Ranking amunicji 9mm

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Ranking amunicji 9mm

Post autor: aksel »

Szukałem i nie znalazłem zbiorczego tematu o najpopularniejszej pistoletowej amunicji. Zastanawiałem się jak można by porównywać naboje różnych producentów i chyba tu jest największa trudność.
Celność- należałoby w takich samych warunkach i tej samej broni przetestować najlepiej z imadła , inaczej będą to opinie subiektywne. Niestety także cięcie ,niewypały itp. niespodzianki mogą pochodzić
od broni a nie od amunicji. No i robi się pod górkę... Pozostają subiektywne wrażenia ze strzelania typu płomień z lufy, kop, dym ,zabrudzenia itp.
Niemniej jednak może warto podjąć jakąś wspólną próbę stworzenia takiego narzędzia do ułatwiania wyborów.
Mamy teraz spory wybór zarówno tworów fabrycznych jak i reelaborowanych i można się pogubić. Oczywiste kryterium ceny widzimy w porównywarce cen broni (i amunicji) ale (chyba ) cena to nie wszystko.
Ranking może dotyczyć np. popularności , wszak skoro wielu wybrało to prawdopodobnie dobry wybór.
Na pewno przydałoby się zestawienie parametrów i aby takowe nie było zbyt zagmatwane ograniczyłbym je ,póki co, do FMJ .
Dlaczego może to być przydatne? Ot choćby taki przykład; 9mm FMJ 7,5 g S&B - energia 570 J a 9mm FMJ 7,5 g Winchestera już "tylko" 491 J - może być różnica w kopie ? Obiektywna?
Bo z kolei prędkości początkowe tych naboi to odpowiednio to 390 m/s i 363 m/s
W tym przypadku trzy podstawowe parametry czyli płaszcz, kaliber i gramatura są takie same a zachowanie pocisku już niekoniecznie.
Być może takie porównania zupełnie nie mają sensu ale każda wskazówka ,zwłaszcza dla początkujących strzelców może być bardzo cenna. Pomożecie?
Wyjaśniam - nie pytam jaką amunicję mam wybrać tylko chciałbym stworzyć jakiekolwiek zbiorcze kompendium wiedzy na powyższy temat.
Guns and .....roses
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking amunicji 9mm

Post autor: Garfield »

Tak tylko zapytam - dla jakiego pistoletu chcesz robić te zestawienia?
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3222
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking amunicji 9mm

Post autor: biper »

Ja mam swój prywatny mały ranking.. amunicji której ze wszech miar unikam: STV, MaxxTech, ZVS

Co do STV i MaxxTech (nie mylić z MagTech) - wystarczyły mi opisy Kolegów z forum o zatkanych lufach.
ZVS - takich tragedii może nie było, ale z własnego doświadczenia: 2 opakowania i w każdym min. 1 niewypał. A cena porównywalna z S&B, więc wolę nie ryzykować.

Nie miałem jeszcze okazji strzelać z polskich reelaborowanych (B-N, Grom) więc nie mam zdania.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
disguised
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 01 lutego 2018, 16:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking amunicji 9mm

Post autor: disguised »

Witam. Ja do P-09 używam:
1. Fabrycznych - S&B 8g FMJ
2. Elaborowanych - B-N oraz DMA 8g FMJ

Zarówno w 1 jak i 2 zero zacięć (strzelam umiarkowanie, regularnie).
9x19 | .45 ACP | 12/76 | .223/5,56. | .22 LR
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking amunicji 9mm

Post autor: aksel »

Zestawienie ma być dla wszystkich ,nie do konkretnego pistoletu ale oczywiście piszemy z czego odpalaliśmy. Informacje takie jak podał Biper to już jest jakiś konkret choć oczywiście można dociekać "a w jakiej broni" , niemniej jednak
jest to jakiekolwiek porównanie. Większość amunicji jak widzę to ceny rzędu 80 gr- 1 zł ,zatem cena nie mówi jak to najczęściej bywa -droższe =lepsze.
Zdaje się iż Belotka jest najbardziej dostępna,popularna i niedroga. Ciekawie robi się gdy spojrzymy na ceny Lapuy rzędu 3-4 zł za sztukę. Mało prawdopodobne aby była "lepsza" w stopniu uzasadniającym
taką różnicę w cenie, ale może...
No i pojawiły się takie ciekawostki (ciekawe bo mało popularne) jak Limit Match 100 ( czyżby matchowa amunicja 9mm?) czy Sumbro . Ktoś ma doświadczenia z wymienionymi ?
Guns and .....roses
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3222
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking amunicji 9mm

Post autor: biper »

aksel pisze:Informacje takie jak podał Biper to już jest jakiś konkret choć oczywiście można dociekać "a w jakiej broni"
Problemy z STV, MaxxTech - problemy na forum zgłaszane przez wiele osób, a więc domyślać się można, że to nie kwestia broni.
ZVS - skoro odpaliło 48-49szt. z pudełka, a nie odpaliła 1-2 szt. to też raczej nie kwestia broni, ale wady fabrycznej amunicji.

A z czego strzelałem:
zwykle S&B 115 i 124gr - nigdy żadnego problemu
MagTech - miałem ze 4 czy 5 paczek, żadnego problemu

Przypomniało mi się jeszcze:

Jakaś tania (75 albo 80gr/szt.) elaborka czeska z malowanymi pociskami, sprzedawana w woreczkach po 500szt. - odpalały wszystkie, ale balistyka tragiczna, latały skosem. Generalnie nie warte tej ceny.

Z nieco innej parafii - JHP (z racji specyficzności ammo i ich cen, wystrzelane niewiele - jako testy, czy funkcjonuje prawidłowo w danej broni):
S&B JHP 9x19mm - bez najmniejszych problemów
Hornady Critical Defence i Critical Duty - jak wyżej, bez najmniejszych kłopotów

A z ciekawostek:
CCI 9mm Luger Shotshell - także przełknięta bez kłopotów.. Fajny efekt na papierze :) Nie da się nie trafić ;laughing:

Wszystko na XDm-9 4.5 oraz 3.8 Compact
Ostatnio zmieniony 12 lutego 2019, 00:25 przez biper, łącznie zmieniany 1 raz.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
shapi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 16 grudnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Krk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking amunicji 9mm

Post autor: shapi »

aksel pisze: No i pojawiły się takie ciekawostki (ciekawe bo mało popularne) jak Limit Match 100 ( czyżby matchowa amunicja 9mm?) czy Sumbro . Ktoś ma doświadczenia z wymienionymi ?
Limit match to czeska reelaborka. Strzelałem, wszystkie 50 sztuk wyleciało dobrą stroną z lufy, plus-minus trafiły w tarcze.
Inku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 10:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking amunicji 9mm

Post autor: Inku »

aksel pisze: Dlaczego może to być przydatne? Ot choćby taki przykład; 9mm FMJ 7,5 g S&B - energia 570 J a 9mm FMJ 7,5 g Winchestera już "tylko" 491 J - może być różnica w kopie ? Obiektywna?
Bo z kolei prędkości początkowe tych naboi to odpowiednio to 390 m/s i 363 m/s
W tym przypadku trzy podstawowe parametry czyli płaszcz, kaliber i gramatura są takie same a zachowanie pocisku już niekoniecznie.
Owszem S&B podaje dla 6" lufy ;laughing:

Z daleka od ZVS, Maxxtecha - pociski wybijane z lufy po squibie. Maxxtech to istna tragedia - krzywe naboje, niektórych nawet do komory nie można załadować.

Z X-Force ostatnio strzelałem i posiane. Na łusce wybite ZVS - grubym wiedział, że mają coś wspólnego, to bym nie kupił.

Polecam S&B 7,5 - żadnych problemów niezależnie od broni.

Geco, Winchester - strzelałem parę lat temu - za rzadko strzelałem, żeby ocenić skupienie.

Nie miałem problemów z czeską elaborką z malowanymi pociskami - poza tym, że ciężko doczyścić lufę. Spokojnie dało się zmieścić w czarnym, choć zdarzały się odskoki wynikające raczej z własnych błędów. Do poperów wystarczy.

Strzelałem z B-N ostatnio pudełko - skupienie bardzo ładne, żadnych zacięć. Trochę za mało żeby się wypowiadać ale 223 lata bardzo dobrze.
Ostatnio zmieniony 12 lutego 2019, 08:59 przez Inku, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Ranking amunicji 9mm

Post autor: Shooter7 »

Inku,

to, co mnie zastanowilo, to, ze znam kilka osob ktore uzywaja Maxx Tec'a i twierdza, ze uzyskujea lepsze wyniki niz Geco czy S&B.


W dodatku tych 115 gr i 124 gr.

Po prostu nie kazda lufa trawi wszystko !

:wink:
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3222
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking amunicji 9mm

Post autor: biper »

Shooter7.. na pewno Maxxtecha, a nie Magtecha?
Łatwo się przesłyszeć.. W nazwie różnica niewielka..
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
gregg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 24 kwietnia 2015, 09:24
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking amunicji 9mm

Post autor: gregg »

U mnie najlepsze skupienie z przetestowanych S&B 7,5g i 8g, Fiocci, Geco, Magtech, Winchester i pewnie jeszcze coś się znajdzie ma... Winchester.
Trzeba czyścić po każdym strzelaniu lufę, bo brudzi ale przy ok 2000 - 3000 wystrzelonego nie było żadnego zacięcia, niewypału itd. Ammo trzyma skupienie aż miło.
Wcześniej strzelałem z zielonej jeszcze belotki - także była dobra. Od kiedy są nowe czarne opakowania i nowa fabryka, do mojego pistoletu nie podchodzi.
mike33
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 157
Rejestracja: 26 stycznia 2015, 12:45
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking amunicji 9mm

Post autor: mike33 »

Jeśli do strzelań tarczowych, to polecam SB FMJ. Zazwyczaj strzelam 8g. Wystrzeliłem kilka tyś i bez problemu. Może 1-2 niewypały na ten przebieg, ale nie wiadomo, czy to nie z winy broni.

Z fiochi też nie miałem problemu, ale osobiście nie do końca lubię tę amunicję. Wyraźnie głośniejsza i strzela iskrami z lufy ;) Przetestowane na kilku pistoletach. Innych problemów poza estetycznymi nie było.

Winchester w białym pudełku 7,5g - Wystrzeliłem koło tysiąca. Zero problemów. Całkiem dobre skupienie przy tarczówce. Niestety dosyć trudno dostępna.

Elaborka - polecam, jak ktoś chce sobie do blach postrzelać i wówczas skupienie/balistyka nie ma takiego znaczenia, a liczą się koszta. Wystrzeliłem pewnie coś ze 2 tyś BN (2-3 paskudne zacięcia w glocku - rozdęta łuska, trudno było odryglować zamek). Z DMA wystrzeliłem pewnie z tysiąc, może 1,5. Też trafiły mi się 1-2 rozdęte pociski i może 1 nie zbicie spłonki za pierwszym razem. Z elaborki nie ma co się nastawiać na dobre wyniki na tarczy i warto przed strzelaniem sprawdzić, czy są dobrze sformatowane robiąc test w komorze, by uniknąć zdziwienia na treningu. Cena na tyle atrakcyjna, że może dla niektórych będzie to ok.

Resztę wynalazków miałem może po 1 paczce, to się nie będę wypowiadał. Unikam z pewnością stalowych łusek :P
Inku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 10:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking amunicji 9mm

Post autor: Inku »

biper pisze:na pewno Maxxtecha, a nie Magtecha?
Łatwo się przesłyszeć.. W nazwie różnica niewielka..
No właśnie dlatego kupiłem.. Słyszałem dobre opinie o Magtechu, myślałem że o tym mówimy. Coś jak AK from Radom :090:

Magtech jest u mnie niedostępny w sklepach, a bardzo chętnie bym spróbował.
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking amunicji 9mm

Post autor: aksel »

Inku pisze:
aksel pisze: Dlaczego może to być przydatne? Ot choćby taki przykład; 9mm FMJ 7,5 g S&B - energia 570 J a 9mm FMJ 7,5 g Winchestera już "tylko" 491 J - może być różnica w kopie ? Obiektywna?
Bo z kolei prędkości początkowe tych naboi to odpowiednio to 390 m/s i 363 m/s
W tym przypadku trzy podstawowe parametry czyli płaszcz, kaliber i gramatura są takie same a zachowanie pocisku już niekoniecznie.
Owszem S&B podaje dla 6" lufy ;laughing:
Wiem że prędkość początkowa może zależeć od długości lufy i rodzaju broni (pistolet czy rewolwer z jakimś tam przedmuchem) ale energia powinna być stała.
Kiedyś usłyszałem od osoby z dużo większym doświadczeniem że wśród nabojów Belotki najbardziej kopie 7,5 g ,bardziej niż 8 g i to dało mi mocno do myślenia bo fizyka to fizyka.
Dopiero doszukanie się różnicy w deklarowanej prze producenta energii poszczególnych naboi pozwoliło zrozumieć gdzie był pies pogrzebany.
Guns and .....roses
Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ranking amunicji 9mm

Post autor: Hoz85 »

Glock 45, amunicja:
- S&b 7,5g
- Blazer Brass 7,5g

Na chwilę obecną 0 problemów, ale jestem początkującym strzelcem i ilości jakie wystrzelałem to ok. 100 szt. BB i 400 szt. S&B.
Nie zauważyłem żeby powyższa amunicja w jakiś drastyczny sposób brudziła broń.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”