Dżwignia fast zoom home made

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dżwignia fast zoom home made

Post autor: jasi3k »

Dwa razy więcej frezowania, 2 razy więcej gwintowania, a poza tym ten chińczyk wygląda na bardzo delikatną zabawkę.
Do tego zwróć uwagę że w większości przypadków dla zamontowania takiej wersji dźwigni jak w linku trzeba zdjąć lunetę z karabinu, a potem znowu wszystko ustawić.
EDIT:
Mój błąd - tam się śrubki z góry przykręca. Jakkolwiek podtrzymuję - dwa razy więcej roboty.
Ostatnio zmieniony 06 grudnia 2018, 13:08 przez jasi3k, łącznie zmieniany 1 raz.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
de Fresz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1276
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:28
Tematy: 6
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dżwignia fast zoom home made

Post autor: de Fresz »

Ale za to dałoby się potencjalnie użyć takiej dźwigni do lunet, do których producent nie przewidział w ogóle takiego udogodnienia. A jest ich całkiem sporo, i to nie tylko te z najniższej półki. Vortex chociaż oferuje, w zbójeckiej cenie, ale zawsze.
Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dżwignia fast zoom home made

Post autor: jasi3k »

no cóż, mogę tylko zacytować siebie "Na chwilę obecną mam projekty na Strike Eagle 1-6x24 i Strike Eagle 4-24x50, jak ktoś będzie chciał pod swoją konkretną, będzie musiał dokładnie pomierzyć pierścień zoom na lunecie."
Zwróć uwagę na to że rozwiązanie z tej strony nie jest całkowicie uniwersalnym - ten pierścień ma określony kształt półkola i jeżeli założyć go na zbyt dużą lunetę, nie da się go zakręcić - to raz. Problem numer dwa, to ten z którym spotkałem się projektując pierścień dla siebie - Jeżeli chcesz aby luneta jak najdłużej "zgrywała się" z lufą (tzn. nie brać zbyt dużych poprawek w zależności od odległości, co jest ważne w lunetach biegowych), to musisz ją mieć na jak najniższym montażu (powinna prawie leżeć na szynie). Dźwignia która ma dwie śruby w połowie wymaga wyższego montażu niż taka, którą zaciska się przy samym ramieniu.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dżwignia fast zoom home made

Post autor: montrala »

jasi3k pisze:Jeżeli chcesz aby luneta jak najdłużej "zgrywała się" z lufą (tzn. nie brać zbyt dużych poprawek w zależności od odległości, co jest ważne w lunetach biegowych), to musisz ją mieć na jak najniższym montażu (powinna prawie leżeć na szynie).
Trochę OT, ale to akurat nieprawda. Pokaże na przykładzie karabinu w kalibrze .308 z pociskiem HPBT 175gr, V0 749m/s (dla dociekliwych HK G28 z amunicją Fiocchi i pociskiem Sierra Match King) i strefą trafienie o średnicy 10cm. (czyli trajektoria pocisku +-5cm od punktu celowania).

Dla lunety z osią optyczną 8cm nad wylotem lufy maksymalna odległość celowania "w punkt" (MPBR) to 210m. Jak obniżymy lunetę do 4cm to MPBR spada do 191m. Przy 2cm ( niewykonalne, ale kalkulator policzy) MPBR spada do 182m. Z drugiej strony jak podniesiemy lunetę na 10cm to MPBR rośnie do 220m, a na 12cm do 224m. A jak jesteśmy żyrafą i poślemy lunetę na 16cm to 238m.

Widać więc że wpływ położenia lunety na zasięg celowania bez poprawek jest odwrotny niż piszesz, ale generalnie zmiana od 4cm (ciężko, ale wykonalne na sztucerach) do 8cm (AR z wysokim montażem) wynosi w tym konkretnym przypadku 19m (im wolniejsza/cięższa amunicja tym efekt będzie większy). Czyli nie ma się czym tak naprawdę frasować i należy tak dobierać montaż, żeby się było wygodnie złożyć do lunety :)
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dżwignia fast zoom home made

Post autor: jasi3k »

Wszedłem pod stół i odszczekałem. Za wprowadzenie w błąd przepraszam.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dżwignia fast zoom home made

Post autor: montrala »

Spoko. Też kiedyś myślałem, że im niżej, tym lepiej ;)

Dodam jeszcze, bo to może też nie być oczywiste, że dla każdej wysokości nad lufą dla uzyskania maksymalnego MBPR trzeba zerować na innej odległości.
Ostatnio zmieniony 06 grudnia 2018, 15:35 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
de Fresz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1276
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:28
Tematy: 6
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dżwignia fast zoom home made

Post autor: de Fresz »

jasi3k pisze:Jeżeli chcesz aby luneta jak najdłużej "zgrywała się" z lufą (tzn. nie brać zbyt dużych poprawek w zależności od odległości, co jest ważne w lunetach biegowych), to musisz ją mieć na jak najniższym montażu (powinna prawie leżeć na szynie). Dźwignia która ma dwie śruby w połowie wymaga wyższego montażu niż taka, którą zaciska się przy samym ramieniu.
To też nie do końca prawda. Wysokość lunety nad szyną wymusza pozycja kolby – skład do lunety musi być naturalny, nikt raczej nie chce wyginać głowy w bok, żeby oprzeć się skronią. A w zdecydowanie najczęstszym przypadku karabinu dynamicznego (a to na takich najbardziej się przydają throw down levery), czyli AR, baka kolby jest niewiele niżej od szyny, więc wysokość osi lunety wyznacza głównie ludzka anatomia. W AR wysokość szyny nad osią lufy to ok. 31 mm, typowe montaże umieszczają oś lunety na ok. 63-70 mm nad osią lufy, czyli przy średnicy lunety 49 mm zostawia to min. 7 mm luzu (a w praktyce często z centrymetr). między tubusem lunety a szyną.

No ale to tylko taka sugestia była z tymi podwójnymi śrubami na pierścieniu i większą uniwersalnością, do rozważenia. Przecież się nie obrażę, jeśli odrzucisz :-D
Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dżwignia fast zoom home made

Post autor: jasi3k »

Dziś wróciła z malowania druga dźwignia - na oczko 6-24x50 (bo kto powiedział że fast zoom tylko dla biegówek...).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dżwignia fast zoom home made

Post autor: Spitfire24 »

Dla leniwych mam do sprzedania takie plastikowe:
https://www.ebay.com/itm/1-x-PAIR-OF-BR ... 4b11bea3e0
Jedna jest zupełnie nowa, druga była pół roku używana na Bushnellu, którego zamieniłem na Deltę Stryker HD, a ta ma już w standardzie coś takiego.
Jak coś to nowa jest za 35 zł plus transport, a używka za 25 plus transport.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
HANS13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 105
Rejestracja: 01 stycznia 2016, 22:13
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dżwignia fast zoom home made

Post autor: HANS13 »

John_Doe pisze:
betoniarz08 pisze:Za 30 PLN są na aliexpres, ale fajnie Ci wyszło.
możesz rzucić jakimś linkiem?
Mnie się tylko te takie "trytki" wyświetlają...
Albo taka

New Arrival Przełącznik Widok Rzut Dźwignia Dla Lunety Celownicze Kompatybilność W Ciągu 42mm gs33-0132
https://s.click.aliexpress.com/e/ccAlu81T
Obrazek
Renmonte
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 15 kwietnia 2018, 21:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dżwignia fast zoom home made

Post autor: Renmonte »

Kurcze kupilem taka z rozpedu na Ali ale nie ogarnalem, ze Strike Eagle ma na ryfowaniu od zooma wypustek a te z Ali maja tez wypustek co ma w rowek na tym ryflowaniu pasowac no i nie bardzo to ze siba gra:/

Widzieliscie takie dzwigienki z podcieciem a nie z wypustkiem nie za milion monet?

PS. Jakby co mam taka z Ali na zbyciu teraz od reki w Wwa :)
Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dżwignia fast zoom home made

Post autor: jasi3k »

Jakby ktoś potrzebował do dwóch modeli, których zdjęcia wkleiłem, niech daje znać - w któryś weekend mogę zrobić z surówek które mi zostały.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”