Przechowywanie amunicji.

Moderator: Moderatorzy WBP

Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji.

Post autor: Vantor »

Ja na razie przerobiłem jedynie 400 pytań na patentstrzelecki.eu. Dużo więcej testów robiłem na aplikacji NTS Quiz. Na tej aplikacji w sumie walę już pytania na pamięć tak jak to robiłem na testach do prawa jazdy dzień przed egzaminem. Na patentstrzelecki.eu muszę zrobić jeszcze dużo więcej testów, bo tych pytań nie znam tak dobrze (są inaczej sformułowane, zwykle zawierają wiecej treści i są większe "objętościowo"). Dużo pytań się tu powtarza z niewielkimi różnicami. Ten tydzień będę jeszcze dużo pracował a pod koniec tygodnia w niedzielę dam znać po egzaminie jak poszło.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji.

Post autor: LARPAK »

@Toost:
niestety wielu ludzi myli "przenoszenie" z "przemieszczaniem" - gdzie w ustawie masz dwa pojęcia noszenie i przemieszczanie.
Noszenie oznacza każdy sposób przemieszczania załadowanej broni i tutaj w przypadku kiedy w broni znajduje się amunicja to jej przewożenie, ciągnięcie na sznurki, trzymanie w kieszeni etc. będzie jej noszeniem.

Pytania są na logikę pod warunkiem, że zna się przepisy, a nie uczy ich na pamięć.

Później znajomość przepisów wychodzi przy pierwszej kontroli i tematach na forum o tym jak to sobie ktoś dał wcisnąć, że broń w szafie ma być rozładowana, ułożona w stojakach pod kątem 45 stopni itp. bzdury - można to na forach wyczytać, nie tylko na tym.
Awatar użytkownika
Toost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1428
Rejestracja: 09 sierpnia 2008, 08:00
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji.

Post autor: Toost »

Przecież podałem przepis. Mowa jest o egzaminie a nie o kontroli. Normalne życie to logika, fakt, ale egzamin nie. W podanym przepisie jest mowa i noszeniu i przemieszczaniu, nie ma w przepisach czegoś takiego jak przewożenie stąd poprawna odpowiedź jest jak podałem.
pozdrawiam Tomek
36, 9x19, 22LR, 6.5x55SE, 45ACP, 38Spec, 223Rem, 308Win, 44Mag, 12/76, 357Mag, 7.62x39, 9x18, 7.62x25
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji.

Post autor: LARPAK »

Tak tylko ucząc się do patentu ludzie już mylą to pojęcie.

Później jak się nauczyli tak się zachowują z pozwoleniem czego dowodami są tematy na tym forum.
Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji.

Post autor: Vantor »

Wg. Mnie trochę zakręciłeś. Przenoszenie i przemieszczanie to to samo. Noszenie to nie przenoszenie. Nie ma w ustawie pojęcia "przemieszczanie broni", a słowo przemieszczanie broni załadowanej zostało użyte w kontekście przenoszenia zamiennie w celu zakreślenia zakresu - np tego, że wożenie załadowanej broni w bagażniku to nadal wg ustawy noszenie i jest niedozwolone np. w przypadku broni do celów kolekcjonerskich bez właściwego zezwolenia.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji.

Post autor: LARPAK »

Sprawdź ustawę jeszcze raz.
Ś.p. 9 x 19 pisał o dwóch pojęciach w ustawie:
1. Noszenie broni.
2. Każdy sposób jej przemieszczania.

Noszenie to każdy sposób przemieszczania broni załadowanej czyli przenoszenie, przewożenie, podrzucanie, ciągnięcie na sznurku itp.

Właśnie chodzi o to, że w ustawie użyto określenia "każdy sposób przemieszczania", a wielu używa potocznie określenia "przenoszenie" mając na myśli zarówno broń rozładowaną jak i załadowaną.

Są dwa określenia i ich powinniśmy się trzymać.
Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji.

Post autor: Vantor »

Nie ma w ustawie żadnego konkretnego sformułowania na przenoszenie broni rozładowanej. Sprawdzałem. Kwestia umowna. Jedyne co jest określone, to to, że NOSZENIE to przemieszczanie broni załadowanej. Przenoszenie, przewożenie, przemieszczanie nie jest równoznaczne z noszeniem.

Także odwołując się do wypowiedzi Ś.p. 9 x 19 punkt 2) każdy sposób przemieszczania broni (rozładowanej) - zaliczam do niego przenoszenie, przemieszczanie, ciągniecie na sznurku i trzymanie pod kapeluszem broni rozładowanej.



Tutaj cytat z ustawy o broni i amunicji:

9.Wrozumieniu ustawy noszenie broni oznacza każdy sposób przemieszczania załadowanej broni przez osobę posiadającą broń.

I jest to jedyne odniesienie do noszenia broni. W rozporządzeniu ministra w sprawie przechowywania, noszenia etc. nigdzie nie jest wspomniane nawet słowem o przenoszeniu czy przemieszczaniu, jedynie o noszeniu broni.

Wydaje mi się więc, że to co napisałem ma sens.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2019, 09:57 przez Vantor, łącznie zmieniany 2 razy.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji.

Post autor: LARPAK »

No i właśnie w tym rzecz.
Jest tylko noszenie - każdy sposób przemieszczania załadowanej broni.
Jak broń niezaładowana to mamy "każdy sposób przemieszczania broni" i wg tego co pisał ś.p. 9 x 19 powinniśmy używać określenia przemieszczanie.

Była tutaj dyskusja na temat kontroli przez policję - będziesz przemieszczał broń, a policjantowi powiesz przenosisz, a on w protokół wpisze nosisz, a co jak miałeś ograniczenie noszenia itd.

Dlatego trzeba rozróżniać pewne kwestie dla własnego dobra.
Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji.

Post autor: Vantor »

Nie miałem jeszcze takiej sytuacji, ale czy protokołu się nie podpisuje? Jeśli mówisz, że przenosisz, a policjant zapisze, że nosisz, to prosisz o naniesienie poprawki z powodu błędu. Dla bezpieczeństwa użyłbym sformułowania przenoszę niezaładowaną (bądź rozładowaną). Uważam, że to przerost formy nad treścią i skoro w ustawie nie ma żadnego konkretnego sformułowania na noszenie broni rozładowanej, a jedynie noszenie jako załadowana, to uważam każde inne sformułowanie za poprawne w stosunku do broni rozładowanej. Chyba, że w przypadku egzaminu pojawi się niejednoznaczne pytanie w stylu "Udając się na strzelnicę z bronią do celów kolekcjonerskich nie mogę: A) przenosić jej, B) przemieszczać jej, C) przewozić jej. Wtedy ok, zaznaczyłbym A), aczkolwiek nigdy z takim pytaniem się nie spotkałem i dobrze, bo wg. mnie jest ono totalnie niepoprawne, gdyż przenoszenia nie uważam za równoznaczne z noszeniem. Ale to już jak widać kwestia interpretacji dla każdego z osobna :D Myślę, że żadne problemy nie mają prawa wyniknąć z używania takiego sformułowania jeśli jest ono użyte w odpowiednim kontekście, o co zawsze powinniśmy zadbać my, niezależnie czy mówimy o noszeniu, przenoszeniu czy przemieszczaniu. Nie każdy funkcjonariusz zna dokładnie kruczki prawne, które znać musimy my.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji.

Post autor: LARPAK »

Protokół podpisujesz, ale nie każdy doczyta czy sam wie o różnicy prawnej pomiędzy "noszeniem" bo mam broń ze sobą jadąc z nią na strzelnicę, a "noszeniem" bo mam przy sobie broń załadowaną.

W mowie potocznej różnica jest żadna, ale prawnie już zupełnie inna.

Dlatego bezpieczniej używać sformułowań z ustawy "noszenie" i "przemieszczanie".
Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji.

Post autor: Vantor »

Jeśli ktoś nie wie co znaczy noszenie i ma pozwolenie na broń to już tylko i wyłącznie jego wina. Znajomość przepisów obowiązuje każdego. W takim razie uważam, że można to podsumować tak: Najbezpieczniej jest użyć sformułowania połączonego z bronią rozładowaną, czyli przemieszczam broń rozładowaną, ale jeśli ktoś używa tego świadomie, wie dlaczego i na co powinien zwracać uwagę, może powiedzieć także przenoszę (i jeśli doda do tego 'rozładowaną', to już w ogóle nie widzę problemu) i też będzie cacy, bo przecież w ustawie nie ograniczają ani nie wymuszają na nas specjalnego nazewnictwa w tej kwestii.
Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji.

Post autor: Vantor »

Zdaje raport tak jak obiecałem - egzamin zdany, wszystkie kategorie zaliczone. :one:
Awatar użytkownika
Toost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1428
Rejestracja: 09 sierpnia 2008, 08:00
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji.

Post autor: Toost »

alleluja :-D
pozdrawiam Tomek
36, 9x19, 22LR, 6.5x55SE, 45ACP, 38Spec, 223Rem, 308Win, 44Mag, 12/76, 357Mag, 7.62x39, 9x18, 7.62x25
Quar
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 03 października 2019, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji.

Post autor: Quar »

Cześć,
Pozwolicie, że odkopię temat, bo ostatnio zdałem patent, sporo się naczytałem i mam w tej kwestii pewne wątpliwości, niestety nasze prawo w wielu kwestiach jest tak napisane, że można to sobie różnie interpretować...

I tutaj mam pytanie- dlaczego wy tak to interpretujecie? Imo sprawa jest jasna i poniższe punkty również dotyczą posiadaczy pozwolenia do celów sportowych, kolekcjonerskich, a nie tylko podmiotów, nigdzie nie jest napisane, że to tyczy się tylko podmiotów.
3. Amunicja do broni palnej:
1) jest przechowywana w pudełkach lub pojemnikach, w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju;
2) nie jest przechowywana w magazynkach nabojowych.


Tak tak, ale zaraz powiecie, no jak to nie jest napisane, stoi jak byk paragraf 3 ust. 1
§ 3. 1. Broń i amunicję, podmioty posiadające broń i amunicję na podstawie pozwolenia na broń na okaziciela, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 3–7 ustawy, zwane dalej „podmiotami posiadającymi broń i amunicję”, przechowują w magazynie broni, w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.

No ale jak dla mnie to jest logiczne, że to zdanie tyczy się tylko ust. 1 a nie całego paragrafu 3. Jeśli tyczyło by się całego paragrafu 3 to było by to napisane globalnie, po paragrafie a nie dopiero po ust. np. w ten sposób:

§ 3.
Tutaj było by info określające, że tyczy się to tylko "... podmioty posiadające broń i amunicję na podstawie pozwolenia na broń na okaziciela, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 3–7 ustawy, zwane dalej „podmiotami posiadającymi broń i amunicję”..."
1. Broń i amunicję [...a tutaj już ten fragment nie byłby potrzebny o podmiotach bo było by wiadomo, ze cały paragraf 3 tego dotyczy] przechowują w magazynie broni, w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.
2. Broń na czas przechowywania ma odłączony magazynek oraz jest rozładowana. Warunki przechowywania broni
uwzględniają wymagania jej producenta.
3. Amunicja do broni palnej: <- wtedy tutaj też już była by jasność kogo to dotyczy
1) jest przechowywana w pudełkach lub pojemnikach, w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju;
2) nie jest przechowywana w magazynkach nabojowych.


To jest dla mnie normalne, jakbym pisał jakiś tekst, czy to wypracowanie w szkole, w pracy dyplomowej, dokumentacja techniczna w pracy, nawet do głowy by mi nie przyszło, żeby informację zawartą w podpunkcie traktować jako wiążącą dla całego punktu wyżej a więc i dla innych podpunktów.

Więc czy to nie jest trochę tak, że to nadinterpretujecie na swoją korzyść? Myślę, że Policja, WPA, dzielnicowy na kontroli czy kto tam miałby się czepiać, że macie załadowane magazynki w sejfie mógłby to zinterpretować na swoją korzyść, bo podobno policja nie lubi wydawać pozwoleń na broń.

Czy są jakieś oficjalne pisma/interpretacje tego rozporządzenia potwierdzające, że to co tu piszecie jest prawdą i rzeczywiście ten fragment w zamyśle ustawodawcy miał dotyczyć tylko podmiotów?
Bo tak jak pisałem wyżej, NIGDZIE nie jest napisane, że § 3. ust.3 dotyczy tylko podmiotów. Tak też mnie uczyli na kursie na patent, że w ten sposób należy przechowywać amunicję.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji.

Post autor: KG92RS »

Odpowiedzi na WSZYSTKIE Twoje pytania są na tym forum. Wystarczy poszukać.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”