Mały pistolet do noszenia

Moderator: Moderatorzy WBP

KudrigY
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 537
Rejestracja: 08 stycznia 2017, 13:24
Tematy: 16
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: KudrigY »

Hubert pisze:@Wielki_Wezyr
Napisz proszę jak sprawuje się P232. Masz go całego w nierdzewce SL czy two-tone ze szkieletem alu? Najlepiej to daj postrzelać bo o ile się nie mylę jesteśmy z jednego klubu.
Ten konkretny P232 (wersja czarna - nitron - z okładkami hogue) przechodził i przez moje ręce, ale jakoś chemii nie było - pistolet w pełni niezawodny, potwierdzam, ale jakoś nie umiałem celnie z niego strzelać... Wina po mojej stronie, bo wszyscy poza mną strzelali z niego celniej, i to przelało czarę goryczy i trafił do Wezyra :) I jak widzę obecny właściciel dużo lepiej sobie ode mnie z nim radzi.

Jak będzie chęć, to można się umówić na jakiś dzień, i porównać kilka 9x17 i 9x18 na ZKS na żywo. Sam z rzeczy mniej spotykanych na 9MM mogę dołożyć do porównania CZ-83, ale liczę że ktoś inny przyniesie P-83 czy makarowa, bo mi się moich nie będzie chciało czyscić :p Ale jak będzie potrzeba, to wezmę te 3 sztuki... Bo ostatniego z moich maluchów, czyli P-64 to bym nie targał, raczej wiadomo że będzie najmniej sensowną 9MM do samego strzelania... Do noszenia żeby sobie poprawiać samopoczucie, ok, do strzelania, nie bardzo...
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA
Awatar użytkownika
MarcinKr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 958
Rejestracja: 20 lipca 2016, 13:13
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: MarcinKr »

Ismahel, jak nie zrobiłeś zdjęcia tarczy to wklej linka do komunikatu z zawodów.

Znowu się robi wątek 'u mnie w gaciach mieści się nawet shadow2, polecam wszystkim, da się...'.
Oczywiście, że małe pistolety z lufa 3 całe i chwytem raczej dla dziecięcych rąk nie będą super celne ani wygodne do strzelania. Tylko, że one nie po ta są projektowane, a samoobronę z 25m to nie wiem jak można uzasadnic oprócz bandyty z karabinem.
ismahel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 29 października 2017, 18:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: ismahel »

Po pierwsze na komunikacie nie ma modelu broni. Po drugie są moje dane osobowe. Po trzecie dalej nie będziesz wiedział że to moje wyniki bo mógłbym się podszyć.

Naprawdę ciężko uwierzyć mimo filmików, fotek czy wpisów na forach że tym pistoletem da się praktycznie kręcić po czarnym lub niewiele poza?

Ja nie twierdzę że samoobrona będzie wymagać 25m strzału. Po prostu nie zgadzam się że skuteczny zasięg tej broni to max 7m. Potrafię sobie wyobrazić sytuację że np muszę strzelić do kogoś kto morduje kogoś po drugiej stronie ulicy i jestem przekonany że na tej odległości 10-15 Ten pistolet byłby wystarczająco skuteczny. Nie chce wzbudzać dyskusji o realności takiego scenariusza. Chodzi mi po prostu o obalenie mitu że z subcompactow nie da się strzelać nawet na 10 metrów. Da się choć zależy jakie kto ma dłonie i od modelu . Np mi xds leży dobrze , glock 43 latał mi tak że się cieszyłem jak co drugi strzał był gdzieś na tarczy na 25m
Ostatnio zmieniony 09 stycznia 2019, 19:36 przez ismahel, łącznie zmieniany 1 raz.
s1k0r3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 09:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: s1k0r3k »

montrala pisze:
WRL pisze:Ja mam HK USP Standard. I teraz co mam drugi mniejszy do noszenia kupić ... ?
No jasne! Najlepiej HK USP Compact. Albo HK P2000SK względnie P30SK ;)
A sfp9sk?
Awatar użytkownika
MarcinKr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 958
Rejestracja: 20 lipca 2016, 13:13
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: MarcinKr »

Naprawde strzelając statycznie na 25m jak Pan Bóg przykazał z jednej ręki ciężko jest z takiego pistoletu trafiać powtarzalnie 9. Tacy strzelcy z .32 nie powinni trafiać mniej niż 10.
10m, a 25m to jest spora różnica niestety, a jeśli marzysz o strzelaniu do dwóch poruszających się osob, które znajdują się blisko siebie z 15m to nie chciałbym żebyś mnie bronił w takiej sytuacji.

Co oczywiście nie zmienia faktu, że znakomity procent posiadaczy broni nigdy nie użyje jej w samoobronie (czego każdemu życzę). Jeśli jednak doszłoby do takiej okoliczności to lepiej umieć to zrobić i mieć do tego najlepszy możliwy sprzet i dobrze by było mieć go przy sobie, a nie w sejfie. I też próbowałem nosić dwurzędowego, polimerowego kompakta, ale jest to po prostu nie wygodne (tak aby był ukryty). Z drugiej strony dźwiganie czegoś pokroju .380 czy 6,35mm również nie ma większego sensu, bo jesli możesz mieć w magazynku lepszy nabój to czemu wybierać świadomie gorszy?
maciek199815
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 233
Rejestracja: 03 lipca 2012, 12:22
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: maciek199815 »

Niektórzy mają skromne rozmiary, np. 180cm i 55-60kg. Takim ciężko ukryć będzie G19, oni mogą być zainteresowani G48.
Awatar użytkownika
Wielki_Wezyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 12 stycznia 2017, 19:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: Wielki_Wezyr »

MarcinKr pisze: Z drugiej strony dźwiganie czegoś pokroju .380 czy 6,35mm również nie ma większego sensu,
Ocenianie na jednym poziomie naboju .380 i 6.35 to chyba trochę pomyłka. Akurat .380 w USA sporo ludzi nosi do samoobrony.
/ .22 / 7,62x25 / 7,65 / 9 Short / 9 Makarow / 9 Para /
/ .357 Magnum /.44 Magnum /
/ 5,45x39 /
Awatar użytkownika
WRL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 495
Rejestracja: 11 września 2009, 13:46
Tematy: 0
Lokalizacja: LU
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: WRL »

@ MarcinKr
Tu nie chodzi już nawet czy trafił czy nie trafił. Może ma dobre oko i tyle. Strach pomyśleć co by było jak by do ręki dostał np. Waltera GSP...

@ismahel
nigdzie nie napisałem że sub compact ma maksymalny zasięg skuteczny 7m. Czytaj ze zrozumieniem.

Kolejny raz ktoś próbuje dorabiać ideologię na siłę, w tym wypadku, że z sub compacta można startować w zawodach na 25m. Oczywiście, że można tylko po co ??? To broń typowo obronna stworzona do skrytego przenoszenia i strzelania intuicyjnego. Oczywiście można też z niej pykać na 25m. Z każdej można, nawet na 100m. Mi by nawet to do głowy nie przyszyło z sub compacta strzelać na 25m chyba, że dla jaj ;laughing:

Reasumując sugeruję powściągliwość w forsowaniu opinii. Młodzi czytają i łykają, natomiast Ci z doświadczeniem mają ubaw ...
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3222
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: biper »

MarcinKr pisze:I też próbowałem nosić dwurzędowego, polimerowego kompakta, ale jest to po prostu nie wygodne (tak aby był ukryty).
Tylko trzeba wziąć pod uwagę kilka dodatkowych zmiennych, aby tak kategorycznie ferować wyroki:
1. Indywidualna budowa ciała - to co dla Ciebie jest niewygodne, komuś innemu nie musi sprawiać problemu.
2. Pozycja, w której się nosi (i po części wiąże się to z nr.1) - jednemu będzie (lub nie będzie) przeszkadzał kompakt z przodu, innemu na biodrze, a innemu na tyłku..
3. To co często jest pomijane w tego typu rozważaniach - dobrze dobrany pasek do spodni i dobrze dobrana kabura - do danej pozycji, budowy ciała i broni.

Czasem wystarczy, że tylko jeden z tych elementów zostanie pominięty, zlekceważony, a wniosek będzie jak powyżej.

Nie twierdzę od razu, że tak było w Twoim przypadku. Może masz taką konstrukcję ciała, że faktycznie w żadnej pozycji i przy dobrze dobranym osprzęcie nie było Ci wygodnie.

Z mojej strony mogę powiedzieć, że nie mam problemu z (uwaga) przenoszeniem* i skutecznym ukryciem mojego kompakta w pozycji AIWB. Dobra kabura i odpowiedni pasek robią robotę.

*przenoszenie - bo ze zbijakami, a nie amunicją. Poza tym, że zawartość magazynka inna, użytkowo niczym się to nie różni od noszenia.
Robotę mam taką, że mam sporo okazji do ćwiczenia w spokoju na sucho (zdecydowanie trudniej o takie warunki w domu :) ) i najłatwiej mi w ten sposób "klamota" właśnie przenosić. Nie uwiera, nie przeszkadza, nie ogranicza mnie w żaden sposób. Podobnie w aucie - zero problemów. Co więcej, nawet jak ze względu na obowiązki, wchodzę między ludzi, a "klamot" siedzi po prostu pod T-shirtem, albo koszulką polo, to tego nie widać. Może jakby ktoś się celowo doszukiwał, to zauważy w pewnych momentach (odpowiednia pozycja ciała) jak odbija się końcówka chwytu. Ale konia z rzędem temu, kto się domyśli, że to końcówka chwytu "klamota" (zastrzeżenia organizatora: użytkownicy forum SĄ WYKLUCZENI z udziału w konkursie :103: ).
Ostatnio zmieniony 09 stycznia 2019, 21:08 przez biper, łącznie zmieniany 1 raz.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: kuras999 »

KudrigY pisze: P-64 to bym nie targał, raczej wiadomo że będzie najmniej sensowną 9MM do samego strzelania... Do noszenia żeby sobie poprawiać samopoczucie, ok, do strzelania, nie bardzo...
Mój znajomy nosi p-64. Jest dobrym strzelcem statycznym i to jakie on potrafi zrobić skupienie z tej broni to jestem w szoku. Ma podobne wyniki z p-64 jak ze swojej shadowki. Ja też jestem wstanie ustrzelić wyższy wynik z p-64 niż np z makarowa bo p-64 ma bardzo dobry spust SA. Ale za to tragiczny DA więc jak dla mnie do noszenia trochę słabo bo wychodzę z założenia że jak już nosić to załadowany. Bandyta nie koniecznie będzie chciał poczekać aż sobie broń przeładuję.
just
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 174
Rejestracja: 01 lutego 2011, 23:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: just »

Trochę odbiegamy od głównego tematu wątku, ale:
KudrigY pisze: Jak będzie chęć, to można się umówić na jakiś dzień, i porównać kilka 9x17 i 9x18 na ZKS na żywo.
Chętnie wpadnę ze swoim G42. Sam jestem teraz ciekaw i przy najbliższej wizycie na strzelnicy spróbuję z niego strzelić na 25m. Dotychczas zazwyczaj po treningu Pardinim, strzelałem sobie z G42 na 10m do francuza dla wprawy. I na tym dystansie przy celowanym strzelaniu (a nie szybkim po lufie) bez większych problemów się trafia w wewnętrzny prostokąt tarczy. Przy szybkim po lufie nie ma problemu z trafieniem w sylwetkę.
KudrigY pisze: Bo ostatniego z moich maluchów, czyli P-64 to bym nie targał, raczej wiadomo że będzie najmniej sensowną 9MM do samego strzelania... Do noszenia żeby sobie poprawiać samopoczucie, ok, do strzelania, nie bardzo...
No tu akurat trzeba określić jakie to ma być strzelanie. Bo jeżeli chcesz strzelać precyzyjnie, to P64 akurat jest dość celną bronią (jak na jego wielkość i proste przyrządy celownicze). Mi dawno temu (miałem wtedy dobry wzrok ;-) udało się strzelić na 25m 50pkt. do tarczy 23p, czyli 5 przestrzelin w okręgu 10cm (seria oceniana, z jednej ręki, bo tak się kiedyś strzelało).
Oczywiście, mimo to, dalej podtrzymuję opinię, że są obecnie dostępne ciekawsze konstrukcje do noszenia na codzień niż P64.
Pardini SP/HP, Glock 42, Glock 19, HK SP5K, HK MR223a3 11", SAKO TRG 22
lukihb
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 35
Rejestracja: 11 maja 2016, 13:26
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: lukihb »

Bardzo ciekawy wątek. Utrwala mnie w decyzji kupna nowoczesnej konstrukcji o małych rozmiarach.
Zarysowana perspektywa wygrywania zawodów PCZ przekonuje mnie, że chciałbym kupić xds 9mm, ale w wersji mod.2, której nie mogę znaleźć w żadnym z polskich sklepów. Czy któryś z Was miał styczność z tym modelem lub ktoś wie gdzie można go dostać?

Oczywiście żartuję o wygrywaniu zawodów PCZ. Poniżej cytowana wypowiedź kolegi ismahel mówi tylko, że po treningu jest w stanie uzyskać średnio wynik 70 pkt na 10 ocenianych strzałów z 13 oddanych , z rekordem 86. Nic więcej. Cenna informacja. Nie próbuje przekonywać, że to jest broń, która śmiało może konkurować z jednostkami przeznaczonymi do tego typu strzelań. Nie widzę prób tworzenia nowych ideologii.
ismahel pisze:
WRL pisze:[...] wszystkie sub compacty nadają się tylko jako broń obronna (do 5-7m). [...]
Raczej się nie zgodzę. Ja ze swojego XDSa trenowalem i strzelalem zawody PCZ 25m 10z13 ocenianych regularnie przekraczając 70 punktów z rekordem na poziomie 86pkt. [...]

PS. Pytanie o xds zadałem już w wątku Współczesna broń palna/Broń i amunicja - WBP/ XDS,
ale nie doczekało się żadnej odpowiedzi, stąd moja próba tutaj
lukihb pisze:2019-01-06, 18:37
Czy ktoś miał styczność z XDS mod.2?
Czy jest gdzieś dostępny w polskich sklepach?
[...]
s1k0r3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 09:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: s1k0r3k »

Chyba nie ma w Polsce. Dystrybutorem jest BUOS i w swojej ofercie nie ma wielu rzeczy które są dostępne w innych krajach. I nie mówię tylko o USA, bo XDsa w Europie można było kupić dużo wcześniej niż w Polsce. Czy będzie dostępny i kiedy pytaj bezpośrednio w BUOSie.
Awatar użytkownika
MarcinKr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 958
Rejestracja: 20 lipca 2016, 13:13
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: MarcinKr »

@biper
Ja się zgadzam, że jeśli jest komuś wygodnie nosząc większy pistolet to tylko sie cieszyć - większy chwyt, pewnie z 15 naboi w magazynku. Niestety większości nie jest wygodnie i stąd do łask wróciły małe, zgrabne i kiepskie w trzymaniu jednorzedowe zabawki.
Ja jestem zwolennikiem noszenia broni przeladowanej, bez żadnego manualnego zabezpieczenia. Dlatego też preferuje twarde kabury żeby przypadkiem nie ściągnąć spustu, a to też niestety jest kilka mm.

Co do .380 i noszenia tego w stanach to jest to tak samo bezsensowne jak i u nas. U nas jeszcze ufają makarowom z 40 letnimi sprężynami...
nazarr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 196
Rejestracja: 24 kwietnia 2016, 14:03
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: nazarr »

@biper
Analizując wymiary XDM 3,8 compact, XDs 3.3 z 8 nabojowym magiem i G48, zauważam że wysokość pistoletów jest podobna, niemal identyczna. Różnice dotyczą proporcji wielkości zamka i chwytu. Glock 19 ma chwyt bardziej komfortowy niż XDM i XDS, jednocześnie nie jest to chwyt full size. Tak więc porównanie było chybione.

Osobiście uważam że jakakolwiek bron "noszona" powinna zapewniać komfortowy i pewny chwyt danej osobie, dla mnie takie minimum to właśnie G19 lub Ruger SR9C. Natomiast daleki jestem od wybierania broni jak najmniejszych rozmiarów tylko dlatego że bo w nazwie ma compact lub subcompact.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”