KOLEJNY EGRZEMPLARZ BRONI DO CELÓW PAMIATKOWYCH

Moderator: Moderatorzy WBP

Ossa201
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 09 lutego 2019, 14:11
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

KOLEJNY EGRZEMPLARZ BRONI DO CELÓW PAMIATKOWYCH

Post autor: Ossa201 »

Witam Serdecznie Koleżanki i Kolegów posiadaczy:-),
jestem nowa osobą na forum i patrząc na ilość tematów i postów cieszę się niezmiernie że jest nas tak wiele osób które posiadają tą wspaniała pasję jaką jest strzelectwo, przechodząc do sedna,

Chciałbym zapytać mądrzejszych od siebie odnośnie pozwolenia do celów pamiątkowych.

Jestem posiadaczem owego swoje uprawnienia zdobyłem po zmianach ustawy w 2011r zatem zdawałem zarówno egzamin teoretyczny jak i praktyczny,
aktualnie posiadam 3jedostki broni do celów pamiątkowych które otrzymałem na mocy darowizny są to pistolety 9mm, moje pytanie jest dwojakie;

1.czy sprzedając jeden egzemplarz broni ze swojej kolekcji osobie uprawnionej moja decyzja administracyjnie automatycznie zmniejsza się do ilości 2egzemplarzy, czy pozostaje tkz, wolne miejsce w książeczce posiadacza?

2. i drugie pytanie czy posiadając takie puste miejsce w momencie uzyskania kolejnej darowizny karabinku z rodziny AK, WPA bez problemu zarejestruje mi owy podarunek i wpisze w moje pozwolenie?

egzamin praktyczny zdawałem z broni krótkiej centralnego zapłonu na decyzji z wpa mam zapis "ZEZWALA SIĘ NA POSIADANIE 3 EGZEMPLARZY BRONI PALNEJ BOJOWEJ"

Wspomniany karabinek również jest centralnego zapłonu, wiec czy będę musiał zdawać kolejny egzamin praktyczny sprawdzający umiejętności posługiwania się tym rodzajem broni czy już nie, i jest to tylko kwestia wpisania kolejnego egzemplarza do celów pamiątkowych?

Z góry bardzo Dziękuje za rzetelne odpowiedzi i pomoc, jeżeli powielam temat szczerze przepraszam i poproszę o link, na koniec dodam że podlegam pod warszawskie WPA, może ktoś miał podobne doświadczenia i wie jakie są procedury w takich wypadkach.

Pozdrawiam
czandragon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 100
Rejestracja: 23 listopada 2016, 20:11
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: KOLEJNY EGRZEMPLARZ BRONI DO CELÓW PAMIATKOWYCH

Post autor: czandragon »

Sadze ze powinieneś w tym temacie zadzwonić do WPA, napewno pomogą a informacje będziesz miał z pierwszej ręki
s1k0r3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 09:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: KOLEJNY EGRZEMPLARZ BRONI DO CELÓW PAMIATKOWYCH

Post autor: s1k0r3k »

A ja "sądzę", że informacja telefoniczna z WPA nie ma żadnej mocy wiążącej. Możesz wystosować zapytanie na piśmie, wtedy przynajmniej starają się odpisać w zgodzie z przepisami. Odpowiedź telefoniczna, czasami ma więcej wspólnego z prozą Sapkowskiego, niż z polskimi przepisami
Ossa201
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 09 lutego 2019, 14:11
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: KOLEJNY EGRZEMPLARZ BRONI DO CELÓW PAMIATKOWYCH

Post autor: Ossa201 »

Planuje udać się osobiście do ich siedziby... zobaczymy jak odniosą się do tej sprawy....
jozeczek24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 13 października 2015, 22:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: KOLEJNY EGRZEMPLARZ BRONI DO CELÓW PAMIATKOWYCH

Post autor: jozeczek24 »

Moim zdaniem twoje pozwolenie praktycznie nie różni się prawie niczym od np. takiego do celów kolekcjonerskich. Masz decyzje na 3 szt broni pamiątkowej i robisz sobie w ramach tych 3 szt cokolwiek ci pasuje.
Różni się tylko ważna przyczyna istotna przy wydawaniu pozwolenia:-
cyt z ubojki
3. Za ważną przyczynę, o której mowa w ust. 1...
- "udokumentowane nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia dla pozwolenia na broń do celów pamiątkowych "

Istotny jest jednak punkt" 4. Właściwy organ Policji może cofnąć pozwolenie na broń, jeżeli ustały
okoliczności faktyczne, które stanowiły podstawę do jego wydania "
Tutaj WPA może coś próbować kombinować , jednak jak masz 3szt na twoim miejscu zostawiłbym 1 lub 2 szt te które stanowiły tą pierwotną darowiznę przy wydaniu pozwolenia. Ewentualnie tą kolejną szt bierzesz jako darowizna.

Po sprzedaży 1 szt nic sie nie zmienia w twojej decyzji automatycznie i bez twojego udziału.
Z WPA bym nie rozmawiał, chyba że na piśmie, bo będą raczej wymyślać itd. Słyszałem o WPA które prawie wmawiało ludziom , że broń w celu kolekcjonerskim jest sprzed 1945 ( ciekawe nie dlaczego sprzed 1939 lub 1918r ?)

Możesz również spróbować zmianę decyzji w trybie 155 kpa ( tzw. rozszerzenie decyzji) wnioskując, że masz darowiznę kolejnej sztuki.
Wtedy ewentualnie zmienią ci decyzję na 4szt i nic nie musisz sprzedawać.
Ostatnio zmieniony 09 lutego 2019, 20:11 przez jozeczek24, łącznie zmieniany 3 razy.
s1k0r3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 09:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: KOLEJNY EGRZEMPLARZ BRONI DO CELÓW PAMIATKOWYCH

Post autor: s1k0r3k »

Wg mnie jest duża szansa, że powiedzą Ci, że możesz kupić tylko pistolet skoro zdawałeś tylko pistolet. A czy zgodnie z przepisami możesz kupić karabinek, może ktoś jeszcze napisze. Czasami strzelcy byli wprowadzani w błąd, bo ktoś z WPA powiedział coś, czego nie był pewien. I nie musiała to być zła wola Policjanta. Mając odpowiedź na piśmie, masz podkładkę i pewność, że ktoś kto będzie udzielał odpowiedzi, podjął wszelkich starań, żeby udzielić Ci odpowiedzi zgodnej z przepisami. Bo za pół roku nikt się nie przyzna, że powiedział, że możesz sobie kupić kałacha. Sprawy z WPA załatwia się tylko na piśmie. Chyba, że chcesz, żeby jeden policjant pozwolił Ci kupić AK, a drugi go nie zarejestrował. I dopiero zaczną się schody.
Ostatnio zmieniony 09 lutego 2019, 20:20 przez s1k0r3k, łącznie zmieniany 1 raz.
Ossa201
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 09 lutego 2019, 14:11
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: KOLEJNY EGRZEMPLARZ BRONI DO CELÓW PAMIATKOWYCH

Post autor: Ossa201 »

Dziękuje za podpowiedzi może rzeczywiście osobista wizyta nic nie da , i lepiej wystąpić na drogę pisemną, z tego co wszyscy doskonale wiemy WPA to czasami państwo w państwie,

z tego co wiem to na pozwolenie pamiątkowe nie ma możliwości kupna karabinku czy pistoletu, wszystko chyba musi być przekazane na podstawie darowizny ect.

chyba że po sprzedaży jednego z moich pistoletów, od razu mógłbym wystąpić do WPA (oczywiście po wyrejestrowaniu tej sztuki z mojej książeczki)
z prośbą o wydanie promesy na zakup, podpierając się decyzja administracyjną która zezwala mi na posiadanie 3 egzemplarzy broni palnej bojowej,

wątpię żeby coś takiego było możliwe bo pozwolenie pamiątkowe jest dosyć specyficzne.
odnośnie art. 155kpa rozszerzenia liczby egzemplarzy to też jest to ciekawy kierunek, tylko to pewnie troszkę dłuższa procedura, a i zastanawiające jest to czy jeżeli wystąpię o zwiększenie o kolejny egzemplarz broni do celów pamiątkowych w tym wypadku karabinek to jako iż zdawałem egzamin na pistolecie centralnego zapłonu, WPA przed uzyskaniem takiej zgody, upomni się jeszcze o jakiś dodatkowy egzamin na karabinku...?
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: KOLEJNY EGRZEMPLARZ BRONI DO CELÓW PAMIATKOWYCH

Post autor: rokada »

s1k0r3k pisze:Wg mnie jest duża szansa, że powiedzą Ci, że możesz kupić tylko pistolet skoro zdawałeś tylko pistolet.
Ja bym przede wszystkim dokładnie i w całości przeczytał treść decyzj o wydaniu pozwolenia. Tam powinno być jasno określone, jakie rodzaje broni obejmuje decyzja. Jeśli jest tam napisane tylko "ZEZWALA SIĘ NA POSIADANIE 3 EGZEMPLARZY BRONI PALNEJ BOJOWEJ", to moim zdaniem niefajnie. Niefajnie, bo zacznie się interpretowanie tego, co to jest "broń palna bojowa", a przykładów tego, jak potrafią wyglądać interpretacje WPA, widzieliśmy wiele...
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: KOLEJNY EGRZEMPLARZ BRONI DO CELÓW PAMIATKOWYCH

Post autor: rokada »

Ossa201 pisze:z tego co wiem to na pozwolenie pamiątkowe nie ma możliwości kupna karabinku czy pistoletu, wszystko chyba musi być przekazane na podstawie darowizny ect.
Moim zdaniem masz rację, W UoBiA jest jednoznacznie napisane:

Za ważną przyczynę, o której mowa w ust. 1, uważa się w szczególności:
[...]
udokumentowane nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia – dla pozwolenia na broń do celów pamiątkowych;

Ossa201 pisze:chyba że po sprzedaży jednego z moich pistoletów, od razu mógłbym wystąpić do WPA (oczywiście po wyrejestrowaniu tej sztuki z mojej książeczki)
z prośbą o wydanie promesy na zakup, podpierając się decyzja administracyjną która zezwala mi na posiadanie 3 egzemplarzy broni palnej bojowej,
Sądzę, że to nie przejdzie. Zakup nie jest wymieniony wśród zacytowanych powyżej "ważnych przyczyn". Co prawda nie jest to katalog zamknięty (użyto sformułowania "w szczególności", ale pozwolenie pamiątkowe zasadza się na tym, że wartość dla posiadacza stanowi dany konkretny egzemplarz broni (który to egzemplarz ów posiadacz niejako już posiada - bo otrzymał go już "w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia").
Ossa201 pisze:a i zastanawiające jest to czy jeżeli wystąpię o zwiększenie o kolejny egzemplarz broni do celów pamiątkowych w tym wypadku karabinek to jako iż zdawałem egzamin na pistolecie centralnego zapłonu, WPA przed uzyskaniem takiej zgody, upomni się jeszcze o jakiś dodatkowy egzamin na karabinku...?
Nie sądzę, żeby przepisy przewidywały w ogóle jakieś egzaminy przy zmianie w trybie art. 155 KPA decyzji wydania pozwolenia na posiadanie broni. W tym artykuje jest napisane "jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu". Pozwolenie wydawane jest na konkretne rodzaje broni, więc w tym przypadku przepisy szczegółne raczej sprzeciwiają się.

Jeśli wystąpisz o rozszerzenie, to WPA albo po prostu wyda decyzję o zmianie liczby egzemplarzy (jeśli uzna, że posiadane przez Ciebie obecnie pozwolenie obejmuje też ten rodzaj broni - będziesz musiał podać, o jaką konkretnie broń chodzi, bo musisz udokumentować ważna przycznę), albo odmówi zmiany pierwotnej decyzji i wskaże konieczność wystąpienia o nową decyzję (czyli nowe pozwolenie i pełne postępowanie). Jak znam życie i urzędy, to w Twojej teczce WPA ma protokół z Twojego egzaminu i ktoś spojrzy na ten kwit, zanim wyda decyzję o rozszerzeniu. Zwłaszcza jeśli zacytowany przez Ciebie napis "ZEZWALA SIĘ NA POSIADANIE 3 EGZEMPLARZY BRONI PALNEJ BOJOWEJ" to całość wyszczególnienia tego, co możesz posiadać. Ten napis jest na tyle mało konkretny, że wręcz zachęca/zmusza do dalszego grzebania w dokumentach.

Powiedzmy sobie szczerze: zdaję sobie sprawę, że jest to niewygodne dla Ciebie, ale w świetle UoBiA posiadane przez Ciebie pozwolenie raczej nie uprawnia do posiadania broni długiej (zwłaszcza takiej, w której posiadanie chcesz wejść drogą kupna). Jeśłi chcesz posiadać broń inną niż pamiątkowa, to po prostu musisz uzyskać odpowiednie pozwolenie.
Ossa201
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 09 lutego 2019, 14:11
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: KOLEJNY EGRZEMPLARZ BRONI DO CELÓW PAMIATKOWYCH

Post autor: Ossa201 »

bardzo rzetelna odpowiedź dzięki,
z kilkoma rzeczami jednak się nie zgadzam, jak najbardziej pozwolenie do celów pamiątkowych upoważnia do posiadania zarówno broni długiej, krótkiej, czy strzelb gładko lufowych.... z jedynym zastrzeżeniem że nie można takiej broni kupić, tylko trzeba ją otrzymać w darowiźnie spadku, czy wyróżnienia, ect.
w moim przypadku powodem starania się o takie pozwolenie było otrzymanie w darowiźnie pistoletów 9mm, stad WPA przeprowadziła tylko egzamin z broni krótkiej, gdybym np. jako pierwsza darowiznę otrzymał karabinek, pewnie egzamin odbywał by się na innym rodzaju broni, ale pozwolenie bym uzyskał i posiadałbym bym broń długą do celów pamiątkowych.

Zastanawiam się co może zrobić WPA kiedy przedstawię im darowiznę na Karabinek centralnego zapłonu, raczej nie uruchomi kolejnego pełnego postępowania w sprawie wydania pozwolenia pamiątkowego bo przecież takowe posiadam, chociaż co prawda pewnie to też jest możliwe nie takie rzeczy czasami wyprawiają WPA.. wszyscy to wiemy.
może będę posiadaczem dwóch oddzielnych pozwoleń do celów pamiątkowych jedna czerwona książeczka na broń krótką, druga na broń długą;-)

zapis w decyzji "3egzemplarze broni palnej bojowej do celów pamiątkowych" może nie jest wcale najgorszy gdyby WPA wykazało odrobinę chęci myślę że mogło by uznać karabinek centralnego zapłonu za egzemplarz broni palnej bojowej;-) i wtedy nie musiałbym zdawać żadnego dodatkowego egzaminu.... no ale to raczej pobożne życzenie bo WPA raczej nie ma w praktyce pomagania obywatelom uzyskania pozwoleń....

No nic zwrócę się do nich bezpośrednio z prośbą o wyjaśnienie co mam zrobić. zobaczymy.
pozdrawiam
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: KOLEJNY EGRZEMPLARZ BRONI DO CELÓW PAMIATKOWYCH

Post autor: rokada »

Ossa201 pisze:z kilkoma rzeczami jednak się nie zgadzam, jak najbardziej pozwolenie do celów pamiątkowych upoważnia do posiadania zarówno broni długiej, krótkiej, czy strzelb gładko lufowych.... z jedynym zastrzeżeniem że nie można takiej broni kupić, tylko trzeba ją otrzymać w darowiźnie spadku, czy wyróżnienia, ect.
Decyzja uprawnia do tego, co jest napisane w decyzji. Moim zdaniem - analogicznie do pozwolenia kolekcjonerskiego - pozwolenie pamiątkowe może (i pewnie nawet powinno) mieć wyszczególnione rodzaje broni. Pozwolenie typu X nie oznacza automatycznie pozwolenia na wszystko, co może być objęte pozwoleniem typu X.
Ossa201 pisze:w moim przypadku powodem starania się o takie pozwolenie było otrzymanie w darowiźnie pistoletów 9mm, stad WPA przeprowadziła tylko egzamin z broni krótkiej, gdybym np. jako pierwsza darowiznę otrzymał karabinek, pewnie egzamin odbywał by się na innym rodzaju broni, ale pozwolenie bym uzyskał i posiadałbym bym broń długą do celów pamiątkowych.
Zgadzam się w pełni, zapewne tak własnie by było.
Ossa201 pisze:Zastanawiam się co może zrobić WPA kiedy przedstawię im darowiznę na Karabinek centralnego zapłonu, raczej nie uruchomi kolejnego pełnego postępowania w sprawie wydania pozwolenia pamiątkowego bo przecież takowe posiadam,
Tak, jak napisałem wcześniej: albo posiadasz pozwolenie na ten rodzaj broni, jaki chcesz posiadać (wtedy roszerzenie w trybie 155 KPA), albo nie posiadasz (wtedy nowe pełne postępowanie). Rodzaj pozowolena nie ma tu znaczenia. Gdybyś miał kolekcjonerkę bez długiej bocznego zapłonu i chciał mieć broń długą bocznego zapłonu, to jest to nowe postępowanie (choćbyś miał w zakresie tej kolekcjonerki krótką bocznego).
Ossa201 pisze:może będę posiadaczem dwóch oddzielnych pozwoleń do celów pamiątkowych jedna czerwona książeczka na broń krótką, druga na broń długą;-)
Raczej będziesz miał jedną książeczkę. Nawet literka w odpowiedniej kolumnie będzie ta sama.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”