Amunicja kolekcjonerska

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: KG92RS »

dect pisze:Zgodnie z opisem i dodatkowym zdjęciem (źródło - ta sama książka)
Nie widać zdjęć. Wrzuć na imgur.com, nie będzie problemów.
Awatar użytkownika
bren
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 154
Rejestracja: 11 listopada 2011, 09:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: bren »

Zdjęcia się nie otwierają. A wiec tak z pamięci: wieki temu przeglądając obcojęzyczne periodyki związane z bronią (na zakup nie pozwalały zasoby finansowe, ale mogłem przejrzeć i poczytać) przypadkiem trafiłem na opis stanowiska do pomiaru ciśnienia w łusce (odprowadzenie gazów przez boczny otwór w ściance łuski i przyrząd zgniotkowy (czy jak to się fachowo nazywa) do pomiaru ciśnienia. Były także przedstawione naboje z otworami w łuskach i nacięciem na denku, które według opisu miało służyć do pozycjonowania otworu w łusce względem otworu w „komorze nabojowej” tego ustrojstwa. Niestety nie było opisane w jaki sposób odbywa się pozycjonowanie, a schemat tego nie wyjaśniał. Stąd zapamiętałem te „dziwne” naboje, chyba, że coś pokręciłem, bo pamięć już nie ta.
Awatar użytkownika
dect
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 334
Rejestracja: 27 listopada 2007, 16:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: dect »

To jeszcze raz

Zgodnie z opisem i dodatkowym zdjęciem (źródło - ta sama książka)

Obrazek

Obrazek

było ich kilka rodzajów, przerabianych z różnych łusek (stąd też pojedynczy kanał w denku tej którą pokazałem) i z różnej wielkości bocznymi otworami.
Ostatnio zmieniony 05 kwietnia 2019, 22:01 przez dect, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bren
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 154
Rejestracja: 11 listopada 2011, 09:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: bren »

A jednak… na zamieszczonym rysunku łuski w przekroju widać po lewej stronie na wprost otworu w korpusie kątowe wycięcie części denka (obszar niezakreskowany).
Awatar użytkownika
dect
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 334
Rejestracja: 27 listopada 2007, 16:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: dect »

Obejrzę je jeszcze raz, ale jestem na 99% pewien że nie ma nacięć. Jak widać to ziemniaki więc mogą też być schowane pod korozją
Awatar użytkownika
bren
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 154
Rejestracja: 11 listopada 2011, 09:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: bren »

I tu jest problem. Urządzenie kontrolne do pomiaru ciśnienia składało się z zespołu zamka karabinu Mauser 98 z odpowiednio zmodyfikowaną komora zamkową i kawałkiem lufy umieszczonych w drewnianym bloku. Wiadomo, że w Mauserze z powodu konstrukcji wyciągu nie włożysz naboju bezpośrednio do lufy, lecz trzeba wprowadzi zamkiem. Rygluje się przez obrót – według mnie siła tarcia może spowodować obrót okrągłej łuski, a wtedy otwór w łusce będzie niecentrycznie w stosunku do otworu pomiarowego w komorze zamkowej, a wtedy raz, że pomiar będzie błędny, dwa, że będzie problem z usunięciem łuski z komory, bo ciśnienia wciśnie część ścianki łuski w otwór w komorze. Według mnie występ na zamku, w który wchodzi wycięcie w denku łuski powinien problem pozycjonowania rozwiązać.
Być może Niemcy stosowali do prób tej amunicji inne urządzenie innej konstrukcji, ale ponieważ denko 7,92 Kurz pasowało do czółka zamka Mausera, to najprostszym sposobem wydaje się modyfikacja znanego urządzenia do prób ciśnieniowych.
Awatar użytkownika
Arctic
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 950
Rejestracja: 16 lipca 2004, 00:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: Arctic »

bren pisze:... Wiadomo, że w Mauserze z powodu konstrukcji wyciągu nie włożysz naboju bezpośrednio do lufy, lecz trzeba wprowadzi zamkiem.
Sprawdziłem to sensacyjne doniesienie na swoim Mauserze i spokojnie wkładam łuskę bezpośrednio do lufy i zamykam zamek. Nie muszę wybierać jej zamkiem z podajnika i dosyłać do komory. Na strzelnicy sprawdzę jak to jest z nabojem ale raczej nie przewiduję by całego naboju nie dało się załadować do lufy. Nie wiem skąd wziąłeś te prawdę objawioną, że Mausera nie da się załadować pojedynczo bezpośrednio "do lufy". Trochę przeszkadza podajnik przy zamykaniu zamka z nabojem już w lufie, ale jak wyjąć podajnik ze sprężyną to się robi jednostrzałowa flinta i tyle.
bren pisze:... Rygluje się przez obrót – według mnie siła tarcia może spowodować obrót okrągłej łuski, a wtedy otwór w łusce będzie niecentrycznie w stosunku do otworu pomiarowego w komorze zamkowej, ...
Też sprawdziłem i jest tak, że jak włożę łuskę w określonym położeniu do lufy (na przykład jakaś literka wybita na dnie łuski do góry.) to po zamknięciu zamka i potem przy wyjmowaniu wychodzi tak samo. Moim zdaniem zamek nie obraca łuski nawet słabo wciśniętej do komory. Wypolerowałem ścianki żeby zobaczyć czy zamek nie obraca jej w obie strony w komorze ale jedyne ślady obrotu były tylko na dnie i kryzie.
... ... a jak będziecie grzeczni, to nauczę was robić napalm.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1442
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: LongTom »

Arctic pisze:
bren pisze:... Wiadomo, że w Mauserze z powodu konstrukcji wyciągu nie włożysz naboju bezpośrednio do lufy, lecz trzeba wprowadzi zamkiem.
Sprawdziłem to sensacyjne doniesienie na swoim Mauserze i spokojnie wkładam łuskę bezpośrednio do lufy i zamykam zamek. Nie muszę wybierać jej zamkiem z podajnika i dosyłać do komory. Na strzelnicy sprawdzę jak to jest z nabojem ale raczej nie przewiduję by całego naboju nie dało się załadować do lufy. Nie wiem skąd wziąłeś te prawdę objawioną, że Mausera nie da się załadować pojedynczo bezpośrednio "do lufy". Trochę przeszkadza podajnik przy zamykaniu zamka z nabojem już w lufie, ale jak wyjąć podajnik ze sprężyną to się robi jednostrzałowa flinta i tyle.
Arctic, Bren wyraził się nieprecyzyjnie.
Oczywiście, że włożysz spokojnie nabój do lufy i zaryglujesz zamek, co sam sprawdziłeś.
Niemniej konstrukcja pazura wyciągu jest dobrana do pobierania naboju z magazynka ("kryza" zaskakuje za pazur, a właściwie wchodzi pod niego tuż po wyjściu naboju ze szczęk magazynka - jak przeładujesz powoli to sam zobaczysz).
Natomiast przy domykaniu zamka z wprowadzonym nabojem do komory czoło pazura wyciągu opiera się o spód łuski i stwarza duży opór (jest mało elastyczny) zanim zaskoczy za kryzę. W konsekwencji dochodzi do połamania pazura wyciągu.
Zdjęcia takich połamanych pazurów wyciągu pokazywał kiedyś kolega Razorblade1967.
Ostatnio zmieniony 09 kwietnia 2019, 07:51 przez LongTom, łącznie zmieniany 1 raz.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
Awatar użytkownika
kozichwost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 18 listopada 2006, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: kozichwost »

Dzięki temu rozwiązaniu, że nabój pobrany z magazynka przez cały czas trzymany jest.przez pazur wyciągu, mausera można przeładować w każdej pozycji, nawet do góry nogami
Przepraszam - pan tu nie stał
Awatar użytkownika
bren
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 154
Rejestracja: 11 listopada 2011, 09:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: bren »

Sorry za nieścisłe określenie. Nie sądziłem się, że ktoś, a tym bardziej użytkownik Mausera, będzie chciał to fizycznie sprawdzić ryzykując uszkodzeniem własnej broni. Swego czasu mnie taka jednorazowa zabawa kosztowała pazur wyciągu (przy czym ja wcześniej wiedziałem, że nie należy tego w ten sposób robić, a później wiedziałem także dlaczego). Zresztą wątpię, aby na stanowisku badawczym stosowali metodę ładowania podaną przez Artica. Z drugiej strony ciekawe, że w cytowanej specjalistycznej publikacji także nie ma wyjaśnienia funkcji tej dość charakterystycznej cechy naboju (Kapell wiedział o niej – choćby z zamieszczonej w książce grafiki).
Doświadczenie z użyciem wystrzelonej łuski może nie być w pełni miarodajne z uwagi na zmianę kształtu spowodowaną strzałem.
Awatar użytkownika
dect
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 334
Rejestracja: 27 listopada 2007, 16:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: dect »

Obejrzałem denka i pomimo korozji nie widać wyraźnie niczego co byłoby takim wcięciem
Awatar użytkownika
bren
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 154
Rejestracja: 11 listopada 2011, 09:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: bren »

Awatar użytkownika
dect
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 334
Rejestracja: 27 listopada 2007, 16:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: dect »

No tak.. W podanym linku wcięcie jest duże i wyraźne więc te moje to jakaś ściema albo niedoróba albo inny model(?)

O! Ale za to jest tam też wytłumaczona metoda testowania i jak to się odbywało.
Ostatnio zmieniony 11 kwietnia 2019, 12:32 przez dect, łącznie zmieniany 1 raz.
Kret67
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 96
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 13:39
Tematy: 0
Lokalizacja: wielkopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: Kret67 »

Proszę o pomoc w identyfikacji producenta amunicji 5,56 / 223.Rem łuska mosiężna, pocisk drewniany, malowany na czerwono, bicia na spodzie łuski "na godz.9" cyfra 8, "na godz. 3" cyfra 7 i" na godz. 6 cyfry 070".
Awatar użytkownika
bren
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 154
Rejestracja: 11 listopada 2011, 09:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: bren »

Karlsborg Amunisjonfabrik Szwecja
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”