Przedłużenie postępowania WPA Białystok

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Zbigniew Hawk
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 17 stycznia 2019, 11:14
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Przedłużenie postępowania WPA Białystok

Post autor: Zbigniew Hawk »

To po kolei
Ponad miesiąc temu złożyłem papiery wnioskując o 6 sport i 20 kolekcja. Obsługa bardzo sympatyczne, panie kazały tylko dopisać we wniosku broń czarnoprochową. W zeszłym tygodniu ( dwa dni przed końcem terminu ) telefon z WPA, że przy tej ilości startów proponują mi 4 szt sportowej. Nie ma problemu, zajechałem napisałem stosowny papier i usłyszałem, że komendant dzisiaj podpisze a na drugi dzień zadzwonią po info czy decyzję odbiorę osobiście czy pocztą. Telefon jest ale z informacją, że jest problem bo warunkiem posiadania broni jest miejsce stałego pobytu. Mówię, że przecież podałem i dzielnicowy był przecież. No ale nie ma pan meldunku słyszę ( na forum już się doczytałem, że akurat białostockie WPA tak sobie interpretuje ) . Krótka wymiana zdań i wiem, że dalsza rozmowa nie ma sensu. Na szybko robię analizę i mając w perspektywie szarpanie się z urzędnikami mówię, że jak taki problem to się zamelduję. Ok to dostanę pismo o przedłużeniu postępowania. W trakcie rozmowy pani wspomniała też, że mam nieważny dowód osobisty, no jak przecież, na dowodzie jak wół ważny do kwietnia 2020. Jak się okazało później ma rację ale wtedy zwalam to na jakąś pomyłkę. By przyśpieszyć sprawy nie czekam na pismo tylko jadę do rodziców i z ojczulkiem do gminy po meldunek. Na całe szczęści podlega pod te samo WPA i drugi dzielnicowy też tu był bo miałem ten adres w dowodzie. Tu starcie z brutalną rzeczywistością. Ma pan nieważny dowód i nie mogę się zameldować. Co się okazuje. Mam stary dowód gdzie jest adres zameldowania i po moim wymeldowaniu się stracił ważność. Co prawda w 2015 weszły przepisy które w takiej sytuacji nie nieważniały dokumentu ale ja nie zdążyłem się na to załapać. Teraz drapię się w głowę jak puszczał mnie system na lotniskach :-)
Szybki wypad do fotografa i za chwilę mam złożony wniosek o nowy dowód a zameldowanie musi poczekać. Teraz mam pytanie. Rozumiem, że za chwilę dostanę pismo przedłużające postępowanie o kolejny miesiąc. Co jeżeli w wyznaczonym nowym terminie nie dostanę nowego dowodu. Czy ja mam wtedy wystąpić do WPA o dalsze przedłużenia postępowania czy jakaś inna procedura. ?
RIDING4GOD
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przedłużenie postępowania WPA Białystok

Post autor: LARPAK »

Przedłuż do WPA (jak się dopytają) kwit o wymianie dowodu osobistego - urzędowy kwitek oraz pismo przewodnie o tym, że dokument jest w trakcie wymiany.
Możesz zawsze zawiesić postępowanie do czasu otrzymania stosownego dokumentu i po jego uzyskaniu je wznowić.

Kwestia też tego jak WPA poprowadzi dalej sprawę - dlaczego dopiero teraz informują o nieważności dokumentu?
Awatar użytkownika
Zbigniew Hawk
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 17 stycznia 2019, 11:14
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przedłużenie postępowania WPA Białystok

Post autor: Zbigniew Hawk »

Dzięki za info. Jaka jest różnica między między przedłużeniem a zawieszeniem postępowania ?
Ostatnio zmieniony 02 maja 2019, 02:08 przez Zbigniew Hawk, łącznie zmieniany 1 raz.
RIDING4GOD
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przedłużenie postępowania WPA Białystok

Post autor: LARPAK »

Taka, że przedłuża WPA, a zawieszasz Ty.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Przedłużenie postępowania WPA Białystok

Post autor: Leśny Dziadek »

WPA może zawiesić (decyzja), a Ty możesz tylko wnioskować o zawieszenie(prosić o decyzję). W czasie zawieszenia postępowanie formalnie się nie toczy, nie są podejmowane czynności prawne ani faktyczne.
Przedłużyć może w zasadzie tylko WPA, postępowanie toczy się nadal, a przedłużenie zapobiega zarzutowi niedotrzymania terminów wynikających z KPA, na który to kodeks możesz się powoływać, skarżąc się na przewlekłość postępowania;
Awatar użytkownika
Zbigniew Hawk
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 17 stycznia 2019, 11:14
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przedłużenie postępowania WPA Białystok

Post autor: Zbigniew Hawk »

Dzisiaj przyszedł list z WPA a w nim dwa pisma.
Jedno o przedłużeniu postępowania do 29.05
Drugie o wskazanie miejsca stałego pobytu w ciągu 14 dni. Pismo zawiera definicję i przypomnienie o obowiązku meldunkowym.
Mam 3 opcje rozwiązania. Może coś podpowiecie bo nie znam się na prawie administracyjnym i praktykach postępowania w WPA. Zaznaczę, że pod oboma adresami byli dzielnicowi.
1. Podaję faktyczne miejsce stałego pobytu w Białymstoku. We wniosku jest jako adres zamieszkania i tu pewnie wywiad potwierdził miejsce stalego pobytu. Zagadam z kumplem czy mnie zamelduje' Nie mam umowy najmu to się sam nie zamelduję ;-) Ta opcja rozwiązuje problem ale jakby co pozostają opcje awaryjne
2. Podaję miejsce stałego pobytu w Białymstoku ale upieram się w nie zastosowaniu się do obowiązku meldunkowego. Pytanie czy to może mi jakoś zaszkodzić w postępowaniu i np doprowadzić do sporu w Sądzie Administracyjnym.
3. Podaję miejsce stałego pobytu u rodziców pod Białymstokiem i tu się melduję. W czasie rozmowy z rodzicami na miejscu i rozmowie telefonicznej ze mną dzielnicowy usłyszał, że nie mieszkam tu od ponad 20 lat. Pytanie czy tą opcją nie właduję się na jakąś minę przedłużającą po raz kolejny postępowanie choć nie ma chyba zakazu w trakcie postępowania zmienić miejsca stałego pobytu ;-)
RIDING4GOD
Qubis
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 308
Rejestracja: 15 lipca 2018, 09:22
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Przedłużenie postępowania WPA Białystok

Post autor: Qubis »

Hehe, ale obowiązk meldunkowego już dawno nie ma
Jednak wschodnia granica to stan umysłu :052: .
Osobiście poprosił bym o podstawę prawną na ewentualnosć przymusy zemelowania
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przedłużenie postępowania WPA Białystok

Post autor: KG92RS »

Qubis pisze:Hehe, ale obowiązk meldunkowego już dawno nie ma
Jest. Poczytaj: https://www.rp.pl/W-sadzie-i-urzedzie/3 ... 019-r.html
Awatar użytkownika
Zbigniew Hawk
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 17 stycznia 2019, 11:14
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przedłużenie postępowania WPA Białystok

Post autor: Zbigniew Hawk »

Niestety obowiązek meldunkowy obowiązuje tyle, że nie ma kar za jego nieprzestrzeganie. Pytanie czy mimo to może to mieć wpływ na postępowanie w WPA ;-)
RIDING4GOD
Awatar użytkownika
Zbigniew Hawk
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 17 stycznia 2019, 11:14
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przedłużenie postępowania WPA Białystok

Post autor: Zbigniew Hawk »

Znajomy policjant podpytał w swoim WPA i napisał mi tak:
"Ufff...ale mieszają.Ustawa o broni wymaga podania "miejsca stałego pobytu" i tak jak podali w tym piśmie jest to miejsce, w którym PRZEBYWASZ a nie, w którym jesteś zameldowany. Meldowanie się w miejscu gdzie NIE przebywasz jest podaniem njeprawdy gdyż obowiązek meldunkowy polega na podaniu miejsca stałego lub czasowego POBYTU. U nas WPA weryfikuje w drodze wywiadu zgodność z rzeczywistością miejsca pobytu i nawet gdy ktoś jest zameldowany może to być odrzucone gdy we wskazanym miejscu nie przebywa. Więc dla potrzeb postępowania w spr. pozwolenia wystarczy abyś wskazał miejsce pobytu stałego ułatwiając jednocześnie tymi dokumentami weryfikację prawdziwości Twojego oświadczenia. A meldunek...no cóż faktycznie taki obowiązek nadal mamy. Z tym, że nie zachodzi tutaj związek z przedmiotem tego postępowania. Jutro przyjmują więc idź osobiście, pokaż kwity i pogadaj z kobitą - może się ogarnie. Powodzeniia"

I tak zrobię, biorę potwierdzenia przelewów z mojego konta za czynsz, prąd i maszeruję z nadzieją, że nie spotkamy się w Sądzie Administracyjnym :-)
Spyderco
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 428
Rejestracja: 15 listopada 2018, 10:27
Tematy: 13
Lokalizacja: Opole
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przedłużenie postępowania WPA Białystok

Post autor: Spyderco »

W opolskim także naciskają na stały meldunek, z sugestią "jak nie będziesz miał to kwita nie dostaniesz", więc musiałem się zameldować. Z drugiej strony ciekawe czy do cywili też tak podchodzą, bo w stosunku do policjanta to zawsze dmuchają na zimne na wypadek kontroli.
.22, .223, 9x19, 12GA
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przedłużenie postępowania WPA Białystok

Post autor: rokada »

Powołują się na jakiś konkretny przepis, który uzależnia wydanie pozwolenia od posiadania zameldowania? Czy po prostu uznają, że niedopełnienie obowiązu meldunkowego podpada pod art. 15. pkt 1. podpunkt 6. albo art. 10. pkt 1.?
Awatar użytkownika
Zbigniew Hawk
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 17 stycznia 2019, 11:14
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przedłużenie postępowania WPA Białystok

Post autor: Zbigniew Hawk »

Na razie powołują się na ustawę i posiadanie miejsca stałego pobytu jako jeden z warunków pozwolenia i wspominają tylko że istnieje obowiązek meldunkowy. Na tym etapie ma to jakiś sens bo we wniosku jest podany tylko adres zamieszkania a skoro w systemie wyskoczył im brak zameldowania to chcą mieć jakiś papier, że dopełnili obowiązku sprawdzenia. Jutro niosę im pismo informujące o miejscu pobytu stałego plus opłacane przeze mnie rachunki z tego roku. Zobaczymy co oni na to.
Potencjalna linia sporu może iść w dwóch kierunkach
- podważania miejsca pobytu stałego który podałem, myślę że to opcja do wygrania w każdym sądzie z dowodami jakie mam plus wywiad środowiskowy
- nie dopełnienie obowiązku meldunkowego bez podważania miejsca pobytu stałego ale nie mam pojęcia na jakie paragrafy by się wtedy powoływali. W WPA znajomego powiedzieli że to nie ma związku ze sprawą
Ostatnio zmieniony 07 maja 2019, 12:33 przez Zbigniew Hawk, łącznie zmieniany 1 raz.
RIDING4GOD
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przedłużenie postępowania WPA Białystok

Post autor: Mumin_ »

Spyderco pisze:W opolskim także naciskają na stały meldunek, z sugestią "jak nie będziesz miał to kwita nie dostaniesz",
W Opolskiem jest tylu zameldowanych, co faktycznie mieszkają w Vaterlandzie, że raczej w drugą stronę powinni ;)
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Spyderco
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 428
Rejestracja: 15 listopada 2018, 10:27
Tematy: 13
Lokalizacja: Opole
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przedłużenie postępowania WPA Białystok

Post autor: Spyderco »

W moim przypadku nie miałem podanej podstawy prawnej, służę w tym garnizonie i dostałem informację na telefon, zameldowałem się i po krzyku, bez spiny.
.22, .223, 9x19, 12GA
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”