FX Airguns Radar Wireless Mini Pocket Chronograph

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1425
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

FX Airguns Radar Wireless Mini Pocket Chronograph

Post autor: Yurko »

Zapowiedź nowego narzędzia pomiarowego:

Obrazek



Podobno ma być tanie...
Ostatnio zmieniony 21 marca 2019, 10:28 przez Yurko, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2541
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Airguns Radar Wireless Mini Pocket Chronograph

Post autor: adnikauto »

Fajny! I niezalezny od natezenia swiatla... wrrr... :621: :)
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
sirwolf78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 301
Rejestracja: 19 grudnia 2016, 19:51
Tematy: 5
Lokalizacja: Jabłonna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Airguns Radar Wireless Mini Pocket Chronograph

Post autor: sirwolf78 »

Pewnie tak, ale jestem ciekawy pewnego szczegółu - na jakiej odległości od lufy mierzy prędkość. Na jakiej drodze dokonywane są pomiary, czy nie są one dość spore i czy w związku z tym jest uwzględniony spadek prędkości śrutu? Być może tak uwzględniając czas i odległość od radaru mierzone w określonych odstępach. Bo chrono radeckowe robi to zaraz na wyjściu między blisko umieszczonymi bramkami (spadek prędkości pomijalny), a ze światłem też nie miałem z nm problemów.
Ja też chcę do Twa. Albo nie, hipokryzja się szerzy... I cenzura.
Awatar użytkownika
mazgier
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 201
Rejestracja: 10 stycznia 2013, 09:37
Tematy: 5
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Airguns Radar Wireless Mini Pocket Chronograph

Post autor: mazgier »

Yurko pisze:Podobno ma być tanie...

Cena jaką widziałem w pewnym sklepie internetowym (nie, nie mają jeszcze w sprzedaży) to 150 GBP.
Steyr LG 110HP & AA TX200HC
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Airguns Radar Wireless Mini Pocket Chronograph

Post autor: radecek »

Wpisałem komentarz pod filmem z propozycją wykonania testu porównawczego z Shooting Chrony, ale na krótkich dystansach, jak na rysunku.
Wpis ten został usunięty...

Obrazek
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2591
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: FX Airguns Radar Wireless Mini Pocket Chronograph

Post autor: tommylee »

Radek bo nie lansujesz firmy FX :-D
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1425
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Airguns Radar Wireless Mini Pocket Chronograph

Post autor: Yurko »

To jest radar doplerowski, więc nie potrzebuje do pomiaru, by pocisk pokonał jakąś znaczącą drogę. Przy częstotliwości 25 GHz mógłby zmierzyć prędkość już po 1-2 centymetrów od lufy. Pewnie nie w praktyce, ale z odpowiednim oprogramowaniem, mógłby zrobić serię pomiarów z bardzo dużą gęstością na dowolnym dystansie w granicach otrzymywania dającego się odczytać echa.

Taki poważny, profesjonalny radar balistyczny:
Obrazek

https://www.sklep.milicon.eu/chronograf ... adar-p2420
pociski 5,5mm wykrywa do maksymalnie 50 metrów, a 9 mm do 120 metrów

Kieszonkowy FX na pewno będzie dużo słabszy. Jest też już na rynku sporo tanich (nawet poniżej 100 $) radarów do paintballa, czy np....tenisa, które śrut kompletnie ignorują...

Przykładowy wygląd aplikacji na telefon dla Labradar gdzie widać kilka pomiarów dla różnych dystansów tego samego strzału:

Obrazek

https://itunes.apple.com/gb/app/labrada ... orm=iphone
Ostatnio zmieniony 21 marca 2019, 14:25 przez Yurko, łącznie zmieniany 2 razy.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Airguns Radar Wireless Mini Pocket Chronograph

Post autor: radecek »

Częstotliwość dopplerowska dla Fosc=24GHz i V pocisku 250m/s wynosi Fd 40 kHz. Na długości 1m dla 250m/s można zliczyć 160 pełnych okresów Fd. Sprawa prosta - ale diabeł tkwi w szczegółach.
Awatar użytkownika
sirwolf78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 301
Rejestracja: 19 grudnia 2016, 19:51
Tematy: 5
Lokalizacja: Jabłonna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Airguns Radar Wireless Mini Pocket Chronograph

Post autor: sirwolf78 »

Więc rozumiem, że prędkość podawana jest dla miejsca posadowienia radaru? Bo nie bardzo rozumiem, skąd radar ma wiedzieć, czy został postawiony na końcu wylotu, czy trochę bliżej strzelca...
Ja też chcę do Twa. Albo nie, hipokryzja się szerzy... I cenzura.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1425
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Airguns Radar Wireless Mini Pocket Chronograph

Post autor: Yurko »

Radar oczywiście nie wie, a my na razie nie wiemy czy jest jakaś możliwość konfiguracji programu. Jedna rzecz, która może nic nie znaczy, że obudowa w pokazanej demonstracyjnej wersji, jest wyprofilowana tak, jakby miała być przytknięta do lufy. Człowiek z filmu na to specjalnie nie zwracał uwagi i mówił, że można różnie się ustawić... Ja jednak myślę, że konstruktorzy, przynajmniej na początku zakładali umieszczenie anteny możliwie blisko wylotu lufy.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Chleb0
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 13 maja 2016, 11:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Airguns Radar Wireless Mini Pocket Chronograph

Post autor: Chleb0 »

Radecek, wytłumacz tak po Polskiemu, dlaczego tego testu na krótkim dystansie tak się boją? Przecież to mierzy prędkość w chwili wylotu śrutu z lufy, co ma do tego co potem się dzieje ze śruciną ?
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1425
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Airguns Radar Wireless Mini Pocket Chronograph

Post autor: Yurko »

Nie jestem pewny czy pytasz, bo nie wiesz, czy też próbujesz sprowokować oczywistą odpowiedź. Problem oczywisty z radarem jest taki, że przy pracy pod kątem robi błędy. (Tak jak z pomiarami robionymi przez "drogówkę") Im bliżej lufy robimy pomiar i im dalej od osi lufy umieścimy antenę, tym ten kąt jest większy. Można to uwzględnić. Program może ten błąd skorygować, ale musiałby pewne rzeczy wiedzieć. Nie jestem w ogóle przekonany, czy FX już wie, czy dać użytkownikowi możliwości wprowadzania wszystkich parametrów, czy tylko podać zalecenia jak ustawić antenę i tyle. Czy boją się testu na bliskim dystansie? Myślę, że w ogóle nie powinni iść na żadne oficjalne testy porównawcze z urządzeniami pracującymi na innej zasadzie niż użyta przez nich...

Nie chcę być złym prorokiem, ale spodziewam się "niskiej" ceny urządzenia. I płatnej płatnej aplikacji podwajającej koszt całej inwestycji. Być może również wersji darmowej ale o bardzo okrojonej funkcjonalności.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Airguns Radar Wireless Mini Pocket Chronograph

Post autor: radecek »

1) Przy małej odległości będzie większy kąt i spowoduje błąd ( zaniżenie prędkości )
2) Antena nadawcza i odbiorcza są przesunięte geometrycznie i w małej odległości od lufy i przed tarczą: mały obiekt może być niewidoczny.
3) Odbiornik dopplerowski powinien mieć funkcję do sterowania "dynamiką" układu przemiany, co spowoduje opóźnienie reakcji układu ( duże sygnały, małe - powinny być wyrównywane do pewnego poziomu).
4) Pomiar częstotliwości dopplerowskie wykonywany przez N okresów będzie dokładniejszy, ponieważ będzie to wartość średnia.
Ostatnio zmieniony 22 marca 2019, 14:20 przez tommylee, łącznie zmieniany 1 raz.
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Airguns Radar Wireless Mini Pocket Chronograph

Post autor: radecek »

Jak ktoś kupi FX Radar to niech sprawdzi jaki wpływ ma temperatura - czy dobrze jest zrobiona stabilizacja generatora mikrofalowego ( lodówka + pomiar, temperatura pokojowa + pomiar, ogrzanie np. do 50 st. + pomiar ). Tylko nie telefon.

Nie będzie to nigdy to samo co Lab Radar, którego cena jest uzasadniona przez wysokie koszty materiałowe.


Robiłem kilka prób z sensorami mikrofalowymi 24GHz i 10.5GHz. Pomimo, że w instrukcji podawane były dobre parametry, które można zastosować do pomiarów prędkości - okazało się, że jednak nie. W przypadku czujnika 24GHz - nie było, żadnej stabilizacji generatora i wychodziło, że ma on 21-22 GHz. W przypadku generatora 10.5GHz z oscylatorem dielektrycznym DRO - częstotliwość Dopplerowska, ulegała zmianie o kilka kHz - prawdopodobnie na skutek nagrzewania się, po włączeniu zasilania.

Lepszej jakości generatory z anteną do pomiaru prędkości to koszt 150 USD / szt. netto Do tego trzeba dorobić układ pomiaru i stabilizacji częstotliwości i interfejs do komunikacji z użytkownikiem. Koszt zbudowania urządzenia Dopplerowskiego ( materiał, robocizna ) ~ > 200-300 USD.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2019, 08:43 przez radecek, łącznie zmieniany 1 raz.
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FX Airguns Radar Wireless Mini Pocket Chronograph

Post autor: radecek »

Fx airguns radar wireless wygląda jak DR CHrono do paintballa 119.95 USD



https://carbonpaintball.com/products/ca ... hronograph



Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 03 lipca 2019, 21:27 przez radecek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”