zestaw .308 do 20k

Wszystko o strzelaniu na dalsze dystanse. Współczesna broń palna, czarnoprochowa i wiatrówki.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
andiHK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 97
Rejestracja: 22 maja 2017, 08:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: andiHK »

Mam lunetę NF 15-55x52 z montażem Spuhr 20 MOA i poziomiczką Vortex za 11200 zł.
Ostatnio zmieniony 18 marca 2019, 10:52 przez andiHK, łącznie zmieniany 1 raz.
Precision Firearms 6.5x47 - semi auto
Dolphin 338 LM - magnum
Awatar użytkownika
andiHK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 97
Rejestracja: 22 maja 2017, 08:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: andiHK »

Kolejny raz czytam, że elaboracja, to jakaś tajemna wiedza. Zaprzeczam, jest to do ogarnięcia dla średnio rozgarniętego człowieka. Ja pierwsze elaboracje w 308 zrobiłem po obejrzeniu filmiku księdza myśliwego z TV TRWAM ;)

Najważniejszy jest dobór bezpiecznych naważek dla danego kalibru, ale jest do tego specjalny program komputerowy QL. W wersji prostszej wystarczy trzymać się danych z katalogu producenta prochu, np. VihtaVuori. https://www.vihtavuori.com/reloading-da ... reloading/
Precision Firearms 6.5x47 - semi auto
Dolphin 338 LM - magnum
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: SpaceDog »

tytus160 pisze:
Można oczywiście rozważać też Deltę 5-50 czyli kompromis cenowy pomiędzy lunetami w/w ale dla mnie Delta ma wielką upierdliwość w postaci beznadziejnej regulacji paralaksy w zakresie 300 - nieskończoność.
Możesz napisać na czym owa ,,upierdliwość" polega...?
Bo np. Nightforce, jeszcze nie tak dawno, wcale nie podawał dystansu na pokrętłach paralaksy... a dalmierza i tak to nie zastąpi :027:
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 19
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: GreenHeart »

andiHK pisze:Kolejny raz czytam, że elaboracja, to jakaś tajemna wiedza. Zaprzeczam, jest to do ogarnięcia dla średnio rozgarniętego człowieka. Ja pierwsze elaboracje w 308 zrobiłem po obejrzeniu filmiku księdza myśliwego z TV TRWAM ;)
Oczywiście że elaboracja jest łatwa - tyko ta podstawowa. Poziom jaki reprezentuje ów ksiądz można osiągnąć choćby po przeczytaniu kilku wątków o elaboracji i obejrzeniu 2-3 filmów na youtube. Coś jak średnia szkoła elaboracji. Potem są studia magisterskie i doktoranckie a Ci którzy najpierw budują naboje a pod nie budują karabiny to już profesorowie.

andiHK pisze:Najważniejszy jest dobór bezpiecznych naważek dla danego kalibru, ale jest do tego specjalny program komputerowy QL. W wersji prostszej wystarczy trzymać się danych z katalogu producenta prochu, np. VihtaVuori.
QL jest tylko przewodnikiem i startem do dalszych rozważań. Potem przychodzi czas na własne pomiary i eksperymenty z użyciem chronometru lub jeszcze lepiej radaru dopplerowskiego.
Ostatnio zmieniony 18 marca 2019, 19:15 przez GreenHeart, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
desperado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 734
Rejestracja: 14 maja 2011, 08:19
Tematy: 34
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: desperado »

Tylko,że założyciel tematu nic nie pisze o elaboracji, więc pewnie będzie gonił pociski fabryczna amunicją.
tytus160
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 185
Rejestracja: 29 stycznia 2017, 10:06
Tematy: 4
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: tytus160 »

SpaceDog pisze:
tytus160 pisze:
Można oczywiście rozważać też Deltę 5-50 czyli kompromis cenowy pomiędzy lunetami w/w ale dla mnie Delta ma wielką upierdliwość w postaci beznadziejnej regulacji paralaksy w zakresie 300 - nieskończoność.
Możesz napisać na czym owa ,,upierdliwość" polega...?
Bo np. Nightforce, jeszcze nie tak dawno, wcale nie podawał dystansu na pokrętłach paralaksy... a dalmierza i tak to nie zastąpi :027:
Już tłumaczę - tak ok. 90% zakresu regulacji przypada na dystans 10-100 metrów, mam wrażenie że 5-50 została zaprojektowana dla strzelania FT. Między 300 a nieskończoność jest tak mały skok regulacji, że przenosząc się między osiami 300 a 600 metrów było mi trudno złapać ostrość. Nie wyobrażam sobie robić tego na zawodach przy strzelaniu 300-600-800 w reżimie czasowym. Ale przyznaję, że jestem rozpuszczony genialną ergonomicznością K624i - tam po prostu paralaksa jest wyskalowana co 100 metrów i czytelnie opisana( no i umiejscowiona pod wieżą odległościową). To był jeden z 2 głównych powodów dla których nie zdecydowałem się wziąć tej Delty (testowałem egzemplarz 5-50 ze skokiem 0,05mils z siatką w drugim planie).
Awatar użytkownika
andiHK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 97
Rejestracja: 22 maja 2017, 08:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: andiHK »

Tak się składa, że od niedawna strzelam z wykorzystaniem dwóch Delt Striker, tzn. 5-50x56 i 4,5-30x56 zamontowanych na karabinach semi auto. Na ostatnich zawodach F-Class, dzięki Strykerom, osiągnąłem oboma karabinami wyraźnie najlepsze wyniki na 300 i 600 m. Regulacja paralaksy fakt, jest pewnie od FT, ale to w niczym nie przeszkadza, a nawet przyspiesza regulację.
Ostatnio zmieniony 19 marca 2019, 09:54 przez andiHK, łącznie zmieniany 1 raz.
Precision Firearms 6.5x47 - semi auto
Dolphin 338 LM - magnum
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: SpaceDog »

tytus160 pisze: Ale przyznaję, że jestem rozpuszczony genialną ergonomicznością K624i - tam po prostu paralaksa jest wyskalowana co 100 metrów i czytelnie opisana( no i umiejscowiona pod wieżą odległościową). .
Cóż... mnie to rozwiązanie nie urzekło :wink: poza tym przydaje się jedynie przy strzelaniu na stałe, równe (co 100m) dystanse...
Jeśli musimy strzelić np. na te 570 czy 630m skala co 100m wcale nie pomaga..., a paralaksą kręcić musimy.
tytus160
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 185
Rejestracja: 29 stycznia 2017, 10:06
Tematy: 4
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: tytus160 »

SpaceDog pisze:
tytus160 pisze: Ale przyznaję, że jestem rozpuszczony genialną ergonomicznością K624i - tam po prostu paralaksa jest wyskalowana co 100 metrów i czytelnie opisana( no i umiejscowiona pod wieżą odległościową). .
Cóż... mnie to rozwiązanie nie urzekło :wink: poza tym przydaje się jedynie przy strzelaniu na stałe, równe (co 100m) dystanse...
Jeśli musimy strzelić np. na te 570 czy 630m skala co 100m wcale nie pomaga..., a paralaksą kręcić musimy.
Szukałem lunety tarczowej :) Stąd drugi plan i 0,05milsa na klik w testowanej przeze mnie Delcie 5-50 i głównie przez tę paralaksę się nie zdecydowałem.
A co do paralaksy skala co 100 to i tak lepiej niż 300-nieskończoność :)

A i żeby nie było całkiem offtopu, to powiem, że zestaw Tikka T3X Varmint + osada KRG X-ray + Kahles k624i + Spuhr zmieścił się w 20k ;-)
Ostatnio zmieniony 19 marca 2019, 14:33 przez tytus160, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: SpaceDog »

Na szczęście jest wybór...
Nie to, co kiedyś... ;laughing: Nadal mam IORa z siatką w MILSACH i bębnami w MOA :)
tytus160
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 185
Rejestracja: 29 stycznia 2017, 10:06
Tematy: 4
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: tytus160 »

Tak, na szczęście jest wybór. Dlatego trzeba macać, testować jak się da, pytać, podglądać a potem i tak wybrać po swojemu :)
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 19
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: GreenHeart »

Szukalem lunety do 10k I maly byl wybor a chcialem nową. Kolega (moj przewodnik duchowy od strzelania), powiedzial. Bierz delte stryker hd 4.5-30x56. A ze kolega doskonale wie co strzelam to 10 minut pozniej dodalem ja do koszyka :). Jakbym mial cos zmienic to pewnie zamiast Lyon,a wzialbym snickersa a tak to nic nie zmieniam :)
Awatar użytkownika
andiHK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 97
Rejestracja: 22 maja 2017, 08:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: andiHK »

Tak naprawdę najważniejsze jest odpowiedzieć sobie na początku na pytanie: tarcza czy taktyka. Od odpowiedzi na to pytanie zależy wybór i karabinu i lunety. Do taktyki skłaniałbym się za Tikką i Bergarą, do tarczy zaś za Sabatti (strasznie ciężkie konstrukcje). Lunety do tarczy to NF 15-55x52, w tańszej opcji Delta Stryker 5-50x56 (można ją także wykorzystywać do taktyki). Do taktyki polecam Kahles K525i i w tańszej opcji Deltę Stryker 4,5-30x56. Ze SB, poza tarczowym 12-50x56 (tej nie polecam) nie strzelałem, więc trudno o wiarygodną opinię.
Precision Firearms 6.5x47 - semi auto
Dolphin 338 LM - magnum
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: Spitfire24 »

Andy a dlaczego Bergara (zwłaszcza wersja 28") nie nadaje się do tarczy ?
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
andiHK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 97
Rejestracja: 22 maja 2017, 08:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: zestaw .308 do 20k

Post autor: andiHK »

Darek, a ja napisałem, że Bergara się nie nadaje? :-O Przecież to REM 700 w lepszym wykonaniu. Tak naprawdę do tarczy z wymienionych karabinów trudno byłoby konkurować z karabinami pojedynczego ładowaniu w stylu NC RADO, czy Dolphin.
Ostatnio kolega miał dylemat, co wybrać Sabatti czy Bergarę w 308 WIN. Ponieważ nie strzelałem z nich, a swoją opinię opieram tylko na obserwacji wyników innych zawodników, więc spytałem znanego sprzedawcę, a jednocześnie świetnego strzelca, który oferuje obie marki, co by wybrał i wskazał na Sabatii.
Precision Firearms 6.5x47 - semi auto
Dolphin 338 LM - magnum
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Daleki dystans - Long Range”