Strzelectwo sportowe, a broń palna

Ogólne sprawy organizacyjne strzelców pneumatycznych

Moderatorzy: mrpgxx, Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
GreedyDuck
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 05 września 2019, 11:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Strzelectwo sportowe, a broń palna

Post autor: GreedyDuck »

Cześć!
Mam pytanie odnośnie strzelectwa sportowego, a strzelania z broni palnej. Jako iż od dzieciaka pasjonuję się historią i bronią, w momencie wyodrębnienia skromnego budżetu na wyjście z teorii na rzecz praktyki kupiłem sobie pistolet i karabinek wiatrowy. Z racji ogromnych kosztów na razie broń palna pozostaje dla mnie marzeniem, więc mam swojego Crossmana Vigilante i Walthera Terrusa i postanowiłem spróbować pobawić się w tym zakresie. Zacząłem od wycieczki na lokalną strzelnicę i tam zostałem zapoznany z FWB 300, przy której mój Terrus wypadł jak wypadł. Strzelnica jest częścią klubu i oferuje kursy i szkolenia z zakresu strzelania pneumatycznego sportowego. Zapoznawszy się pobieżnie z tematem, zauważyłem że strzelectwo sportowe pneumatyczne różni się od strzelania z broni palnej - m.in. dostosowaniem się pod strzelanie z broni bez odrzutu. Pistolety w ogóle wyglądają kosmicznie i średnio mi się podobają. Ceny sprzętu też są z kosmosu i niewiele się różnią od prawdziwej broni. Póki co nabawiłem się nieco frustracji ze względu na klasę swoich nabytków. O ile po Crossmanie się cudów nie spodziewałem, tak co do Terrusa miałem większe nadzieje. Prowadzący powiedział, że tak czy siak ze sprężyny się nie da precyzyjnie strzelać.

To teraz moje pytanie: jak strzelectwo sportowe pneumatyczne przekłada się pod względem umiejętności na obsługę broni palnej? Czy z karabinków sportowych można się później łatwo przerzucić na karabiny prawdziwe i korzystać z tych umiejętności?

Głównie chodzi mi o to na co się nastawiać i czy planować zakup jakiegoś drogiego PCP. Jeśli strzelectwo pneumatyczne miało by być sportową odskocznią, która nie ma dużo wspólnego z bronią palną to chyba wolę wrócić do dalece tańszego judo. ^^

tl;dr Chciałbym się nauczyć strzelać z broni palnej po taniości, więc czy wywalanie kasy na sportowe strzelectwo pneumatyczne ma sens? Wiem tylko, że łatwiej pozwolenie wyrobić jak się ma licencję sportową.
Co mi się podoba. Słyszałem jednak, że postawa się różni i nie pozwala ogarniać odrzutu i nie wiem czy nie uczy złych nawyków.
Ostatnio zmieniony 05 października 2019, 10:50 przez GreedyDuck, łącznie zmieniany 2 razy.
Walther LG 210 / FWB 65 / FWB 150 // Walther Terrus / Beeman P-17 // Crossman Vigilante.
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelectwo sportowe, a broń palna

Post autor: MarcinD »

Kolego, zrobienie pozwolenia sportowego finansowo oscyluje gdzies w okolicach zrobienia prawka, a koszta sprzetu sa zblizone do kosztow wiatrowek. Mozna kupic sporo broni ponizej tysiaca zlotych. Koszta amunicji to juz wiekszy problem, ale na poczatek mozna strzelac z niemal bezodrzutowego .22lr, a tu koszt 500 pestek to jakies 200 zlotych. Dodatkowym kosztem jest oczywiscie stzrelnica, ale ta z wlasna bronia, pozwoleniem i pestkami potrafi sie zmiescic w 20 zl za godzine jak dobrze poszukasz. Nie jest zatem tak bardzo drogo... choc oczywoscie nie wiem jako masz budzet. Niemniej da sie to ogarnac bez glodowa ia:)
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Awatar użytkownika
GreedyDuck
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 05 września 2019, 11:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelectwo sportowe, a broń palna

Post autor: GreedyDuck »

Czytałem to i owo odnośnie kosztorysu. Problem w tym że się robi kilka tysięcy z całego zestawu, a potem drenaż opłat amunicyjno-strzelnicowych. A mój samochód ma 18 lat i dziurawe podwozie. x] Mówię tu o naprawdę bieda-budżecie, bo mam dużo innych, ważnych wydatków. Póki co mam swoje wiatrówki i chciałem się zamknąć w 100zł miesięcznie przy strzelaniu dwa razy w tygodniu. Z wiatrówką da się to zrobić, ale jeśli strzelanie wiatrówkowo-sportowe się bardzo rozmija ze strzelaniem palnym to wolę dać sobie spokój i znaleźć inny sport, a w międzyczasie kupić czarnoprochowca i jeździć na strzelnicę od święta. :P
Walther LG 210 / FWB 65 / FWB 150 // Walther Terrus / Beeman P-17 // Crossman Vigilante.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1949
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelectwo sportowe, a broń palna

Post autor: Dexter »

Jesli chodzi o konkurencje dokladne to bardzo duzo nauczysz sie na pneumatyku co bedzie mialo bezposredni wplyw na strzelanie dokladne z broni palnej. W strzelaniu dokladnym czy to pneumatyk czy palna- technika strzelania jest w sumie ta sama. Jedynie obsluga broni jest inna i dystans :).
Minor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 16 sierpnia 2017, 00:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelectwo sportowe, a broń palna

Post autor: Minor »

Ja zacząłem od broni palnej i to od dynamicznych strzelań praktycznie po zrobieniu patentu i zobaczyłem po czasie braki w zakresie precyzji. I dlatego strzelam od jakiegoś czasu dodatkowo pneumatykiem głównie dlatego że mogę to robić w domu w dogodnych dla mnie porach. Efekty są widoczne zarowno w pistolecie sportowym jak i w pistolecie centralnego zapłonu oraz w samych konkurencjach dynamicznych.

Wyciągnij wnioski będziesz znał moja odpowiedź na Twoje pytanie na bazie mojej historii.
Marek Mikszan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 106
Rejestracja: 14 marca 2019, 08:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Racibórz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelectwo sportowe, a broń palna

Post autor: Marek Mikszan »

Technika strzelania nazwijmy to tarczowgo z broni palnej i pneumatycznej jest taka sama. Dotyczy to karabinu jak i pistoletu. Można się dużo nauczyć za o wiele niższe pieniądze bez korzystania ze strzelnicy.
Duży huk - Beretta 92FS, Beretta 92X Performance, Norinco 1911 A1
Średni huk - MC 12, Colt 1911 22LR
Mały huk - Walther CG 90, Anschutz 9003
Awatar użytkownika
GreedyDuck
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 05 września 2019, 11:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelectwo sportowe, a broń palna

Post autor: GreedyDuck »

Okej, napełniliście moje serce nadzieją. :D Dziękuję bardzo za pomoc!
Walther LG 210 / FWB 65 / FWB 150 // Walther Terrus / Beeman P-17 // Crossman Vigilante.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Strzelectwo sportowe, a broń palna

Post autor: Shooter7 »

Strzelanie z pneumatykow jest najbardziej wymagajacym strzelaniem. Wyrabia prawidlowa technike.

Umiejac strzelac z pneumatyka, bezdiesz potrafil strzelac ze wszystkiego innego.

Mimo tego pokusil bym sie na Twoim miejscu o zakup FWB od 600 do 603 - w zaleznosci od finansow.

:wink:
Seamaster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 322
Rejestracja: 05 listopada 2011, 10:45
Tematy: 10
Lokalizacja: Międzychód
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelectwo sportowe, a broń palna

Post autor: Seamaster »

Ze sprężyny da się precyzyjnie strzelać, można nawet robić to bardzo precyzyjnie, i wprawić wynikami w osłupienie tych co twierdzą że nie.
Krzysztof
Seamaster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 322
Rejestracja: 05 listopada 2011, 10:45
Tematy: 10
Lokalizacja: Międzychód
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelectwo sportowe, a broń palna

Post autor: Seamaster »

Ze sprężyny da się precyzyjnie strzelać, można nawet robić to bardzo precyzyjnie, i wprawić wynikami w osłupienie tych co twierdzą że nie.
Krzysztof
Awatar użytkownika
GreedyDuck
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 05 września 2019, 11:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelectwo sportowe, a broń palna

Post autor: GreedyDuck »

Shooter7 pisze: Mimo tego pokusil bym sie na Twoim miejscu o zakup FWB od 600 do 603 - w zaleznosci od finansow.
Póki co wyczerpałem budżet. Na razie planowałem oddać Terrusa na przegląd zerowy, ew. tuning i korzystać z niego lub FWB 300 na strzelnicy. W przyszłości bardzo chętnie - ile trzeba minimum wydać na jakiś porządny sprzęt na początek? Okolice 2000zł wystarczą?
Walther LG 210 / FWB 65 / FWB 150 // Walther Terrus / Beeman P-17 // Crossman Vigilante.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Strzelectwo sportowe, a broń palna

Post autor: Shooter7 »

Zalezy w jakom stanie ?

Generalnie 600 czy 601 trzeba dac Minimum 300,- € i liczyc sie, ze komplet uszczelek jest do wymiany - ca. 63 €.

Za ca. 350masz z regoly po wymianie uszczelek na nowe.

:wink:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne sprawy organizacyjne - Wiatrówki”