Dopuszczenie do posiadania broni

Moderator: Moderatorzy WBP

SI
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 20 grudnia 2013, 13:11
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: SI »

Witam wszystkich.
Posiadam dopuszczenie do broni z literką "B", według starych zasad, ochrona osób i mienia. Na ten moment nie jestem zatrudniony, posiadam ważne badania, robione raz na 3 lata na podstawie art 26. ust. 3 pkt 7 ustawy z 22 sierpnia 1997 o ochronie osób i mienia. Obecnie przedłużam papiery na kwalifikowanego pracownika ochrony, robione raz na 5 lat i tutaj nie ma problemu. Jednak problem wynikł w kwestii dopuszczenia.
KWP domaga się zatrudnienia w określonych podmiotach, które mają stosowną koncesję, aby to dopuszczenie utrzymać, powołując się na Ustawę o Broni i Amunicji tj art. 15 ust 4a oraz art. 29 ust. 2 pkt 1 i 2.
Ewentualnie zamiast zatrudnienia, również powołując się na Ustawę o Broni i Amunicji, każą dostarczyć badania wykonywane raz na 5 lat z art. 15, mimo posiadania badań, które uprawniały mnie do dopuszczenia robione raz na 3 lata z wynikających z ustawy OOiM. Nie wiem co zrobić z tym fantem?
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2019, 20:08 przez SI, łącznie zmieniany 1 raz.
P226
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 224
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 00:45
Tematy: 2
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: P226 »

Kilku moich kolegów nie pracujących już "w ochronie" dostało pisma o zwrot "czerwonych książeczek" po telefonie do WPA i oświadczeniu że tego nie zrobią ponieważ brak podstawy prawnej cofnięcia uzyskanych uprawnień, otrzymali pisma że sprawa została umorzona/zamknięta. Jednemu kilka lat temu "cofnięto" dopuszczenie- chłopak się odwołał do KGP i kazali zwrócić(potrzebował do kontynuowania pracy). Dostał nową książeczkę bo starą zniszczyli.
.177, .44
P226
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 224
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 00:45
Tematy: 2
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: P226 »

Za stroną:
http://bip.poznan.kwp.policja.gov.pl/KW ... broni.html
"Właściwy organ Policji cofa dopuszczenie do posiadania broni, jeżeli osoba, legitymująca się dopuszczeniem do posiadania broni:

należy do osób z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 1878), lub o znacznie ograniczonej sprawności psychofizycznej; wykazujących istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego; uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych; nieposiadających miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; stanowiących zagrożenie dla siebie, porządku lu bezpieczeństwa publicznego:
skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za nieumyślne przestępstwo:
przeciwko życiu i zdrowiu,
przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.
naruszyła obowiązek zawiadomienia o utracie broni (niezwłocznie jednak nie później niż 24 godziny od stwierdzenia utraty)
przemieszcza się z rozładowaną bronią albo nosi broń znajdując się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo środka zastępczego
Właściwy organ Polici może cofnąć dopuszczenie w przypadku naruszenia przez osobę posiadającą dopuszczeie do posiadania broni:

obowiązku poddania się badaniom lekarskim i psychologicznym i przedstawienia orzeczeń lekarskiego i psychologicznego, potwierdzających zdolność do dysponowania bronią
obowiązku zawiadomienia właściwego organu Policji o zmianie miejsca stałego pobytu (w terminie 14 dni od daty zmiany miejsca stałego pobytu)
zasady, stanowiącej, iż broń palna oraz inna broń zdolna do rażenia celów na odległość może być używana w celach szkoleniowych i sportowych tylko na strzelnicach"
.177, .44
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Leśny Dziadek »

Leśny Dziadek pisze:A co tam, przyznam się. Nadrabiając zapóźnienie cywilizacyjne, wystąpiłem do WPA Wrocław o dopuszczenie, na wszelkie możliwe literki, wynikające z pełnej kolekcjonerki. Żaden podmiot mnie nie zatrudnia. Czekam. Jak na razie wszystko na dobrej drodze, za tydzień moja termin wydania decyzji, zdam relację.
A, przypomniałem sobie. . Dostałem. Bez komentarzy, bez pytań o zatrudnienie. Zaledwie tydzień po terminie.
SI
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 20 grudnia 2013, 13:11
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: SI »

Sprawę zatrudnienia wyjaśniłem. To teraz wymagają badań wynikających z art. 15, ust 4 ustawy O Broni i Amunicji, mimo iż posiadam badania na podstawie art 26. ust. 3 pkt 7 ustawy z 22 sierpnia 1997 o ochronie osób i mienia, robione raz na 3 lata. Według nich muszę posiadać drugie, robione raz na 5 lat wynikające z art. 15, ust 4.
Ostatnio zmieniony 04 marca 2019, 12:07 przez SI, łącznie zmieniany 1 raz.
FIGA1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 13 lutego 2010, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: S-C
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: FIGA1 »

odkopię trochę temat. Szybkie pytanie dotyczące dopuszczenia do posiadania broni:

Jak teraz (rok 2019) sprawa wygląda w WPA Katowice jeśli chodzi o zwolnienie z egzaminu na podstawie licencji PZSS.

- Czy dalej można bez dodatkowego egzaminu uzyskać kategorię ,,G" w dopuszczeniu w Katowicach w oparciu o art. 30 ust. 1a i 1b UoBiA??

- Czy Katowice wymagają doprecyzowania we wniosku, że ,,dopuszczenie jest potrzebne podczas uczestnictwa, organizacji lub przeprowadzania strzeleckich zawodów sportowych" , czy może przechodzi bez tego zdania??

Wniosek chcę wysłać pocztą, toteż chcę napisać go w jaknajbardziej poprawny sposób bo na miejscu nie będę miał możliwości nic dopisać/skreślić.
FIGA1
Awatar użytkownika
Vonzgj
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 03 lipca 2019, 21:51
Tematy: 0
Lokalizacja: Miechów
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Vonzgj »

Orientuje się ktoś, jak wygląda sprawa wydaniem dopuszczenia do posiadania broni w celach sportowych w przypadku, gdy posiadam już legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni (wyd. w 2013, cel posiadania broni B i M)? Czy we wniosku o pozwolenia i dopuszczenie mogę także wnioskować o wydanie nowej legitymacji czy WPA zrobi to z automatu, bo chyba dwóch różnych legitymacji nie mogę mieć jednocześnie (a w starej nie ma miejsca na wpisanie wszystkich rodzajów broni o które będę wnioskował). W przypadku wydania nowej legitymacji, WPA powinno mi wpisać praktycznie wszystkie literki rodzajów broni, ale na podstawie różnych decyzji (część dot. celów sportowych a część dot. celów ochrony osób i mienia). Miał ktoś podobny przypadek?
MartigenCZ100
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 14 lipca 2019, 15:10
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: MartigenCZ100 »

Witam ,
Mam pytanie odnośnie dopuszczenia . Posiadałem takowe dopuszczenie do ochrony osób i mienia , jako że nie pracuje już w ochronie WPA kazało zdać legitymację ponieważ nie przedstawiłem badań związanych z ochroną oraz nie zrobiłem kursu który teraz jest co 5 lat . I moje pytanie czy jeżeli chciałbym kiedyś spowrotem odzyskać to dopuszczenie to czy muszę zdawać ponownie egzaminy czy już nie muszę bo przecież zdawałem na starych zasadach jeszcze jak były licencję . Pytałem w WPA to tam mówili że będę musiał zdawać jeszcze raz egzaminy , czy to prawda ?
Glou
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 21:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: Glou »

Uważam, że WPA powiedziało Ci dobrze.
Straciłeś uprawnienie o które pytasz i jak je chcesz odzyskać to od nowa historio z procedurą.

Dodatkowo, straciłeś bo nie przedstawiłeś wymaganych dokumentów/badań, a nie bo zdecydowałeś ze na chwile Ci zbędne, wiec tak na prawdę Ci je zabrano.

Pozdr.
MartigenCZ100
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 14 lipca 2019, 15:10
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: MartigenCZ100 »

Też tak myślałem do czasu kiedy przeczytałem komentarz kolegi wyżej który napisał
P226
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Re: Dopuszczenie do posiadania broni
Post2019-02-22, 21:40

Kilku moich kolegów nie pracujących już "w ochronie" dostało pisma o zwrot "czerwonych książeczek" po telefonie do WPA i oświadczeniu że tego nie zrobią ponieważ brak podstawy prawnej cofnięcia uzyskanych uprawnień, otrzymali pisma że sprawa została umorzona/zamknięta. Jednemu kilka lat temu "cofnięto" dopuszczenie- chłopak się odwołał do KGP i kazali zwrócić(potrzebował do kontynuowania pracy). Dostał nową książeczkę bo starą zniszczyli.

Więc dlatego takie moje pytanie .
P226
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 224
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 00:45
Tematy: 2
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: P226 »

Byłem ciekaw jak WPA Kraków podchodzi do pistoletów i rewolwerów sportowych- czy wpisują jako "M"?
Okazało się że podciągają pod "A".
.177, .44
Awatar użytkownika
michalc13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 48
Rejestracja: 03 października 2006, 23:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: michalc13 »

Jeżeli miałem w starej legitymacji osoby dopuszczonej cel "H", jakie literki powinno mi WPA wpisać w legitymacji nowego wzoru?
P226
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 224
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 00:45
Tematy: 2
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: P226 »

H to szkoleniowy?
.177, .44
Awatar użytkownika
michalc13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 48
Rejestracja: 03 października 2006, 23:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: michalc13 »

Tak
P226
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 224
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 00:45
Tematy: 2
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dopuszczenie do posiadania broni

Post autor: P226 »

Ostatnio zmieniony 14 grudnia 2019, 16:53 przez P226, łącznie zmieniany 1 raz.
.177, .44
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”