Punkt podparcia broni na zawodach - karabin

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
zlote
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 103
Rejestracja: 20 czerwca 2007, 23:44
Tematy: 2
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Punkt podparcia broni na zawodach - karabin

Post autor: zlote »

Pytanie dla tych którzy znają odpowiedź na 100%, czy jeżeli w regulaminie lub na odprawie przed zawodami jest podawana informacja o tym że karabin może być na stałe podparty tylko w jednym miejscu np. bipod lub worek (oznacza to że nie wolno stosować niczego pod kolbę) ew. jest zapis "Wszelkie podpory tylne są zabronione" to czy można użyć poduszki do wyciskania która jest mocowana na dłoni a nie jest stałą podporą ?
Ostatnio byłem na zawodach gdzie brak było tej informacji w regulaminie a przed zawodami dowiedzieliśmy się że jednak podpora tylko z przodu i taka zapasowa poduszka trochę by pomogła w regulacji wysokości.
Obrazek
S&W M&P 15 22, CZ 527, Sig Sauer P320, Bergara B14 HMR 308 WIN
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Punkt podparcia broni na zawodach - karabin

Post autor: Jedrula »

Temat kończy zdanie sędziego na miejscu i tyle. Nie ma żadnego "prawa", które by to regulowało, w konkurencjach olimpijskich które są w marę sensownie opisane strzela się tylko z pasa. Reszta to wolna wola organizatora i będziesz strzelał tak jak on sobie życzy.
Ja bym czegoś takiego nie dopuścił, skoro jedna podpora z przodu to jedna, używaj tylko ręki, wykrycie poduchy DQ i tyle. Samej ręki pod kolbą bym się nie czepił bo to już kwestia samego składu i nie chce mi się łazić i patrzeć jak kto rękę trzyma ale znam takich co i tego by się czepili. Oczywiście teraz można zacząć kino i zapytać "a co z rękawiczką"-> To samo: Zdanie sędziego na miejscu
Ostatnio zmieniony 07 maja 2019, 11:04 przez Jedrula, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Jędrzej
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Punkt podparcia broni na zawodach - karabin

Post autor: montrala »

zlote pisze:"Wszelkie podpory tylne są zabronione" to czy można użyć poduszki do wyciskania która jest mocowana na dłoni a nie jest stałą podporą ?
Co jest niezrozumiałego w słowie "wszelkie"? Tam nie jest napisane "Stałe podpory tylne są zabronione", tylko właśnie "Wszelkie podpory tylne są zabronione".
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
zlote
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 103
Rejestracja: 20 czerwca 2007, 23:44
Tematy: 2
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Punkt podparcia broni na zawodach - karabin

Post autor: zlote »

montrala pisze:
zlote pisze:"Wszelkie podpory tylne są zabronione" to czy można użyć poduszki do wyciskania która jest mocowana na dłoni a nie jest stałą podporą ?
Co jest niezrozumiałego w słowie "wszelkie"? Tam nie jest napisane "Stałe podpory tylne są zabronione", tylko właśnie "Wszelkie podpory tylne są zabronione".
montrala - nie odpowiadajmy sobie w ten sposób bo zmienimy się w elektrode, bardzo sobie cenię Twoje wpisy bo zazwyczaj są z dużą dawką przydatnej wiedzy.
Taki zapis to jedna z możliwości w regulaminie ale moje pytanie nie dotyczyło konkretnie tego zapisu tylko każdej sytuacji w której w regulaminie jest zapis o np. o bipodzie i brak info o czymkolwiek zakazanym - chciałem wiedzieć z praktyki czy taka poduszka uznawana jest za podporę tylną co kolega Jedrula w zasadzie mi potwierdził (czyli że Sędzia decyduje wg własnego widzimisię jak coś nie jest opisane)

Jeżeli już przy wszelkich podporach tylnych jesteśmy to jak byś się odnosił do:
Jedrula pisze:Samej ręki pod kolbą bym się nie czepił bo to już kwestia samego składu i nie chce mi się łazić i patrzeć jak kto rękę trzyma ale znam takich co i tego by się czepili.
czy przy zapisie "Wszelkie podpory tylne są zabronione" wkładasz pięść pod kolbę czy biegasz się pytać sędziego przy każdych zawodach ?
S&W M&P 15 22, CZ 527, Sig Sauer P320, Bergara B14 HMR 308 WIN
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Punkt podparcia broni na zawodach - karabin

Post autor: Jedrula »

Tak, jak biorę udział w dużych zawodach gdzie zawodnicy nie są po to żeby strzelić tylko wygrać ( miejsce lub nagrody) i mam wątpliwości co do regulaminu to idę się zapytać sędziego głównego co i jak. Proste, zwykle informacja o tym o co pytałem trafia tez do innych zawodników i jest bez problemu.
Na małych lokalnych takich "dla startów" mało kto się spina o wynik więc nie ma problemu.
Pytać zawsze warto, nigdy nie sprawiło mi to kłopotu, ot raz czy dwa sędzia się "zaambarasował" bo nie przewidział takiej możliwości. :)
Ostatnio zmieniony 07 maja 2019, 16:16 przez Jedrula, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Jędrzej
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Punkt podparcia broni na zawodach - karabin

Post autor: montrala »

zlote pisze:"Wszelkie podpory tylne są zabronione" wkładasz pięść pod kolbę czy biegasz się pytać sędziego przy każdych zawodach ?
Zawodnik nie jest regulaminowo "podporą" i broń może trzymać jak chce. Zapis jest wprowadzony właśnie po to żeby wykluczyć "skarpety", poduszki, monopody, etc. Ręką można podpierać broń jak tam się komu podoba. Gdyby miało to dotyczyć również ręki zawodnika to zapis brzmiałby "Wszelkie podpieranie tylnej części broni jest zabronione". Trochę trudno by było strzelać bez przytykania kolby do ramienia, ale może ktoś chciałby wprowadzić taki zapis.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Qubis
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 308
Rejestracja: 15 lipca 2018, 09:22
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Punkt podparcia broni na zawodach - karabin

Post autor: Qubis »

Nie do końca się zgodze Montrala.
Dla przykładu, na zawodach w moim regionie w regulaminie jest zapis że ręka podpierająca (czyli dla strzelca prawo ręcznego jest to ręką lewa) może trzymać broń maxymalnie na wysokości komory zamkowej.
Ostatnio zmieniony 08 maja 2019, 12:20 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: 2. Na Forum niedopuszczalne jest: j) cytowania zbędnych części postów, nie odnoszących się do zamieszczanej odpowiedzi. Zwłaszcza, w przypadku kiedy wypowiedź odnosi się do poprzedniego wpisu.
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Punkt podparcia broni na zawodach - karabin

Post autor: kelvinpiotr »

Ręką można ale ... u nas określono nawet jak ta ręka ma wyglądać ..
"Dopuszcza się zastosowanie jednej podpory przedniej
w formie składanego dwójnogu. Nie dopuszcza się
stosowania restów oraz podpory tylniej w formie poduszki
lub zamocowanego na kolbie monopodu. Kolba broni nie
może opierać się na podłożu. Dopuszcza się podparcie broni
ręką. Rękawica strzelecka nie może mieć sztywnych
wzmocnień"
Czyli mięciutka rękawica ... chyba, że z wysuszonej na wiór skóry ..;-);-)
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Punkt podparcia broni na zawodach - karabin

Post autor: montrala »

Qubis pisze:Dla przykładu, na zawodach w moim regionie w regulaminie jest zapis że ręka podpierająca (czyli dla strzelca prawo ręcznego jest to ręką lewa) może trzymać broń maxymalnie na wysokości komory zamkowej.
Ale jest zapis konkretnie na temat ręki, a nie traktowanie ręki jako "podpory" takiej samej jak monopod czy skarpeta. A o tym pisałem.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”