PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
LWfilip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 124
Rejestracja: 18 października 2017, 13:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: LWfilip »

Nie ma chyba nic gorszego jak "rzeźnickie" metody przeróbki w broni czy czymkolwiek co ma być kolekcjonerskie. Nie byłem pewien bo odkupiłem PM jakieś dwa tygodnie temu, ale sprawdziłem i mój egzemplarz pochodzi z jedynego słusznego źródła.
Grzeczni po śmierci idą do nieba. Niegrzeczni idą tam gdzie chcą.
Adam1983
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 231
Rejestracja: 04 października 2017, 22:28
Tematy: 15
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: Adam1983 »

Czy istnieje jakieś bardziej wyczerpujące źródło na temat pm63? Chodzi mi w o to, czym się dokładnie różniły poszczególne jego wersje. Z tego, co rozumiem, istniały trzy. Próbuję znaleźć odpowiedź na pytanie, która z nich była najlepsza. Paradoksalnie, zmiany w konstrukcji broni nie zawsze idą w kierunku poprawy jakości, a nader często w kierunku ograniczenia kosztów. Chciałbym wiedzieć, która z nich była najbardziej niezawodna/ergonomiczna/wytrzymała. Nie interesuje mnie sam walor kolekcjonerski. Np. wiem, że pierwsza wersja miała największą dźwignię zrzutu magazynka,co mi osobiście wydaje się najwygodniejsze do szybkiej zmiany magazynka, ale być może czegoś nie wiem. Podobnie pierwsza wersja miała lufę chromowaną w całości, co też wydaje się fajne. I pytanie drugie - w których latach produkowano które wersję?
Dzięki!
Ostatnio zmieniony 07 września 2019, 23:22 przez Adam1983, łącznie zmieniany 1 raz.
Adam1983
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 231
Rejestracja: 04 października 2017, 22:28
Tematy: 15
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: Adam1983 »

Dzięki, ale w jakich latach produkowana i jakie zmiany w niej zaszły?
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1440
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: LongTom »

Adam1983 pisze:Czy istnieje jakieś bardziej wyczerpujące źródło na temat pm63? Chodzi mi w o to, czym się dokładnie różniły poszczególne jego wersje. Dzięki!
Proszę tu jest dobre źródło
http://www.magnum-x.pl/strzal-2005/strzał-nr-06-2005
:516:
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
Adam1983
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 231
Rejestracja: 04 października 2017, 22:28
Tematy: 15
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: Adam1983 »

Dzięki, popatrzę.
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 989
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: Piotr_JG »

JJKILLER pisze:Taką monografię znalazłem https://chomikuj.pl/jjkiller/Dokumenty/ ... 959676.pdf
Ale jeszcze nie czytałem.
To jest dokładnie to co było w "Strzale".
Piotr
Awatar użytkownika
compare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 08 lipca 2018, 21:58
Tematy: 6
Lokalizacja: Mława
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: compare »

Niedawno stałem się posiadaczem RAKa. Podczas poszukiwań pooglądałem trochę egzemplarzy, poczytałem i kupiłem chyba szajs :-? Ale o tym później.
Na początek chciałem zapytać kolegów "onkologów" o pewne niuanse konstrukcyjne. Chodzi mi szczególnie o tzw opóźniacz. Zaobserwowałem, że w pewnych egzemplarzach, opóźniacz jest jakby to powiedzieć jednoczęściowy, a w innych składa się z dwóch elementów. Inną budowę ma również dźwignia opóźniacza i taka mała blaszka blokująca obrót tej dźwigni. Na fotce pokazałem dwa różne rozwiązania. Pytanie mam takie, czy jest to jakiś rodzaj liftingu pistoletu, czy wersje przed jakąś datą mają taki system a po danej dacie inny.
Obrazek
Obrazek
A teraz kwestia mojego egzemplarza. Jest to rak z 1969 roku, przerabiany przez TGun w 2018r. Na początku, po kilkudziesięciu kulkach myślałem, ze wszystko jest OK, pistolet strzela, jest celniejszy niż myślałem, wszystko działa. Po jakimś czasie zaniepokoiło mnie, że po wystrzeleniu powiedzmy 50 kulek, przy czyszczeniu we wnętrzu korpusu widać coś co przypomina opiłki miedzi. Nie mam pojęcia co to jest. Czyszczę, wydmuchuję i strzelam dalej, tym bardziej że w konstrukcji pistoletu nie ma nic miedzianego. Dziś jednak strzelałem sobie w otwartym terenie, potem kiedy zbierałem łuski, zauważyłem że są częściowo okopcone na bokach, taki czarny jęzor na boku. Pomyślałem, nie wiem czy słusznie, że komora jest wypracowana, i gazy prochowe wracają między łuską a ścianą komory. W domu wyjąłem lufę i włożyłem nabój. Muszę przyznać że lekko klekocze w komorze. Nie wiem jaki powinien być ten luz, czy to może być przyczyna okopceń łusek. Dla porównania wyjąłem też lufę z mojej Shadowki i włożyłem nabój w komorę. Też da się wyczuć luz, ale mniejszy. Tak się zastanawiam, czy czasem ten mój raczek nie jest zajeżdzony już na amen. A jeśli tak, to czy jest możliwość kupienia i wymiany lufy na nową? Dodam że gwint w lufie jest wyraźny, lufa lustro jak to piszą handlarze :-D
KS Garda
forager
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 15 czerwca 2015, 22:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: forager »

Witam,
jakiej amunicji używasz? Na z którejś partii S&B też miałem takie objawy, podczas strzelania czasem języki ognia z lufy i dziwnie okopcone łuski (a broń kupiona była w naprawdę w bardzo dobrym stanie i bardzo celna). Na tej amunicji Raczek zmienił się w rozrzutnik do obornika :583: Na kilka lat starszych S&B nie było takich problemów . Ale po użyciu Barnaula to znowu broń "prawie snajperska" . Na Barnaulu skończyły się odskoki na tarczy, okopcone łuski i "efekty świetlne". :516:
Jeżeli chodzi o opóźniacz, to chyba w pierwszych latach produkcji był wolframowy, później cięto koszty i zastosowano opóźniacz ze stali. Było to chyba dobrze opisane na forum oraz w kilku artykułach w necie.
To "coś żółte", to niedopalony proch (przynajmniej w moim Raczku).
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 02 grudnia 2019, 22:49 przez forager, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: kuras999 »

Różnice w opóźniaczach wynikają z tego co zazwyczaj - cięcie kosztów. Pierwotny opóźniacz był wolframowy dla tego mógł być mniejszy później robili stalowe.
A co do luzów w komorze to bym się nie przejmował ten luz musi być przecież a tolerancja może być większa niż we współczesnym pistolecie jeśli trafia tam gdzie ma trafiać to strzelaj i się nie przejmuj.

Kolega wyżej mnie uprzedził :piwo:
Ostatnio zmieniony 02 grudnia 2019, 22:49 przez kuras999, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kompost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 95
Rejestracja: 12 września 2014, 01:32
Tematy: 1
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: Kompost »

Te "opiłki miedzi" o których mówisz, to na 90% niedopalony proch, u mnie po strzelaniu z Barnaula te farfocle są wszędzie. Co do okopconych łusek, u mnie też wylatują nieco okopcone a kupiłem RAKa w stanie magazynowym, chyba po prostu ten typ tak ma. Nie wyobrażam sobie, jaki przebieg musiałby mieć RAK, żeby komora przestała trzymać wymiary, 9/18 nie jest amunicją, która generuje wysokie ciśnienia.
Awatar użytkownika
compare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 08 lipca 2018, 21:58
Tematy: 6
Lokalizacja: Mława
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: compare »

Dzięki za podtrzymanie na duchu :) Jak kupowałem amunicję to padło pytanie Barnaul - tańszy? czy S&B? droższy ale lepszy. Ja oczywiście na bogato - S&B i koniec! A trzeba było pewnie kupić amunicję z ojczyzny Makarowa :-D
Tak poza wszystkim to muszę powiedzieć, że jestem zauroczony RAKiem, nie będę tu peanów pisał bo zainteresowani wiedzą o co chodzi, ale bardzo fajnie się z tego dziurawi papier :-D
A jeśli chodzi o ten opóźniacz, to rozumiem że ten jednoczęściowy jest wolframowy, tak? W moim raku taki jest, ale mam też ten drugi. Mam trochę części do raka jak by ktoś coś potrzebował, oczywiście tylko te "bez papierów" ;)
Ostatnio zmieniony 02 grudnia 2019, 23:01 przez compare, łącznie zmieniany 1 raz.
KS Garda
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: kuras999 »

Weź do ręki jeden i drugi nie wyczuwasz że ten mniejszy jest jakoś dziwnie ciężki? Jeśli strzelałeś amunicja s&b to na 100% masz furę żółtych ziaren w broni oni tam używają chyba lovexa d032 a on się nie do końca dobrze dopala w on takich jak tak albo uzi.
Awatar użytkownika
Kompost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 95
Rejestracja: 12 września 2014, 01:32
Tematy: 1
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: Kompost »

U mnie Belotka sypała odrobiną niedopalonego prochu, za to zostawiała bardzo dużo osadu z węgla. Barnaul sypie dużo bardziej, ale czyszczenie po nim to moment, do tego jest celny. Według mnie nie ma sensu dopłacać.

RAK to rewelacyjna zabawka, trzeba kupować, póki są. Za kilka podzielą los Mośków i ceny pójdą w górę.

Ciekawostka, w moim egzemplarzu z Olimp Arms zatrzask kolby (ten walec z wypustem, który blokuje kolbę po rozłożeniu) był zainstalowany odwrotnie - przycisk nie odskakiwał i kolba się składała przy strzelaniu. Naprawa to był moment, jak już zostałem uświadomiony, że to nie jest normalne :-D
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: biper »

Wolframowy opóźniacz, z tego co pamiętam, był chyba tylko w wersjach przedprodukcyjnych.
Do produkcji, ze względu na koszty, wszedł opóźniacz stalowy - najpierw jednoczęściowy (i tak chyba dość rzadko dziś spotykany?), następnie dwuczęściowy, co miało teoretycznie zmniejszyć obciążenia dla zamka w czasie jego pracy..
Na stronie Forgotten Weapons jest fajny opis: https://www.forgottenweapons.com/submac ... pm-63-rak/
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Post autor: kuras999 »

biper pisze:Wolframowy opóźniacz, z tego co pamiętam, był chyba tylko w wersjach przedprodukcyjnych.
cytat ze strony, którą sam podałeś :"But after a mere one year of production, a military review board ordered several changes, mostly to decrease the unit price of the Rak. One of these was to get rid of the tungsten weight. Instead it was made of steel, elongated to retain the weight."
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”