Działalność gospodarcza

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Leśny Dziadek »

JarekCz, to jest zrozumiałe, ale kilka sklepów uparło się na "paragon", zamiast faktury, a z tego co mi wiadomo, jedynie faktura uprawnia do odliczenia VATu?
JarekCz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 62
Rejestracja: 09 lipca 2015, 18:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: JarekCz »

Jest dokładnie tak jak mówisz, sklepy też nie chcą narażać się na nieprzyjemności. W tym temacie jest sporo niejasności. Jeżeli jesteś firmą , masz koncesję na prowadzenie szkoleń w zakresie pracownika ochrony, sprawa jest jasna.
Ale działalność gospodarcza na osobę bez koncesji na szkolenia pracowników ochrony a zarejestrowana np " nauka strzelania" i chcę na to pozwolenie na broń a następnie zakupić oficjalnie broń i amunicję jest sytuacją niejasną, i dla WPA, i dla sklepów. Jeszcze raz napiszę - bez szkolenia z zakresu broni samoczynnej, oraz szkoleń pracowników ochrony.
Na razie stawiany jest znak równości pomiędzy szkoleniami (i takim przeznaczeniem broni w pozwoleniu ) a pozwoleniem na broń samoczynną, a do tego stosuje się inne przepisy w zakresie szkoleń pracowników ochrony.
Co do faktury VAT - tak nie ma innych możliwości odliczeń VAT tylko faktura VAT. Ale paragon też można zaksięgować jako koszt uzyskania przychodu - na dokumencie tym muszą się znaleźć jednak nasze dane a przede wszystkim NIP. Tego typu dokument księguje sie w kwocie brutto a odlicza podatek dochodowy (nie wiem jaki typ księgowości posiadasz)

Ale nadal bardzo zależy mi na informacji czy ktoś z forumowiczów składał skutecznie podanie o broń w celu szkoleniowym na działalność rekreacyjną ( nie firma szkoląca w zakresie pracowników ochrony)
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: SpaceDog »

Old Cadet pisze:
JarekCz pisze: Pozwolenie na broń w celach szkoleniowych ( niech to będzie sztucer) może wystąpić tylko firma nie zaś osoba.
Mylisz się. Może wystąpi osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą itd. I niemal na pewno takie pozwolenie otrzyma. Myśle o pozwoleniu w trybie art. 10 ustawy o broni. I wtedy warynki przechowywania są takie same jak dla pozwoleń do innych celów. Taka sama osoba fizyczna może też uzyskać pozwolenie w trybie art. 29, ale wtedy warunki przechowywania będa inne.
OldCadet wyczerpał temat.
Posiadam takie pozwolenie na broń do celów szkoleniowych wydaną na podstawie art.10 UoBiA i nie obowiązuje mnie magazyn broni.
Nie mam też problemów z otrzymywaniem faktur w sklepach (jedynie ,,Knieja" z Krakowa dzwoniła przy mnie do WPA czy mogą mi wystawić fakturę :) :P ) za broń lub amunicję.
strzelnica
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 242
Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: strzelnica »

Witam.
Przy okazji zapytam co to jest, kto wydaje i na jakiej podstawie: "...koncesję na szkolenia..."
w zakresie wszelkich szkoleń z broni palnej.
Pozdrawiam
Old Cadet
Ekspert WBP
Ekspert WBP
Reactions:
Posty: 3992
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, 12:55
Tematy: 0
Grupa: Ekspert WBP

Post autor: Old Cadet »

Nikt.
When you have to shoot...Shoot! Don't talk.
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Post autor: tomekwroclawski »

Z tego co mi wiadomo, istnialo cos takiego jak:

kurs dla instruktorow strzelectwa sportowego, wg. wytycznych ministerstwa sportu - przed deregulacja i tylko w tym zakresie wydawane byly uprawnienia tzw. czerwona ksiazeczka

kurs dwu czesciowy, tzw. czesc ogolna, jednakowa dla wszystkich, zazwyczaj realizowana przez AWF oraz specjalistyczna ), a jako ciekawostke powiem, ze AWF Wrocławski rowniez organizowal kursy na instruktora strzelectwa sportowego, ktore mialy dawac takie same uprawnienia jak te organizowane przez firmy, z tym ze nie bylo na nie praktycznie chetnych ( za moich czasow to byla bodaj jedna chetna osoba, pomimo 4 lub 5 krotnie nizszej oplaty za kurs )

wszelkiej masci kursy bojowe, wkladki, cuda wianki - wg. pomyslu na siebie organizatora, bez zadnego wiekszego znaczenia dla WPA

oraz masci wszelakiej szkolenia branzowe ( resortowe ), nie majace zadnej praktycznej wartosci na rynku cywilnym oraz podczas starania sie o uzyskanie zezwolenia na bron

co do rodzaju dzialnosci - zgodnie z PKD jest to tzw. "pozostala dzialanosc nie sklasyfikowana gdzie indziej"

bron samoczynna mozna bylo uzyskac wylacznie na tzw. dopuszczenie - wymog posiadania dzialalnosci, zezwolenia na firme ( nie osobe fizyczna ), posiadania magazynu broni

zeby bylo zabawniej niektore WPA w ogole nie uznawaly czegos takiego jak zezwolenie do celow szkoleniowych dla osoby fizycznej, co wymuszalo spelnienie powyzszych warunkow (dzialalnosc, magazyn, prowadzacy magazyn, ksiazki ), znam co najmniej jedna osobe ktora stoczyla walke z WPA we Wrocławiu o zmiane rodzaju zezwolenia ( zeby sie od tej papierologii uwolnic ), po za tym koszt uzyskania byl znacznie wyzszy ( zezwolenie na firme kosztowalo 1 000 zł. )
JarekCz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 62
Rejestracja: 09 lipca 2015, 18:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: JarekCz »

No właśnie ja toczę podobną wojnę ale wobec miażdżąco kpiącej jpkrytyki kolegów w tym wątku odpuściłem sobie. Wystarczy mi jeden front walki;-)
DiscoVolante
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 05 lutego 2015, 15:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: DiscoVolante »

Też spotkałem się odmową wystawienia FV na dane firmowe w przypadku zakupu broni i amunicji. Z rozmów na infolinii podatkowej i w lokalnym US uzyskałem informację, że wystarczy do każdej faktury wystawionej na moje dane podpiąć oświadczenie, że w związku z innymi przepisami (tj. "Ustawa z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją...") sprzedający mógł wystawić fakturę tylko na takie dane, na jakie zostało wydane pozwolenie na broń oraz, że jest to zakup wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

W najbliższym czasie zamierzam wystąpić o interpretację podatkową, aby mieć 100% pewność i jak tylko otrzymam odpowiedź, to wkleję ją na forum.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: Leśny Dziadek »

I co, odpowiedzieli?
Awatar użytkownika
gatling
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1019
Rejestracja: 25 września 2006, 12:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: gatling »

Leśny Dziadek pisze:I co, odpowiedzieli?
Być może taka interpretacja US już istnieje, przecież na dziś, jest ich już ok. 200 tyś.
Awatar użytkownika
EmhyrVarEmreis
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 08 stycznia 2019, 00:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: EmhyrVarEmreis »

Pozwolę sobie odkopać temat.
Jak to jest z tą kasą fiskalną? Na pewno trzeba mieć?
W ustawie czytam, że:
Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
2) świadczenia usług:
k) kulturalnych i rozrywkowych – wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe,
l) związanych z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne,
Wydaje mi się, że umożliwia to zastosowanie zwolnienia z kasy fiskalnej do 20tys. Mylę się?
past
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 28 sierpnia 2009, 15:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: past »

EmhyrVarEmreis pisze:Pozwolę sobie odkopać temat.
Jak to jest z tą kasą fiskalną? Na pewno trzeba mieć?
możesz wystawiać każdemu odbiorcy fakturę
chris77
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 05 grudnia 2015, 14:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: chris77 »

Chyba, że nie jesteś płatnikiem VAT :) Bo wtedy nie możesz.
Możesz też prowadzić sprzedaż ewidencjonowaną bez kasy, dopóki nie przekroczysz progu. Przynajmniej tak było gdy jeszcze miałem działalność. Ostatnio już nie śledziłem zmian w przepisach.
Ostatnio zmieniony 09 lutego 2019, 08:15 przez Jka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: 2. Na Forum niedopuszczalne jest: j) cytowania zbędnych części postów, nie odnoszących się do zamieszczanej odpowiedzi. Zwłaszcza, w przypadku kiedy wypowiedź odnosi się do poprzedniego wpisu.
Awatar użytkownika
EmhyrVarEmreis
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 08 stycznia 2019, 00:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: EmhyrVarEmreis »

Jestem płatnikiem VAT. Co byłoby lepsze, czy może bardziej opłacalne - wystawianie faktur na osobę fizyczną czy prowadzenie ewidencji sprzedaży?
Ostatnio zmieniony 09 lutego 2019, 08:15 przez Jka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: 2. Na Forum niedopuszczalne jest: j) cytowania zbędnych części postów, nie odnoszących się do zamieszczanej odpowiedzi. Zwłaszcza, w przypadku kiedy wypowiedź odnosi się do poprzedniego wpisu.
past
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 28 sierpnia 2009, 15:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Działalność gospodarcza

Post autor: past »

Nie ma różnicy w opłacalności. I tu i tu masz vat do zapłaty :) no i dochodowy :)
Ostatnio zmieniony 09 lutego 2019, 08:41 przez Jka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: 2. Na Forum niedopuszczalne jest: j) cytowania zbędnych części postów, nie odnoszących się do zamieszczanej odpowiedzi. Zwłaszcza, w przypadku kiedy wypowiedź odnosi się do poprzedniego wpisu.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”