Promesa a zmiana adresu zamieszkania

Moderator: Moderatorzy WBP

PanKobayasi
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 03 października 2018, 01:02
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana adresu zamieszkania

Post autor: PanKobayasi »

Byłem w WPA w Warszawie 2 maja tego roku. Chciałem zmienić nr dow. osobistego na posiadanych promesach. Niestety, musiałem je zdać i od ręki napisałem podanie
o wydanie nowych promes z prawidłowym nr dowodu. Mam wrócić za tydzień po odbiór promes. Przy odbiorze oczywiście muszę przedstawić dowód opłacenia każdej promesy, po 17 PLN.
lexy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 13 lipca 2017, 22:19
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana adresu zamieszkania

Post autor: lexy »

konczy mi sie dowod a mam jeszcze 9 promes, czy jak dostane nowy to jest jakis ustawowy termin ubiegania sie o wymiane promes?
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana adresu zamieszkania

Post autor: KG92RS »

lexy pisze:jest jakis ustawowy termin ubiegania sie o wymiane promes?
Nie ma.
Awatar użytkownika
Samael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 193
Rejestracja: 20 września 2006, 17:31
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana adresu zamieszkania

Post autor: Samael »

dect pisze:Co do zaświadczeń to chyba jest po uważaniu. Ktoś tu pisał że był świeżo w stołecznym WPA i zmienili , a w pomorskim dopóki dane z dowodu (w praktyce pewnie chodzi o numer) się zgadzają to nic z tym nie robią
W moim przyszłym WPA Kraków powiedzieli, że adres w książeczce zostanie zaktualizowany, a zaświadczenia będę musiał wymienić płacąc 17zł/szt. Zastanawia mnie co będzie jednak jak po zmianie miejsca zamieszkania i WPA kupię coś na jedno z tych zaświadczeń (dane z zaświadczenia będą zgadzały się z dowodem który jest jeszcze aktualny i zawiera adres), sprzedający sprzeda bo będzie się zgadzało. Co może mi zrobić WPA? Dowodu ze zmianą miejsca zamieszkania nie muszę zmieniać, w nowym i tak nie ma adresu, ale w kartotece WPA będzie nowy adres? Bo takie wymiany to rozbój w biały dzień, nawet nie wiem czy w majestacie prawa.
Maciej.N
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 324
Rejestracja: 07 kwietnia 2016, 22:07
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana adresu zamieszkania

Post autor: Maciej.N »

Ja po roku posiadania promes zorientowałem się że mam błąd w nr dowodu osobistego jedna cyferka. Byłem w WPA i pani wpisała na starej promesie prawidłowy nr przybila pieczęć i podpis i ponoć ok.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1386
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana adresu zamieszkania

Post autor: rokada »

W przypadku błędnie wpisanego numeru dowodu osobistego wina leży po stronie wystawiającego zaświadczenia (zakładam, że w podaniu o wydanie pozwolenia/zaświadczeń podałeś poprawny numer), więc raczej nie ma możliwości, żeby WPA chciało opłaty za to, że skorygują własny błąd. Natomiast zmiana adresu lub zmiana dowodu to już przyczyny, które nie leżą po stronie WPA i pewnie - zgodnie z nową tendencją - będą chcieli, żeby wnieść opłatę.

Co do zakupu broni na promesę, na której widnieje nieaktualny adres zamieszkania, to byłbym - mówiąc oględnie - ostrożny. Jeśli zgłosiłeś do WPA zmianę adresu (a masz taki obowiązek), a na umowie kupna-sprzedaży broni masz wpisany stary (nieaktualny) adres, inny niż zgłoszony w WPA, to przy odrobinie niefarta ktoś w WPA zauważy, że ukręciłeś sobie bicz na własny tyłek: podpisując umowę poświadczyłeś nieprawdę - albo i zrobiłeś coś gorszego, w zależności od wyobraźni tego, kto będzie chciał wykorzystać to przeciw Tobie.
Awatar użytkownika
mic-ek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 317
Rejestracja: 29 września 2016, 20:02
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana adresu zamieszkania

Post autor: mic-ek »

Sprawa jest bardzo prosta. Wszystko zależy od tego jaki masz dowód, jeśli stary, musisz wnioskować o nowe promesy i je opłacić, jeśli nowy bez adresu to nie ma takiej potrzeby i śmiało można je realizować.
.22 lr,.32 s&w long, 7,62x25, 9x18 makarov, 9x19, 7,62x54R, .308win, 7,62x39, 12/70, 16/70, 7,62x39, 5,56x45
Awatar użytkownika
dect
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 334
Rejestracja: 27 listopada 2007, 16:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Promesa a zmiana adresu zamieszkania

Post autor: dect »

Widać, że cześć z Was dawno nie oglądała zaświadczeń i dowodu. Spójrzcie jaki "rodzaj" adresu jest na DO, a jaki na promesie
Ostatnio zmieniony 16 maja 2019, 09:51 przez dect, łącznie zmieniany 3 razy.
Maciej.N
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 324
Rejestracja: 07 kwietnia 2016, 22:07
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana adresu zamieszkania

Post autor: Maciej.N »

Masz rację w starych dowodach jest adres zameldowania a obecnie ważniejsze jest miejsce zamieszkania. Dowód traci ważność wtedy się go wymienia a nie kiedy zmieniasz miejsce zamieszkania czy meldunku.
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana adresu zamieszkania

Post autor: franek »

rokada pisze:Co do zakupu broni na promesę, na której widnieje nieaktualny adres zamieszkania, to byłbym - mówiąc oględnie - ostrożny. Jeśli zgłosiłeś do WPA zmianę adresu (a masz taki obowiązek), a na umowie kupna-sprzedaży broni masz wpisany stary (nieaktualny) adres, inny niż zgłoszony w WPA, to przy odrobinie niefarta ktoś w WPA zauważy, że ukręciłeś sobie bicz na własny tyłek: podpisując umowę poświadczyłeś nieprawdę - albo i zrobiłeś coś gorszego
Słuszna uwaga, ALE ... jeżeli sprzedający zna kupującego :-) i wie jaka jest sytuacja to odpowiednio sformułowana umowa kupna/sprzedaży przeskoczy problem.
Sprzedający ABC legitymujący się dowodem NNN1 sprzedaje kupującemu legitymującemu się dowodem NNN2 i posiadającemu promesę QWERTY broń ....
Jest określone kto sprzedaje, komu sprzedaje, na jakiej podstawie i co sprzedaje ale nie ma słowa o detalu takim jak zameldowanie, zamieszkanie , długość penisa lub stażu partyjnego ...

zużywam promesy ze starym adresem (gdy zameldowania == zamieszkania), na fakturze podaje adres zamieszkania ...a adres z promesy pasuje do tego starego z dowodu :-)
do tego 6 adresów zamieszkania do wyboru w książeczkach ...gdyby sprzedający pytał dlaczego taki ... (legitymacja posiadacza broni to jedyny dokument gdzie mamy adres zamieszkania ... oprócz kwitu z urzędu miasta).
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
emancy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 05 stycznia 2019, 17:55
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana adresu zamieszkania

Post autor: emancy »

Sugeruję też zwrócić uwagę na art. 89 pkt. 1 Ustawy o o dowodach osobistych: "Adres miejsca zameldowania zamieszczony w dowodzie osobistym wydanym na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych [czyt. z wpisanym adresem zameldowania] od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy [czyli 1 marca 2015 r.] nie potwierdza adresu miejsca zameldowania."
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”