Przechowywanie starej broni - zamki osobno czy zamontowane?

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

KudrigY
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 537
Rejestracja: 08 stycznia 2017, 13:24
Tematy: 16
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Przechowywanie starej broni - zamki osobno czy zamontowane?

Post autor: KudrigY »

Witam,

Mam kilka sztuk starszej długiej broni powtarzalnej (zamki czterotaktowe), i zastanawiam się, jak je docelowo przechowywać. To sprzęt typu Mosin, Radomka, etc. Pytanie - czy zamki do tego typu broni trzymacie razem z bronią (zamontowane), czy osobno. Jak je zakonserwowaliście? Moje zamki, łącznie 3 szt, są osobno w plastikowym pudełku do żywności, ostro spryskane Brunoxem Lub&Cor, poprzekładane folią bąbelkową. Po roku takiego składowania, mam wrażenie, że mi się dosłownie kilka plamek ?patyny? na zamku mosina pokazało (mam jednego z Radomia w idealnym stanie, nie chcę tego pogorszyć). Wilgotność w szafie pewnie nie ma znaczenia (pudełko jest hermetyczne, osuszacz w środku też jest), ale jest poniżej 40%. Coś robię nie tak?

Jakie Wy macie patenty na zamki, czy w ogóle na przechowywanie broni?
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie starej broni - zamki osobno czy zamontowane?

Post autor: KG92RS »

Moje są wyjęte, stoją z boku w skarbczyku, pionowo, przyczepione magnesami, żeby zajmowały jak najmniej miejsca i nie przeszkadzały. Normalnie nasmarowane, bez żadnej przesady. Nie zauważyłem, żeby coś złego im się działo. Ale nie kataloguję plamek, więc mogłem przeoczyć :)

Nie trzymam ich zamontowanych w broni tylko dlatego, że rączki sterczą w różne strony i trudno uniknąć obijania wszystkiego, co stoi obok.

Obrazek
KudrigY
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 537
Rejestracja: 08 stycznia 2017, 13:24
Tematy: 16
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie starej broni - zamki osobno czy zamontowane?

Post autor: KudrigY »

Zazdroszczę tej wolnej przestrzeni - u mnie skarbczyk wygląda tak (już po wyjęciu pudełka z tymi zamkami):

Obrazek

U mnie fizycznie nie ma miejsca, żeby zamki stały luzem :/ Zostaje pudełko. Pewnie wymienię folię bąbelkową na jakąś szmatkę nasączoną olejem i tyle.

PS. Reszta szafy też taka zapchana - swoją drogą, to wszystkie konsmetale o głębokości 40 cm (liczonej od zewnątrz) mają jedną genialną wadę - nie wchodzi do nich konserwa krótszym bokiem do przodu :/ Na szczęście, natowskie już tak, tylko przepakowywanie jest upierdliwe...
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie starej broni - zamki osobno czy zamontowane?

Post autor: KG92RS »

KudrigY pisze:Zazdroszczę tej wolnej przestrzeni
Bo to już druga szafa, więc jeszcze nie zdołałem zapchać :)
KudrigY pisze: nie wchodzi do nich konserwa krótszym bokiem do przodu :/ Na szczęście, natowskie już tak.
Nie do końca -> wchodzą w jednym słupku, przy środkowej ściance. Jak próbuję ustawić drugi, albo trzeci słupek, to drzwi już się nie zamykają. W obu szafach jest tak samo.
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie starej broni - zamki osobno czy zamontowane?

Post autor: franek »

Dla piechocińskich karabinów pomaga otworzenie zamka. Wylecieć nie ma szans a rączka jest w linii z karabinem.
"kawaleryjskie" z zagieta rączką zostają tak, jak są.
Nie posiadam na razie fikuśnych snajperek z kątem otwarcia 60 stopni. Pewnie zostanie też zamknięty.

Wszystkie "drewniane" karabiny są w skarpetach z amazon/aliexpress bo w szafie ciasnota.
Szafa wyklejona grubym filcem. Nie róbcie mojego błędu - nie wyklejajcie szafy czarnym filcem! bo potem nic nie widać ...

Izraelczycy z ich wygiętą do góry dzwignią przeładowania byli bardzo mądrzy. Najbardziej przeszkadzają mi te dzwignie wystające tam gdzie nie trzeba ...w samopowtarzalnych.
KudrigY pisze:swoją drogą, to wszystkie konsmetale o głębokości 40 cm (liczonej od zewnątrz) mają jedną genialną wadę - nie wchodzi do nich konserwa krótszym bokiem do przodu :/ Na szczęście, natowskie już tak, tylko przepakowywanie jest upierdliwe...
A to ciekawe. U mnie mieszczą się. :-D
W SD1/S1 185S oraz w "starej" MLB 150S/10 o wymiarach (150x60x44) obdzwoniłem chyba z 15 sklepów zanim znalazłem starą produkcję.
Klient chce tanio, to szafy kurczą się aby cena została bez zmian. teraz jest 145cm wys i 40cm głębokości :-(
Nie rozumiem dlaczego nie ma w ofercie obu modeli ... logistyka ??? czy księgowi optymalizują ...

Na króciaki polecam pudełka hermetyczne do żywności 2,3 L takie jak tutaj (link poglądowy) są w marketach spożywczych w permanentnych promocjach za 8-15 PLN.
Wchodzi od 2 dużych do 4 małych pistoletów/rewolwerów. słupek 15 pudełek stoi stabilnie.
https://www.agdmix24.pl/pojemnik-na-zyw ... -1737.html
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie starej broni - zamki osobno czy zamontowane?

Post autor: KG92RS »

franek pisze:Dla piechocińskich karabinów pomaga otworzenie zamka. Wylecieć nie ma szans a rączka jest w linii z karabinem.
"kawaleryjskie" z zagieta rączką zostają tak, jak są.
Próbowałem. Ale jakoś to tak nieporządnie wyglądało i nie miałem "wizualnej przyjemności" po otworzeniu szafy.
Poza tym - teraz - na tylnej ściance, za karabinami, są jeszcze dwa Tantale i nie ma miejsca na sterczące zamki.
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie starej broni - zamki osobno czy zamontowane?

Post autor: Snipper_is »

Panowie
Zwracam tylko uwagę na mały szczegół. Pewne modele broni maja system że zamek napinany jest w 1 takcie. Czyli podczas ponoszenia rączki . Czyli wyjęty zamek ma pozycję ,, napięty" . Prawdopodobnie będzie to pomijalne ale jedna znaczne naciągnięcie lub ściśnięcie sprężyny. Czyli napięta sprężyna i przechowywana tak przez lata może ..... nic ... lub stracić na inercji i nie zbijać twardszych spłonek. Piszę to tylko po to by ewentualnie ktoś kto to przeczyta to za kilka lat takiego magazynowania nie szukał rozwiązania problemu czemu karabin przestał strzelać. Bo przecież kilka lat temu strzelał bez problemów :)
Snipper
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie starej broni - zamki osobno czy zamontowane?

Post autor: KG92RS »

Snipper_is pisze:Panowie
Zwracam tylko uwagę na mały szczegół. Pewne modele broni maja system że zamek napinany jest w 1 takcie.
Nie pomyślałem o tym - dzięki. Wszystkie moje były napięte...
KudrigY
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 537
Rejestracja: 08 stycznia 2017, 13:24
Tematy: 16
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie starej broni - zamki osobno czy zamontowane?

Post autor: KudrigY »

heh, miałem to samo - ręcznie przekręciłem zamki (dobra, części zamków) żeby zdjąć napięcie ze sprężyn - dzięki za podpowiedź! Teraz muszę tylko pamiętać, żeby to odkręcić zanim będę chciał je zamontować do strzelania z powrotem :)
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie starej broni - zamki osobno czy zamontowane?

Post autor: KG92RS »

KudrigY pisze:Teraz muszę tylko pamiętać, żeby to odkręcić zanim będę chciał je zamontować do strzelania z powrotem :)
Obawiam się, że - za jakiś czas - na forum pojawi się wysyp wątków typu "Jak złożyć zamek od..." :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”