellsie https://www.brownells.pl/epages/Polska. ... ctID=61469 oraz w jakimś sklepie ASG https://www.leapers.com/index.php?act=p ... _1343_1345 i jest mega zabawa. Dodam że kilkoro znajomych również kupiło BM59 i strzelają bez optyki na takie dystanse. Mam nawet oryginalny pasek + bagnet + ekstra magazynek i jestem gotowy na atak zombie;). A tak trochę poważniej to podobno jakieś 1,5 roku temu pojawiła się większa partia tych karabinów na naszym rynku z jednej dostawy, ceny poszły w dół ale znalazły się w niej różnej jakości sztuki. Dla tych co się wahają proponuję przestać się mazać i przed zakupem obejrzeć lufę i tyle. Reszta musi działać. Polecam oburącz!
Ostatnio zmieniony 31 października 2019, 09:13 przez Kontra5, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”