Budowa strzelnicy - koszta pozwoleń

Moderator: Moderatorzy WBP

MateuszS
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 15 sierpnia 2018, 19:57
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Budowa strzelnicy - koszta pozwoleń

Post autor: MateuszS »

Witam,
Mieszkam w dużym mieście ale irytuje mnie to, że na prawie milionowe miasto mam tylko jedną strzelnicę z jedną otwartą osią na którą na dodatek nie mogę przynieść żadnych innych celów niż papierowe (o strzelaniu dynamicznym też nie ma mowy) a za każdym rogiem kryją się safetycoolowcy, którzy tylko czekają, żeby cie nie opierniczyć za jakąś głupotę. Stwierdziłem, że nie po to tyle kasy i czasu poświęciłem na pozwolenie, żeby teraz nie móc właściwie korzystać z broni a z racji, że mam trochę ziemi w bardzo ładnym regionie Polski, pomyślałem czy by nie założyć swojej własnej strzelnicy, bez powyższych ograniczeń. Od dłuższego czasu czytam na temat prywatnych strzelnic i wiem, że dość łatwo jest dostać "pozwolenie" na powstanie takowej (podpisany regulamin strzelnicy). Wszystko rozbija się o znalezienie odpowiedniego miejsca ze sprzyjającą topografią terenu. Niestety moje grunty są niemalże płaskie, więc jeżeli chciałbym zrobić jakiś plac do strzelań na np. 25m i dynamicznych to musiałbym ogrodzić go wałem z kulochwytem a to już się rozbija o prawo budowlane. Czy ktoś z Was już stworzył wlasną strzelnicę ale właśnie występując wcześniej o prawo do budowy? Jak dużo czasu Wam to zajęło i co najważniejsze pieniędzy? Bo rozważam jeszcze zakup odpowiedniego terenu ale chcę sobie to podliczyć. Nie liczę kosztów samych prac budowlanych.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 24 lipca 2019, 09:56 przez MateuszS, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budowa strzelnicy - koszta pozwoleń

Post autor: Hoz85 »

Z tego co wiem to prawo budowlane będzie Ciebie dotyczyć tylko gdy zaczniesz używać materiałów budowlanych. To, że np. spycharką zrobisz "wał" z piachu nie oznacza, że automatycznie podlegasz pod prawo budowlane i potrzebujesz pozwoleń budowlanych.
MateuszS
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 15 sierpnia 2018, 19:57
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Budowa strzelnicy - koszta pozwoleń

Post autor: MateuszS »

Wtedy to są tzw. chyba "prace ziemne", które też podlegają regulacjom.
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budowa strzelnicy - koszta pozwoleń

Post autor: Zawisz »

Nie tyle prace ziemne, co budowle ziemne, a te wymagają pozwolenia.
Nie są co prawda nigdzie doprecyzowane w prawie, ale tutaj masz opis pokrywający się nieźle z rzeczywistością.
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
MateuszS
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 15 sierpnia 2018, 19:57
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Budowa strzelnicy - koszta pozwoleń

Post autor: MateuszS »

Tak czytalem to i wiele innych artykulow i dokumentow prawnych, ustaw. Mozna powiedziec ze jestem specjalista :one: . WIem, ze pewnie bez urzedniczej machinki sie nie obejdzie, jestem teraz ciekaw tylko ile czasowo i finansowo nastarcza to problemow dlatego pytam, moge ktos przez to przechodzil
Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budowa strzelnicy - koszta pozwoleń

Post autor: Vantor »

A przypadkiem nie jest tak, że jest to "przesuwanie mas ziemnych" i nie podlega pod prawo budowlane czy pozwolenia? Jedyne co to odpowiedni teren w odpowiednim miejscu, badania poziomu lustra wód gruntowych etc? Sam się tematem interesuje ale koszty raczej w moim przypadku wyjdą zbyt duże żeby robić sobie własną strzelnice po to tylko żeby od czasu do czasu postrzelać "na swoim"
MateuszS
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 15 sierpnia 2018, 19:57
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Budowa strzelnicy - koszta pozwoleń

Post autor: MateuszS »

@Vantor Koszta to glownie generuje papierkologia. Sam nigdy nie musialem wysstepowac o pozwolenie na budowe wiec nie wiem dokladnie ile to kosztuje. Sama budowa strzelnicy juz nie jest droga. Opony dostaniesz pewnie w wulkanizacji za friko bo zamiast podpalac, chetnie CI je oddadza, samo wyposazenie to tylko tablica informacyjna, opcjonalnie ogrodzenie. Jedynym wieksszym kosztem moze byc nawiezienie ziemii i praca koparki (to juz zalezy jakie kto ma znajomosci/mozliwosci).
Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budowa strzelnicy - koszta pozwoleń

Post autor: Vantor »

Kulochwyt z opon już pewnie podpadnie pod prawo budowlane i papierkologie. Ja chciałbym jedynie zepchnąć ziemię (robiąc obniżenie poziomu ziemi) i usypać z niej kulochwyt. Z tego co mi wiadomo na to żadnych papierkologii nie trzeba i nie generuje żadnych kosztów. Regulamin stezelnicyt u wójta i jazda.

Wtedy jedyny koszt jaki bym miał to ze 3 ary ziemi i paliwo do maszyn kuzyna.

Jak bym miał coś robić to mała oś 25m, może na 2 stanowiska, do własnego użytku
Ostatnio zmieniony 24 lipca 2019, 13:31 przez Vantor, łącznie zmieniany 2 razy.
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budowa strzelnicy - koszta pozwoleń

Post autor: Zawisz »

Usypany kulochwyt (wał) raczej podpadnie pod prawo budowlane
Za podanym przeze mnie wyżej linkiem:
Budowla ziemna oznacza budowlę, której podstawowym tworzywem jest ziemia. Budowla taka jest wykonana w gruncie lub z gruntu. Przykładem budowli ziemnej może być wykonany z ziemi wał czy wykonany z ziemi kopiec. Budowla ziemna musi mieć charakter kubaturowy, być widoczna i istnieć w kategoriach obiektywnych. Niemożliwym jest uznanie za »budowlę ziemną« każdego przesunięcia i rozplantowania warstwy ziemi, zwłaszcza przesunięcia niepowodującego powstania widocznej budowli i niemającego na celu w bliższej lub dalsze przyszłości wykonanie jakiegokolwiek obiektu budowlanego.
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 990
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budowa strzelnicy - koszta pozwoleń

Post autor: Piotr_JG »

Ten link z muratora jest ciut nieaktualny. Od 28 czerwca 2015 r. obowiązuje zmiana w ustawie Prawo budowlane. A tam ustawodawca definiuje obiekt budowlany jako wzniesiony Z UŻYCIEM WYROBÓW BUDOWLANYCH. Jeżeli więc przy budowie wałów ziemnych nie użyto wyrobów budowlanych to nie mamy do czynienia z obiektem budowlanym.
Zacznij i tak od regulaminu. To nic nie kosztuje (prawie nic) a będziesz wiedział na czym stoisz. I nie zawsze zdobycie zatwierdzonego regulaminu jest "dość łatwe" jak piszesz.
Ostatnio zmieniony 24 lipca 2019, 21:34 przez Piotr_JG, łącznie zmieniany 2 razy.
Piotr
Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budowa strzelnicy - koszta pozwoleń

Post autor: Hoz85 »

Ja potwierdzam to co kolega Piotr napisał.
Właściwie zrobiłem to już nawet w drugim poście. :516:

Jak chcecie to możecie sobie nawet walnąć na polu kontener i nie będzie to nadal podlegać pod prawo budowlane (tak robią nawet cwaniaki niedaleko bramek A1 w Gdańsku - stawiają na polu kontenery a na nich reklamy).
Kontener można sobie zagospodarować na jakiś mały magazyn z tarczami, krzesłami...whatever.
Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budowa strzelnicy - koszta pozwoleń

Post autor: Vantor »

Koszt używanego kontenera morskiego - 5 do 10k. Tanio nie będzie :D
Awatar użytkownika
Czeresniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 18 stycznia 2019, 22:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budowa strzelnicy - koszta pozwoleń

Post autor: Czeresniak »

Może to pomoże?


Ewentualnie kontakt z gościem, może podpowie.
MateuszS
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 15 sierpnia 2018, 19:57
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Budowa strzelnicy - koszta pozwoleń

Post autor: MateuszS »

@Czeresniak gosc nieprzyjemny. Gdy tylko wspomnialem o wałach, ktore tam postawil i robotach ziemnych od razu przestal odpisywac. Widocznie nie wszystko co tam robi jest do konca legalne.
FajnyUzytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 29 lutego 2020, 09:50
Tematy: 0
Lokalizacja: Stargard
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Budowa strzelnicy - koszta pozwoleń

Post autor: FajnyUzytkownik »

Chciałbym odmrozić trochę temat "budowy" strzelnicy.

Czy w przypadku strzelnicy która powstała by samoistnie po tzw. niwelacji terenu
*w moim przypadku jest to działka 0,5ha z dużym wzniesieniem (różnica poziomów ok 10m)
mógł by wystąpić problem z przedłożeniem pozwolenia na budowę, dowodu zgłoszenia budowy itd inne kłody...

Założenie jest proste
1) niwelacja o długości 50m i szerokości np. 6m) - nie mam jeszcze zamiaru dokonania żadnej czynności budowlanej zatem nie podchodzi to pod prawo budowlane (nie jest to przygotowanie pod budowę itd).
2) wpada mi pomysł - o świetna strzelnica mogła by tu być (utworzyła się samoistnie) - obiekt nie został wykonany z użyciem wyrobów budowlanych (nie jest budowlą)
3) Wniosek a zatwierdzenie regulaminu
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”