Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

domowe przedłużenie żywotności kulochwytu

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Oko
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: domowe przedłużenie żywotności kulochwytu

Postautor: Oko » 2019-01-09, 21:05

Parę lat temu wymysliłem sobie takie rozwiązanie, może komuś się przyda.https://drive.google.com/file/d/1JGHWTB ... sp=sharing Strzelam do tarczki wydrukowanej na zwykłej kartce papieru A4.
Mam cicho w czasie treningu, przydałby się jeszcze tłumik na pistolet ,to mógłbym strzelać nawet w nocy. :wink: :-D
Ostatnio zmieniony 2019-01-18, 11:53 przez Michaus, łącznie zmieniany 3 razy.
Jeśli nie wiesz jak się zachować, to zachowuj się przyzwoicie.

Awatar użytkownika
panhorror

Postautor: panhorror » 2019-01-18, 11:05

Jedną małą zaletą NIE posiadania ołowiu wklejonego w tylną część ścianki kulochwytu np: mojego stożkowego jest to że po strzale z dalszej odległości zawsze wiem czy strzelam blisko środka tarczy i kulochwytu i ''10tki'' [ głuchy stłumiony dźwięk ] czy śrut uderza w którąś z bocznych stożkowych ścianek i wtedy taki głośniejszy metaliczny hałas słychać, i nie muszę biegać za każdym strzałem do tarczki.
Jeśli napiszę kiedyś że z nieba będą padały żaby ... to tak będzie ;]

Awatar użytkownika
Yurko
Status: Online

Postautor: Yurko » 2019-03-27, 19:24

Poszedłem trochę w inną stronę i zamówiłem sobie kawałek blachy hardox 450 grubości 3mm. Sprzedawca strasznie przynudzał. W ogłoszeniu chwalił się, że może wyciąć laserem dowolny kształt, ale gdy zapytałem się, czy może zamówioną blachę pociąć w kwadraty 14x14 cm z 5 mm dziurkami w rogach, stwierdził, że nie ma czasu, nawet nie proponując żadnej zaporowej ceny. Napisął tylko, że jak sobie kupię jakieś wiertło, to otwory wywiercę bez problemu. Szkoda, bo już się zastanawiałem, czy tym laserem może zrobić gwint...

Ciekawostka, musiał przeciąć blachę dla mnie na pół i chyba nie zrobił tego laserem (cięcie z lewej strony):

Obrazek

Wcześniej już wzmacniałem swoje kulochwyty blachą grubości 1,5 mm. Przez pierwszy tydzień wydawało się, że to wystarczy, ale po miesiącu wygląda to tak:

Obrazek

Obrazek

Nawet nie próbowałem wiercić tylko wyciąłem szczeliny szlifierką. Jeśli to ktoś nazwie chałturą, to się nie obrażę:

Obrazek

Oczywiście, trochę niepotrzebnie się dopasowywałem się do starych otworów, zamiast zrobić nowe. Ale mam jeszcze kilka i w następnych już się poprawię. Ostatecznie tak to wygląda.

Obrazek

Obrazek

Od jutra zaczynam testować
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)

Awatar użytkownika
Yurko

Postautor: Yurko » 2019-04-24, 18:47

Wygląd kulochwytu po miesiącu użytkowania:

Obrazek

Trochę zaciemniło sytuację "przemalowanie".

Obrazek

W podobny sposób potraktowałem drugi egzemplarz "Real Hunter" ( https://kolba.pl/product/15132,kulochwy ... i-14-14-cm )

Obrazek
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)

ralfvip

Postautor: ralfvip » 2019-05-11, 10:46

Yurko,

Gdzie Ty dorwałeś taką blachę chamsko wycięta palnikiem?
Te otwory to też mogłeś ładnie wyciąć to by estetyczniej wyglądało.

Jak testowałeś tę blachę 1.5mm to z jakiej wiatrówki do nie strzelałeś, z jakiej odległości, jakim śrutem, jaką energią, ile strzałów oddałeś?

Pozdrawiam
Daystate HR Huntsman Regal XL + Huggett Belita + Hawke Sidewinder 30 SF / FX Dreamline Classic Laminate + DonnyFL FX Moderator + Optisan EVX FFP

Awatar użytkownika
Yurko

Postautor: Yurko » 2019-05-12, 07:50

Co do cięcia palnikiem, to miałem w tej sprawie korespondencję od oburzonego człowieka zajmującego się dystrybucją tego typu specjałów i wytłumaczył mi jak to niszczy strukturę itd.

Jeśli chodzi o moje cięcie szlifierką, to było by ładniej, gdybym sobie kupił grubszą tarczę do cięcia. To jest zresztą pierwsza i najgorsza próba. Ostatnia trzecia wersja wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiercenie okazało się trochę trudniejsze niż myślałem. Dwa otwory w ok godzinę. Jedno wiertło kobaltowe wyszło z tego całkiem tępe. Tutaj zaczynamy coraz bardziej odbiegać od określenia "domowe"...

Co do "testowania" cienkiej blachy to była to normalna eksploatacja, czyli energia rodzaj śrutu i dystans były zmienne. Fakt, że bardzo dużo było strzałów z 10 metrów z wiatrówek w pełnym limicie. Ilość strzałów jest trudna do określenia. Na pewno dużo, bo strzelałem codziennie głównie do dwóch kulochwytów...

Awatar użytkownika
Yurko

Postautor: Yurko » 2019-08-15, 17:11

Łatwy sposób na poprawę taniego kulochwytu "stożkowego".
Obrazek

Problemem w tych tanich, czyli zrobionych z cienkiej blachy kulochwytach jest brak wsparcia skośnęj przegrody, która powinna kierować odbity śrut pionowo w dół. Ponieważ jest to tylko wygięty języczek, łatwo się odkształca, odsłaniając tylną ściankę:
Obrazek
Obrazek

Powoduje to, że śrut uderzając bezpośrednio i pod kątem bliskim prostemu dokonuje czegoś takiego:
Obrazek

Poprawka polega na podgięciu istniejącej przegrody i zamontowanie jako podpórki pojedynczej śruby M6. W tym przypadku dodatkowo wzmocniłem śrubę dopasowaną tulejką w środku:
Obrazek

i obejmy z blachy 2 mm z zewnątrz:
Obrazek
Obrazek

Przyznaję się, wykonanie jest trochę niechlujne, ale uważam powinno znacząco pomóc. Co najważniejsze, jest to proste do zrobienia i nie wymaga umiejętności spawania.

Obrazek

maxdila
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: maxdila » 2019-09-28, 15:23

Ja zakupiłem z dośc grubej blachy kulochwyt ale HW100 na 35m i tak wyrządziło szkody...
Jako że kulochwyty na tarczki mają mniej więcej 14x14cm to zakupiłem (tam gdzie najczęściej w necie się kupuje) blachy nierdzewne, 10x10cm o grubości 2mm.
Na środku dziurka pod M8, z tyłu pokrętło z gwintem + nierdzewna śrubka z łbem grzybkowym/kulowym.
Jak na razie się sprawdza a poszły w nią już ze dwie paczki śrutu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Weihrauch HW 100T 4,5mm + Sightron S-Tac 4-20x50 FFP
KalibrGun CRICKET STANDART WB 5,5mm + Vortex Viper PST II 5-25x50 FFP

Reik
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: Reik » 2019-09-30, 12:47

maxdila pisze:Na środku dziurka pod M8, z tyłu pokrętło z gwintem + nierdzewna śrubka z łbem grzybkowym/kulowym.

Nie do końca rozumiem po co ta śrubka na środku?

Wgl polecam rysować po 5 kropek na odwrocie tarczy - wtedy dystrybucja zużycia kulochwytu będzie bardziej równomierna ;)

maxdila
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: maxdila » 2019-09-30, 17:26

Bez niej blacha by się średnio trzymała pionowej ścianki, dodatkowo jak się już blacha odkształci (prędzej czy później) to można ją odkręcić i wyklepać młotkiem.
Weihrauch HW 100T 4,5mm + Sightron S-Tac 4-20x50 FFP
KalibrGun CRICKET STANDART WB 5,5mm + Vortex Viper PST II 5-25x50 FFP

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”